Навіщо "креативщик" Гельман видав політичні карикатури часів Холодної війни за сучасне мистецтво
Автор "Welcome! Sochi! 2014" сам нічого не вигадував - за нього попрацювали американські політтехнологи часів Холодної війни
Марата Гельмана зняли з поста директора музею сучасного мистецтва PERMM. Останньою краплею, що переповнила чашу терпіння влади, став скандал на "Білих ночах в Пермі". Але і. о. міністра культури краю Ігор Гладнєв заявив, що договір з Гельманом буде розірваний за п. 2 статті 278 Трудового кодексу, в якому зазначено, що роботодавець не зобов'язаний мотивувати таке рішення. Мабуть, така форма звільнення була обрана, щоб не привертати зайвої уваги до чергової провокаційної витівку Гельмана - тоді в рамках фестивалю "Білих ночах в Пермі" з'явилася виставка плакатів на тему Олімпіади в Сочі красноярського художника Василя Слонова, передає кореспондент Накануне.RU. Проте, скандал роздутий, влади висловилися, Гельман знятий, проте при цьому ніхто не звернув уваги на підгрунтя - а саме те, що "страшні чебурашки", які дискредитують Сочі-2014, - копія робіт західних карикатуристів початку 80-х - епохи, що стала початком кінця для СРСР. Дивно, що довгий час все це відбувалося під носом губернатора Віктора Басаргіна, вважається людиною з "клану Собяніна", а він обмежувався висловлюваннями в дусі "горбачовщини".
Швидше за все, кошти на проект Welcome! Sochi! 2014 були отримані під пропаганду Олімпіади, але під виглядом "вільного мистецтва" креативного класу ми побачили стандартну антипропаганду в дусі американських карикатур часів Холодної війни. Тільки якщо раніше з СРСР боролися сили ззовні, тепер антиросійська пропаганда виходить зсередини і захищається словами про цензуру, а Гельман стає справжнім мучеником від мистецтва.
Нагадаємо, що виставка Welcome! Sochi! 2014 була закрита і викликала невдоволення не тільки з боку спортивної громадськості і звичайних жителів Пермі, а й в результаті не залишилася непоміченою владою. Губернатор Пермського краю Віктор Басаргін реагував на інцидент із запізненням, а однозначно засудив виставку лише вчора - через місяць:
"Думки тих, кого ця історія не залишила байдужим, полярно розділилися. Хтось посміявся, інші обурилися, побачивши в цьому приниження Росії, символіки Олімпійських ігор. Особисто мені ідея цієї виставки категорично не сподобалася".
При цьому - ні слова про каверзні плагіаті!
А ось коментар 7 червня: "Зізнатися, я взагалі не вважав цю подію гідним тієї уваги, яку йому зараз випало, але дуже неприємно, що воно стало великою ложкою дьогтю в той свято, яким замислювалися" Білі ночі "для перм'яків і гостей міста" .
Інший пост, від 3 числа: "Чимало потішила новина про те, що прапор з портретом губернатора розвивається в фестивальному містечку" Білі ночі в Пермі ". Зізнатися, не повірив, поки не побачив фотографію в інеті".
Гельман же запевняв, що ніякої провокації не було, просто "у художника завжди свій особливий погляд".
"Чиновники напевно відвикли від сатири. Їм здається, що є священні корови. Нам недавно розповідали - це не можна, то не можна. Критикувати Олімпіаду теж не можна", - зазначив Марат Гельман, тепер екс-директор музею PERMM в ЗМІ.
Сам же автор робіт назвав виставку просто іронізірующіей на тему російської ментальності і того, "як російські думають, їх побачать іноземці", але нам не повинно бути образливо, ми ж повинні були вже звикнути до такого відношення іноземців. А якщо не звикли - то ось хороше нагадування. У ЗМІ Слонів прокоментував свою позицію так:
"Я не буду заглиблюватися в конспірологію: можливо, тут зійшлися мотивації різних людей. Час все розставить на свої місця. Мабуть, чиновники не впоралися зі своїми емоціями".
Так емоції або мотивація? Автор плакатів також сказав, що вважає свої роботи "русофільськими" - так, якою любов'ю сповнені зображення матрьошки-гранати і олімпійські кільця у вигляді шибениць, особливо вражає своєю любов'ю і добротою білий ведмідь, який збирається розтоптати фігуристів.
З тим же успіхом ми можемо сказати, що журнал Тime в 80-му році був наповнений любов'ю до росіян, поміщаючи на обкладинку криваву лапу ведмедя. До речі, карикатури заходу традиційно зображували Росію саме в такому форматі, автор робіт сам нічого не вигадував - за нього попрацювали американські політтехнологи часів Холодної війни, перед Олімпіадою-80 вони вже зображували олімпійські кільця як наручники. Зв'язатися з потрапили в опалу організаторами виставки на момент публікації не вдалося. А наш експерт Анатолій Вассерман так само запевняє, що вже бачив велику частину "картин" Слонова, і його "сучасне мистецтво" - не більше ніж плагіат або свідоме запозичення.
Політичний консультант, журналіст Анатолій Вассерман для Накануне.RU:
- Я не знаю, чому Гельмана не звільнили раніше, але, на мій погляд, він уже давним-давно робить все від нього залежне, щоб домогтися свого звільнення з будь-якого місця, будь-яким чином пов'язаного з державною службою. Більш того, у мене склалося відчуття, що він взагалі домагається свого звільнення з Росії. Я абсолютно не впевнений, що робота провокатора художніх скандалів досить прибуткова сама по собі, я зовсім не виключаю, що він свідомо домагається скандалів такого рівня, щоб його просто вигнали з країни, і він міг влаштуватися за межами Російської Федерації, маючи при цьому імідж " гнаного владою ", а тому претендує на особливе ставлення.
Що стосується конкретно приводу для звільнення - приводом послужила виставка картин, присвячених майбутній Олімпіаді в Сочі. І треба віддати автору належне, він зробив все від нього залежне, щоб представити і Росію в цілому, і Олімпіаду зокрема, найгіршим чином, який тільки в стані вигадати уяву людини, чомусь вважає себе творчою особистістю. Дійсно, добру половину картин, представлених на цій виставці, я вже бачив у 80-му році. Тоді західні країни спершу спровокували введення радянських військ в Афганістан, саме спровокували - навіть Бжезинський неодноразово з великим задоволенням згадував, як він склав дезінформацію про американські плани, яка змусила Радянський Союз прислухатися, нарешті, до прохань уряду Афганістану. Хоча до того Радянський Союз неодноразово відкидав будь-які думки про втручання у внутріафганскіе конфлікти, але ось Бжезинський нарешті таки зміг скласти таку капость, що тодішні керівники СРСР повірили. Тоді західні карикатуристи дуже постаралися представити Радянський Союз як імперію зла, як скопище людожерів, тощо. Тоді влада спеціально опублікувала багато з цих картин, щоб показати радянському народові, якої думки про нього дотримуються наші стратегічні противники. До речі, взагалі, якби радянська влада частіше показувала нам, що про нас думають на заході, нам було б значно складніше повірити в ту брехню, яку в нас втискували під гаслом перебудови.
І думаю, що сам факт пристрої виставки, де добру половину становить відвертий плагіат, вже доводить професійну непридатність Марата Олександровича Гельмана до керівництва культурним життям регіону.
Я не думаю, що одного звільнення Гельмана вистачить, щоб радикально поліпшити обстановку в нашій культурі і мистецтві, більш того, я не виключаю, що Гельман після цього звільнення нарешті отримає якісь дотації із заходу в якості жертви "кривавої гебні". І таким чином буде доведено, що ворожнеча до Росії може принести пряму матеріальну вигоду. А це означає, що безліч інших, настільки ж креативних особистостей, кинеться шукати способи нашкодити нашій країні і нашому народу. Але на що я дуже сподіваюся - що Гельман просто перестане займати місце, де міг би працювати по-справжньому творча людина, Гельман тепер не зможе, як раніше, роздавати гроші, призначені для підкладки культури всяким капосника і гадостнікам, і на місці, що звільнилося зможе нарешті -то з'явитися що-небудь дійсно творче.
Краще нехай він вважає свої заклинання "кривавої гебні" за кордоном за їхні гроші, а у нас гроші, які раніше витрачалися на нього, підуть на що-небудь корисне.
Так емоції або мотивація?