«Ніч на Лисій горі». Балет Ігоря Моїсеєва. Обговорення на LiveInternet

liudmila_leto всі записи автора

«Ніч на Лисій горі» - одноактний балет на музику однойменної симфонічної поеми М. П. Мусоргського (1867 г.) в інструментальної обробці Н. А. Римського-Корсакова, лібрето І. Моїсеєва.




"Ніч на Лисій горі" - це дикий шабаш відьом і чортів. Це справжнє видовище, свято, еротика танцю, це божевільна енергія. У виставі моісеевцев все приваблює своєю справжністю, все дивує - і точна безпомилковість виконання, і акторська майстерність, і нестримний темперамент, і музика, і, звичайно ж, костюми. Це найближче до Гоголя твір у плані хореографії, по лібрето, написаному самим Ігорем Мойсеєвим.
Балет складається з 2-х картин: народні гуляння на основі народної музики і шабаш відьом на музику Мусоргського. Головний герой випиває горілки і засинає. Йому сниться сон, де чорт несе його на Лису гору. Герой бачить Кощія, приношення жертви, відьом і чортів. Все це шалено красиво і пластично.
Цей балет, перш за все, незвичайний тим, що в ньому задіяні всі засоби хореографічного мистецтва - починаючи від класичного танцю і закінчуючи народним танцем, акробатикою, трюками.


*****


"Ніч на Лисій горі" - одне з ранніх симфонічних творів М.П. Мусоргського, майбутнього автора його великих опер "Борис Годунов" і "Хованщина". Симфонічний твір "Ніч на Лисій горі" з різних причин за життя композитора не виконувалося. Вперше воно було виконано в 1886 році в Петербурзі, в редакції Н. А. Римського - Корсакова. Прекрасний симфоніст, майстер інструментування, він зібрав воєдино оригінальний матеріал, зробив деякі скорочення і зміни, але дбайливо зберіг дух і основні образи авторського варіанту.


"Ніч на лисій горі" (Оригінальна версія)


Оркестрова картина "Ніч на Лисій горі" - програмний твір, сюжетом якої послужили старовинні народні повір'я. Сам композитор розділив його сюжет на чотири частини наступним чином: 1. Збір відьом, їх чутки і плітки. 2. Поїзд Сатани. 3. Погана слава Сатані. 4. Шабаш. У подальшій роботі над твором цей поділ на чотири частини було усунуто, але їх образні сенси залишилися. "Форма і характер мого твору російськи і самобутні", - писав композитор -, вказуючи, зокрема, на який він використовує типово російський прийом вільних "розкиданих" варіантних перетворень музичного матеріалу. Починається "Ніч на Лисій горі" здалеку наближається і посилюється свистом флейт, гобоя, кларнетів, завиванням скрипок на тлі важкого тупоту в басах - відьми злітаються на Шабаш. Цей пронизливий свист в нічній тиші підриває повітря, здається, що саме небо спалахнуло і затремтіло. Після такого вихрового вступу вимальовується перша оформлена тема з двох тактів - тема танці народного характеру. Вона потім буде повторюватися неодноразово в різних варіантах -рітміческіх, динамічних, тембрових. Поява Сатани (тромбони в оркестрі) означає початок дикої, грубої танці навколо його трону, то посилюється, то затихали. Після наказу Сатани танець змінюється дикими оргіями. Динаміка оркестру постійно змінюється, але нічне чування нечистої сили поступово закінчується з приходом ясного, прозорого ранку. Оркестрові дзвони імітують тихе звучання церковного дзвону. На тлі переливаються струн арф, немов пастушачий ріжок, звучить соло кларнета, приносячи з собою свіжість ранкової зорі, народжуючи почуття умиротворення, гармонії і краси.
текст-Світлана Давидова

*****
Оркестрова картина "Ніч на Лисій горі" в транскрипції для фортепіано та органу.

Б.Березовський (фантастика !!!)

*****

Мультфільм-фантазія на тему симфонічної картини М. Мусоргського.
Цікава фантазія на тему "лисою гори" - місця, де за переказами збираються відьми та інша нечисть. Тільки в мультфільмі дію перенесено на небо. І самі відьми і їх коні - це хмари, що мчать в шаленій стрибку.



*****