NEWSru.com :: Новий міністр культури привіз із Франції культурну революцію: треба дати кожному олігархові в навантаження по музею

Міністр культури РФ Олександр Авдєєв пропонує олігархам і відомим людям стати на чолі російських музеїв, і тим самим підтримати їх матеріально
Авдєєв сказав, що питання галузі, пов'язані з відновленням реставраційної школи, розширенням фондосховищ, підготовкою хороших фахівців, можна було б вирішити протягом найближчих десяти років, але для цього потрібно 65 млрд рублів
У 2004 році російський бізнесмен Віктор Вексельберг придбав унікальну колекцію ювелірних виробів Карла Фаберже у сім'ї Форбс

Міністр культури РФ Олександр Авдєєв пропонує олігархам і відомим людям стати на чолі російських музеїв і тим самим підтримати їх матеріально. "Давайте зробимо президентами музеїв багатих людей, відомих громадських діячів", - цитує "Інтерфакс" звернення Авдєєва до депутатів Держдуми в рамках "урядової години".

Він вважає, що в такому випадку фінансові питання галузі будуть вирішуватися швидко і просто. Як зауважив міністр, наші спортивні федерації сьогодні фактично "прикріплені до олігархів", і це дозволяє розвиватися російському спорту, тренуватися на кращих майданчиках. Подібним чином можна діяти і в сфері культури, вважає міністр.

Відзначимо, що в країнах Європи музеї вже давно звертаються до приватного капіталу за фінансовою допомогою. Відбувається це й у Франції, де Олександр Авдєєв до призначення главою Мінкульту працював послом Росії. Наприклад, багато виставкові заходи, організовані знаменитим Лувром, проводяться за підтримки однієї багатопрофільної корпорації. І це не дивно, адже з 2003 року у Франції діє закон, що дає унікальні податкові переваги тим, хто фінансово підтримує культуру.

Але в Росії, за традицією, прийнято розраховувати не на знеособлені компанії, а на конкретних людей, з якими час від часу проводять "виховну" роботу в Кремлі.

- ДОВІДКА: податкові реформи у Франції щодо підтримки культури бізнесом
- На створення патріотичних кінострічок держава виділятиме значні кошти
- Друга вища освіта має бути безплатною, вважає міністр культури РФ
- Авдєєв: панораму Красній площі іспохабілі висоткою

Міністр сказав, що питання галузі, пов'язані з відновленням реставраційної школи, розширенням фондосховищ, підготовкою хороших фахівців, можна було б вирішити протягом найближчих десяти років, але для цього потрібно 65 млрд рублів.

При цьому Авдєєв не в перший раз підкреслив , Що без додаткового фінансування культури не обійтися. За його словами відомство має виділити для цього 118-120 млрд рублів. "Наша культура потрапила в непросте становище. У результаті кризи 90-х років їй було завдано удару, від якого вона досі не оговталася. Пізніше почалося одужання, але воно йде повільно. Нас ці темпи не задовольняють. Необхідно подвоїти бюджет на культуру з тим, щоб він склав 118-120 млрд рублів ", - заявив Авдєєв.

Міністр повідомив, що 38 млн жителів села ні разу в житті не були в театрі або на концерті. Відзначивши, що найбільш затребуваними є бібліотечні послуги, міністр окреслив два завдання, які через нестачу фінансування не вирішуються в повному обсязі: це комплектування бібліотечних фондів та комп'ютеризація бібліотек. "Тільки 15% бібліотек мають комп'ютери, з них тільки 9% мають вихід в інтернет", - повідомив міністр.

Ще одна серйозна проблема, на думку міністра, - це збереження музейних фондів. Авдєєв зазначив, що створена спеціальна комісія з цього питання найближчим часом підіб'є підсумки своєї роботи, і тоді міністерство запропонує державну програму по фондовим сховищ.

"Сьогодні 18 млрд рублів потрібно тільки для створення фондосховищ в музеях федерального рівня, але ж багато культурні цінності зберігаються в обласних музеях", - зазначив доповідач.

Авдєєв також заявив, що поки ніяк не вирішена проблема збереження пам'яток історії культури. Міністр повідомив, що на їх реставрацію в поточному році виділено всього 0,5 млрд рублів. "Тут треба врахувати, що розпалася знаменита радянська школа реставраторів. Ринок з'їв цю школу, вона майже втрачена", - підкреслив міністр.

Крім того міністр зазначив, що про збереження пам'яток необхідно окремо подбати в світлі активно ведеться в Москві будівництва. Воно, на думку міністра, не повинно порушувати мають історичну цінність візуальні образи російської столиці.

"Червона площа знаходиться під охороною ЮНЕСКО, але, повернувшись до Москви (після роботи послом в Парижі - ред.), Я з подивом виявив, що звідси видно висотка. Це грубе порушення всіх норм ЮНЕСКО", - сказав глава Мінкультури. "Треба жорстко питати з тих, хто допускає подібні порушення", - додав Авдєєв.

На створення патріотичних кінострічок держава виділятиме значні кошти

З 2009 року в російській кіноіндустрії буде діяти національний замовлення на виробництво фільмів, повідомив міністр культури РФ Олександр Авдєєв. "Будемо запрошувати видатних кінорежисерів, кінооператорів, кращі кінокоманда", - сказав міністр.

Він зазначив, що за допомогою національного замовлення держава буде стимулювати створення кінострічок, що мають гуманний духовний патріотичний характер. "З 2009 року буде держзамовлення зі значним фінансуванням", - додав міністр.

Авдєєв звернув увагу на те, що поступово частка російських кінокартин у вітчизняних кінотеатрах збільшується і зараз вона становить майже 30%. У той же час, зауважив він, в США цей показник дорівнює 50%. За його словами, дані цифри говорять про те, що все-таки 70% - це прокат низькопробної американської продукції.

Крім того глава Мінкультури погодився з думкою тих, хто вважає, що в телеефірі багато недостойних передач. "Я згоден, що телебачення не дає сьогодні тих цінностей, які має давати. Телеекран засмічений низькопробної продукцією", - сказав міністр, відповідаючи на питання віце-спікера Держдуми, лідера ЛДПР Володимир Жириновського.

У той же час він роз'яснив депутату, що телебачення зараз знаходиться у веденні міністерства зв'язку, а не міністерства культури.

Друга вища освіта має бути безплатною, вважає міністр культури РФ

Міністр культури РФ Олександр Авдєєв пропонує відмовитися від плати за отримання другої вищої освіти і обов'язковості підготовки дисертацій за підсумками навчання в аспірантурі. "Необхідно вирішити питання про можливість отримання другої вищої освіти безкоштовно", - заявив Авдєєв.

Він зауважив, що навіть зараз бачить в залі людей творчих професій, які були акторами, а потім стали режисерами. "Однак з них треба брати величезні гроші за другий диплом. Це несправедливо, це треба скасувати", - закликав міністр.

Крім того, за його словами, слід переглянути ситуацію з підготовкою дисертацій по закінченні аспірантури в творчих вузах. "Чи не дисертація потрібна - потрібен творчий продукт", - упевнений Авдєєв. Він запропонував скасувати дисертації в аспірантурі в творчих вузах.

ДОВІДКА: податкові реформи у Франції щодо підтримки культури бізнесом

У Франції основними джерелами фінансування культури є:
- міністерство культури і комунікацій;
- регіональні і муніципальні влади;
- корпоративна філантропія;
- спонсорство;
- власний дохід;
- державні і некорпоративні фонди.

80% всіх державних коштів виділяються державним організаціям культури. Решта 20% розподіляються на конкурсній основі серед різних організацій і приватних осіб.

За даними "Інституту культурної політики" , З точки зору податкових пільг, французи розрізняють "спонсорство" та "корпоративну філантропію".

"Спонсорство" визначається у французькому податковому законодавстві як "чисто комерційна діяльність", обмін послугами між двома сторонами, що має комерційний ефект (наприклад, розміщення рекламного тексту компанії-спонсора в театральному буклеті або кампанія по просуванню нового продукту в рамках культурного події). Таким чином спонсорство прирівнюється до витрат компанії і не підлягає оподаткуванню.

А ось "корпоративна філантропія" - це механізм поліпшення іміджу компанії шляхом підтримки, здійснюваної в соціальній або культурній сфері. Така підтримка не є комерційною, але дозволяє донорам отримувати певні привілеї і послуги з боку організацій культури, які отримують цю підтримку. Це можуть бути безкоштовні запрошення на заходи, безкоштовне використання приміщень в корпоративних цілях і навіть розміщення логотипу компанії в друкованих матеріалах організації культури. Інакше кажучи, можливі будь-які послуги, за винятком прямої реклами.

Характерною рисою взаємодії бізнесу і культури у Франції є наявність корпоративних фондів. Якщо спонсорство здійснюється компаніями безпосередньо, то корпоративна філантропія в переважній більшості випадків здійснюється через корпоративні фонди, засновані компаніями саме для цієї мети. Практично кожна французька компанія, активно надає підтримку в культурній або соціальній сферах, має власний фонд.

Закон від 1 серпня 2003 року утворив надзвичайно вигідні податкові умови для корпоративної філантропії. Він дозволяє компаніям вичитати до 60% від суми внеску на користь соціальної сфери, включаючи культуру, безпосередньо з суми прибуткового податку (а не з оподатковуваної бази) - в загальній сумі до 5% від обороту компанії. Розмір внеску, який перевищує зазначену суму, може також бути віднято з податків протягом п'яти наступних років. (Для порівняння: перш суми пожертвувань могли відніматися тільки з оподатковуваного прибутку, з обмеженням до 3,25% від обороту.)

Але подібна підтримка бізнесом не обмежує творчу діяльність організацій культури і мистецтва. Між донором і бенефіціантом не укладається комерційний договір і тому відсутні "додаткові умови", який часто привносить обмеження в діяльність організацій культури в інших країнах.

А законопроект про соціальну інтеграцію, запропонований в 2004 році, ще поліпшив ці умови, збільшивши суму, віднімається з податків, до 66% від суми пожертвувань.