Навчання в Польщі: данина моді чи карт-бланш в ЄС?
Вояж-вояж ... Я пишу ці рядки «на коліні» - в поїзді, автобусі, літаку, курсуючи між Польщею, Україною, Росією. Дорога завжди наводить на роздуми, а зміна обстановки дарує не тільки нові враження, а й цікаві знайомства. Мені щастить на попутників - це вже закономірність. На одному з відрізків шляху сусідом по купе виявився цікавий хлопчисько, дніпропетровець, а нині - студент одного з приватних польських вузів. У свої 22 з хвостиком Антон не тільки студент, а й ... успішний бізнесмен. Сьогодні на польському він говорить майже без акценту. Каже, мова почала вчити завчасно, коли вирішив, що хоче здобувати вищу освіту в Польщі.
- Пішов на курси ще вдома, але знаєте, як це? Там не знав - тут забув. Зате тут, в середовищі, розпочалося справжнє і моментальне навчання. Я приїхав на пару місяців раніше початку навчального року, планував знайти житло і піти на мовні курси. Багато спілкувався, настільки, що до початку занять курси мені вже не знадобилися, - сміється хлопець. - З розумінням і говорінням проблем майже не було, а ось з листом виявилося складніше, але до кінця першого курсу вже все було добре.
Зараз він на четвертому, спеціальність - комп'ютерний дизайн. Навчання в Польщі, каже Антон, йому обходиться в рази дешевше, ніж, наприклад, в Києві чи Львові. Уже другий рік вони разом з другом знімають котедж в передмісті Познані, оплачують послуги домробітниці, яка прибирає в будинку і готує хлопцям їжу. Купив машину, щоб встигати на навчання і на роботу. Тому що у нього своя фірма, де офіційно працюють п'ятеро його однокурсників-айтішників. Сьогодні хлопчина веде цілком легальний бізнес, в рамках якого, за його словами, вже співпрацює з багатьма західними кампаніями, надаючи їм послуги з дизайну та рекламі. Про своє життя говорить так: «Машина, навчання, багато-багато роботи і трохи відпочинку». До речі, одруження в його довгострокових планах на життя - навіть не в першій десятці, і раніше 30 років заводити сім'ю молода людина не збирається.
- Сім'я - це відповідальність, а я хочу, щоб мої діти ні в чому не мали потреби. На той час, я сподіваюся, вже багато чого доб'юся, - говорить Антон. І тільки пункту «повернення на батьківщину» - його довгостроковий життєвий проект не передбачає. А на мій швидше риторичне питання - чому? - молода людина, немов намагаючись вловити підступ, спочатку пильно і уважно на мене дивиться, а потім широко і відкрито посміхається:
- Щоб мати ці гроші вдома - мені доведеться красти і обманювати. Тому що у нас крадуть і красти будуть. Цього не змінити. Менталітет такий. А я не хочу. Навіщо, якщо я заробити можу більше, ніж вкрасти - і при цьому спати спокійно? Тут мені не потрібно щодня трястися, що хтось колись «покладе око» на мій успішний бізнес. Зараз я забезпечую себе і допомагаю своїм батькам і бабусі, які залишилися в Україні. Ви ж розумієте, що звідси я зможу зробити для них набагато більше. Вже не кажучи про мою майбутню сім'ю ...
Але це, так би мовити, - показовий окремий випадок. Хоча у тутешніх студентів дійсно менше навантаження і більше привілеїв. Студенти в Польщі свого роду еліта, така собі каста з купою пільг і можливостей. Мабуть тому, що в них держава бачить своє майбутнє. Особливо мені симпатичний оригінальний метод залучення молоді до культурного розвитку. Приклад тому - ніч музеїв. У Кракові вона проводиться щорічно, коли з 00 годин і до 5 ранку для студентів вхід в усі музеї міста безкоштовний. Адже все одно багато хто не сплять. Так що корисне з приємним ...
... Мій попутник вийшов на своїй станції, а я довго ще залишалася під враженням нашої розмови з цим мудрим і не по роках розсудливим хлопцем. Яке ж воно все-таки різний, це «покоління пепсі». В динаміці поїзного радіо раптом дуже в тему зазвучали бадьорі акорди старої пугачевской пісеньки «На французькій стороні, на чужій планеті, належить вчитися мені в університеті». Під знайомі з юності слова раптом подумалося про ... лицемірстві. Лукавство «можновладців» в загальному, і причетних до сфери науки і освіти - зокрема. Тих, хто з піною у рота піарить вітчизняна освіта, в той час як їхні власні нащадки гризуть граніт науки десь в далекому зарубіжжі. І це не дивно. Тому що європейський диплом престижний і затребуваний. І про це сильним світу цього відомо краще, ніж кому небудь. Адже молодь, яка здобула освіту за кордоном, як правило, двері Євросоюзу для себе може вважати відкритими. Українські ж фахівці, в кращому випадку, можуть розраховувати на роботу в своїй вітчизні і вельми скромний оклад. І то не завжди ...
Кращі слов'янські уми - то, що дійсно цінується і користується попитом за кордоном. Туди наші перспективні «мізки» поступово і витікають, піднімаючи імідж і добробут - як власне, так і тієї держави, яке зуміло створити цінному фахівця гідні умови. Здавалося б, все логічно. Але у нас чомусь поки недосяжно. І від того - ще більш сумно. Та й нашим дітям, при всьому здоровому їх патріотизм, все важче знайти себе на батьківщині, планувати майбутнє і претендувати на гідну винагороду своїм знанням та вмінням. Тому багато хто з них спрямовують погляд на захід.
ЧОМУ ПОЛЬЩА?
В результаті введення в Польщі Болонської системи, дипломи місцевих вузів визнаються в 47 країнах, які підписали Болонську декларацію. Це Європа, США і в інші, де підтвердження і нострифікація польських дипломів не потрібно. Чого не скажеш про українських. Сама ж система освіти в Польщі функціонує відповідно до норм загальноєвропейської схеми (ECTS) і відповідає Міжнародним нормам класифікації освіти (ISCED). Все це, а також доступні ціни на навчання з кожним роком роблять польські вузи дедалі популярнішими. За даними Міносвіти України, щорічно за євродипломи сюди відправляються близько 20 тисяч українських студентів. Як повідомляють ЗМІ, українці посідають перше місце серед усіх іноземців, які навчаються в польських вузах - тільки в минулому році їх кількість зросла вдвічі.
Навчання в Польщі: данина моді чи карт-бланш в ЄС?
На сьогоднішній день існує безліч пропозицій навчання в польських вузах. Однак перед тим, як приймати рішення, непогано було б вивчити ситуацію, зваживши всі «за» і «проти». Освіта за кордоном хоч і престижне, але дороге. Вартість навчання в деяких західних вузах коливається від тисяч - до десятків тисяч євро на рік. На цьому тлі Польща, як член ЄС, не тільки вигідно відрізняється своїми цінами, але займає перше місце в Європі за кількістю вищих навчальних закладів. За даними Міністерства науки і вищої освіти тут діє 470 вищих навчальних закладів, з них 132 державних і 338 приватних. Більш того, згідно з рейтингом, проведеним в 2012р. компанією Pearson (The Index of cognitive skills and educational attainment), польська система освіти входить до світової двадцятки кращих, де займає 14 місце. А сім польських вищих навчальних закладів - Ягеллонський і Варшавський університети, Варшавська Політехніка, Університет А.Міцкевича в Познані, Вроцлавський університет, Вроцлавська політехніка та Гірничо-металургійна академія в Кракові - входять в число п'ятисот кращих вищих навчальних закладів світу. До того ж, територіальна та культурна близькість Польщі до України, Білорусі та Росії робить її для студентів з цих країн особливо привабливою. Під час навчання у них є можливість вільно відвідувати всі країни Шенгену - на підставі карти тимчасового проживання, яка дає їм таке право. А отже - відчутно розширює перспективи і можливість закордонних стажувань.
Система вищої освіти і наукових ступенів у Польщі, як і в усій Європі, організована відповідно до болонським процесом і базується на трьох рівнях: I рівень - професійне ліцензіатское або інженерну освіту (3-3,5 року навчання. Диплом ліцензіата (BA, Licencjat ) або інженера (BSc, Inzyneir) для випускників технічних напрямків); II рівень - магістерську (2-2,5 року навчання. Звання магістра (MA, MSc, Magister) або рівнозначного, наприклад, магістр мистецтв, магістр інженер, магістр інженер архітектор і т.д.); III рівень - докторантський (4 роки навчання. Приймаються кандидати, які мають диплом магістра, що дає можливість отримання диплома доктора (PhD, Doctor), аналог - кандидат наук).
Навчальний рік починається двічі посилання - 1 жовтня (прийом документів та зарахування до 30 вересня) і 1 березня (прийом документів та зарахування до 26 лютого). Таким чином, навчання в вузі можна почати як восени, так і навесні. У магістратуру, аспірантуру, на МВА, післядипломна освіта, абітурієнти зараховуються на підставі диплома українського вузу (диплом бакалавра, магістра, спеціаліста). На I курс - на підставі атестата про повну загальну середню освіту, співбесіди або тестування з польської або англійської мов, рідше - проводяться вступні іспити. Залежно від наявних повноважень, вузи називаються: університет, технічний університет, університет профільний (наприклад, економічний), політехніка, академія, вища школа.
ЦІНА ПИТАННЯ
Навчання в Польщі: данина моді чи карт-бланш в ЄС?
Мені доводилося чути чимало запитань і версій з приводу оплати для іноземних студентів в польських вузах. Хотілося б внести ясність. Для навчання в Польщі зовсім не обов'язково мати багатих батьків, оскільки вартість навчання не тільки не перевищує, але часто поступається ціною контрактного навчання в Україні. Тому сьогодні тут багато студентів з сімей середнього достатку, Вартість навчання складає від 400 до 2000 євро за рік (польською мовою) і 2500 - 3000 євро за рік (англійською). Сума залежить від вузу, напрямки та форми навчання. Іноді для іноземців в університетах передбачені і бюджетні місця. Але їх небагато, і конкурс великий. В цьому випадку непоганою альтернативою можна назвати приватні вузи. У державних вузах поляки вчаться безкоштовно, іноземці - за гроші. Право безкоштовного навчання мають лише українці з картою поляка. За навчання в приватних платять ті і інші, але плата нижче, ніж в державних ВНЗ. На відміну від наших вузів, часто практикують підвищення оплати за навчання, тут сума, прописана в контракті, не змінюється протягом усього періоду навчання.
Крім того, існує гнучка система оплати і знижок, яку, як правило, практикують всі вищі школи. Багато вузів пропонують іноземним студентам участь у різних проектах, і навіть можливість вступити на безкоштовне навчання. Крім цього, студенти можуть претендувати і на різні стипендії - соціальні, за досягнення в науці, спорті та інші. Їх виплачують навіть приватні вузи. Причому, іноземцям за гарне навчання можуть або повернути частину грошей, або зробити знижку при оплаті. Але вчитися - тобто гризти той самий граніт науки, доводиться всім - і бюджетникам, і контрактникам. Тому ситуація, коли група «скидається» на мзду професору, забезпечуючи собі хороші оцінки на іспиті - неможлива апріорі. Мені це відомо не з чуток, а з перших вуст - в нашій родині дві студентки. Здавати і перездавати «висяки» доведеться вже платно. Якщо в перший раз за перездачу потрібно віддати близько 40 злотих (10 євро) за предмет, то кожна наступна спроба вже буде «влітати в копієчку» - 100, а потім і 300 злотих.
Що ж стосується хабарів, то тут ця практика не прижилася. Якщо викладача зловлять на хабарництві - він не просто буде звільнений в той же час, але і знайде незмивна пляма на свою професійну репутацію, в силу чого вже навряд чи зможе більш-менш пристойно працевлаштуватися. Але настільки суворі канони компенсуються зарплатою, яка у викладачів польських вузів в середньому становить 1000 євро, що, як мінімум удвічі вище, ніж у їхніх українських колег. А ще там не "прокотить» «злизана» з інтернету курсова ...
ДЕРЖАВНИЙ або ПРИВАТНИЙ?
Упередження до приватних ВНЗ, добре знайоме Україні, не оминуло і Польщу. Стереотипи вкоренилися ще з тих пір, коли тільки що постають на ноги приватні вузи дійсно не могли запропонувати студентам якісної освіти. Але сьогодні багато хто з них стали серйозними конкурентами державним вузам.
Навчання в Польщі: данина моді чи карт-бланш в ЄС?
Сьогодні приватні вищі школи впевнено завойовують освітній ринок в Польщі. В даний час їх майже втричі більше, ніж державних. На відміну від таких «зубрів» сфери освіти, як Ягеллонський або Варшавський університети, вони, звичайно ж, не можуть похвалитися віковими традиціями і потужної напрацьованою базою. Але щоб хоч частково скласти їм конкуренцію і зайняти свою нішу в системі, «приватники» відрізняються «гнучкістю» і успішно підлаштовують свою програму навчання під потреби сучасного ринку праці. Ретельно вивчаючи запити роботодавців, вони готують студентів, відповідають цим вимогам. Основна увага приділяється практичному аспекту навчання. З цією метою в якості викладачів ВНЗ запрошують відомих практиків і професіоналів своєї справи, а своїм студентам навіть влаштовують практику, нерідко платну. Тому тепер в приватному вузі можна навчитися навіть на саму несподівану і рідкісну спеціальність, що теж є безперечним аргументом «за».
Однак, потрібно врахувати, що в недержавному вузі неможливо, наприклад, отримати освіту за медичними спеціальностями, а також пов'язаними з точними науками - математикою, біологією, астрономією. Найчастіше недержавні вузи пропонують навчання за такими напрямками, як інформатика, педагогіка, управління, фінанси, економіка, психологія, право, туризм, соціологія, культурознавство. До плюсів також можна віднести сучасну організацію навчального процесу, зокрема - можливість вирішувати багато питань по Інтернету, доступ до баз даних он-лайн. До речі, звичний у нас принцип «платиш - можна не вчити» - тут не працює. Кількість годин у студентів державних і приватних вузів практично однаково. І, не дивлячись на різницю в оплаті, якість освіти у тих і інших - на високому рівні. Що, в свою чергу, розбиває ще один міф про те, що у випускників приватних вузів шансів працевлаштуватися менше, ніж у тих, хто має диплом держуніверситету. Сьогоднішній роботодавець цінує, перш за все, реальні знання, досвід, уміння спілкуватися з людьми і працювати в колективі, особисту культуру, креативність і сумлінність, вміння пристосуватися до ринкових змін, знання іноземних мов, а не просто наявність диплома нехай навіть престижного вузу. Адже протирати штани можна і в державному вузі.
МІСІЯ ЗДІЙСНЕННА
Навчання в Польщі: данина моді чи карт-бланш в ЄС?
На сайтах багатьох вузів сьогодні можна не тільки зареєструватися і пройти тест на володіння польською мовою, але також вибрати майбутню спеціальність і подати документи. До того ж, у багатьох вузах існує можливість пройти адаптаційно-мовний курс для майбутніх студентів. Чи буде він безкоштовним - на розсуд вузу. Завершується курс тестом з польської мови. За результатами тесту учасники отримують сертифікат про закінчення курсу, який необхідний для остаточного зарахування до вищих навчальних закладів. Так чи інакше, вузи Польщі раді нашим студентам. З метою їх залучення представники вищих навчальних закладів не тільки відвідують школи і беруть участь в закордонних виставках, а й прагнуть максимально спростити процес надходження для іноземців. Наприклад, для того, щоб стати студентом, в більшості вузів не потрібно складати іспити, досить пройти співбесіду на знання польської (іноді англійської) і мати при собі нострифікованих атестат про закінчення середньої школи.
Однак, напередодні випускних іспитів школи України штурмують і численні агенти фірм-посередників, які пропонують свої послуги зі вступу до ВНЗ ЄС. Мені особисто здається, що в цьому питанні можна цілком обійтися без їх допомоги, оскільки моніторинг цікавлять вузів і безпосередній контакт з приймальною комісією під силу кожному. Як правило, скрізь є російськомовні співробітники, які зможуть відповісти на всі питання. Та й з інформацією про умови та процедуру вступу, вимоги до кандидатів, подачі документів і оплати, найкраще ознайомитися безпосередньо на сайті обраного навчального закладу або по телефону. Так що при бажанні і певній частці завзятості місія здійсненна. Але якщо лінь все-таки виявиться сильнішим - надайте цю справу посередникам разом зі своїми документами і грішми.
До речі, навіщо польський диплом потрібен нам - ми Вже розібраліся, а від навіщо це нужно Їм - пріймаючім країнам? Насправді, все просто. Польща, наприклад, залучаючи українських, російських, білоруських студентів тим самим компенсує відтік своєї молоді далі, на захід. Та й університети за рахунок іноземних студентів поповнюють свою казну, а самі країни заповнюють прогалини на ринку праці. До того ж, приплив студентів дозволяє приватним вузам уникнути ліквідації і закриття. До речі, після закінчення польських вузів наші випускники дозвіл на роботу в країні отримують автоматично. Ось тільки працевлаштування їм це, на жаль, не гарантує ...
У Польщі можна отримати освіту як повну вищу, так і післядипломної, а також можливість нострифікації свій український диплом. Для цього необхідно вислати копію диплома та доданих до неї документів до Міністерства освіти Польщі і протягом місяця безкоштовно отримати нострифікацію. Проблематично, це, мабуть, тільки для медиків і представників деяких інших професій. Лікарям, на жаль, простіше отримати місцеве освіту, ніж нострифікації вже наявне вітчизняне.
На одному з форумів своєю історією поділилася Світлана - молодий лікар з України. До Польщі, за її словами, вона приїхала разом з сім'єю - з чоловіком і двома дітьми семи і чотирьох років. В Україні вона працювала пластичним хірургом в одній приватній київській клініці. У Польщі її стаж і досвід практично «обнулились». Причина - відсутність польського диплома. Нострифікація українського диплома лікаря виявилася практично нереальною, на відміну від представників інших професій. Вибір виявився невеликий - переучуватися або змінювати професію. І жінка сіла за «парту» разом з молоддю. Роки пролетіли непомітно, за цей час вона «підтягнула» мову до цілком пристойного рівня, знайшов хорошу роботу чоловік. Нарешті довгоочікуваний диплом в руках. Але і з ним без «місцевого» стажу на роботу як і раніше брати не поспішали. Невідомо, як би все склалося, якби одна приватна клініка не пішла назустріч і не запропонувала іноземці вакантне місце - на випробувальний термін. Зрозуміло, що зарплата на цей період була менше, ніж у колег. Зате сьогодні - Світлана на повній ставці і добру репутацію, зі своєю базою клієнтів. Щасливий хеппі-енд? Безумовно, хоча попелюшкою нашу героїню назвати складно. Як стверджує жінка, вона і в Києві не потребувала, і знятися з місця її змусила не гонитва за «довгим злотим», а бажання жити в «спокійній країні». І вона свого домоглася. Тепер і у її дітей вибір значно ширший - з орієнтиром далі, на захід. Тільки й років їй сьогодні вже ближче до сорока. А ось дві її однокурсниці і землячки, молоді дівчата з України, в результаті змушені були повернутися додому - роботи через відсутність все того ж горезвісного стажу для них так і не знайшлося. Залишається сподіватися, що при наявному дефіциті добре підготовлених кадрів на батьківщині, вони, з польськими дипломами, будуть затребувані ...
Не повчання ЗАРАДИ, А КОРИСТІ ДЛЯ ...
Якщо мова не йде тільки про те, як навчитися і «зачепитися» в Польщі, то, на мій погляд, є кілька речей, на які під час вступу на навчання варто звернути особливу увагу. По-перше, навряд чи потрібно вибирати вуз, куди легше всього поступити і дешевше вчитися, вивчаючи «що завгодно». Якщо майбутня професія вже зараз не надихає, то вже через півроку навчання набридне, а 5 років життя - це все-таки термін і чималий. По-друге, звертайте увагу на місто. Студентів не дарма залучають перспективні великі міста, адже не всі ж час гризти граніт науки, є ще й години дозвілля, які хочеться провести різноманітно. У малих містах з цим складніше. По-третє, статус вузу потрібно з'ясовувати на етапі моніторингу, щоб не виявилося, що вчитися ви їдете в приватний вуз, бо вища школа - ще не завжди університет. Ну, і не потрібно намагатися шукати зовсім вже легких шляхів - наприклад, нерозумно їхати в Польщу, щоб вивчати там «український» чи «російський» мови. Звичайно, це простіше. Але якщо випала можливість дізнатися щось нове - напевно, краще використовувати її на всі сто, розвивати здібності, самореалізовуватися. Не зайве було б також володіти ситуацією на ринку праці, щоб розуміти, наскільки затребувана обрана спеціальність. Ситуація, звичайно, постійно змінюється, але основні тенденції чітко простежуються вже зараз. Якщо, наприклад, в 2012 році був підвищений попит на IT та програмування, то в цьому році найбільш популярними напрямками навчання є міжнародні відносини, бізнес, економіка. Однак, за даними польських служб праці, в останні роки проблеми з пошуком роботи є не тільки у гуманітаріїв, а й у економістів, і управлінців.
Отже, вам пощастило - ви зараховані. Позаду метушня з оформлення візи, збори та від'їзд. Найважливішим документом після прибуття до вузу для українця, як і для польського студента, відтепер буде студентський квиток (legitymacja studencka). Його необхідно мати при собі завжди, оскільки крім можливості відвідувати бібліотеку, він дає і багато інших прав і пільги. А саме: 50% знижку на оплату проїзду в міському транспорті; 51% знижку на квитки в поїзді (до 26 років); 10-50% знижку при відвідуванні музеїв, кінотеатрів, виставок.
ВІД СЕСІЇ ДО СЕСІЇ ЖИВУТЬ СТУДЕНТИ ВЕСЕЛО ...
Навчання в Польщі: данина моді чи карт-бланш в ЄС?
Чи готові ви жити в гуртожитку, або принади «колективізму», нехай навіть за дуже приємну ціну і максимальний комфорт, вас не приваблюють? Відповісти собі на це питання бажано ще заздалегідь, до від'їзду. Моя давня знайома планує відправити сина на навчання до Кракова і, готуючись «відлучити від грудей» єдине чадо, ретельно вивчає питання побуту польських студентів. За її наполегливе прохання, я при нагоді напросилася на екскурсію в один з гуртожитків краківського вузу. Побачене, зізнаюся, культурно шокувало. Студентський побут виявився організований на досить високому рівні - не гірше деяких наших готелів. У кімнатах - по 2 і 3 людини, інтернет (Wi-Fi). Санвузол і кухня - присутні. Правда, на шість кімнат, але, за словами хлопців, особливих незручностей це їм не доставляє. Всі вони навчаються в різний час за гнучким графіком, так що черг не виникає. Крім українця і росіянина, тут також живуть хлопці з польської провінції, а також з Литви, Грузії, Казахстану, Хорватії. Проживання в гуртожитку обходиться студентам близько 100 євро на місяць. Приблизно стільки ж - на харчування. Пообідати в мережі швидкого харчування обходиться в 4-5 євро, а в вузівської кафешці - 3-4 євро. Загалом, щомісячний бюджет, з урахуванням витрат на харчування, проживання та інші витрати, коливається в межах 300 євро. Однокурсники, які знімають квартири, платять за них, за словами хлопців, приблизно 240-400 євро на місяць. Багато з них вчаться і підробляють, в тому числі - репетиторством.
Прибирання в кімнатах, як правило, проводиться не силами студентів, а спеціально навченими людьми. В результаті раковини і унітаз завжди блищать, а в кабінках (ви не повірите!) Є навіть туалетний папір. У кухні - електрочайник, холодильник і мікрохвильова піч, яку хлопці купили у складчину. Готують частіше самі - так економніше. На питання - що їдять? - вразила відповідь: «салатики». Чи не тому що простіше, а тому що здорОво. Якщо на перших курсах багато активно харчуються гамбургерами, то на старших - як правило, готують самі, віддаючи перевагу здоровій їжі, та й способу життя теж. В меню також гречка, рис, макарони. Поляки, привозячи їжу з дому - з села, примудряються економити на харчуванні ще більше. А ще під настрій вони готують журек - на всіх ...
Відразу обмовлюся, що студентські кампуси мають, як правило, тільки державні вузи. Приватні ж можуть допомогти з пошуком житла. Головна перевага такого проживання в тому, що студмістечка, як правило, розташовані в безпосередній близькості від вузу, що економить не тільки час на дорогу, а й гроші на транспорт. Якщо ж говорити про причини, що перешкоджають прискореної інтеграції наших студентів в польське суспільство, то якщо вірити словам мого випадкового попутника, на першому місці ... земляки.
- Коли багато співвітчизників, хлопці мимоволі «кучкуються» разом і спілкуються між собою, що мимоволі уповільнює процес вивчення мови і адаптації в середовищі. Найкраще, коли ти один, а таке можливо тільки в невеликих містах, в приватних вузах. Тоді говорити польською тобі доводиться з першого дня, - сказав хлопець. - Інша проблема, що вузи в маленьких містах хоч і можуть за законом прийняти іноземця, але часто просто не знають, що з ним робити ...
ХТО КРАЩИЙ?
Навчання в Польщі: данина моді чи карт-бланш в ЄС?
Який же вуз вибрати для навчання свого чада? Цим питанням, мабуть, задається кожен батько. І вже тим більше, якщо мова йде про закордон. При виборі вузу важливо знати, що поняття «Вища Школа» (Wyższa Szkoła) - ще не завжди університет в загальноприйнятому академічному сенсі. А значить і можливості у ВНЗ різні. Більшість приватних вузів не є університетами (таку назву може носити тільки той вуз, який наділений повноваженнями визнавати науковий ступінь доктора як мінімум по 10-ти дисциплінах). Так хто ж кращий в Польщі?
«Вже який рік поспіль Ягеллонський університет випереджає в рейтингу вузів Варшавський університет» - пише газета «Rzeczpospolita». У публікації йдеться про те, що за даними Освітньої Фундації 2013 «Перспективи» та газети «Rzeczpospolita», в 2013 році найстарішому університету Польщі - Ягеллонському - знову вдалося зберегти свою позицію і статус лідера рейтингу. Він на 0,8 пунктів випередив Варшавський Університет за такими критеріями, як «престиж», «інновації» «наукова ефективність і потенціал» «умови навчання» і «міжнародний обмін». На другому місці, як уже говорилося, Варшавський Університет, на третьому - Університет ім. Адама Міцкевича в Познані, четверте - у Варшавської Політехніки. До речі, диплом цього вузу серед роботодавців вважається найпрестижнішим, а випускники - затребувані.
Навчання в Польщі: данина моді чи карт-бланш в ЄС?
«Довгострокові спостереження результатів ранжирування показують, що найкращі польські вузи продовжують зміцнювати свої позиції»,
- робить висновок професор Марек Роцк. Тим часом, газета зазначає незвично важливу роль, яку відіграють сьогодні «малі вищі школи», інакше кажучи - приватні вузи, лідером серед яких названа Академія Леона Козьмінського (Варшава): «W rankingu niepublicznych uczelni magisterskich ponownie niekwestionowanym liderem jest Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie ». Зокрема, через високу «міжнародної активності» вузу. Тут, за словами професора Вітольда Білецький, навчається більше тисячі студентів з 56 країн. За нею в рейтингу йде Польсько-Японська Вища Школа Комп'ютерних Технік (Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych w Warszawie).
Ягеллонського університету
Навчання в Польщі: данина моді чи карт-бланш в ЄС?
Не сказати про нього окремим рядком було б несправедливо. Це не тільки найбільший і найстаріший вуз Польщі та Європи, а й одне з моїх улюблених місць в Кракові. Ягеллонський державний університет (Uniwersytet Jagielloński) був заснований в Кракові в 1364 році за указом короля Казимира III. Тоді було створено одинадцять кафедр, в тому числі вісім правознавчих, дві медичні та одна - вільних мистецтв. Сьогодні, через сторіччя, вуз налічує майже 50 тисяч студентів, 3657 академічних викладачів і близько 500 професорів.
Навчання в Польщі: данина моді чи карт-бланш в ЄС?
Університет, включаючи Медичний колегіум (Collegium Medicum UJ) веде підготовку по 46 напрямам і 127 спеціалізаціями на 15-ти факультетах.
Університетське містечко протяжністю чотири кілометри розташований в самому центрі Кракова. У числі випускників, не рахуючи найвідоміших письменників, поетів, художників, архітекторів, економістів, акторів, режисерів, лікарів і політиків - такі видатні особистості, як король Польщі Ян III Собеський і Папа Римський Іоанн Павло II. До визначних пам'яток університету можна віднести астрономічну обсерваторію ім. Миколи Коперника, більше відому як Краківська обсерваторія, а також університетську бібліотеку - одну з найстаріших в Польщі, в сховищах якої знаходиться понад 6 мільйонів книг і колекція середньовічних рукописів.
Навчання в Польщі: данина моді чи карт-бланш в ЄС?
Навчання в Польщі: данина моді чи карт-бланш в ЄС?
Будівля університету по праву вважається одним з найкрасивіших пам'яток Кракова, кращим зразком старовинної архітектури - арки і колони, кручені димоходи, високі вікна і ковані ворота, а стіни з червоної цегли вінчають високі зубчасті фронтони. Тут же знаходиться музей історії університету, який щодня відвідують з екскурсіями десятки туристів і учнів польських шкіл. Потрапити туди можна з красивого внутрішнього двору, оточеного аркадной галереєю. І вже точно не залишить байдужим професорський сад, де крім бюстів відомих діячів науки і культури різних епох, також встановлені інтерактивні моделі різних приладів, які використовували в роботі вчені. Це прилади для вимірювання сонячної активності, температури повітря, що демонструють силу вакууму та інші. На відміну від наших музеїв, тут немає табличок «руками не чіпати». Навпаки, переконатися в тому, що прилади працюють і сьогодні, може будь-хто. Я, наприклад, із задоволенням повправлятися з вакуумної півсферою, зайвий раз переконавшись в вражаючою силі вакууму.
Навчання в Польщі: данина моді чи карт-бланш в ЄС?
Навчання в Польщі: данина моді чи карт-бланш в ЄС?
Але це - швидше розповідь про вузі як про пам'я
Пішов на курси ще вдома, але знаєте, як це?
А на мій швидше риторичне питання - чому?
Навіщо, якщо я заробити можу більше, ніж вкрасти - і при цьому спати спокійно?
ЧОМУ ПОЛЬЩА?
Навчання в Польщі: данина моді чи карт-бланш в ЄС?
ДЕРЖАВНИЙ або ПРИВАТНИЙ?
Навчання в Польщі: данина моді чи карт-бланш в ЄС?
До речі, навіщо польський диплом потрібен нам - ми Вже розібраліся, а від навіщо це нужно Їм - пріймаючім країнам?
Щасливий хеппі-енд?