У п'ятницю в Москві відбулася урочиста церемонія включення в постійну експозицію Державної Третьяковської галереї картини Карла Брюллова "Вид форту Піку на острові Мадейра".
"Це знакова подія не тільки тому, що ця картина тепер знаходиться в Державній Третьяковській галереї, це відображення загальної тенденції - Росія твердо встала на ноги і відновлює свою могутність, а культура і мистецтво - частина цього могутності", - заявив присутній на цеременоіі глава російського МЗС Ігор Іванов.
Міністр закордонних справ Росії нагадав, що остаточне рішення про доставку картини з Португалії в Росію прийняв президент Російської Федерації.
Ігор Іванов зазначив, що в даний час перед керівництвом країни стоїть безліч завдань - зміцнення безпеки Росії, продовження реформ. "Не менш важливо зміцнення культурних позицій Росії в світі", - сказав Іванов. Він висловив надію, що з кожним роком "культурна експансія" Росії буде тривати.
У свою чергу мистецтвознавець Олена Бехтіева, що виявила картину на острові Мадейра, назвала цю подію торжеством вітчизняної дипломатії, повідомляє РІА Новини" .
"В облозі форту Піку не було кровопролиття, все закінчилося зміцненням культурних відносин між Росією і Португалією", - сказала Бехтіева. Мистецтвознавець повідомила, що в травні планується приїзд до Росії португальської власниці картини Маргарити Лемуш Гомеш, що продала картину Державній Третьяковській галереї.
Директор Державної Третьяковської галереї Валентин Родіонов зазначив, що у Росії було безліч суперників, які бажають купити цю картину. Він підкреслив, що за сприяння міністерства культури, міністерства закордонних справ Росії і президента Росії Володимира Путіна картину вдалося повернути на батьківщину.
Картина Карла Брюллова "Вид форту Піку на острові Мадейра" 150 років перебувала на португальському острові Мадейра, де і була написана художником. Саме там в 2000 році в приватній колекції цей твір мистецтва було виявлено науковим співробітником Третьяковської галереї Оленою Бехтіевой.
Третьяковська галерея два роки вела переговори з власницею картини, намагаючись не розголошувати таємниці, оскільки побоювалася конкурентів. Власниця картини не відразу, але все ж погодилася продати її Державній Третьяковській галереї.
Картина була придбана за рахунок коштів резервного фонду президента РФ, частина грошей була виділена міністерством культури.
Після того, як брюлловской шедевр привезли в Москву з Португалії, на кілька місяців його передали в руки реставраторів Третьяковки. Вони очищали полотно від забруднень і зміцнювали його основу - за півтора століття зберігання в приватному будинку він буквально почорнів від кіптяви, став немічним і нерівним.
Коли картину вийняли з рами, з одного боку виявився знос полотна. Реставратори продублювали полотно, ліквідували всі пошкодження. У музеї підібрали і нову раму для картини.
Професіонали ретельно вивчили пейзаж, досліджували склад фарб. Хоча після виїзної експертизи, проведеної фахівцями з ГТГ ще в Лісабоні, куди його спеціально привозила колишня власниця, ніхто не сумнівається в автентичності раритету. Руку автора "Останнього дня Помпеї" підтвердили їздили на цю зустріч в Португалію фахівці з живопису ХІХ століття - наукові співробітники ГТГ Ольга Алленова і Іоланта Ломізе.