- 1. На теоретичні заняття в автошколі ходити необов'язково.
- 2. Автоінструктор вчать водити кожен на свій лад.
- 3. Внутрішній іспит - теж сильний стрес.
- 4. Іспити в ДАІ не здати без зв'язків і хабарів.
- 5. Перездавати іспит в ГИБДД доведеться самостійно.
- Теоретичні заняття в автошколі важливі
- Автоінструктора вчать водити кожен на свій лад
- Внутрішній іспит - репетиція стресу
- Іспити в ДАІ не здати без зв'язків і хабарів
- Перездавати іспит в ГИБДД доведеться самостійно
Стати водієм сьогодні - це пройти повноцінний курс профпідготовки і успішно здати трьохетапний іспит в ГИБДД (варіант з покупкою прав ми не розглядаємо, тому що він незаконний). Тепер автошколи не просто повинні вчити їздити і орієнтуватися в тексті Правил дорожнього руху, але на них лежить відповідальність - підготувати фахівця професії водій. У зв'язку з введенням нових вимог до автошкіл з 11 серпня 2014 року і змінами освітніх програм у майбутніх водіїв виникає безліч питань. Щоб розвіяти міфи і відокремити кукіль від зерен, редакція Avtogai.ru відправила свого представника пройти всі етапи чесного отримання водійського посвідчення. Розглянемо під мікроскопом весь важкий шлях навчання в автошколі, який відбувся якраз після вступу в силу нововведень для автошкіл осені 2014 року.
Перетворення з пішохода в водія я почала з пошуку найкращою і серйозної автошколи в своєму місті (столиця краю, Барнаул). Відразу зазначу, вересневими проблемами з акредитацією діючих автошкіл ніколи не цікавилася, тому головними параметрами вибору були близькість автошколи до будинку, зручний графік занять і хороші відгуки в інтернеті. Зайшовши на сайт оптимального для себе варіанти, я побачила напис: «Ми акредитовані!» І посилання на офіційний сайт ГИБДД зі списком автошкіл , Акредитованих в моєму місті. На початок жовтня 2014 року - а саме в цей місяць почалися заняття - установа «Е ...» було єдиною автошколою в місті, допущеної ГИБДД до професійного навчання водіїв. Автошкола мала в своєму розпорядженні автодром, кілька нових леворульних іномарок і обладнану наочними посібниками і комп'ютерною технікою навчальну аудиторію. Після мого прискіпливого огляду навчального класу та ознайомлення з сертифікатами був підписаний договір на надання мені автошколою освітніх послуг по тримісячному курсу на категорію В (коробка механіка - так-так, тепер доводиться вибирати між позначкою в правах «автомат» або «механіка», остання з яких дає право їздити на обох видах авто).
Заняття почалися. Теорії навчали за зручним графіком - в суботу і неділю, на водіння записувалися на будь-який час з 8 до 20 годин, включаючи вихідні дні. Отже, як проходив освітній процес і навчили мене, ніколи не сиділа за кермом, добре водити?
1. На теоретичні заняття в автошколі ходити необов'язково.
Почасти це міф, а почасти правда. Безумовно, самоосвіта - річ потрібна і корисна, але якщо ви віддали гроші, якщо ви пішли в кращу за багатьма критеріями автошколу, вибрали зручний для себе графік, якщо за сьогоднішніми нормами ви зобов'язані відходити 104 теоретичних години, навіщо самому собі вставляти палки в колеса, ігноруючи теоретичні заняття?
Мені пощастило, в автошколі «Е ...» викладач теорії Володимир Андрійович виявився шалено талановитим і неперевершеним, оскільки всі його історії, десь смішні, десь сумні, але такі правдиві, наочно розкривали суть кожного пункту ПДР і вдруковувати в голови учнів надовго. Звичайно, на початку курсу книжку з ПДР я прочитала від кірки до кірки, але в цих сухих і однотипних формулюваннях самостійно я розібралася б хіба що відсотків на 30%. Всі рядки після прочитання тут же вилітають з голови і, на превеликий жаль, при вирішенні питань в екзаменаційних квитках не спливають в мозку ні в якому разі. Але варто було викладачеві розповісти, що на будь-які мотоцикли, в тому числі з «колискою», можна махнути рукою зі словами «Горі вони все вогнем!», Як відповідь на питання в квитку № 15 «Які з перерахованих транспортних засобів дозволяється експлуатувати без вогнегасника?» Приходить сам собою - «Все мотоцикли». Або ж просте висловлювання на адресу всіх служб з мигалками і звуковим супроводом про те, що вони «єдині боги на дорогах», тут же дає відповіді на всі питання щодо першочерговості проїзду автомобілів з проблисковими маячками і без. Було багато наочних прикладів про аварії на конкретних вулицях нашого міста, про поведінку водія при відмові гальм, про плутанину з освітлювальними приладами автомобілів і багато іншого. І кожне слово ми ловили з жадністю і інтересом, тому що теоретичні заняття проходили в легкій, веселій обстановці, а подача матеріалу була хоч і простий, але досить якісною. Годі й додавати, що після двох-трьох тренувань у вирішенні квитків ПДД після такої підготовки помилки робити просто-напросто перестаєш.
І все ж, якщо були поважні причини для прогулів лекцій, якщо учень доводив на внутрішніх контрольних високий рівень самопідготовки, якщо час занять в класі збігалося з уроком водіння, то в автошколі закривали очі на пропуски теорії і все одно видавали допуск до іспиту в ГИБДД.
2. Автоінструктор вчать водити кожен на свій лад.
І це абсолютна правда. Між автоінструктор є негласне правило: якщо ти вибрав одну машину, то і катайся на ній до кінця, а не скачи з «коня» на «коня». Але як бути, якщо автоінструктор здається тобі некомпетентним, не викликає довіри або просто кричить на тебе? Тут два шляхи: або терпи, або будь-яку ціну міняй автомобіль. Абсолютно неприпустимою є ситуація, коли інструктор кричить на учня і б'є по руках. В першу чергу людина, навчальний водінню, повинен навчити побороти стрес, страх, занепокоєння, а не додавати новачкові своєю поведінкою нервозності. У деяких однокурсниць доходило до того, що після заняття вони викреслювали себе з усіх наступних записаних водіння з машини, до якої прикріплений не надто розуміючий автоінструктор. З точки зору етики і моралі, як би ти не тупив за кермом, не має право людина, що займається викладанням, називати тебе дурнем і принижувати за неправильні дії. Хоча, можливо, існують і такі учні, які люблять, коли їх підганяють "під п'яту точку» ...
Важливо! Пам'ятайте про свої права. З моменту зарахування в автошколу ви не просто курсант, ви - повноцінний партнер за договором. Ви віддали чималі гроші за навчання і маєте право отримати якісні освітні послуги і як мінімум шанобливе ставлення до своєї персони.
Зробивши кілька пробних заїздів в різних машинах, я вибрала для себе оптимальний варіант. І навчальна машина (Hundai Solaris), і вчитель водіння (Дмитро Юрійович) надали дуже корисний вплив на мене і залишили незабутнє враження від самого процесу навчання. Не скажу, що відносини з автоінструктор булидовірчими. Втім, так і не повинно бути - ви ж не родичі. Спілкування було в діловому, але дружній тоні. І з першого ж заняття відчуття упевненості і спокою на дорозі мене не покидало. Стресу не було, навички приходили з кожною годиною, проведеним за кермом. У разі помилок (а вони були), в разі заглухлого двигуна і «тирканья» на світлофорах мені просто кивали головою і говорили: «Нічого, спокійніше. Все навколо почекають, об'їдуть ». І в якийсь момент (заняття з 10-го) машина початків мене слухатися. Руки перестали тремтіти, старт став виходити м'яко, я почала помічати знаки, навчилася не губитися на кільцевих розворотах, на переїздах через трамвайні колії і складні перехрестя. Мій автоінструктор, ймовірно, непогано володіючи психологією новачків, розумів, що людина, ніколи не сидів за кермом, відчуває сильне хвилювання, і це хвилювання вимагає окремої роботи і з боку учня, і з боку вчителя.
Були й екстремальні ситуації, коли інструкторові доводилося виривати кермо і відводити машину в сторону, щоб уникнути аварії, або коли на колії автомобіль понесло і практично розвернуло поперек дороги, але навіть після цього автоінструктор не показав негативу, без лайки і криків спокійно пояснив, як треба було зорієнтуватися в подібній ситуації.
Водіння у мене було 28 (56 навчальних годин по 45 хвилин, тобто 28 занять - по 1,5 години) і додатковий час внутрішнього іспиту. Їздили ми і на автодромі, і по міських магістралях. Причому перші заняття проходили прямо на вулицях міста, ймовірно, щоб відразу новачки вчилися володіти ситуацією і своїми страхами. Таким чином, у зручний для себе час, в комфортній обстановці, з комфортним автоінструктор, за кермом хорошого автомобіля я проводила за кермом 1,5 години 28 днів поспіль. Звичайно, за цей час я навчилася водити! З нуля. І ці знання і навички успішно зараз застосовую при водінні власним автомобілем. І нехай поки досвіду замало, але в складній дорожній ситуації в голові спливають слова автоінструктора і схеми, які він мені в блокноті малював. Завдяки частим занять на автодромі, мені вдалося відточити навик парковки і заїзду в гараж до автоматизму. І в житті це зараз дуже пригождается на самих вузьких паркувальних майданчиках. Вважаю, що водінню треба навчатися у професіоналів, і дуже правильні законодавчі поправки, скасовують самостійне навчання (Самопідготовку) перед іспитом на права.
У всіх автошкіл такий підхід: нездібних людей немає. Навіть затяті двієчники здатні водити автомобіль, дотримуючись ПДР і не створюючи аварійної обстановки, якщо їх цьому колись вчили (а не подарували права разом з машиною). Навіть ведмедів в цирку вчать їздити на мотоциклі, люди ж здатні водити не тільки автомобілі, але і управляти літаками, пароплавами і космічними кораблями. Головне - правильний підхід! На щастя, в автошколі «Е ...» інструктори виявилися дуже ввічливі і відповідальні.
3. Внутрішній іспит - теж сильний стрес.
Важливо! По суті, внутрішній іспит - повна імітація того, що доведеться пережити на здачі в ГИБДД. У разі нездачі в автошколі теорії курсант не допускається до внутрішнього іспиту з водіння, а також до іспиту в ДІБДР. Внутрішній іспит в автошколі є хорошою психологічної тренуванням перед офіційною здачею на права.
Учні в напруженій обстановці товпляться за дверима аудиторії, їх викликають партіями по 15-20 чоловік, забороняють спілкуватися, користуватися гаджетами, переглядатися. Завдання виконуються на комп'ютері, абсолютно як в ГИБДД. На рішення квитка з 20 питань дається 20 хвилин. У фіналі на екрані відразу загоряється напис, здав чи ні (дозволяється 2 рази помилитися).
Потім починається внутрішній іспит на автодромі і в місті. Все повністю відповідає тим же сценарієм, за яким процедура буде проходити в державтоінспекції. І почуття відчуваєш практично ті ж - хвилювання, страх, нервозність. Тільки в голові весь час крутиться думка «Це не по-справжньому», адже приймають - ті ж інструктори (тільки з іншого філії) та директор. Звичайно, внутрішній іспит здали всі в групі. Після цього випробування стрес перед справжнім іспитом в ГИБДД був уже не такий сильний.
4. Іспити в ДАІ не здати без зв'язків і хабарів.
Подужати іспит в ГИБДД неймовірно складно, це правда. Але піти з правами, не маючи зв'язків і не даючи нікому «на лапу», цілком реально. І саме про це нам твердили на кожному уроці в автошколі, яка прекрасно організувала і весь процес складання іспиту. Освітня установа забезпечило на іспиті учнів своїми автомобілями, підготувало весь пакет документів (в тому числі квитанцію для оплати держмита, заяву на видачу прав і т.п.), моральну підтримку надавали навчали нас автоінструктора.
Орієнтовна статистика така: на теоретичної частини іспиту з 50 здають відсіялися 6 осіб. Невідомо, що позначилося, хвилювання, погода або, трохи недовчилися (але ж внутрішній іспит вони все здали). Потім претендентів на права відвезли на автодром. У моїй автошколі, згідно з договором з ГИБДД, курсанти здають «майданчик» на автодромі освітнього закладу, автоінспектори приїжджають на знайому всім нам площадку і приймають іспит на автомобілях нашої ж навчальної автошколи. Це, звичайно, додає впевненості здає.
На другому етапі - на автодромі - кожен повинен проїхати коло з 3 елементів: «естакада», «паркування» і «змійка» (відпрацьовували ще «гараж» і «дворик», але їх інспектор не вибрав). Перший елемент викликав у всіх особливий жах, оскільки на гірці утворилися криги (іспит 23 грудня) і періодично хтось не міг заїхати наверх. Хоча естакада була багатьма відпрацьована до автоматизму, на ній завалилося ще кілька курсантів. Другий спроби ніхто не давав.
Найстрашніший етап іспиту - водіння в місті. Маршрут заздалегідь не повідомляється, приймає інспектор вже в процесі їзди вказує куди слід повернути. Поки рулишь по відомим вулицями, все виходить, але варто опинитися в новому «необ'їжджений» районі, як новачок відразу втрачається і робить помилки. Від стресу здають плутали поворот наліво з поворотом направо, проїжджали на червоний сигнал світлофора, не пропускали пішоходів, паркувалися з порушеннями і т.п. Автоінструктор під час іспиту сидить поруч (автоінспектор ззаду). Присутність першого на сусідньому кріслі, безумовно, було абсолютною підтримкою. І все ж місто здають дуже мало людей з першого разу. З 8 осіб, які навчалися на моїй навчальної машині, іспит благополучно пройшли тільки 2 людини (і я в їх числі). Так що самостійно скласти іспит на права складно, але цілком реально.
5. Перездавати іспит в ГИБДД доведеться самостійно.
Перездача можлива тільки через 7 днів і тепер уже на автомобілі, що належить ГИБДД. Вартість перездачі іспиту на водіння в місті - 600 рублів. І тут автошкола вже нічим не допомагає - всі документи залишаються у вас на руках, в тому числі і свідоцтво про професії водій, що підтверджує, що ви пройшли весь процес навчання в такій-то автошколі. Тепер кандидат у водії самостійно в ГИБДД повинен перевіряти розклад прийому іспиту, час і місце. Можна здавати до нескінченності, поки не проїдеш без помилок.
Важливо! Складання іспиту з практичного водіння допускається не більше трьох разів з інтервалом в один тиждень. Якщо третя спроба отримати права виявиться невдалою, то наступна перездача можлива тільки через місяць. Тобто курсанту дається 30 днів для якісної підготовки до перездачі. І тут можна знову звернутися в свою автошколу за приватними уроками водіння (інакше давно від'їзженими годинник трохи подзабудутся, і ви будете почувати себе невпевнено на перездачі). Якщо теоретичний іспит пройде, то практичний можна намагатися здавати протягом 6 місяців з моменту заліку теорії. Якщо не здали практику протягом 6 місяців, то теорію доведеться перерешівать знову.
Як відбувається перездача в ГИБДД? Якщо час іспиту призначено на 9 ранку, з'явитеся на перездачу за півгодини. Справа в тому, що перед початком перездачі проводиться звірка списків і присутніх. І, якщо вас в цьому списку не виявиться до початку іспиту, то ви автоматично втрачаєте допуску до перездачі. Тоді знову доведеться займати чергу і записуватися на новий час іспиту.
Потім всі документи передаються інспектору. Якщо ви завалили теорію, то вас відправлять в клас, де, як і в перший раз, будете вирішувати один квиток по ПДР. При практичному іспиті - водінні - теж необхідно дочекатися своєї черги, поки вас не запросять в автомобіль. Принципи здачі повторного іспиту ті ж, що і в перший раз. Головне - не допустити минулих помилок і не наробити нових. Для цього перестаньте хвилюватися, візьміть себе в руки, згадайте причини, за якими ви провалили попередній іспит, проаналізуйте їх і зробіть висновки.
Коли всі три етапи іспиту здані, права видають відразу після оплати держмита (800 р.) І надання всього пакету документів, включаючи екзаменаційний лист з поміткою «Здано». Я стала в державтоінспекцію за заповітною рожевої карткою на наступний ранок. До слова, і тут довелося понервувати, чекаючи в ГИБДД більше трьох годин в черзі (з 90-100 осіб) отримання свого водійського посвідчення.
PS: Особливу подяку висловлюю мою автоінструктор Дмитру Юрійовичу Іванову (Hyundai Solaris, білий, 706) і викладачеві теорії Володимиру Андрійовичу Матушкин (філія ТЦ «24 Сезон»). Без вашого навчання, досвіду та знань, а також терпіння, підтримки, креативу мені навряд чи вдалося б пройти весь шлях навчання на водія настільки блискуче, не допускаючи помилок.
Ірина Калиниченко, учениця автошколи «Еліт» , Група випуску 23 грудня 2014 роки (гр. № 65).
Дата публікації: 18.01.2015
Але як бути, якщо автоінструктор здається тобі некомпетентним, не викликає довіри або просто кричить на тебе?
Як відбувається перездача в ГИБДД?