NEWSru.com :: Видатний російський хореограф Борис Ейфман відзначає 70-річчя

Видатному російському хореографу, народному артисту Росії, художньому керівникові Санкт-Петербурзького державного академічного театру балету Бориса Ейфману виповнюється 70 років

22 липня видатному російському хореографу, народному артисту Росії, художньому керівникові Санкт-Петербурзького державного академічного театру балету Бориса Ейфману виповнюється 70 років.

За довгі роки роботи Ейфман був удостоєний численних премій: він неодноразовий лауреат театральної премії "Золотий Софіт", Національної театральної премії "Золота маска" (1996, 1999), премії "Тріумф" (1996). Ейфман удостоєний ордена "Миру та Злагоди" в номінації "Нове слово в хореографії", нагороджений орденом "За заслуги перед Вітчизною" IV, III і II ступенів, він кавалер французького ордена Мистецтв і Літератури.

Ейфман поставив близько 50 балетів, і його трупа в будь-якій точці світу збирає аншлаги.

На честь ювілею в Санкт-Петербурзі пройде серія святкових подій, в тому числі грандіозний спектакль "Борис Ейфман. Ювілей" на сцені Александрінського театру, який відбудеться 22 липня. До програми увійдуть фрагменти із знакових постановок хореографа, що відображають основні етапи його творчості. Глядачі зможуть побачити сцени з "Анни Кареніної", "Родена", "Up & Down", "Чайковський. PRO et CONTRA" і ін.

Сьогодні ж у фонді "Петербурзька фотолітопис" відкрилася виставка Ігоря Метельського "Балет Ейфмана. Що не бачить глядач", на якій представлені фотографії, зроблені на репетиціях трупи Санкт-Петербурзького державного академічного театру балету Бориса Ейфмана. Виставка відкрита для всіх бажаючих по 11 серпня.

В особняку Ю.К. Добберт, в інтер'єрах пам'ятника дерев'яного зодчества XIX століття, відкритого в серпні минулого року після реконструкції та реставрації, представлений ряд інсталяцій, підготовлених театральними художниками Яною Глушанок і Юрієм Сучковим. В експозиції, що охоплює майже 50-річний період творчого життя хореографа, представлені ескізи костюмів і декорацій знаменитих вистав балету Ейфмана, репетиційні та сценічні фотоматеріали, афіші, театральний реквізит, а також особисті речі Бориса Ейфмана, багато з яких будуть демонструватися вперше.

Сам прославлений хореограф напередодні свого ювілею розповів в інтерв'ю РІА Новини" про головне напрямку свого театру, принципах складання його репертуару, про критерії відбору артистів, про авторів, надихаючих на створення балетів, і про те, чому його називають хореографом-філософом.

Ейфман підкреслив, що світові потрібен балет нового тисячоліття зі своєю особливою пластикою і інтелектуальним змістом. "Діячам танцю необхідно знайти нові ідеї та творчі ресурси для того, щоб зробити прорив з ХХ століття (в якому до цих пір знаходиться балетне мистецтво) в століття ХХI", - сказав він.

На думку хореографа, "сучасний глядач не повинен вибирати між" Лебедине озеро "і зразками хореографічної абстракції - це абсурд". "Я ні в якому разі не закликаю віддавати забуттю досягнення наших великих попередників. Навпаки: їх треба трепетно ​​зберігати. Але в той же час світові потрібен балет нового тисячоліття зі своєю особливою пластикою і інтелектуальним змістом", - пояснив маестро.

Президент РФ Володимир Путін, привітавши народного артиста Росії з ювілеєм, назвав Бориса Ейфмана "справжнім Майстром і творцем". "Вас по праву вважають видатним представником вітчизняного хореографічного мистецтва, справжнім Майстром і творцем, - підкреслив президент. - Ви ніколи не йшли второваним шляхом - невичерпна енергія, талант і вірність покликанню допомогли Вам створити своє театральний простір, втілити в життя чимало вражаючих творчих проектів , що стали помітною подією в культурному житті нашої країни, інших держав ". "Важливо, що і сьогодні Ви багато і натхненно трудіться, зберігаєте незмінну прихильність високим художнім ідеалам і принципам, - зазначив Путін. - І завжди відкриті для цікавих, неординарних ідей і задумів".

Борис Янкелевич Ейфман народився 22 липня 1946 року в місті Рубцовську Алтайського краю в родині інженера Янкеля Борисовича Ейфмана і лікаря Клари Марківни Курис.

У 1951 році разом з сім'єю він переїхав до Кишинева (Молдова), де в 1964 році закінчив хореографічне відділення Кишинівського музичного училища.

З 1962 року по 1966 рік керував дитячої хореографічної студією при Палаці піонерів.

У 1966-1972 роках навчався на балетмейстерському відділенні Ленінградської державної консерваторії ім. Римського-Корсакова по класу Георгія Алексідзе.

Першою постановкою і дипломною роботою Ейфмана став балет "Гаяне" (музика Арама Хачатуряна).

У 1970-1977 роках працював балетмейстером Ленінградського хореографічного училища (нині - Академія російського балету імені А. Я. Ваганової). За час роботи там поставив спектаклі "Життя назустріч", "Зустрічі", "Душі прекрасні пориви ...", "Русская симфония", "Фантазія", "Перервана пісня", які йшли на сцені Театру опери та балету ім. Кірова (нині - Маріїнський театр). Тоді ж він створив фільми-балети: "Ікар", "Варіації на тему рококо", "Блискучий дивертисмент", "Три твори", "Криваве сонце".

У 1975 році на сцені Кіровського театру відбулася прем'єра вистави "Жар-птиця" (музика Ігоря Стравінського).

У 1977 році Борис Ейфман створив авторський театр - "Ленінградський Новий балет" (нині - Санкт-Петербурзький державний академічний театр балету під керівництвом Бориса Ейфмана).

З цією трупою він поставив перші спектаклі: "Тільки кохання" (муз. Родіона Щедріна), "Спокуса" (муз. Ріка Уейкмана), "Під покровом ночі" (муз. Бели Бартока), "Перервана пісня" (муз. Иманта Калниньша ), "Двоголосся" (по ранніх композицій Pink Floyd).

Сміливим експериментом став один з перших балетів театру "Бумеранг" на музику групи Pink Floyd, про який The New York Times опублікувала статтю під заголовком "Борис Ейфман - людина, яка наважилася". Він приніс балетмейстеру репутацію "хореографічного дисидента" і змусив критиків говорити про нові тенденції в російському балеті.

За роки своєї діяльності Борис Ейфман створив близько 50 балетів: програми камерних балетів ( "Автографи", "Метаморфози"), балети-буф ( "Божевільний день, або Одруження Фігаро", "Дванадцята ніч", "Інтриги кохання"), балети- притчі ( "Легенда"), балети-казки ( "Жар-птиця", "Піноккіо"). Світове визнання отримали роботи "Чайковський", "Я - Дон Кіхот", "Червона Жизель", "Російський Гамлет", "Анна Кареніна", "Чайка", "Онєгін", "Роден", "По той бік гріха", " Реквієм ".

У 2009 році на сцені Александрінського театру відбулася прем'єра балету "Онегін'.Online". За словами Ейфмана, приставка "Online" в назві покликана підготувати глядачів до того, що вони побачать не зовсім те, що прочитали в романі Пушкіна.

У лютому 2013 року Санкт-Петербурзький театр балету Бориса Ейфмана в Великому театрі показав спектакль "Роден", який був номінований на премію "Золота Маска" в категорії "Кращий балетний спектакль". А в жовтні хореограф представив московської аудиторії балет "По той бік гріха" за мотивами роману Федора Достоєвського "Брати Карамазови".

У 2014 році балетмейстер привозив до Москви балет "Реквієм".

У 2015 році Борис Ейфман представив балет "Up & Down" по складному і багатопланової роману Френсіса Скотта Фіцджеральда "Ніч ніжна", з яким він гастролював по Європі і США.