NEWSru.com :: Відкриття виставки "З Росії" в Королівській академії в Лондоні пройшло при повному аншлагу

Минулої суботи в Лондоні відкрилася довгоочікувана виставка "З Росії: французькі і російські шедеври живопису 1870-1925 років", на якій представлені шедеври з чотирьох найбільших російських музеїв
В експозицію включені шедеври російської та французької живопису кінця XIX - початку ХХ століття, серед яких роботи П'єра-Огюста Ренуара
Представлена ​​і знаменита картина Кузьми Петрова-Водкіна "Купання червоного коня"

Минулої суботи в Лондоні відкрилася довгоочікувана виставка "З Росії: французькі і російські шедеври живопису 1870-1925 років", на якій представлені шедеври з чотирьох найбільших російських музеїв.

Тим часом, як стало відомо, скасування виставки загрожувала Королівської академії мистецтв банкрутством: каталог картин був надрукований заздалегідь, нічим іншим замінити цю виставку було неможливо. Російська влада дозволили вивіз картин в Англію лише за два тижні до відкриття експозиції, пише "Комерсант" .

У перший день виставки, яка прославилася ще до її початку завдяки тривожним статтями в британській пресі, пройшов при повному аншлагу. 26 січня задовго до початку роботи експозиції у дворі Королівської академії мистецтв вишикувалася величезна черга з бажаючих побачити виставку. Двері Королівської академії відчинилися рівно о 10 годині ранку (13:00 за московським часом), і перші відвідувачі змогли побачити довгоочікувані картини російських і французьких майстрів, передає РІА Новини" .

Що розкинулася в дев'яти залах експозиція включає в себе майже 120 шедеврів живопису з колекцій чотирьох найбільших музеїв Росії - Ермітажу, ГМИИ імені Пушкіна, Російського музею і Третьяковської галереї. Музеї Москви і Петербурга вперше об'єдналися для проведення подібної спільної виставки, і глядачі це відразу ж оцінили.

У заповнити сотнями людей залах академії були не тільки британці. Чулася навколо французька, японська, іспанська, і, звичайно ж, російська мова. Цінителі мистецтва напівголосно обговорювали між собою картини, багато з яких ніколи раніше в Сполученому Королівстві не виставляти.

В експозицію включені шедеври російської та французької живопису кінця XIX - початку ХХ століття, серед яких роботи Вінсента ван Гога, Поля Гогена, П'єра-Огюста Ренуара, Поля Сезанна, Пабло Пікассо, Василя Кандинського, Казимира Малевича, Кузьми Петрова-Водкіна, Наталії Гончарової.

Окремі зали присвячені зберігаються нині в зборах ГМИИ і Ермітажу експонатів із знаменитих колекцій меценатів Сергія Щукіна та Івана Морозова. Саме ця частина виставки викликала найбільшу кількість суперечок і навіть ставила під сумнів сам факт появи картин в Лондоні.

Історія багатостраждальної виставки

Восени 2007 року в деяких британських ЗМІ з'явилися повідомлення про те, що шедеври живопису можуть не повернутися в Росію , Так як на них можуть претендувати приватні британські компанії, які мають російських боржників, а також спадкоємці дореволюційних власників картин. Мова, зокрема, йшла про претензії внука Щукіна Андре-Марка делок-Фурко і спадкоємця Морозова П'єра Коновалофф.

російські музеї відмовилися привозити картини в Лондон, поки Великобританія не надасть законодавчих гарантій повернення всіх творів на батьківщину. В результаті, 31 грудня 2007 року достроково вступив в силу британський закон про виконання судових рішень, що захищає твори мистецтва від конфіскації. Тільки після цього російська сторона дала добро на ввезення в Лондон виставки, застрахованої майже на 2 млрд доларів.

Однак якщо під час прес-показу 22 січня тема претензій спадкоємців і юридичних зволікань навколо виставки була чи не основною в стінах Королівської академії, а самі родичі Морозова і Щукіна давали інтерв'ю пресі, то в суботу увагу публіки, нарешті, було повністю зосереджено на самих шедеврах мистецтва.

Для багатьох іноземних відвідувачів виставки, знайомих з найбільшими іменами в російській мистецтві, стали одкровенням роботи менш відомих на Заході художників ХХ століття і бурхливим розвитком всіляких напрямків і течій всередині російського мистецтва на рубежі століть. "Неймовірно, як в межах 20 років змогли з'явитися такі різні роботи, як" Лев Толстой босий "Рєпіна і" Чорний квадрат "Малевича", - поділився своїми враженнями від відвідин виставки один з гостей.

Особливу увагу привертає зал, повністю присвячений художнику Володимиру Татліна і його проекту "Вежі III Інтернаціоналу". У напівтемряві залу представлена ​​модель грандіозної споруди і одна з робіт художника, конструювати свої твори з натуральних матеріалів - металу, дерева, мотузок і т.д. Тут же глядачам показують фільм про те, як би виглядав сучасний петербурзький міський пейзаж, будь проект Татліна втілений в життя.

Знаходяться під враженням від виставки гостей не може залишити байдужими і спеціально складений з цієї нагоди асортимент магазину Королівської академії. Крім барвистого каталогу виставки, там можна знайти і супрематістскіе порцелянові кавові чашки з малюнками Малевича і Суєтін, жіночі шарфи з мотивами картини "Променад" Марка Шагала, білі футболки з червоним і чорним квадратами, виконані відомими дизайнерами ювелірні прикраси і багато іншого, що надовго зможе залишити пам'ять про унікальну виставку "З Росії".

Скандал навколо виставки лише додав їй популярності - квитки розкуплені вже аж до 6 лютого. Але у бажаючих ще буде чимало шансів побачити експозицію, яка буде відкрита до 18 квітня 2008 року.