Незвичайні способи пізнати себе: жестовое малювання

На полотні лежу, вглиб себе дивлюся. Закриті очі допомагають послабити контроль.

За час свого існування людство придумало вже мільйон способів дізнатися про свою душу щось нове і важливе. Однак прогрес не стоїть на місці, і кожен рік ми отримуємо можливість спробувати для пізнання і зміни себе якусь нову методику. Не всі вони однаково приємні - іноді доводиться і по палаючим вугіллям прогулятися, і на мотузках повисіти. А ось зараз набирає обертів так зване "жестовое малювання", цілком приємний на перший погляд метод. Як він працює і навіщо потрібен, розкажуть фахівці.

Задоволення. Насолодитися світом, створеним на папері.

РЕНТГЕН безконтрольно РЕАКЦИЙ

Експерт Наталія Рубель, психолог , директор центру "Я"

Жестової малювання фломастерами - не вид мистецтва, а інструмент в роботі психолога, який допомагає усвідомити ряд внутрішніх процесів. На отриманому проектному малюнку буде чітко видно, які частини тіла рухаються активно, а які залишаються нерухомими, синхронні рухи чи ні. А це може розповісти багато про що, в першу чергу про стратегії прийняття рішень і виборі способу дії в різних обставинах. Так, при зміні пози (тобто перед новим кроком) можуть бути явно видно точки завмирання, що може говорити про страхи перед змінами.

НАРЯД ХУДОЖНИЦІ. Бажаючим спробувати варто знати, що малювати треба буде не тільки сидячи, але і лежачи - при тому як на спині, так і на животі, і не тільки руками, але і ногами, тому перед малюванням слід переодягнутися в зручний одяг, яку не жаль бруднити і в якої буде зручно обертати чотирма кінцівками, не замислюючись про пристойність. Переодягнувшись, треба розташуватися на полотні розміром приблизно 200х180 см. Очі перед роботою слід закрити, а краще зав'язати, адже мета - вивести "на-гора" безконтрольні реакції тіла, а для цього потрібно прибрати основний спосіб контролю - зір. Сам процес малювання займає близько 10-15 хвилин (по дві-три хвилини на кожен цикл рухів: сидячи ногами / руками, лежачи на спині ногами / руками, лежачи на животі ногами / руками). контролювати момент переходу від одного способу до іншого не треба, все підкаже ведучий. У цій техніці фломастери для ніг і рук беруться різні, але при цьому в етапах вони не змінюються: якщо взяли в руки синій фломастер, а в ноги червоний, то такими вони у вас і залишаться протягом усього процесу. Після всього - розшифровка психологом.

ДИВИСЬ САМ. Ще один варіант створення проективної карти, відповідний для самостійної роботи, - малювання проблеми, а потім ресурсу. Робиться це так: позначте для себе проблему і, постійно думаючи про неї і затиснувши фломастери в пальцях ніг і рук, починайте рухатися, не замислюючись про те, що робите. Можете відкладати фломастери, а потім знову брати; зупиніться, коли вирішите, що вже "все сказали". Потім займіться чимось приємним і після цього на іншому аркуші паперу намалюйте свої емоції. А потім порівняйте, як рухається ваше тіло, коли у вас є проблема, а як - в моменти задоволення.

У різних позах. Малювати можна не тільки лежачи, але і сидячи.

МАСАЖ ДЛЯ МІЗКІВ

Експерт Юлія Дика, арт-терапевт, член східно-української асоціації арт-терапії

Жестової малювання - одна з технік тілесно-креативної арт-терапії, яку учасники називають пастельно-медитативним побаченням душі і тіла.

12 ХВИЛИН ТИШІ. Заняття проходить в два етапи: з зав'язаними очима і з відкритими. Мета першого - зануритися в себе, знизивши внутрішній контроль (для цього зав'язуються очі) і через рух пропрацювати внутрішні утиски. Під час практики, перебуваючи на полотні більше, ніж розмір свого тіла, учасники малюють як завгодно: лежачи на спині, розкинувши руки, на животі, на боці, сидячи, на колінах, стоячи. Пастель знаходиться в обох руках. Синхронно чи ні, не має значення: учасник заповнює полотно, не думаючи і не оцінюючи. Парність рухів рук і ніг дозволяє з'єднати роботу обох півкуль, задіюючи більший потенціал і ресурси мозку. Чим повільніше малювання, тим більше концентрації на тілесних відчуттях.

Робота триває 10-12 хвилин, супроводжується скрипом пастельних крейди і ледь чутної, мінливої ​​по ритму музикою. Після закінчення часу знімаємо пов'язки з очей. Важливо, побачивши полотно з боку, внести ті колірні зміни, які захочеться, благо пастель дуже податлива. Закінчуємо перший етап практики в стані "вималювався". У перерві між етапами буде доречний теплий чай або какао, які повертають фокус уваги з отриманих переживань і тілесного досвіду в реальність.

Другий етап - малювання з відкритими очима на зворотному боці полотна - вибудовує місток між отриманим досвідом і реальним життям. Призначення малювання терапевтичне:

  1. За рахунок розміру полотна, що перевищує розмір тіла, відбувається розширення сприйняття світу, своїх можливостей, існуючих шаблонів реагування.
  2. Малюючи одночасно двома руками, ми вибудовуємо парну роботу двох півкуль і немов масажуємо мозок для його максимальної ефективності.
  3. Закриті очі допомагають розвинути довіру, в першу чергу до себе. Посилюється відчуття себе і чутливість тіла в цілому, збагачується палітра відчуттів.
  4. Важливим є і в прийнятті себе різним - Чумазик, без масок, без притворств.
  5. Союзниками під час процесу стають шерех паперу, легка музика і абсолютне мовчання. Все це дозволяє стикнутися зі своєю внутрішньою тишею і почути те, що в поспіху життя було витіснено. Запускається процес дбайливого емоційного "допрожіванія", звільняється простір для нового досвіду.
  6. Зароджується глибинний імпульс для всіх починань. Стимулюється експресія і спонтанність.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

джерело: сьогодні