Президент Росії Володимир Путін привітав російських буддистів з настанням Нового року за місячним календарем, повідомляє сайт Кремля .
"Традиція святкування Сагаалгана протягом століть об'єднує народи, які сповідують буддизм, всіх, хто з глибокою повагою ставиться до духовних і моральних витоків цієї стародавньої релігії, шанує її вічні цінності й підвалини", - йдеться в привітанні глави держави. Путін також наголосив на важливості збереження буддистами з покоління в покоління унікального історичної та культурної спадщини.
Більше 40 новосибірських буддистів зустріли Східний новий рік в дацане в Нижньої Ельцовке. Пізно увечері 26 лютого там зібралося близько 40 прихожан і чотири ченця, повідомляє "НГС.НОВОСТІ" . "Напередодні Сагаалгана (свята Білого місяця) проводиться особливий молебень, присвячений 10 божествам-захисникам, які намагаються напоумити всіх супротивників буддизму". - розповіла координатор Новосибірської культурної бурятської автономії "Байкал" Лариса Буянтуева. Віруючим перед молебнем рекомендується не спати всю ніч або прокинутися в 4-5 ранку.
Рік, що минає рік вогняної Мавпи змінить Рік вогненної Курки, повідомляють "Новини Хабаровська" з посиланням на представника Буддійської традиційної Сангхи Росії. У Бурятії, Калмикії, Туві і на Алтаї понеділок, 27 лютого, офіційно оголошений вихідним - з цього дня починається святкування, яке за традицією триває місяць і називається Сагаалган.
У буддійської традиції святкування Нового року припадає в різні роки між кінцем січня і серединою березня, на перший весняний молодик за місячним календарем, відзначається на сайті Dazan.spb.ru . У буддистів це свято, в залежності від мовної приналежності, зветься Лосар (по-тибетські), Цагаалган (по-монгольські), Сагаалган (по-бурятському) або кроку (по-Тувинської).
За три дні до настання свята в храмах здійснюється особливий молебень, присвячений дхармапалам - 10 божествам-захисникам Навчання. Найбільше шанування серед них віддається богині Шрі-Деві (тиб. Палден Лхамо), яка вважається покровителькою столиці Тибету Лхаси. В її честь відбувається окремий молебень (Палден Лхамо) в день, що безпосередньо передує Нового року.
У храмі протягом всього дня і ночі проходять урочисті служби - хурали. Молебень закінчується о 6 годині ранку. Настоятель вітає всіх з наступаючим новим роком. Будинки накривається святковий стіл, на якому обов'язково має бути присутня біла їжа (молоко, сметана, сир, масло). У перший день року не можна ходити в гості, його треба провести саме в родинному колі. Ходіння в гості, відвідування родичів почнеться з другого дня і може тривати до кінця місяця.