NEWSru.com :: Микита Шангін прокоментував ситуацію навколо реконструкції Великого театру

Микита Шангін прокоментував ситуацію навколо реконструкції Великого театру

Більше місяця тому Великий театр закрився на реконструкцію. В результаті конкурсу визначено підрядника, затверджений проект і кошторис. Однак минулого тижня міністр економічного розвитку Герман Греф заявив про те, що уряд збирається вдвічі скоротити державне фінансування реконструкції Великого театру. Причому вже з'явилися пропозиції зробити реконструкцію на ті гроші, які готовий виділити міністерство економічного розвитку.

В ефірі програми "Дійові особи" на Радіо "Культура" головний архітектор реконструкції Великого театру Микита Шангін прокоментував скандальну ситуацію.

Архітектор дав роз'яснення по реальному стану Великого театру на сьогоднішній день: "Положення Великого театру в порівнянні з його історичними ровесниками незмірно тяжче. Театр пережив те, чого багатьом іншим не довелося пережити в XX столітті і практично жодної серйозної реконструкції з часу побудови в театрі не минало. Практично не було жодного року, щоб не виникало проблем з фундаментами Великого театру.

Театр старіє. Що ми маємо зараз? Зараз ми маємо просто катастрофічний технічний стан будівлі. Плюс до того, що московська гідрогеологія - не подарунок. Поруч Неглинка, три горизонти грунтових вод, піски і суглинки. Зараз стан несучих конструкцій аварійне. Якщо термінових заходів не вжити, є небезпека обвалення несучих конструкцій. Вони перенапружені, вони за межами своїх несучих можливостей. І ще одна небезпека - пожежна. Театр, побудований в XIX столітті, абсолютно не відповідає тим вимогам протипожежної безпеки, які є обов'язковими в наш час. Тому головне завдання, яке стояло перед нами - зміцнити будівлю, забезпечити його стійкість і просто фізично його зберегти ".

Причинами реконструкції стали також десятикратне збільшення трупи, радикальна зміна сучасної сценографії та режисури оперного театру, що зажадало різкого збільшення робочих площ. Головна проблема реконструкції полягала, за словами Шангіна, в збереженні Великого театру, як історичної пам'ятки. Саме ця надзвичайно складне завдання і стала найдорожчою в грошовому еквіваленті.

"Суть проекту така: під театром виникає друга будівля із залізобетонних конструкцій, равновеликое Великого театру за обсягом, - розповів Шангін, - Таким чином, історична будівля стоятиме на новому підземному приміщенні, а нове підземне будівля стоятиме на стійких материкових породах. Замість будинку на піску, ми отримаємо будинок на скелі. Ніде в світі ще не доводилося застосовувати такі методи зміцнення будівель і освоєння підземного простору, при повному збереженні всіх несучих стін історичної будівлі. Я б це назвав будівельної гомеопатією, але це єдиний спосіб зберегти історичну будівлю, як пам'ятник архітектури ".

На питання, чи вдасться весь обсяг робіт, передбачених проектом, виконати при скороченні державного фінансування більш ніж удвічі, Шангін сказав: "У нас були дуже важкі, дуже жорсткі зустрічі з міністром економіки, він піддав нас жорстокому розгрому і поставив завдання урізати кошторис. Була названа сума - дев'ять мільярдів рублів, і мені в світлі вищевикладеного, просто очевидно, що якщо так буде йти справа, то ні про яку реконструкції, ні про яку реалізації даного проекту мова не може йти. Це буде капремонт з реставрацією історичного еских інтер'єрів і фасадів з якимось симптоматичним лікуванням фундаментів. Це буде означати, що через десять-п'ятнадцять, максимум двадцять років все ті проблеми, які ми маємо зараз, знову встануть в повний зріст і вже тоді, в залежності від того якими методами будуть зміцнювати фундаменти зараз, швидше за все реалізація даного проекту і радикальне вирішення питань стійкості буде неможливо ".

Шангін заявив, що, в разі скорочення кошторису вдвічі і зміни проекту, він в реконструкції участі не братиме. "Я не беруся ніяк судити про професійні якості керівництва міністерства економіки, може бути, це чудові фахівці, може бути, прекрасний фахівець пан Греф. Але я хочу сказати, що якщо проект реалізований не буде, я знаю одне, в історії ім'я пана Грефа залишиться як ім'я міністра, який не дав засобів на реконструкцію Великого театру ", - уклав архітектор.

Що ми маємо зараз?