NEWSru.com :: Мінкульт назвав "Х ** в полоні у ФСБ" огидним і відмежувався від премії і бюджетних грошей

Мінкульт назвав "Х ** в полоні у ФСБ" огидним і відмежувався від премії і бюджетних грошей
Міністерство культури з самого початку виступало проти висунення роботи групи "Війна" на премію "Інновація", вважаючи його хуліганських, провокаційним і не гідним ні з художньої, ні з моральної точки зору
Нагадаємо, раніше сьогодні Громадська палата (ОП) РФ назвала перемогу відомої провокаційними акціями арт-групи "Війна" на всеросійському конкурсі візуальних мистецтв "Інновація" "ляпасом здоровому глузду"

Міністерство культури РФ після звинувачень Громадської палати в непрофесіоналізмі випустило заяву, в якому заявило, що з самого початку було проти "хуліганського і огидного" проекту "Війни" "Х ** в полоні у ФСБ" і відхрестилося від самої премії.

"Міністерство культури з самого початку виступало проти висунення роботи групи" Війна "на премію" Інновація ", вважаючи його хуліганських, провокаційним і не гідним ні з художньої, ні з моральної точки зору", - цитує "Інтерфакс" прес-аташе міністерства Наталю Уварову.

У Мінкульті також заявили, що не вважають за можливе втручатися в роботу журі премії. "Ніхто з представників міністерства не увійшов до журі премії, а бюджетні кошти на саму премію не виділялися, - заявила Уварова. - При цьому слід зауважити, що міністерство культури не є цензурним органом, і ми не хотіли б повторювати той досвід відносин влади з мистецтвом , яким був відзначений період правління Хрущова ".

- Пітерці дорікнули "Війну" в плагіаті, експерти підтримали нагородження

"Ми впевнені, що скасування премії завдала б набагато більших збитків формується громадянському суспільству Росії, ніж присудження премії роботі групи" Війна ", - сказала представник міністерства.

"Якщо арт-група" Війна "порушила закон, здійснивши цей проект, то цими питаннями повинні зайнятися правоохоронні органи, а не Міністерство культури", - йдеться в повідомленні Мінкульту.

Нагадаємо, раніше сьогодні Громадська палата (ОП) РФ назвала перемогу відомої провокаційними акціями арт-групи "Війна" на всеросійському конкурсі візуальних мистецтв "Інновація" "ляпасом здоровому глузду", а позицію Міністерства культури РФ з цього приводу - непрофесійною. Більш того, в своїй заяві ОП пояснила, що одним із засновників конкурсу є Міністерство культури РФ, "а фінансування витрат на організацію заходу здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету, тобто платниками податків".

Тим часом, не всі члени Громадської палати згодні з такою різкою оцінкою підсумків премії. Так, член Громадської палати галерист Марат Гельман сказав в інтерв'ю Gzt.ru , Що не поділяє негативного ставлення до перемоги арт-групи "Війна".

"Ні я, ні, думаю, Павло Лунгін, ні Василь Бичков не були в курсі і тим більше не підписували цю заяву. Це якась приватна думка, мабуть, воно кимось продавлено". - додав Гельман.

Відзначимо, що самі активісти "Війни" за призом в 400 тисяч рублів не з'явилися: за їхніми словами, для їхньої творчості не потрібно офіційних схвалень.

У листопаді 2010 р члени арт-групи Леонід Миколаїв і Олег Воротніков були заарештовані і провели в СІЗО три місяці. В кінці лютого 2011 їх відпустили під заставу в розмірі 300 тис. Рублів за кожного.

Зараз їм загрожує 5-7 років за іншу мистецьку акцію - "Палацовий переворот", влаштовану арт-групою "Війна" у вересні 2010 року. Тоді вони перевернули в Петербурзі кілька міліцейських машин і зняли про це відеокліп.

Пітерці дорікнули "Війну" в плагіаті, експерти підтримали нагородження

Історики нагадали, що ідея малювання фалоса на розвідних мостах не нова - це вже було двадцять років тому, тільки використовували не Ливарний міст, а Палацовий. Тоді фалос був намальований на аркуші паперу, який прикріпили скотчем до асфальту, повідомляє "Фонтанка.ру" .

Режисер Василь Царьов, один з учасників акції дев'яностих, підтвердив виданню: фалос на Палацово мосту дійсно з'являвся. "Але ми не вкладали в це зображення ніякого соціального протестного змісту, - додав він. - Просто це був перший рік Собчака при владі. Все навколо стрімко змінювалося, ми ніяк не могли повірити в те, що те, що відбувається, взагалі можливо. І нам здавалося, що люди навколо залишаються дуже закріпачених, хотілося струснути їх, розворушити. Ось і все ". "І ви знаєте, я був дуже здивований, коли почув, що про фалос на Ливарному мосту говорять як про першопрохідців", - зауважив він.

Фалос роботи художника Георгія Гур'янова на Палацово мосту провисів рівно одну ніч, потім його зняли, а міст стали використовувати як музей - на розвідних площинах влаштовували виставки картин. Автор ідеї проекту Іван Мовсесян власноруч перед кожною розводкою розвішував роботи художників "Нової академії". Основною ідеєю цих виставок був, за словами організатора, "принцип класичного єдності місця, часу і дії, ідеально втілює образ нашого міста". В інноваціях художників ніхто не запідозрив, і премій їм не присуджували.

Видання також нагадує, що сама зухвала і відчайдушна акція була зроблена в серпні 1976 року, коли на стіні Государєва бастіону Петропавлівської фортеці з'явився напис "Вони розпинають свободу, але душа людини не знає кайданів". "Тоді загинув в своїй майстерні, яку, як ми думаємо, підпалили кагебешників, мій дуже хороший друг, Євген Рухин. І я не знав, як відповісти на це, - висловив своє ставлення до подій у такий спосіб", - пояснив один з авторів напису правозахисник Юлій Рибаков.

Сама акція не претендувала на художність, але несподівано перетворилася на трагіфарс. Міліція, виконуючи вказівку "прибрати якомога швидше", спробувала загородити текст кришками трун, привезеними з найближчого магазину ритуального приладдя. Але, як згадують очевидці, в Неві несподівано для серпня піднялася вода, і всю загородку змило. У підсумку до стіни бастіону доставили маляра, який просто замазав крамольну напис. Премію авторам вручили відповідну: Юлій Рибаков і його друг, художник Олег Волков, отримали по шість років таборів посиленого режиму.

У той же час, заввідділом новітніх течій Російського музею вважає, що, незважаючи на повтор, премію "Війні" дали заслужено: "Безумовно, вона не нова - розвідні мости дуже часто використовуються як еротичної символ, особливо в рекламі - з'їв людина таблетку, крило моста піднімається. І фалос на Палацово мосту був - ідея полягала в тому, щоб "сунути нове мистецтво під ніс Ермітажу". Але в мистецтві взагалі не може бути нічого принципово нового, плагіатом я б "Х ** в полоні у ФСБ" не назвав ".

"У світі існує такий напрямок - акционізм, воно почалося в післявоєнний період, в США набрало особливу силу під час подій у В'єтнамі, а тепер - як завжди, із запізненням - докотилося і до нас. У всьому світі влада намагається будувати відносини з творцями таких вуличних акцій - розумна влада починає з ними співпрацювати, наприклад пропонує граффітістам розписувати стіни будинків, дурна - забороняє і отримує протестні рухи. і мені б не хотілося, щоб хлопці з "Війни" були б витіснені в політику. Тоді вони стануть вже нецікаві ", - поясн л Боровський.

Зараз, на думку експерта, вуличні акції набирають силу, і "Війна" - тільки перша ластівка. "Причини зрозумілі, - вважає Боровський. - У нас цілковитий застій політики і культури, не створено публічного простору для художників, тужлива міське середовище - все монументи, яких, до речі, дуже мало, витримані або в естетиці сталінізму, або в естетиці міщанства, і творить всі ці скульптури одна і та ж мафія авторів. Тому молоді все частіше прагнуть вийти за рамки галерей і йдуть на вулицю, а далі - або їх витіснять в політику, або вони будуть створювати нове мистецтво ".

Що стосується фалоса на Ливарному мосту, то, на думку Боровського, "Х ** в полоні у ФСБ" - акція смішна, глибоко вкорінена в традиції нашого міста, оскільки походить від творчості Івана Семеновича Баркова, та й Олександра Сергійовича Пушкіна. "Влада показали те, що про неї думають, - пояснює він сенс твору" Війни ". - І зробили це весело, тому премію вони заслужили". "Зрозуміло, що ці хлопці - не велика художники, зрозуміло, що подальша їх доля залежить тільки від них, і не виключено, що саме цією акцією і закінчиться історія групи" Війна "- що буде дуже сумно, - підсумовує експерт. - Але фалос перед Великим будинком в аннали російської акционізма вже увійшов ".