Наукова істина - віддаляється горизонт

C чого починалося життя на Землі, як вона розвивалася, еволюціонувала? Відшукати сліди викопних організмів, описати їх, систематизувати, щоб отримати загальну картину еволюції біосфери, - завдання палеонтології.

Олексій Юрійович Розанов. Березень 2018 року.

<

>

Палеонтологічний інститут Російської академії наук веде свою історію від палеозоологічні інституту, створеного в 1930 році за пропозицією академіка Олексія Олексійовича Борісяка (зараз інститут носить його ім'я). У ті роки основні зусилля палеонтологів були спрямовані на вивчення копалин хребетних, в першу чергу ссавців. Але палеонтологія - це не тільки динозаври і мамонти. Палеонтологи вивчають древніх риб, комах, молюсків і найдавніших копалин на планеті - мікробів. У 1990-ті роки в Палеонтологічного інституту зусиллями Георгія Олександровича Заварзіна та Олексія Юрійовича Розанова, який очолював інститут з 1992 по 2011 рік, стало розвиватися новий науковий напрям - бактеріальна палеонтологія. Дослідження найдавніших осадових відкладень методами бактеріальної палеонтології дозволяє реконструювати умови існування земної біосфери з моменту збереження викопних решток організмів в геологічному літописі (3,8 млрд років тому), а це - підхід до проблеми появи життя на нашій планеті і позаземних об'єктах.

Свої палеонтологічні дослідження Олексій Юрійович Розанов почав з вивчення вимерлих губкоподобная - археоциат та інших копалин кембрійських організмів - і став світовим лідером в цій області. Застосувавши закон гомологічних рядів до археоциат, він зумів передбачити виникнення в ході еволюції нових, ще не відомих науці пологів. Згодом багато хто з них були відкриті, інші ще чекають свого часу. Людина зі сміливим, парадоксальним мисленням, А. Ю. Розанов першим в нашій країні звернув увагу на важливість копалин мікробіальних залишків для розуміння розвитку біосфери, а потім висловив думку: життя зародилося за межами Сонячної системи, на Землі ж вона виникла значно раніше, ніж звикли думати, і зовсім не в воді, а на суші.

Зрозуміло, що такі незвичайні гіпотези, як би доказові вони не були, викликали і викликають безліч скептичних заперечень. Однак це ніколи не зупиняло Олексія Юрійовича Розанова, який вважає, що вміння відстоювати свою думку в науці - важлива якість вченого.

Розмову з академіком Олексієм Розанова веде Наталія Лєскова ...

C чого починалося життя на Землі, як вона розвивалася, еволюціонувала?