Китай вклав і продовжує вкладати значні кошти в освіту: сьогодні витрати на освіту становлять 4% від ВВП, що можна порівняти з річним бюджетом Росії. На державному рівні прийнято програму на приведення національних вузів до міжнародних стандартів, для чого визначено 100 флагманських університетів. Ця золота сотня, китайський варіант Ліги Плюща, повинна, за задумом влади, найближчим часом вийти на перші позиції в міжнародних рейтингах найкращих вузів світу. Сьогодні вже 44 китайських університету входять в 500 кращих вузів світу (Росія представлена всього двома). 86 вузів КНР потрапили в рейтинг університетів країн БРІКС 2016, причому саме китайські вузи розмістилися на п'яти верхніх позиціях рейтингу.
Великий китайський похід за іноземними студентами. Гранти на навчання.
Ще 10 років тому державна політика Китаю полягала в основному в тому, щоб відправити на навчання за кордон кращих студентів з числа громадян КНР. За останні кілька років ситуація змінилася: уряд Китаю приступило до реалізації стратегії залучення іноземних студентів до національних університетів. Зараз Китай перетворюється в одного з лідерів світового ринку освітніх послуг, приймаючи 10% всіх іноземних студентів у світі. За даними Міністерства освіти КНР, в 2015 р в країні проходили навчання близько 400 тис. Іноземних студентів. Причому кількість іноземців, які здобувають вищу освіту в Китаї, за пару років зросла настільки, що країна зуміла випередити Францію, Німеччину та Австралію і тепер займає за цим показником 3-е місце в світі. Китай випереджають лише США і Великобританія. Число учнів в Китаї російських студентів з кожним роком збільшується. У минулому році таких було близько 15 тис. На думку представників Міністерства освіти КНР, причиною зростаючого інтересу до навчання в Китаї, є феноменальне зростання китайської економіки і розуміння значущості володіння китайською для розширення кар'єрних можливостей. При цьому популярність китайського освіти в найближчі роки буде тільки зростати, прогнозують експерти, відзначаючи, що якість навчання в Китаї вже відповідає міжнародним стандартам, а його вартість значно нижче, ніж в Європі, США і Росії.
Свій імідж «Країни Майбутнього» КНР грамотно використовує в розвитку освіти. Серед задекларованих бонусів від навчання в Піднебесній - можливість освоїти «мова майбутнього», познайомитися з особливостями бурхливо розвивається «економіки майбутнього», зав'язати зв'язки з азіатськими бізнесменами, а також можливість навчатися за грантам . Знання китайської мови не буде перешкодою в такому випадку - китайський можна вивчити при університеті за невеликі гроші. Для володіють англійською мовою є можливість отримання гранту на програми бакалаврату та магістратури, які читаються англійською мовою. Необов'язково мати золоту медаль або червоний диплом для того, щоб вчитися в Китаї за грантом. Досить бути цілеспрямованим і діяльним! До того, ж Китай є одним з важливих партнерів Росії і більшості передових країн світу, і роль Китаю на світовій арені тільки зміцнюється, тому отримати освіту в Китаї і вивчитися китайську мову - дуже далекоглядний крок для молодих кар'єристів.
Як проходить навчання в Китаї?
Вища освіта в Піднебесній має три ступені: бакалаврат, магістратура та докторантура. Якщо студент не знає китайської мови, то до здобуття вищої освіти він рік вивчає мову в Китаї в університеті. Навчання мови в Китаї відбувається в рази швидше, ніж у себе на батьківщині. Перший місяць в Китаї може бути найскладнішим для студента, так як абсолютно нова країна, культура і мова можуть збентежити. Однак не варто переживати через це, так як в вузі неодмінно будуть іноземні студенти, а також учні з Росії, які завжди готові допомогти новачкам. Не треба й недооцінювати самих китайських студентів: багато хто з них знають кілька мов, в тому числі деякі вивчають російську мову. До того ж, китайці добре ставляться до іноземців, а особливо до росіян.
Які перспективи чекають випускників китайських вузів?
КНР співпрацює з величезною кількістю країн, завдяки чому ведеться активний обмін кадрами і відкривається безліч шляхів для працевлаштування. У випускника китайського вузу кілька варіантів розвитку кар'єри: ви можете залишитися працювати в Китаї, можете повернутися в Росію і розвивати російсько-китайські відносини в своїй області, можете відправитися працювати в Європу, в США або будь-яку іншу країну, адже фахівці зі знанням китайського потрібні і там.
Якщо людина блискуче знає тільки китайську мову, то він може стати перекладачем. Але до мови потрібна спеціальність. У Росії відчувається гостра нестача фахівців зі знанням китайського в різних областях, в тому числі по праву, по китайській мікроекономіки, експертів, які знаються на реальному бізнесі і підприємництві. Бракує аналітиків політичних і економічних ризиків і експертів з соціального розвитку Китаю.
Які спеціальності користуються попитом в Китаї на сьогоднішній день?
Для бажаючих розвивати свою кар'єру в Китаї буде корисним ознайомитися зі списком затребуваних спеціальностей. На сьогоднішній день найбільш затребуваними, а значить і високооплачуваними в Китаї є фахівці в сферах інженерії, IT, логістики, будівництва, дизайну та архітектури, фінансового контролю та аудиту, фармацевтики і біомедицини, маркетингу та менеджменту, екології та сільського господарства.
Єкатеринбурзький центр «Навчання за кордоном»
г. Екатеринбург, ЦМТЕ, вул. Куйбишева, будинок 44-Д. офіс 806 (вхід з вул. Бєлінського).
Тел. (343) 3-808-444, www.edu-abroad.su
Як проходить навчання в Китаї?Які перспективи чекають випускників китайських вузів?
Які спеціальності користуються попитом в Китаї на сьогоднішній день?