Незалежних антикорупційних експертів стане менше

Незалежних антикорупційних експертів стане менше

Е. Розумний / Відомості

Мін'юст уточнить вимоги до експертів, допущеним до проведення незалежної антикорупційної експертизи проектів нормативно-правових актів. На акредитацію в такій якості не зможуть претендувати чиновники, а також колишні чиновники, звільнені у зв'язку з втратою довіри. Шлях в експерти буде також закритий для громадян, що мають непогашену і не зняту судимість, а також для НКО, що виконують функції іноземних агентів. «Пропоновані зміни будуть сприяти вдосконаленню та підвищенню результативності діяльності незалежних експертів», - впевнені автори законопроекту, громадське обговорення якого завершилося на порталі розкриття інформації. Нововведення продиктовані необхідністю виключити можливість конфлікту інтересів при проведенні такої експертизи, пояснила прес-служба Мін'юсту.

Незалежних антикорупційних експертів стане менше   Е

Заступник гендиректора «Трансперенсі інтернешнл - Росія» (визнана іноземним агентом в 2015 р) Ілля Шуманів каже, що організація і так не претендує на звання незалежного експерта з минулого року: проведення антикорупційних експертиз було оцінено Мін'юстом як «участь у політичній діяльності», на підставі чого НКО визнали іноземним агентом. Продовження такої діяльності було визнано недоцільним, тим більше що реакція чиновників на висновки експертів практично була відсутня, відзначає Шуманів. Його власна акредитація минула на рік раніше, і він її також не продовжував: якщо регіональні чиновники враховували хоча б один висновок з 10, то федеральні в половині випадків навіть не відповідали.

Мін'юст не публікує дані про обсяги та результати незалежної антикорупційної експертизи - тільки загальна кількість акредитованих експертів. Як випливає зі звіту за минулий рік, з 2009 по 2016 р акредитацію в якості незалежних експертів отримали 2047 фізичних осіб та 357 юридичних (акредитація діє протягом п'яти років).

Насправді діючих експертів вдвічі менше, каже незалежний експерт, співробітник Центру технологій держуправління Інституту прикладних економічних досліджень РАНХиГС Олексій Єфремов: з 1 167 осіб, у яких термін акредитації закінчувався у травні 2017 р її продовжили всього 132. Інформація про активність цих експертів відсутній , до того ж самі висновки мають виключно рекомендаційний характер - відомства можуть їх ніяк не враховувати, нагадує Єфремов. У будь-якому випадку додаткові заходи щодо звуження кола акредитованих експертів не кращим чином позначаться на стані інституту, який і без того важко назвати ефективним, попереджає він: фактично мова йде про скорочення можливостей громадянського суспільства, які були розширені в 2009-2012 рр.