Навчальна відпустка працівнику

  1. Умови для надання навчальної відпустки
  2. Відпустка щорічний і відпустку навчальний
  3. Документи для надання навчальної відпустки
  4. Крок 1 Отримання заяви працівника.
  5. Крок 2 Видання наказу про надання працівнику навчальної відпустки.
  6. Крок 3 Оформлення записки-розрахунку та оплата навчальної відпустки (якщо він підлягає оплаті).
  7. Крок 4 Заповнення особової картки працівника.
  8. Крок 5 Ведення табеля обліку робочого часу.
  9. Навчальна відпустка: що ще потрібно врахувати

Кому і коли потрібно було навчальну відпустку, в яких випадках він буде оплачуватися, а коли оплаті не підлягає, і найголовніше - як правильно оформити всі документи на надання навчальної відпустки? Кадровики повинні дуже добре орієнтуватися в положеннях трудового законодавства і нормативних актів в сфері освіти.

Умови для надання навчальної відпустки

Питання, що стосуються надання навчальних відпусток, викликають серед кадровиків численні дискусії в зв'язку з тим, що порядок їх використання і оформлення трудового законодавства не регламентований. Тому ми вирішили поговорити на цю тему докладніше і визначити порядок і умови надання таких відпусток співробітникам організації.

Відпустка щорічний і відпустку навчальний

В першу чергу давайте визначимося: чи можна до навчальним відпусток застосовувати ті ж правила, які ми застосовуємо при наданні працівникам щорічних оплачуваних відпусток? Наприклад, надавати навчальна відпустка «По частинах», відкликати з нього працівника або продовжувати?

Проведення аналогії між щорічними оплачуваними відпустками та додатковими навчальними неприпустимо у зв'язку з їх істотною відмінністю один від одного і за метою, і за змістом.

Щорічна оплачувана відпустка призначений для відпочинку і відновлення сил працівника, в той час як навчальний - для оволодіння навчальним процесом: здачі лабораторних робіт, іспитів, захисту дипломної роботи і складання державних іспитів.

Щорічна оплачувана відпустка можна перенести на інший час, продовжити в зв'язку з хворобою в період відпустки, розділити на частини. Працівника, в разі виробничої необхідності, можна відкликати з такої відпустки, а за невикористані дні відпустки він при звільненні отримає грошову компенсацію і т. Д. Підставою для надання відпустки служить графік відпусток.

Додатковий навчальний відпустку - це гарантія, передбачена законодавством (ст. 173-177 Трудового кодексу РФ, далі - ТК РФ, а також ст. 17 Федерального закону від 22.08.1996 № 125-ФЗ «Про вищу і післявузівську професійну освіту»; далі - закон № 125-ФЗ). Навчальна відпустка має цільовий характер, він призначений для участі працівника, який поєднує роботу з навчанням, в освітньому процесі. Його не можна перенести, продовжити, розділити, спланувати заздалегідь, отримати за нього компенсацію, працівника можна відкликати з такої відпустки, він не залежить від часу надання щорічної оплачуваної відпустки. Підставою для його надання є довідка-виклик з навчального закладу.

Законодавство передбачає сукупність умов, при наявності яких працівникові надаватиметься навчальна відпустка . Відсутність хоча б одного з них стане підставою для відмови в такій відпустці. Пам'ятайте, що кожен раз потрібно перевіряти, чи всі умови для надання навчальної відпустки вашому співробітнику дотримані.

Якщо працівник успішно навчається за заочною або вечірньою (очно-заочної) формі у ВНЗ, що має державну акредитацію, то навчальний відпустка надається йому зі збереженням середнього заробітку, а якщо працівник навчається за очною формою навчання, то без збереження заробітної плати.

Навчальні відпустки бувають різної тривалості залежно від цілей його надання та від курсу, на якому навчається працівник. Це може бути здача сесії (проходження проміжної атестації), державних підсумкових іспитів, захист диплома (випускної кваліфікаційної роботи).

Так, тривалість відпустки для здачі державних іспитів і захисту диплома становить чотири місяці (ч. 1 ст. 173 ТК РФ).

Детальніше про тривалість і умови оплати навчальних відпусток см. На сайті www.pro-personal.ru.

При цьому тривалість і період надання навчальної відпустки не залежить ні від стажу роботи в організації, ні від терміну трудового договору, ні від побажань сторін трудового договору. Визначення часу (періоду) надання навчальної відпустки відноситься виключно до компетенції навчального закладу.

Тривалість в навчальному році екзаменаційних сесій для очно-заочної (вечірньої) та заочної форм навчання встановлюється відповідно до додатковими відпустками, які надаються студентам, які навчаються в мають державну акредитацію вищих навчальних закладах, відповідно до ст. 17 Закону № 125-ФЗ (п. 1.6 листа Міносвіти Росії від 20.07.1999 № 14-55-349ін / 15 «Про порядок реалізації Державного освітнього стандарту вищої професійної освіти в різних формах навчання»). У свою чергу, навчальний план по конкретній формі навчання і графік навчального процесу навчальний заклад розробляє і затверджує самостійно на основі державного освітнього табору-1 Дарта вищої професійної освіти (ДОС ВПО).

Основні освітні програми вищої професійної освіти навчаються можуть освоюватися в різних формах в залежності від обсягу обов'язкових занять педагогічного працівника вищого навчального закладу з учнями: очною, очно-заочною (вечірньою), заочної, в формі екстернату. Допускається поєднання різних форм здобуття вищої професійної освіти.

Перелік напрямів підготовки (спеціальностей), за якими здобуття вищої професійної освіти в очно-заочній (вечірньої), заочній формах навчання або у формі екстернату не допускається (далі - Перелік), встановлюється уповноваженим Урядом РФ федеральним органом виконавчої влади (п. 8 ст. 6 Закону № 125-ФЗ). В даний час Перелік затверджений постановою Уряду РФ від 22.11.1997 № 1 473.

Документи для надання навчальної відпустки

Підставою для надання та оплати відпустки, як ми вже зазначили, є довідка-виклик, затв. наказом Міносвіти Росії від 13.05.2003 № 2057 «Про затвердження форм довідки-виклику, що дає право на надання за місцем роботи додаткової відпустки та інших пільг, пов'язаних з навчанням у вищому навчальному закладі, яке має державну акредитацію».

Форму довідки-виклику, що дає право на надання за місцем роботи додаткової відпустки, пов'язаного з навчанням у вищому навчальному закладі, яке має державну акредитацію (зі збереженням середнього заробітку), см. На сайті www.pro-personal.ru.

Довідка-виклик складається з двох частин: довідки-виклику і довідки-підтвердження. Перша частина довідки-виклику надається до відпустки - це підстава для його надання, а довідка-підтвердження видається після закінчення відпустки для підтвердження факту використання відпустки за призначенням.

Далі розглянемо покрокову процедуру оформлення навчальної відпустки.

Крок 1 Отримання заяви працівника.

Яким чином роботодавець дізнається про те, що працівник має право навчальний відпустку? У більшості випадків працівники звертаються з письмовим проханням про це - пишуть заяву, до якої додають довідку-виклик навчального закладу (зразок 1). Оформлення такого документа, як заяву працівника, обов'язковим не є, але в практиці роботи зустрічається досить часто.

ВИ ПОВИННІ ЦЕ ЗНАТИ

Підставою для надання додаткової навчальної відпустки є довідка-виклик

Крок 2 Видання наказу про надання працівнику навчальної відпустки.

Далі роботодавцю необхідно видати наказ, де буде зафіксована тривалість навчальної відпустки, конкретні дати його надання, а сам наказ буде переданий в бухгалтерію для оплати.

МАЙТЕ НА УВАЗІ

При оформленні додаткової навчальної відпустки заяву працівника необхідно тільки для того, щоб ввести документ «сторонньої» організації (довідку-виклик навчального закладу) в вашу систему діловодства. Довідка-виклик додається до заяви працівника

Наказ про надання навчальної відпустки оформляється, як правило, за уніфікованою формою № Т-6 (наказ про надання відпустки працівнику), в якій обов'язково вказується, що відпустка є навчальним (приклад 2).

До речі, в уніфікованій формі відсутній необхідний в даному випадку реквізит «Підстава». Звісно ж, що цей додатковий реквізит може бути внесений наказом (розпорядженням) роботодавця на підставі Порядку застосування уніфікованих форм первинної облікової документації, затв. наказом Мінстату України від 24.03.1999 № 20.

Крок 3 Оформлення записки-розрахунку та оплата навчальної відпустки (якщо він підлягає оплаті).

У випадках, коли відпустка підлягає оплаті, працівником кадрової служби на підставі виданого наказу оформляється лицьова сторона записки-розрахунку (уніфікована форма № Т-60), яка потім передається в бухгалтерію для подальшого оформлення та здійснення виплат (приклад 3).

Крок 4 Заповнення особової картки працівника.

Нерідко виникає питання: чи потрібно при наданні навчальної відпустки заповнювати розділ VIII "Відпустка" особової картки працівника (уніфікована форма № Т-2)? Вважаємо, що таке заповнення не завадить і дозволить відстежити, в які періоди і якої тривалості працівник використовував навчальну відпустку (приклад 4).

Знову ж через те, що відпустка надається не за робочий рік, відповідні графи таблиці особової картки працівника не заповнюються.

ВАЖЛИВО!

Так як навчальний відпустка надається в навчальному, а не в робочому році, то графа «Період роботи» в наказі про надання відпустки і в записці-розрахунку не заповнюється

Крок 5 Ведення табеля обліку робочого часу.

Облік відпрацьованого (невідпрацьованого) працівником часу - обов'язок роботодавця, і період перебування працівника в навчальній відпустці не виняток. Потрібно обов'язково відзначати його в табелі обліку робочого часу (уніфіковані форми № Т-12 або № Т-13).

При заповненні табеля обліку робочого часу (приклад 5) проставляем літерний код умовного позначення «У» або цифровий «11» протягом усього періоду додаткової навчальної відпустки, незалежно від вихідних днів, так як навчальний відпустка надається в календарних днях. Керуючись запропонованої нами процедурою надання навчальної відпустки, ви не забудете оформити необхідні документи.

Після того як навчальну відпустку у співробітника закінчиться і він вийде на роботу, попросіть у нього довідку-підтвердження.

Навчальна відпустка: що ще потрібно врахувати

Отже, ми з вами з'ясували, що навчальний відпустку має цільовий характер і повинен надаватися тільки відповідно до документами (довідкою-викликом) освітнього закладу. Роботодавцю, в свою чергу, необхідно оформити кадрові документи для звільнення працівника від роботи на період навчальної відпустки.

У зв'язку з виробничою необхідністю досить часто виникає бажання скоротити тривалість навчальної відпустки. Причому така ініціатива не завжди виходить від роботодавця. Ви можете зіткнутися з такою ситуацією, коли працівник у своїй заяві вказує період навчальної відпустки менше, ніж в прикладеної до заяви довідці-виклику. Однак тут слід враховувати, що підставою для видання наказу про надання навчальної відпустки є не заява працівника, а саме справкавизов. Тому тривалість відпустки в довідці-виклику і в наказі роботодавця повинна бути однакова і відповідати вимогам законодавства, так як вона не може бути змінена (збільшена або скорочена) угодою сторін.

Якщо під час навчальної відпустки працівник (студент) захворів і не встиг здати всі іспити (захистити диплом), навчальний заклад видає такому працівникові (студенту) нову довідку-виклик на кількість днів тимчасової непрацездатності з іншими термінами цієї частини навчального відпустки. Як бачимо, і в цій ситуації продовження навчального відпустки провадиться не з ініціативи сторін трудових відносин, а відповідно до рішення освітнього закладу.

МАЙТЕ НА УВАЗІ

Навіть при обопільній згоді працівника і роботодавця скорочення або переривання навчального відпустки законом не передбачено. Надання скороченого навчального відпустки на підставі заяви працівника, що відрізняється за термінами від періодів, зазначених в довідці-виклику і довідці-підтвердженні, - порушення трудового законодавства

На практиці зустрічаються випадки, коли працівник, не отримавши вчасно довідку-виклик, просить надати йому відпустку без збереження заробітної плати і їде на сесію. При поверненні з такого неоплачуваної відпустки він привозить довідку-виклик і просить оплатити додатковий навчальна відпустка . Вини працівника у несвоєчасному поданні довідки-виклику немає, і роботодавець повинен скасувати наказ про надання відпустки без збереження заробітної плати, видати наказ про надання додаткової навчальної відпустки відповідно до довідки-викликом і оплатити таку відпустку.

Для працівників підприємств, установ та організацій незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, які суміщають навчання в вищих навчальних закладах з роботою, колективним договором або трудовим договором (контрактом) можуть передбачатися збільшення тривалості додаткових відпусток, надання відпустки зі збереженням заробітної плати замість відпустки без збереження заробітної плати та інші заходи підтримки. При наданні навчальних відпусток ви повинні враховувати такі додаткові гарантії, якщо вони передбачені для співробітників вашої організації.

ПРИКЛАД 1

Заява працівника про надання додаткового навчальної відпустки (Фрагмент)

ПРИКЛАД 2

Наказ про надання працівникові додаткової навчальної відпустки (уніфікована форма № Т-6)

Наказ про надання працівникові додаткової навчальної відпустки (уніфікована форма № Т-6)

ПРИКЛАД 3

Записка-розрахунок про надання додаткової навчальної відпустки працівнику (уніфікована форма № Т-60)

ПРИКЛАД 4

Особова картка працівника (уніфікована форма № Т-2) (фрагмент)

Особова картка працівника (уніфікована форма № Т-2) (фрагмент)

ПРИКЛАД 5

Табель обліку робочого часу (уніфікована форма № Т-13) (фрагмент)

Табель обліку робочого часу (уніфікована форма № Т-13) (фрагмент)

Яким чином роботодавець дізнається про те, що працівник має право навчальний відпустку?
Нерідко виникає питання: чи потрібно при наданні навчальної відпустки заповнювати розділ VIII "Відпустка" особової картки працівника (уніфікована форма № Т-2)?