NEWSru.com :: Арт-група "Війна" відмовилася від держпремії "Інновація", затаврувавши російську владу

Арт-група "Війна" відмовилася від держпремії "Інновація", затаврувавши російську владу
Арт-група "Війна" різко негативно відреагувала на те, що її акцію на Ливарному мосту, в ході якої художники за 23 секунди зобразили гігантський фалос
У свою чергу, член експертної ради держпремії "Інновація", куратор Арсеній Сергєєв, вважає акцію групи стовідсотково інноваційним і зовсім виконаним твором мистецтв

Арт-група "Війна" різко негативно відреагувала на те, що її акцію на Ливарному мосту, в ході якої художники за 23 секунди зобразили гігантський фалос, після розлучення мостів встав навпроти будівлі ФСБ, номінували на державну премію в галузі сучасного мистецтва "Інновація". Ідеолог "Війни" Олексій Плуцер-Сарно назвав нагороду "грошима мафіозної влади, яка кидає їх, як подачку в годівницю художникам". У своїй заяві, розміщеній на офіційному сайті "Війни", він заздалегідь відмовляється від будь-яких нагород і закликає всіх номінантів ігнорувати "Інновацію".

Плуцер-Сарно висловив подяку членам журі, номіновані роботу "Війни" "Х ** в полоні у ФСБ" (В шорт-листі премії її перейменували в "Член в полоні у КДБ"), але тут же закликав "всіх кураторів покинути журі та експертну раду премії і сказати нинішній владі своє" Ні! ".

- Експерти: "Цей Х ** - очевидно шедевр"

"Ми закликаємо всіх чесних художників, які потрапили в шорт-лист, відмовитися від участі в цьому позорище. Влада грає в доброго і злого слідчого, але результат буде один - задушлива в'язниця для всіх. Група" Війна "розцінює премію" Інновація "як спробу знищення самих ідеологічних основ вільного арт-цеху ", - заявляє Плуцер-Сарно. "Все це провальна спроба влади закамуфлювати повне знищення елементарних свобод і прав людини в Росії", - написав він.

Пояснюючи свою позицію, Плуцер-Сарно зауважив, що двох активістів "Війни" - Олега Воротнікова та Леоніда Ніколаєва - влада " гноїть в туберкульозному СІЗО в Петербурзі ", а також" намагається запроторити до в'язниці Олега Мавроматті, Авдія Тер-Оганьяна "і його самого і хоче" поставити арт-спільнота на коліна "." Іншою рукою вона хоче дезорієнтувати морально нестійку частину арт-спільноти дрібними грошовими подачками ", - йдеться в публікації.

Лауреату, який переміг в номінації "Кращий твір мистецтва", покладається 250 тисяч рублів. Однак одна з учасниць "Війни", Наталя Сокіл на прізвисько Козленок, наполягає, що фінансові питання групу не хвилюють.

"Наше мистецтво чіпає. І ніхто не сміє оцінювати його в грошах. Не можна любити за гроші, народжувати дітей за гроші, не можна робити мистецтво за гроші, інакше це не мистецтво. Це наша принципова позиція, і ми завжди будемо її дотримуватися", - заявляє вона на тому ж сайті.

Проте, гроші групі потрібні: на тому ж офіційному сайті є реквізити для перерахування грошових коштів на підтримку "Війни".

Нагадаємо, номіновану на премію "Інновація" акцію "Війна" влаштувала в ніч на 15 червня 2010 року. Активісти арт-групи намалювали на Ливарному мосту величезний фалос, і, коли міст розвели, це зображення виявилося перед вікнами пітерського управління ФСБ. На думку багатьох експертів, ця мистецька акція - одна з кращих в сучасному російському мистецтві.

Тим часом два ключові учасники арт-групи, Олег Воротніков і Леонід Ніколаєв, були затримані в листопаді 2010 року. Їм було пред'явлено звинувачення в хуліганстві: у ході акції "Палацовий переворот", що відбулася 16 вересня в Санкт-Петербурзі, "Війна" перевернула декілька міліцейських машин з міліціонерами всередині. Зараз вони чекають суду в петербурзькій в'язниці "Хрести", а міжнародне арт-спільнота збирає гроші на їхню користь.

Зокрема, 4,5 мільйона рублів перерахував гуру вуличного мистецтва Бенксі , Який пообіцяв також особисто внести заставу за Миколаєва, якщо йому погодяться змінити запобіжний захід. Суд, однак, відхилив цю пропозицію, хоча озвучена сума багаторазово перевищувала звичайні заставні суми за статтею "Хуліганство".

Премія "Інновація" була заснована Міністерством культури РФ і Державним центром сучасного мистецтва. Крім "Війни" в шорт-лист премії потрапив новосибірський художник Артем Лоскутов, який так само, як і "Війна", знаходиться під слідством .

Експерти: "Цей Х ** - очевидно шедевр"

У свою чергу, член експертної ради держпремії "Інновація", куратор Арсеній Сергєєв, вважає акцію групи стовідсотково інноваційним і зовсім виконаним твором мистецтва, повідомляє РІА Новини" . "Ігнорувати цю акцію не можна, це все одно, що закривати очі. Їх акція на Ливарному мосту - це вчинок, і він простягається далеко за межі мистецтва. Це справжнє інноваційне твір, якщо ми говоримо про премію" Інновація ". Це жест художників, дуже прямий і чіткий, ясно прочитуються усіма. Саме тому твір настільки популярно і прийнято усіма, в тому числі і сидять разом з ними в "Хрестах", - зазначив Сергєєв.

На здобуття премії акцію "Війни" висунув саме він.

Куратор, багато років займається впровадженням мистецтва в громадські простору (паблік арт), переконаний, що інші претенденти, які опинилися в шорт-листі, не йдуть ні в яке порівняння з проектом "Війни".

"Вони просто непорівнянні за ступенем впливу на суспільство", - сказав співрозмовник агентства.

Крім Сергєєва, "Війну" пропонував і ще один член експертної ради "Інновації" - арт-директор калінінградської філії ГЦСИ Євген Уманський. За підсумками голосування виявилося, що журі висловилося за "Член в полоні у КДБ" практично одноголосно. І тут, підкреслює Сергєєв, важливо розуміти, що ГЦСІ, що є засновником премії разом з Мінкультури РФ, лише модерувати процедуру голосування, вибір же був зроблений експертним співтовариством.

На погляд Сергєєва, перемога на "Інновації" могла б вплинути на долю заарештованих і допомогти їх якнайшвидшого звільнення.

Куратор переконаний, що шанси "Війни" на виграш високі. У перемозі "Члена в полоні у ФСБ" не сумнівається і Марат Гельман, який написав в своєму блозі , Що "в такому випадку премія" Інновація "виправдає своє існування". "Цей Х ** - очевидно шедевр", - написав він в одному з коментарів.

Проте, визнає Сергєєв, є ряд формальних підстав для відводу - зокрема, заяву Плуцера-Сарно. "Я, наприклад, не питав дозволу Плуцера номінувати акцію. Уманський питав, але усно, це тепер не доведеш", - говорить куратор.