незакінчену освіту

Напевно, жоден закон не з'являвся на світло з такими муками, як закон про вищу освіту. Потуги тривають шостий рік - з лютого 2008-го. Сьогодні вже і не пригадати всіх іменитих і безіменних авторів і співавторів різних варіантів законопроектів.

Проте, схоже, що ми таки виходимо на фінішну пряму в цьому законотворчому марафоні. І від того, який шлях буде обраний для розвитку вищої освіти і науки, без перебільшення, залежить майбутнє нашої держави.

Цей закон так чи інакше стосується всіх. Особливо стурбовані сьогодні майбутні абітурієнти. Баталії навколо прийняття закону про вищу освіту напередодні вступної кампанії з усією гостротою ставлять питання - що буде з ЗНО? Адже не всі законопроекти визначають його обов'язковою умовою вступу до вузу. Хоча, як зазначають соціологи, за двадцять років незалежності України зовнішнє незалежне оцінювання - єдина реформа, підтримана абсолютною більшістю громадян.

На сьогоднішній день є три законопроекти: №1187 авторства Ківалова, М.Сороки і Г.Калетника, №1187-1 - від об'єднаної опозиції, і третій - 1187-2, підготовлений робочою групою, очолюваною ректором НТТУ "КПІ" М. Згуровським за дорученням прем'єр-міністра, але внесений до парламенту не урядом, а депутатом В.Балогою.

Про те, який законопроект "правильний", а який - ні, сказано багато. І експертами, і соціологами, і науковцями, і журналістами. Не завжди ці думки об'єктивні, глибокі і професійні. Тому ми вирішили, що краще, якщо про основні ідеї проектів нового закону ми почуємо від їх авторів: С.Ківалова, М.Згуровського і Л.Гриневич. А вже читачі самі зможуть зробити висновки про переваги того чи іншого законопроекту. Оскільки в одній розмові неможливо охопити всі проблеми вищої освіти, ми зупинилися лише на ключових, навколо яких ведуться найгарячіші дискусії.

1. Університетська автономія - таку перспективу обіцяють нам автори всіх трьох законопроектів. Як пропонується розподілити ключові адміністративні функції в освіті?

Виходячи з відповідей авторів і текстів законопроектів, розподілити їх передбачається таким чином (див. Рис.). Для наочності ми вирішили зобразити цей процес у вигляді пісочного годинника, у верхній частині яких зосереджені функції МОНМС, а в нижній - то, що пропонується передати вузам і незалежним структурам в сфері науки і освіти.

Напевно, жоден закон не з'являвся на світло з такими муками, як закон про вищу освіту

С.Ківалов: Університетська автономія - це дуже тонка матерія, і її слід оберігати від будь-якого втручання. Тому, на моє глибоке переконання, необхідно звузити коло суб'єктів, що мають відношення до системи вищої освіти.

Не хочу особливо критикувати альтернативні законопроекти, зареєстровані у Верховній Раді, вкажу лише, що в них пропонується навпаки - розширити перелік організацій або структур, які так чи інакше будуть впливати на формування "політики" вищих навчальних закладів. Тобто ми ризикуємо повернутися до того, від чого зараз намагаємося позбутися - до прямої або непрямої залежності ВНЗ. Так що це вже не буде називатися автономією.

Сьогодні повноваження щодо функціонування та розвитку вищої освіти надані профільному міністерству.

М. Згуровський: Робоча група запропонувала здійснити чітке розмежування повноважень між трьома рівнями ієрархії в освіті: органами державного управління освітою, державними установами, що забезпечують якість вищої освіти і науки, і власне вузами.

Принциповим є те, що нові, необхідні для прогресу суспільства знання, можуть бути напрацьовані лише у вільних академічних середовищах, в центрах незалежної університетської думки. Такий вид партнерства між владою та академічною спільнотою дозволить країні здійснити найсміливіші і важливі перетворення і, навпаки, відносини між владою та університетами, побудовані на жорсткому управлінні, дрібному контролі і регулюванні, приведуть країну до занепаду.

Л.Гриневич: У центрі системи вищої освіти повинні бути не чиновник Міносвіти або ректор, а майбутній випускник - креативна особистість, здатна до критичного мислення і свідомого вибору. Саме це є історичним призначенням незалежного університету - формувати відповідального вільного громадянина. Ця місія можлива тільки в університеті як території академічної свободи за умови справжньої автономії.

Головним викликом сьогодні є якість вищої освіти, яке забезпечить конкурентоспроможність випускників на ринку праці та конкурентоспроможність країни взагалі. Спонукати вузи до такого підйому якості повинна прозора конкуренція між ними, а дати можливості для розвитку - повна автономія. Академічна: від затвердження навчальних планів - до самостійного визначення напрямків підготовки докторів філософії. Фінансова: від розпорядження власними коштами - до розпорядження майном, земельними ділянками, результатами наукової діяльності. Організаційна: від обрання ректора колективом, з обов'язковим для влади його призначенням, - до затвердження штатного розкладу. Кадрова: від визначення обсягів і форм науково-педагогічної діяльності працівників, присвоєння вчених звань -до визнання дипломів, отриманих в зарубіжних університетах.

2. У європейському освітньому просторі велику роль відіграють незалежні агентства щодо забезпечення якості освіти. Якими правами і повноваженнями вони наділені в вашому законопроекті?

С.Ківалов: Нашим проектом, звичайно ж, передбачено створення та функціонування незалежних установ оцінювання та забезпечення якості вищої освіти. Я не готовий зі стовідсотковою впевненістю сказати, як саме вони будуть називатися, але очевидно одне: такі структури будуть. Контроль повинен бути обов'язково. На нашу варіанту, такі установи будуть активно брати участь і в акредитації спеціальностей.

М. Згуровський: У законопроекті пропонується вдосконалити роботу органів ліцензування та акредитації вищої освіти та атестації наукових кадрів вищої кваліфікації шляхом забезпечення їх незалежності. З цією метою пропонується заснувати Національне агентство з якості вищої освіти як незалежний, постійно діючий колегіальний орган, відповідальний за оцінювання та забезпечення якості підготовки людського капіталу в країні. Незалежність цього агентства забезпечується через механізм його формування. Зокрема, до складу агентства включені обрані представники всіх зацікавлених сторін системи вищої освіти, а саме: вищих навчальних закладів, академій наук, роботодавців, студентів та органів державної влади. У законопроекті ці норми прописані в десяти статтях.

Л.Гриневич: Міжнародний досвід свідчить: управління системою вищої освіти без зовнішнього оцінювання його якості неповноцінно. Тому в законопроекті ми передбачили такі агентства забезпечення якості освіти і проектували їх діяльність, відштовхуючись від європейських рекомендацій. Вони можуть бути державними або приватними, але обов'язково неприбутковими і не підпорядкованими органам управління освітою. Кошти на їх діяльність можуть виділятися з державного і місцевих бюджетів, внесків організацій і інших законних джерел. Вони можуть проводити зовнішнє оцінювання результатів навчання за різними напрямками підготовки, давати рекомендації щодо поліпшення якості роботи навчального закладу. Роботу агентства акредитує Національна комісія регулювання освіти і науки - колегіальний незалежний орган, який здійснюватиме ліцензування та акредитацію вищих навчальних закладів.

А головне - інформація про результати зовнішнього оцінювання повинна бути відкритою, публікуватися в ЗМІ. Це сигнал для всіх - від абітурієнта до роботодавця.

Всі три законопроекти декларують інтеграцію в Європейський простір вищої освіти. Зафіксовані в вашому законопроекті найважливіші терміни цього процесу: Європейська кредитно-трансферна система (ЄКТС), кредит ЄКТС, Європейський простір вищої освіти?

С.Ківалов: Звичайно. Наша позиція з цього питання відображена в ст. 3 проекту закону. (Ст. 3 не містить визначень зазначених термінів, але декларує принцип державної політики: "інтеграція системи вищої освіти України у світову систему вищої освіти і Європейський простір вищої освіти за умови збереження і розвитку досягнень та традицій національної вищої школи". - Авт.).

Однак вважаємо, що імперативізація окремих європейських стандартів, зокрема ЄКТС, є саме прикладом обмеження державою автономії вищих навчальних закладів.

Я взагалі не прихильник винаходу велосипеда. У світі є сила-силенна гідних зразків систем і механізмів вищої освіти. Треба вибрати краще і застосувати в нашій країні.

Твердження про повальної неякісність національної вищої освіти і вихваляння, ідеалізація іноземних вузів, зарубіжної вищої освіти так само безпідставні, як і твердження про тотальну корумпованість в наших вищих навчальних закладах. (Див. Публікацію "Корупція - не злочин?", ZN.UA, № 42, 2012 року - Авт.)

М.Згуровській: Так. Однією з базових основ законопроекту є встановлення взаємозв'язку ступеневої освіти України з Європейською кредитно-трансферною накопичувальною системою - ЄКТС (статті 5, 18, 20, 22, 23) і Національної рамкою кваліфікацій (ст.5). Це дозволить, з одного боку, розпізнавати освітньо-кваліфікаційні рівні вищої освіти в європейському просторі освіти, а з іншого - чітко розуміти їх на ринку праці України (особливо рівень бакалавра).

Для цього в законопроекті вводяться визначення ЄКТС, кредит ЄКТС. Освітньо-професійні та академічні ступені вищої освіти визначені за обсягами навантаження здобувача вищої освіти в кредитах ЄКТС (ст.5). Крім того, законопроект створює умови для повернення в Україну громадян, які отримали освіту за кордоном, шляхом лібералізації механізму визнання іноземних дипломів про вищу освіту, про наукові ступені і вчені звання при зарахуванні на навчання та / або прийнятті на роботу, спрощує академічну мобільність викладачів, вчених , студентів, розширює їх участь в міжнародних освітніх і наукових проектах і програмах (статті 7, 61, 66).

Л.Гриневич: Україна повинна стати бажаним місцем для навчання, викладання, наукових досліджень і повноцінним учасником світового освітнього простору. Але для цього ми повинні бути впізнаваними в ньому і користуватися зрозумілою термінологією. У нашому законопроекті визначені основні терміни, а також терміни навчання на різних освітніх рівнях в кредитах ЄКТС, і передбачена зовнішня система оцінювання якості вищої освіти, що є обов'язковою ланкою в європейському освітньому просторі.

Крім того, повинні бути зняті бар'єри бюрократії при визнанні закордонних дипломів про вищу освіту і вчених звань, отриманих за кордоном. Це повинні робити вузи. Вони будуть встановлювати відповідність результатів навчання, придбаних в інших вищих навчальних закладах, в тому числі зарубіжних, з кредитами своєї навчальної програми. Ці норми діють в Європейському просторі вищої освіти.

4. Як ваш законопроект передбачає вирішити проблему формування та розподілу державного замовлення? Хто - постачальник або споживач освітніх послуг - є головним об'єктом фінансування?

С.Ківалов: По-перше, вважаємо, що постачальник або споживач освітніх послуг є не головним об'єктом, а суб'єктом фінансування. Власне, система державного замовлення спрямована на забезпечення здобуття вищої освіти за кошти державного бюджету кращими абітурієнтами за спеціальностями (напрямами підготовки), в яких зацікавлена ​​держава, в кращих вищих навчальних закладах. Крім того, переконані, що при належній доопрацюванні чинного механізму формування та розподілу державного замовлення, забезпечення його прозорості, він зможе забезпечити гідний рівень реалізації.

М. Згуровський: Державне замовлення визначається на основі об'єднання двох принципів: забезпечення базових потреб держави в розвитку економіки і суспільства (в обсязі до 80%) і змагального принципу "гроші за студентом" (в обсязі до 20%) з урахуванням соціального стану суспільства і необхідності збереження мінімального освітнього цензу населення. Показники державного замовлення формуються уповноваженим центральним органом виконавчої влади в сфері економічного розвитку і торгівлі з урахуванням середньострокового прогнозу потреб на ринку праці за участю вищих навчальних закладів, Нацагентства з якості вищої освіти, роботодавців та їх об'єднань. Для того, щоб забезпечити прозорість прийняття цих відповідальних рішень, інформація про держзамовлення повинна бути розміщена на офіційному сайті міністерства не пізніше 1 жовтня року, що передує року прийому, а інформація про його обсягах в розрізі вищих навчальних закладів повинна бути оприлюднена протягом 10 календарних днів з моменту такого розміщення.

Л.Гриневич: Сьогодні система розподілу державного замовлення на підготовку фахівців з вищою освітою є непрозорою і неефективною. Ми пропонуємо використовувати державне замовлення на його істинному призначенню: підготовка фахівців для роботи в державних установах. Особи, які навчатимуться за цим замовленням, попередньо свідомо підписуватимуть контракт про відпрацювання на конкретному місці роботи, наприклад, в сільській школі або ФАПі. Замовлення буде розподілятися між вузами на конкурсній основі. Ніякого ручного управління, ніяких зловживань.

Більшість коштів на навчання ми пропонуємо розподіляти за принципом "гроші за людиною" за механізмом державних грантів. За результатами зовнішнього незалежного оцінювання людина отримує відповідний грант. Ця сума потрапляє в той вищий навчальний заклад, який вибирає сам абітурієнт. Що в свою чергу мотивує вузи пропонувати найкращу якість освіти, щоб отримати кошти, і створить прозорі правила конкуренції між ними.

Ми передбачили гранти на навчання різних видів. Зокрема, такі, які будуть надаватися для підготовки фахівців гостродефіцитних і необхідних для економіки і суспільства спеціальностей. Так буде враховуватися структура економіки і потреби ринку праці.

5. Важливою ознакою громадянського суспільства є забезпечення державою гарантії рівного і справедливого доступу громадян до вищої освіти. Яку систему вступу до вищих навчальних закладів на бюджетну і на контрактну форму навчання пропонує ваш законопроект? Як такий підхід забезпечує рівні можливості для вступу?

С. Ківалов: Вважаємо, що новий закон про вищу освіту повинен подолати існуючу дискримінацію між громадянами України та іноземцями. Не знаю, відомо вам чи ні, але іноземці у нас в привілейованому становищі, оскільки можуть вступати на навчання за власні кошти або за кошти фізичних або юридичних осіб без проходження зовнішнього незалежного оцінювання. Очевидно, що умови вступу, умови отримання вищої освіти і для наших громадян, і для іноземців повинні бути однаковими. Саме такі рівні умови і пропонує наш законопроект. Ми запропонували надати вченим радам вищих навчальних закладів право самостійно визначати порядок зарахування на навчання будь-яких контрактників незалежно від їх громадянства.

(Згідно ст. 41 проекту Закону №1187 для бюджетників і контрактників передбачені різні правила прийому до вищого навчального закладу. Для перших враховується бал ЗНО, середній бал атестата і результати вступних іспитів (в вузах зі статусом "національний"), другі надходять відповідно до умов, певними вузом. При цьому "порядок підрахунку конкурсного бала вступника на навчання за кошти фізичних або юридичних осіб визначається вченою радою вищого навчального закладу". - Авт.)

М. Згуровський: Рівні можливості для вступу до вузів забезпечуються шляхом застосування ЗНО як головного механізму оцінювання знань абітурієнтів та наступних норм конкурсного відбору молоді
(Ст. 45). Конкурсний бал підраховується як сума балів за кожен сертифікат, середнього бала документа про повну загальну (базовому) середню освіту, бала за конкурс творчих або фізичних здібностей (у разі його проведення), помножена на вагові коефіцієнти, що встановлюються Правилами прийому до вищого навчального закладу. Сума коефіцієнтів дорівнює одиниці.

Л.Гриневич: У своєму законопроекті ми дотримуємося Конституції і гарантуємо рівний і справедливий доступ до вищої освіти. Прийом на навчання до вищих навчальних закладів незалежно від їх типу, статусу і форми власності буде відбуватися на конкурсній основі, за результатами зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) з урахуванням результатів навчання в школі. Але вага ЗНО в конкурсному балі не повинен бути менше 90%. При цьому автономним правом вузів є визначення коефіцієнтів для зарахування результатів ЗНО з того чи іншого предмету, так званої формули зарахування.

Нагадаю: коли в 2002 році ми починали створювати систему ЗНО, орієнтовний обсяг хабарів під час вступу досягав на той час двох мільярдів гривень.

Система зовнішнього незалежного тестування довела свою ефективність, знищивши цей тіньовий ринок. Але головне те, що ми надали можливість справедливого вступу тисячам дітей з малозабезпечених сімей, тим, які живуть в невеликих містечках і сільській місцевості.

Ми пропонуємо законодавчо захистити вступ за результатами ЗНО.

Сьогодні перед нами два завдання: перше - зберегти ЗНО як основу рівного, справедливого доступу до безкоштовної вищої освіти, друга - розширити вільну від корупції територію у вищій освіті.

6. Які соціальні гарантії отримання стипендії на рівні прожиткового мінімуму дає ваш законопроект студентам?

С.Ківалов: Суть наших пропозицій щодо соціального захисту працівників освіти зводиться до того, щоб порядок призначення і виплати стипендій визначався вченою радою вищого навчального закладу. Як відомо, в його склад входять і представники студентського самоврядування. Його повноваження при цьому значно розширюються.

М. Згуровський: Законопроектом встановлюється розмір мінімальної академічної та соціальної стипендій для здобувачів академічних ступенів не нижче прожиткового мінімуму (ст. 63); академічні стипендії виплачуються не менше ніж 2/3 студентів (курсантів) кожного курсу (за винятком першого, коли стипендія призначається усім студентам, зарахованим на перший курс). Розмір стипендіального фонду вузу повинен забезпечувати виплату академічних стипендій не менше ніж 2/3 і не більше ніж 75% студентів денної форми, які навчаються за кошти державного бюджету і мають кращі результати в навчанні. Особам, які досягли значних успіхів у навчанні та / або наукової діяльності, за рішенням вченої (педагогічної) ради вищого навчального закладу можуть призначатися персональні стипендії.

Л.Гриневич: Наш законопроект пропонує:

1) стипендія повинна дорівнювати прожитковому мінімуму, який поступово повинен бути досягнутий до 2016 р .;

2) стипендію повинні отримувати не менше 70% від кількості учнів в вузах за кошти державного або місцевого бюджету;

3) стипендія буде входити до складу державного гранту, який студенти, згідно з нашим законопроектом, будуть отримувати від держави на навчання;

4) в вузах будуть працювати стипендіальні комісії, які забезпечать об'єктивність і прозорість призначення або зняття стипендій, зокрема, в комісії входитимуть представники від студентів і профспілок.

7. Які права викладачів захищає ваш законопроект?

С.Ківалов: Права викладачів наш законопроект захищає серйозно. Перше і головне - це права людини, громадянина, гарантовані кожному Конституцією України від народження. І викладачі тут не виняток. Викладач сам себе буде поважати більше, коли матиме всі можливості для того, щоб вчити студента не "на пальцях", а використовуючи кращі підручники, посібники, дидактичний і демонстраційний матеріал і т. Д. Весь процес, звичайно ж, повинен бути комп'ютеризованим. Викладач повинен мати гідну зарплату, розвиватися, стежити за всіма нововведеннями свого профілю.

Згідно з нашим законопроектом норми часу навчальної роботи (за винятком національних вищих навчальних закладів) визначаються міністерством, але саме вищий навчальний заклад визначає норми часу методичної, наукової, організаційної роботи. Таким чином, не тільки розширено автономію вищих навчальних закладів (особливо мають статус національних), але і створена можливість трудовим колективам самостійно визначати зазначені норми.

М. Згуровський: На науково-педагогічних і наукових працівників вузів поширюються всі права, передбачені законодавством для наукових працівників наукових установ. Зокрема, ст. 60 передбачені для науково-педагогічних, наукових і педагогічних працівників вищих навчальних закладів створення належних умов для роботи, підвищення кваліфікації, організації побуту, відпочинку та медичного обслуговування; виплата в разі втрати роботи компенсації відповідно до законодавства; встановлення доплат за науковий ступінь доктора філософії і доктора наук відповідно 15 і 20% посадового окладу, за вчене звання доцента і старшого дослідника - 25% посадового окладу, за звання професора - 33% посадового окладу. Вищий навчальний заклад може встановлювати більший розмір доплат за рахунок власних надходжень.

Л.Гриневич: Український викладач на території Європи має найбільше навантаження і найменшу зарплату. Необхідно вивільнити йому час для занять науковими дослідженнями і гарантувати гідну оплату праці.

По-перше, робочий час викладача - це не тільки навчальна, а й наукова, науково-методична, організаційна робота. Ми пропонуємо, щоб співвідношення між цими видами робіт фіксувалося вченою радою вищого навчального закладу. Ми передбачили зниження норми максимальної навчального навантаження з нинішніх 900 до 600 годин.

По-друге, ми зберігаємо діючі соціальні гарантії, які, всупереч закону, не виконуються нинішньою владою в повному обсязі, і передбачаємо поступове підвищення надбавок до посадових окладів, тобто щоб в 2016 р доктор філософії мав плюс 15%, доктор наук - 20 %; доцент і старший дослідник - ще 25%, професор - 33%.

Викладачі повинні мати гарантовану можливість стажуватися за кордоном (що не передбачено чинним законом) не рідше ніж раз на п'ять років із збереженням зарплати.

PS 27 лютого в Комітеті з питань науки і освіти Верховної Ради України відбудеться слухання на тему законодавчого забезпечення вищої освіти в Україні.

Баталії навколо прийняття закону про вищу освіту напередодні вступної кампанії з усією гостротою ставлять питання - що буде з ЗНО?
Як пропонується розподілити ключові адміністративні функції в освіті?
Якими правами і повноваженнями вони наділені в вашому законопроекті?
Зафіксовані в вашому законопроекті найважливіші терміни цього процесу: Європейська кредитно-трансферна система (ЄКТС), кредит ЄКТС, Європейський простір вищої освіти?
Публікацію "Корупція - не злочин?
4. Як ваш законопроект передбачає вирішити проблему формування та розподілу державного замовлення?
Хто - постачальник або споживач освітніх послуг - є головним об'єктом фінансування?
Яку систему вступу до вищих навчальних закладів на бюджетну і на контрактну форму навчання пропонує ваш законопроект?
Як такий підхід забезпечує рівні можливості для вступу?
6. Які соціальні гарантії отримання стипендії на рівні прожиткового мінімуму дає ваш законопроект студентам?