NEWSru.com :: У Луврі відкрилася виставка сучасного російського мистецтва, Тер-Оганьян зажадав зняти його роботи

24 вересня з'явилася інформація, що Росохранкультура не вирішила вивозити до Франції чотири роботи Авдія Тер-Оганьяна із серії "Радикальний абстракціонізм"

Багатостраждальна виставка "Контрапункт: сучасне російське мистецтво" відкрилася в середньовічному Луврі, дивуючи гостей музею десятками пар взуття біля підніжжя палацових стін, відеопроекціями у країнах-кандидатах творіннями російських художників, повідомляє РІА Новини" .

Офіційне відкриття виставки відбудеться у четвер - в середу її представили журналістам. Однак окремого залу для сучасних тимчасових експозицій в Луврі не передбачено, і заховати експонати від публіки не вдалося. Тому вже з середи всі відвідувачі підземного рівня музею можуть побачити близько 50 робіт, відібраних головним хранителем і куратором виставок сучасного мистецтва в Луврі Марі-Лор Бернадак.

"Після великої виставки" Свята Русь з XI по XVIII століття "Лувр побажав показати сучасну Росію. Ми хотіли запросити характерних представників декількох поколінь художників, які могли б відповісти на наш запит, який стосувався б або історії будь-якого місця, або нового прочитання історії російського мистецтва, особливо авангарду ", - сказала Бернадак на відкритті виставки.

- Тер-Оганьян зажадав зняти свої картини з виставки

Куратор не в перший раз розміщує сучасне мистецтво у підніжжя Середньовічного Лувру, але перш за подібні виставки проходили також у залах східних старожитностей і серед скульптур.

"Ми вибрали Середньовічний Лувр з кількох причин. По-перше, було складно вписатися в один з відділів Лувра, оскільки у нас поки немає слов'янського відділу. Крім того, Середньовічний Лувр з його руїнами, археологією здався нам ідеальним майданчиком для сучасних художників", - заявила хранитель музею.

Сама Бернадак найбільше цінує інсталяцію "The End" Вадима Захарова, відео якої проектується на стіни палацу.

"Я люблю проекцію Вадима Захарова, оскільки це нова книга. Твори Кабакових чудові, але вони вже відомі. Тоді як новий твір Захарова - сповідь сучасного художника, який йде по снігу, з віртуальним вогнем, що горить біля підніжжя вежі, він розповідає про нинішній стан художника - це звернення до артистам всього сучасного світу, дуже сильне твір ", - сказала Бернадак агентству.

При цьому вона не приховує, що в Лувр російським художникам вдалося потрапити завдяки Року Росії і Франції.

"Інакше ми б не влаштували виставку російського сучасного мистецтва", - стверджує куратор.

Нагадаємо, за два тижні до відкриття виставки виявилося, що її проведення під загрозою : 24 вересня з'явилася інформація, що Росохранкультура не вирішила вивозити до Франції чотири роботи Авдія Тер-Оганьяна із серії "Радикальний абстракціонізм". Пояснення - тексти на цих роботах можна сприйняти як заклик до насильницької зміни конституційного ладу РФ і порушення національної та релігійної ворожнечі.

Галерист Марат Гельман написав в своєму блозі, що в знак солідарності з Тер-Оганьяном від участі у виставці відмовилася майже половина учасників "Контрапункт": Юрій Альберт, Андрій Монастирський, Ігор Макаревич, Віталій Комар, Вадим Захаров, Юрій Лейдерман і Валерій Кошляков. Виставка виявилася під загрозою.

Тиждень Лувр не давав відповіді і, нарешті, 1 жовтня заявив , Що захід відбудеться в зазначені терміни і виставлені буде ввесь урожай.

Марі-Лор Бернадак повідомила, що для Лувру було принциповим привезти в Париж все відібрані нею твори. "Ми сказали:" Ми підписали угоду, і нам потрібні картини, які прописані в ньому ". Після цього питання обговорювалося ГЦСІ, міністерством і посольством з урахуванням нашої позиції", - сказала вона агентству.

Для неї не мало значення, чи будуть це роботи Тер-Оганьяна або будь-якого іншого художника. "Не можна підписати угоду і сім місяців по тому говорити: ви не отримаєте цих творів. Вони є в каталозі, про них повідомляла преса, вони необхідні для виставки. Якщо це виставка, під якою підписалося Міністерство, потрібно дотримуватися угоди, або контракт буде розірваний", - заявила куратор.

Тер-Оганьян зажадав зняти свої картини з виставки

На відкритті виставки не обійшлося без скандалу. З Праги на власні кошти в Париж приїхав сам художник Тер-Оганьян, який не має наміру, за його словами, "розважати французьку публіку".

Після першого рішення про невивезення його робіт художник вирішив зіграти ва-банк і розмістив в своєму блозі два відкриті листи, одне з яких адресоване Бернадак. Він заявив, що відмовляється від "Контрапункт", якщо МЗС РФ не продовжить закордонний паспорт живе в Болгарії художнику і кінорежисерові Олегу Мавроматті. На Мавроматті у 2000 році було порушено кримінальну справу за тією ж статтею, що й на Тер-Оганьяна - 282 КК РФ ( "Розпалювання національної та релігійної ворожнечі").

Лист він послав і самої Бернадак на електронну пошту, адресу якої він знайшов на сайті Лувру. Але картинам вдалося подолати і ембарго художника, і тепер Тер-Оганьян вимагає зняти їх зі стін Лувра.

"Я приїхав, щоб поговорити про Мавроматті. Я вимагаю зняти ці роботи без звернення уваги до цієї проблеми. Я приїхав сюди не для того, щоб розважати французьку публіку. Я сказав, що хочу мати годину для виступу, щоб вона (Бернадак) мене представила , що у нас є проблеми. Але, побачивши мене, вона звернула прес-конференцію ", - заявив він журналістам.

Лувр з художником в корені не згоден і запевняє, що картини продовжать радувати глядачів.

"Я нічого не можу зробити. Ні я, ні Лувр не вирішують подібних проблем. Художник може вільно висловлювати свою думку, захищати свободу людини і свободу мистецтва, і з цим я солідарна. Але що стосується того, щоб використовувати Лувр, нашу виставку і знімати його картини - в цьому я не бачу особливого сенсу ", - заявила Бернадак агентству.

За її словами, твори Тер-Оганьяна залишаться в експозиції до кінця - до 31 січня 2011 року, і художник не має права їх зняти без згоди адміністрації.