Нетрадиційні техніки аплікації: види, описи, фотографії

  1. Історія аплікації
  2. види аплікації
  3. Нетрадиційні техніки аплікації
  4. фотографії

Одним з найбільш близьких і природних для дитини-дошкільника видів діяльності є образотворча діяльність. Образотворча діяльність в дитячому садку - ефективний засіб пізнання дійсності. Вона допомагає розвитку і формування зорового сприйняття, уяви, просторових уявлень, пам'яті, почуттів та інших психічних процесів. Формуються такі властивості особистості, як наполегливість, цілеспрямованість, акуратність, працьовитість. У процесі образотворчої діяльності дошкільнята засвоюють цілий ряд графічних і живописних умінь і навичок, вчаться аналізувати предмети і явища навколишнього світу. Вона важлива для розвитку дрібної моторики пальців рук, їх мускулатури, координації рухів. Образотворча діяльність має велике значення у вирішенні завдань естетичного виховання, так як за своїм характером є художньою діяльністю, і, зокрема, аплікація впливає на всебічний розвиток і виховання дошкільника.

  • Розумове виховання. Поступово розширюється запас знань на основі уявлень про різноманітних формах і просторовому положенні предметів навколишнього світу, різних величинах, різноманітті відтінків кольорів. Формуються розумові операції: аналіз, синтез, порівняння, узагальнення. Розвивається мова дітей, збагачується словниковий запас, формується зв'язкова мова, розвивається образна мова. При проведенні занять створюються сприятливі умови для формування таких якостей особистості, як допитливість, ініціатива, розумова активність, самостійність.
  • Сенсорне виховання. Безпосереднє, чуттєве знайомство з предметами і явищами, з їх властивостями і якостями.
  • Моральне виховання. Образотворча діяльність ( аплікація ) Повинна бути використана для виховання у дітей любові до всього кращого, справедливого. Виховуються морально-вольові якості: доводити почате до кінця, зосереджено й цілеспрямовано займатися, допомагати товаришеві, долати труднощі і т.п.
  • Трудове виховання. Тут поєднуються розумова і фізична активність. Уміння вирізувати, звертатися з ножицями, користуватися пензликом і клеєм потрібно відомої витрати фізичних сил, трудових навичок. Формуванню працьовитості сприяє участь дітей у підготовці до занять та прибирання після них.
  • Естетичне виховання. Почуття кольору, коли естетичне почуття виникає від сприйняття красивих цветосочетаний. Відчуття ритму виникає, коли в першу чергу сприймається ритмічна стрункість предмета, ритмічне розташування його частин. Почуття пропорції - конструктивної цілісності - виробляється при сприйнятті різноманітних споруд. Поступово у дітей розвивається художній смак.

Аплікація в перекладі з латини означає «прикладання». Це один з видів образотворчої техніки. В його основі лежить вирізання різних деталей і накладення їх на фон в певному порядку. Деталі закріплюють на основі за допомогою різних клеїв, ниток. В даний час в аплікації можна використовувати найрізноманітніші елементи: різні види паперу, тканини, нитки, соломку, хутро, шкаралупу, пісок, бересту, висушені рослини, листя, насіння та інші природні матеріали.

Історія аплікації

Аплікація як одна з образотворчих технік зародилася досить давно. Її з незапам'ятних часів використовували для прикраси одягу, взуття, знарядь праці, речей домашнього вжитку. Швидше за все, саме необхідність зшивати шкури поклала початок прикрасі одягу, а не тільки з'єднанню її деталей. Набагато пізніше почали прикріплювати до одягу шматочки повсті, хутра, шкіри різних кольорів і відтінків. Так і з'явилася аплікація. Сюжетами для неї були птахи, тварини, люди, красиві рослини і квіти. Пізніше стали застосовувати і нитки, металеві і карбовані пластини, бісер, намистини. Після того як було винайдено папір, люди стали виконувати паперові аплікації. З темної паперу вирізали плоскі силуети, книжкові ілюстрації, побутові та батальні сцени. Цим захоплювалися як знатні, так і бідні люди. В даний час аплікація міцно увійшла в наше життя. Нею займаються люди різного віку.
Аплікація - один з видів образотворчої діяльності, заснований на вирізання, накладення різних форм і закріпленні їх на іншому матеріалі, прийнятому за фон найбільш простий і доступний спосіб створення художніх робіт.

види аплікації

  • предметна, що складається з окремих зображень (лист, гілка, дерево, птах, квітка, тварина, людина і т.д.);
  • сюжетна, що відображає ті чи інші події;
  • декоративна, що включає орнаменти, візерунки, якими можна прикрасити різні предмети.

В даний час вихователі дошкільних освітніх установ схиляються до традиційної техніки навчання дітей аплікації, а саме:

  1. Складати декоративний візерунок з різних паперових геометричних форм і рослинних (листок, квітка) деталей, розташовуючи їх в певному ритмі на картонній основі.
  2. Складати зображення предмета з кольорового паперу з окремих частин; зображати сюжет.
  3. Опановувати різною технікою отримання деталей для аплікації з паперу: вирізування різними прийомами, обривання, плетіння; а також технікою прикріплення їх до основи.
  4. Складати зображення предмета (сюжету) використовуючи техніку орігамі.

І рідко можна зустріти педагогів, які використовують у своїй роботі нетрадиційні техніки роботи аплікації.
Робота з різними матеріалами, в різних художніх техніках розширює можливості дитини, розвиває почуття кольору, гармонії, простір уяви, образне мислення, творчі здібності.

Нетрадиційні техніки аплікації

  • обривності аплікація

Цей спосіб хороший для передачі фактури образу (пухнастий курча, кучеряве хмарка). В цьому випадку ми розриваємо папір на шматочки і складаємо з них зображення. Діти 5-7 років можуть ускладнити техніку: не просто рвати папірці, як вийде, а вискубувати або обривати контурний малюнок. Обривності аплікація дуже корисна для розвитку дрібної моторики рук і творчого мислення.

  • накладна аплікація

Ця техніка дозволяє отримати багатобарвне зображення. Замислюємося образ і послідовно створюємо його, накладаючи і наклеюючи деталі шарами так, щоб кожна наступна деталь була менша за попередню за розміром.

  • Модульна аплікація (мозаїка)

При такій техніці образ виходить шляхом наклеювання безлічі однакових форм. В якості основи для модульної аплікації можуть використовуватися вирізані гуртки, квадратики, трикутники, або просто рвані папірці.

  • симетрична аплікація

Для симетричних зображень заготовку - квадрат або прямокутник з паперу потрібного розміру - складаємо навпіл, тримаємо за згин, вирізаємо половину зображення.

  • стрічкова аплікація

Цей спосіб дозволяє отримати не одне або два, а багато однакових зображень, розрізнених або пов'язаних між собою. Для виготовлення стрічкової аплікації необхідно взяти широкий аркуш паперу, скласти його гармошкою і вирізати зображення.

  • Силуетна аплікація

Цей спосіб доступний дітям, добре володіє ножицями. Вони зможуть вирізати складні силуети по намальованому чи уявного контуру.

Квілінг (англ. Quilling - від слова quill (пташине перо), також бумагокручение, - мистецтво виготовлення плоских або об'ємних композицій зі скручених у спіральки довгих і вузьких смужок паперу.

Торцювання - один з видів паперового рукоділля. Цю техніку можна віднести і до способу аплікації і до виду квілінгу. За допомогою торцювання можна створювати дивовижні об'ємні картини, мозаїки, панно, декоративні елементи інтер'єру, листівки. Ця техніка досить популярна, інтерес до неї пояснюється незвичайним ефектом "пухнастості" і легким способом її виконання.

Колаж (від фр. Collage - приклеювання) - технічний прийом в образотворчому мистецтві, що полягає в створенні мальовничих або графічних творів шляхом наклеювання на будь-яку основу предметів і матеріалів, що відрізняються від основи за кольором і фактурою. Колажем також називається твір, цілком виконане в цій техніці. Колаж використовується головним чином для отримання ефекту несподіванки від поєднання різнорідних матеріалів, а також заради емоційної насиченості і гостроти твору.

Орігамі? Ми (від яп. Складена папір) - вид декоративно-прикладного мистецтва; стародавнє мистецтво складання фігурок з паперу. Класичне орігамі складається з квадратного аркушу паперу і наказує використання одного аркуша паперу без застосування клею і ножиць.

Серветки - дуже цікавий матеріал для дитячої творчості. З них можна робити різні вироби. Такий вид творчості має ряд плюсів:

  • можливість створювати шедеври без ножиць;
  • розвиток дрібної моторики маленьких ручок;
  • розвиток тактильного сприйняття, використовуючи папір різної фактури;
  • широкі можливості для прояву креативу.

Гофрований папір - один з видів так званої виробної паперу. У порівнянні з папером звичайної, з'явилася вона порівняно недавно. Вона дуже м'яка, ніжна і приємна на дотик. Чудові кольори дуже подобаються дітям, і вони із задоволенням працюють з нею на заняттях творчістю. Це відмінний декоративний і виробний матеріал, що дозволяє створювати декорації, барвисті іграшки, оригінальні гірлянди і чудові букети, костюми, які можуть стати відмінним подарунком до свята.

Аплікація з тканини

- різновид вшивки. Вишивання аплікацією полягає в тому, щоб зміцнювати на певному тлі з тканини шматки інший тканини. Зміцнюються аплікації з тканини або пришивання, або приклеюванням. Аплікація з тканини може бути предметної, сюжетної та декоративної; одноколірної, двокольорового і багатобарвним. Виконання аплікації з тканини вимагає певних навичок. По-перше, треба вміти різати тканину (тканина важче різати, ніж папір); по-друге, краю у тканини можуть обсипатися і ускладнювати роботу.

  • Аплікація з крупи

Для самих маленьких дітей корисно розвивати дрібну моторику. Перебирати предмети пальчиками, вчитися здійснювати щипкові руху, звичайно, важливо. Але діткам, у віці старше року, цікаво бачити результат своєї праці відразу. Аплікація з крупи стає для них найбільш привабливою в цьому плані. З крупою можна створювати різні вироби з малюками. Для цього манку, рис, пшоно розфарбовують в різні кольори за допомогою гуаші та води.

  • Аплікація з соломи

Аплікації з соломи надзвичайно привабливі: вони відливають золотом. Відбувається це через те, що солома має глянсову поверхню і поздовжньо розташовані волокна. Ці волокна максимально відображають світло тільки в певному положенні. Складена з форм, що знаходяться під різними кутами по відношенню до світла. Аплікація передає неповторну гру: блищить, як золото. Це можуть бути картини, орнаментальні смуги, закладки для книг, шкатулки, рамки.

  • Аплікація з засушених рослин

Дивитися майстер-клас з виготовлення цього панно >>>

У теперішній час широку популярність придбала аплікація з квітів, трави, листя - так звана флористика. Робота з природним матеріалом цілком доступна учням і дітям дошкільного віку. Цікаво, цікаво і корисно спілкування з природою. Воно розвиває творчість, мислення, спостережливість, працьовитість. Заняття з природним матеріалом сприяє вихованню у дітей любові до рідної природи, дбайливого до неї ставлення. Корисні вони ще й тому, що збирання та заготівля природного матеріалу відбувається на повітрі.

фотографії

Створюючи красиві аплікації своїми руками, бачачи результат своєї роботи, діти відчувають позитивні емоції. Робота з папером та іншими матеріалами дає їм можливість проявити терпіння, завзятість, фантазію і смак. Дітям приємно прикрашати групову кімнату своїми роботами, дарувати їх батькам і друзям.

Фото: все вироби зроблені учнями пользоватлей сайту і взяті в Галереї. Автори: Бикова Надія (5282), Коровкина Юлія (5285), Хібатуліна Алена (1118), Мілютіна Софія (2365), Заковенко Надія (3848), Школа Катерина (1358), Мелешко Євген (1590).

Орігамі?