- Чим був чеський андеграунд?
- Коріння чеського андеграунду
- Розквіт чеського андеграунду
- Значення андеграунду для чеської культури
- Чи живий андеграунд сьогодні?
- Читай також
Андеграунд - одне з найяскравіших явищ чеської культури ХХ ст. Зародившись ще в епоху сталінізму, андеграунд в сімдесяті і восьмидесяті створив повноцінну «паралельну» культуру і став важливою силою в боротьбі з комунізмом. Актуальний андеграунд і в сучасній Чехії, де він залишається полем для самовираження незгодних із загальноприйнятими цінностями.
Андеграунд - це духовна страховка кожної епохи, щоб вона не заросла жиром.
Мартін Путна
Чим був чеський андеграунд?
Андеграунд може бути сміливо названий однією з візитних карток чеської культури, хоча за межами Чехії про нього відомо не так багато. Зазвичай під цим поняттям мають на увазі неформальні тенденції в музиці 1970-х: творчість культових груп The Plastic People of the Universe, DG 307, Uměla hmota. Насправді ж це явище набагато більш масштабне. До широко розуміється чеському андеграунду відносять і неофіційну літературу сорокових і п'ятдесятих, і культурні акції сімдесятих і вісімдесятих, і діяльність сучасних супротивників по-різному розуміється мейнстріму і істеблішменту.
Джерело: facebook.com/DG-307-229665553716351/
Чеський андеграунд - це ще й специфічна світоглядна позиція, яку його представники готові були відстоювати навіть у довгих тюремних висновках. Саме Андрош (чеськ. Androš - представник андеграунду) вдалося створити паралельну культуру, що ігнорує нав'язані цінності. В якомусь сенсі, вони зуміли здійснити декомунізацію в рамках самого комунізму.
Спробуємо ж розібратися в тому, звідки з'явився і чому зайняв таке значне місце в чеській культурі андеграунд, а також як цим «інтелектуалам і художникам, які свідомо критично дистанціюються від світу, в якому живуть» (Іван Мартін Їроус), вдалося перемогти комунізм.
Коріння чеського андеграунду
Потреба дистанціюватися від реальності, а радше від її версії, нав'язаної комуністичною владою, виникла після лютневого перевороту 1948 року. Незабаром після нього вільна творчість стало неможливо, а культура розділилася на офіційну, неофіційну і еміграційну.
Аби не допустити ні писати «в стіл», ні підкорятися новим стандартам, ні виїжджати з країни, літератори почали нелегально видавати (фактично передруковувати на машинці кілька копій) журнали і книги. Таким «видавництвом» було «Пулноц» зі знаменитою трійцею: Егон Бонди (Збинек Фішер), Іво Водседялком і Яною Крейцаровой. Саме в цьому вузькому колі виникли концепції «тотального реалізму» і «незручною поезії» як адекватну відповідь «істеричного обожнювання Сталіна і його програмі соціалістичного розвитку» (Егон Бонди).
Егон Бонди і Іво Водседялек в 1950 р Архів Томаша Мазала. Джерело: https://www.novinky.cz/kultura/salon/451056-zdenko-pavelka-s-trapnosti-v-erbu-vzpominka-na-iva-vodsedalka.html
Протест проти навколишнього лицемірства і насильства висловлювався не тільки в творчості, а й у повсякденному житті. Аби не допустити приймати цінності «людини соціалізму», учасники цього вузького кола вели спосіб життя, який, за словами Бонді, вразив би американських бітників: вони жили без роботи і без карток на харчування, крали і просили милостиню, намагалися заробляти контрабандою, а Бонді навіть пропонував себе іноземному посольству в якості виконавця замаху на кремлівську верхівку (зробити його він мав намір випустивши інфікованих бліх під трибуною на Червоній площі). Таким чином, альтернативна культура в Чехословаччині, з'явилася одночасно з «перемогою» комунізму, і протягом довгих десятиліть становила йому конкуренцію.
Розквіт чеського андеграунду
Про чеському андеграунді п'ятдесятих представники пізніших поколінь практично нічого не знали. Для останніх джерелами натхнення були скоріше західні представники альтернативного мистецтва. Однак, зустріч попередників зі сталінської епохи і представників андеграунду сімдесятих вилилася в продуктивну співпрацю, зокрема, в альбом The Plastic People of the Universe на вірші Егона Бонді.
Обкладинка одного з альбомів The Plastic People of the Universe; Джерело: wikipedia.org
Чеський андеграунд сімдесятих - це перш за все музика, фестивалі, акції та перформанси, а також нелегальне видання книг і журналів. Опозиція режиму прийняла в епоху «нормалізації» більш відкриті форми, а влада, крім затримань і тюремних термінів, намагалася боротися з андеграундом через масову культуру. Так, чеське телебачення зняло документальний фільм «Замах на культуру» і спеціальний епізод знаменитого серіалу «30 випадків майора Земана», де представив діячів андеграунду як наркоманів і терористів.
Незважаючи на зусилля влади, яка переслідувала не тільки артистів, а й причетних до андеграунду, сфера «другий» культури тільки розширювалася: виходили нелегальні журнали (наприклад, «Vokno», що видається Франтишеком Старком і Іваном Мартіном Йіроусом), організовувалися лекції, виставки, спектаклі і концерти. Пройшли три Фестивалю другий культури: перший в 1974 р в селі Поступіце біля Бенешова, другий в 1976 р в Бояновіце, а третій - в 1977 р на дачі у Вацлава Гавела біля Трутнові.
Провокативність цих акцій і концертів різко контрастувала з офіційною культурою. Ще з кінця шістдесятих The Primitives Group використовує на виступах піротехніку і дим, кінопроекції, організовує хеппенінги. The Plastic People of the Universe проводять концерт під розвішаної під стелею копченої оселедцем, а іноді починають виступ композицією «Полудень», під час якої їдять на сцені з музичними перервами.
Обкладинка журналу Vokno; Джерело: www.vons.cz/vokno
Значення андеграунду для чеської культури
Такі альтернативні акції прекрасно вписалися в своєрідну чеську культуру, де все як би трохи понарошку, де пиво і гумор супроводжують найсерйозніші бесіди. Якщо зазвичай андеграунд представляється маргінальним культурним явищем, яке хоч і заворожує своєю яскравістю, але відштовхує обивателя різкістю і критичністю, то в Чехії він став одним із символів свободи, без якого «оксамитова революція» була б неможлива.
Саме політичні процеси над учасниками групи The Plastic People of the Universe, Іваном Мартіном Йіроусом і вокалістом DG 307 дали поштовх руху Хартії 77. Аполітичний за своєю природою андеграунд показував, що можна співіснувати поза комуністичної реальності, а тому переслідувався службами. Органи безпеки витрачали масу сил на стеження за що виступали в клубах, «панів» і навіть приватних будинках групами, і настільки старалися, що акції з розгону концертів стали символом опору режиму. Так сталося з концертом The Plastic People of the Universe і DG 307 в Рудольфове недалеко від Чеських Будейовиць в 1974 році, розгін якого оголив брутальність влади в боротьбі з неформальною культурою.
Пам'ятна дошка про розгін концерту в Чеських Будейовицях; Джерело: pametnimista.usd.cas.cz/rudolfov-pametni-list-na-rozehnani-koncertu-the-plastic-people-of-the-universe/
Незважаючи на деяке зближення андеграунду з дисидентством в сімдесяті, а також на значну роль «другої» культури в падінні комунізму, цьому явищу вдалося уникнути пастки мейнстріму. Визнання заслуг представників андеграунду в сучасній Чехії відбувається шляхом вивчення і поширення інформації про їхню діяльність на виставках (наприклад, виставка під девізом «У нас був андеграунд, а тепер у нас тільки пук» представляла зв'язку Вацлава Гавела з андеграундом), в дослідженнях і документальних фільмах : серіал «Bigbít» (1995-2000) розповідає про чеську рок-музиці з 1956 по 1989 роки, «Альтернативна культура» (1997) - це 24 серії про найрізноманітніших течіях цього явища, а власне андеграунду присвячений «Феномен Underground» (2014 ).
Серіал «Феномен Underground»; Джерело: ceskatelevize.cz/porady/10419676635-fenomen-underground/
Чи живий андеграунд сьогодні?
Виникнувши на хвилі опору нав'язаним владою цінностей, андеграунд після падіння комунізму здав свої позиції, однак, не зник з чеської культурної сцени. Чеські клуби і «господи» до сих пір організовують альтернативні акції та концерти, продовжують виступати і культові андеграундні групи The Plastic People of the Universe, Uměla hmota. «Пластик», до слова, активно гастролюють і за межами Чехії: наприклад, в 2016 р вони дали концерт в харківському цирку в рамках культурного форуму «ПогранКульт: ГаліціяКульт».
Джерело: facebook.com/PlasticPeopleBandCZ
Сучасні альтернативні фестивалі об'єднують представників андеграунду з Центральної Європи. Трутновскій фестиваль, який збирає групи з Чехії та Словаччини, проводиться вже тридцять років, його гостем був Вацлав Гавел, названий в 2007 р «вождем» цього заходу. У Південній Моравії вже двадцять леть проходить специфічний Фестиваль непопулярною музики Eurotrialog, де можна почути представників альтернативної сцени з Чехії, Словаччини та Австрії. До середини двотисячних проходив і альтернативний фестиваль під відкритим небом CzechTek, який був найбільшим фестивалем стилю freetekno в Центральній Європі.
На подібних заходах класики андеграунду зустрічаються з сучасними представниками альтернативних течій. Осмислити зв'язок між цими поколіннями намагаються на андеграундового по духу заходах, організованих в тому числі Бібліотекою Вацлава Гавела. Так, в 2016 р пройшов вечір «Гавел під сквоте Klinika: андеграунд тоді і андеграунд сьогодні» - щось середнє між лекцією про музику, вечіркою та альтернативним концертом. Так що чеська андеграунд сьогодні однозначно живий, а його сучасний стан можна підсумувати словами Мартіна Путна: історичний андеграунд завершився, проте залишаються люди, які творять інакше, ставлять під сумнів загальноприйняті цінності.
Дана публікація була створена за фінансової підтримки Міжнародного Вишеградського Фонду - www.visegradfund.org
Читай також
Головне фото: Група DG 307; Джерело: facebook.com/DG-307-229665553716351/
Чим був чеський андеграунд?