НАУКОВО-ДОСЛІДНА ДІЯЛЬНІСТЬ ЯК ЗАСІБ ФОРМУВАННЯ ПРОФЕСІЙНИХ КОМПЕТЕНЦІЙ У СТУДЕНТІВ ФАРМАЦЕВТИЧНОГО ВНЗ ПРИ ВИВЧЕННІ ДИСЦИПЛІНИ «ТОКСИКОЛОГІЧНА ХІМІЯ»

  1. бібліографічна посилання

1 Люст Е.Н. 1 Дворская О.Н. 1 Пєтухова М.М. 1 Тумилович Є.Ю. 1 Мащенко П.С. 1 Карпенко Ю.М. 1 Малкова Т.Л. 1

1 ГБОУ ВПО «Пермська державна фармацевтична академія МОЗ Росії»

У статті розглядаються питання підготовки фахівців за напрямом підготовки «Фармація» в вищих навчальних закладах, пов'язаних з формуванням навичок самостійного вирішення науково-дослідних завдань. В роботі описані можливі способи участі учнів в науково-дослідній роботі, такі як підготовка і проведення науково-практичних конференцій, робота в гуртках студентського наукового товариства, захист реферативних і дипломних робіт. Дані види діяльності дозволяють підготувати фахівця, здатного до логічного і аргументованого аналізу наукової та професійної інформації, ведення дискусії і полеміки, критичного відношення до своєї наукової та професійної діяльності. У статті також наведено приклади організації науково-практичних конференцій кафедри токсикологічної хімії з актуальних в даний час тематиками.

науково-практична конференція

дослідницька робота

кафедра токсикологічної хімії

1. Карпова Л.Н. Безпека харчових продуктів і лікарських засобів: монографія. - Перм: ГБОУ ВПО ПГФА МОЗ Росії, 2010. - 81 с.

2. Малкова Т.Л., Дворская О.Н., Люст Е.Н., Петухова М.М., Тумилович Є.Ю., Карпова Л.Н., Мащенко П.С. Впровадження бально-рейтингової системи оцінки якості успішності студентів на кафедрі токсикологічної хімії ПГФА // Сучасна фармація: освіта, наука, бізнес: збірник матеріалів міжрегіональної науково-практичної конференції з міжнародною участю. - Тюмень: РІЦ АЙВЕКС, 2014.

3. Проблеми зловживання лікарськими препаратами і новими психоактивними речовинами: Матеріали Всеросійської науково-практичної конференції з міжнародною участю (15-17 травня 2014 року). - Перм, ГБОУ ВПО ПГФА МОЗ Росії, 2014. - 108 с.

4. Технічний Регламент Митного Союзу 021/2011 Про безпеку харчової продукції. - Затверджено 09.12.2011 р № 880.

5. Федеральний державний освітній стандарт вищої професійної освіти за напрямом підготовки (спеціальністю) 060301 Фармація / ФГОС ВПО-12. - Утв. наказом Міністерства.

Сфера підготовки фахівця у вищому навчальному закладі за профілем «060301 Фармація» включає в себе не тільки напрямок, пов'язаний з отриманням спеціальних знань по фармацевтичним дисциплін і оволодіння необхідними практичними навичками і вміннями для реалізації основної фармацевтичної діяльності, а й напрямок в області науково-дослідної діяльності .

Даний вид діяльності включає в себе самостійну аналітичну, науково-дослідну роботу; збір, обробку, аналіз і систематизацію науково-технічної інформації з теми дослідження; участь у вирішенні окремих науково-дослідних проблем; вибір методик і засобів вирішення завдань [5].

Підготовка випускника, що реалізується через науково-дослідницьку діяльність, дозволяє йому опанувати поруч загальнокультурних і професійних компетенцій, що включають:

- здатність і готовність до логічного і аргументованого аналізу, до публічних промовах, ведення дискусії і полеміки, до редагування текстів професійного змісту (ОК-5);

- здатність отримувати, зберігати, переробляти наукову і професійну інформацію; отримувати інформацію з різних джерел, в тому числі з використанням сучасних комп'ютерних засобів, мережевих технологій, баз даних і знань (ПК-1);

- здатність і готовність до роботи з науковою літературою, аналізу інформації, ведення пошуку, перетворенню прочитаного в засоби для вирішення професійних завдань (здатність виділяти основні положення, слідства з них і формулювати пропозиції) (ПК-48);

- здатність і готовність до участі в постановці наукових завдань і їх експериментальної реалізації (ПК-49) [5].

Для реалізації такого напряму підготовки протягом усього часу навчання студентам пропонується виконувати як роботи, пов'язані з переглядом і аналізом наукової літератури, так і пов'язані з експериментальним рішенням практичних задач. Придбання учнями навичок і вмінь в даній сфері дозволяє підготувати їх, в тому числі до виконання та захисту випускної дипломної роботи.

На кафедрі токсикологічної хімії Пермської державної фармацевтичної академії студентам пропонуються різні види науково-дослідної роботи. При вивченні дисципліни передбачено виконання учнями реферативной роботи з основних розділів дисципліни, зміст реферату вибирається студентом самостійно або формулюється викладачем. Кафедрою підготовлені рекомендації з оформлення і захисту роботи, критерії оцінювання. При захисті реферату оцінюються, в тому числі, підготовка і оформлення мультимедіа-презентації, представлення доповіді, відповіді на питання. У бально-рейтинговою системою кафедри передбачені заохочувальні бали за даний вид діяльності. Крім іншого, це сприяє формуванню у студента навички публічних виступів. Що особливо важливо при повсюдному переході від усних відповідей студентів на семінарах і колоквіумах до написання тестів [2].

Навчаються також пропонується участь в роботі в гуртку СНТ, яка може припускати подальше виконання випускний дипломної роботи. На початковому етапі студенти ведуть самостійний пошук і аналіз наукової літератури (в тому числі періодичної) з цікавої теми, а потім і експериментальне рішення поставленого завдання.

Крім того, кафедрою проводиться щорічна науково-практична конференція студентів та викладачів «Питання екологічної обстановки на території Пермського краю». На конференцію запрошуються студенти 1-5 курсів, викладачі, молоді вчені (аспіранти, докторанти), інтерни, слухачі ФДПО, представники Центру гігієни і епідеміології Пермського краю. На конференції обговорюються питання екологічної обстановки на території Пермського краю, фактори негативного впливу хімічного та біологічного походження, що впливають на здоров'я людини, шляхи надходження токсичних елементів і пестицидів в харчову продукцію та продовольчу сировину, роль харчових добавок, організація контролю якості і безпеки продукції в Пермському краї і т.д. Крім того, були порушені проблеми утилізації лікарських засобів, виробів медичного призначення, хімічних реагентів, тема суперекотоксікантов, таких як діоксини та біфеніли, методам їх виявлення; питань токсичності, токсікокінетікі і токсікодінамікі важких металів, способів і методів визначення токсичних елементів в харчовій продукції та продовольчій сировині, був виконаний і представлений на обговорення ряд практичних робіт, пов'язаних з дослідженням миш'яку, свинцю, кадмію, ртуті різними фізико-хімічними методами (візуально колориметрический, спектральний, електрохімічний). Особливий інтерес викликала тема безпеки дитячих іграшок, змісту в них різних токсичних речовин неорганічної та органічної природи, вплив на дитячий організм, наявність відповідної документації, яка підтверджує безпеку дитячих товарів [1,4].

У травні 2014 р кафедрою була проведена Всеросійська студентська науково-практична конференція з міжнародною участю «Актуальні проблеми зловживання лікарськими препаратами і новими психоактивними речовинами». В рамках конференції були порушені проблеми використання лікарських засобів в немедичних цілях, зловживання новими психоактивними речовинами, а також антинаркотичної пропаганди та виховної роботи в навчальних закладах та ін.

На конференції було заслухано 24 доповіді від представників ПГФА і вищих навчальних закладів інших регіонів Росії (Архангельськ, Єкатеринбург, Красноярськ, Хакасія, Ярославль і ін.), А також України, Узбекистану Казахстану [3].

При підготовці доповідей на конференцію студенти також оволодівають навичками самостійної роботи і наукового мислення. Робота починається з формулювання мети дослідження і переліку завдань, необхідних для досягнення поставленої мети. Короткий огляд нормативної, довідкової, наукової літератури з обраної проблематики дозволяє проаналізувати ситуацію, виділити актуальність, новизну і практичну значимість дослідження. Вибір методу аналізу дозволяє сформувати правильний хід експерименту. Практична частина роботи може бути виконана на базі випробувальних лабораторій і центрів, в яких студенти можуть набути навичок підготовки об'єктів до аналізу, вибору методу дослідження з урахуванням поставлених завдань, інтерпретації отриманих результатів, а також роботи на сучасному аналітичному обладнанні, що може стати основою їх подальшої професійної діяльності. Окремі етапи експерименту можуть бути зафіксовані для підготовки ілюстраційні фото- і відеоматеріалів, які в подальшому можуть використовуватися і в роботі кафедри, і під час проведення виробничої практики учнів.

Презентаційний матеріал формується за принципами, що пред'являються до науково-практичних робіт (актуальність, практична значущість, наочність). Захист роботи сприяє розвитку навичок публічних виступів, підвищенню впевненості в собі, вмінню аргументовано відповідати на запитання.

Залучення студентів до участі в підготовці та проведенні науково-практичних конференцій, робота в гуртках СНТ дозволяє підготувати фахівця, здатного до логічного і аргументованого аналізу наукової та професійної інформації, ведення дискусії і полеміки, критичного відношення до своєї наукової та професійної діяльності.


рецензенти:

Михайлівський А.Г., д.фарм.н., професор кафедри загальної та органічної хімії ГБОУ ВПО ПГФА МОЗ Росії, г. Пермь;

Терьохін Г.А., д.м.н., професор кафедри екстремальної медицини і товарознавства ГБОУ ВПО ПГФА МОЗ Росії, г. Пермь.

бібліографічна посилання

Люст Е.Н., Дворская О.Н., Петухова М.М., Тумилович Є.Ю., Мащенко П.С., Карпенко Ю.М., Малкова Т.Л. НАУКОВО-ДОСЛІДНА ДІЯЛЬНІСТЬ ЯК ЗАСІБ ФОРМУВАННЯ ПРОФЕСІЙНИХ КОМПЕТЕНЦІЙ У СТУДЕНТІВ ФАРМАЦЕВТИЧНОГО ВНЗ ПРИ ВИВЧЕННІ ДИСЦИПЛІНИ «ТОКСИКОЛОГІЧНА ХІМІЯ» // Сучасні проблеми науки та освіти. - 2015. - № 4 .;
URL: http://www.science-education.ru/ru/article/view?id=20475 (дата звернення: 03.06.2019).

Пропонуємо вашій увазі журнали, що видаються у видавництві «Академія природознавства»

(Високий імпакт-фактор РИНЦ, тематика журналів охоплює всі наукові напрямки)

Ru/ru/article/view?