____________________________________________
До цієї поїздки я вже не раз бувала в Нідерландах, і кожен раз відкладала відвідування Утрехта на потім, весь час знаходилося щось, що відволікало увагу від цього міста і регіону, його навколишнього. І, як виявилося, даремно! Поїздка в цю частину Голландії залишила дуже теплі спогади і бажання приїхати ще, щоб провести тут часу побільше. І саме місто Утрехт, і більш віддалені цікаві для огляду місця, до яких необхідно добиратися через це місто, полюбилися відразу. Цього разу я відвідала це місто двічі, об'єднавши з поїздками в замок De Haar і до млинів в Kinderdijk .
Утрехт - дуже старе місто і досить скоро відсвяткує своє 2000-річчя! А з'явився він тут завдяки всюдисущим римлянам, який заснував на околиці своєї імперії фортеця в 47 році н. е.
Римляни залишили ці краї в середині III століття, а на території існувала колись фортеці за часів середньовіччя був побудований кафедральний собор з найвищою (112 метрів) в Нідерландах дзвіницею. Потужний ураган, що трапився в XVII столітті, зруйнував частину собору, що сполучає його з дзвіницею, тому вежа як би тепер сама по собі.
Для мене ж дзвіниця Домського собору піднесла чудовий подарунок - звуки чудесного і має цікаву історію карильйона міста Утрехт. 50 його дзвонів мають величезну історичну і художню цінність, і навіть під час Другої світової війни, коли німці вивозили з Нідерландів більшу частину старих дзвонів, дзвони Утрехта були звільнені від конфіскації, і згодом все повернулися на своє місце. Перші 6 дзвонів були створені в XV столітті відомим майстром Гертом ван Ву, і вони відповідали нотах До, Ре, Мі, Фа, Соль і Ля, а наводилися в рух механічними пристроями. У XVII столітті до них додали ще 6, а разом з ними і з'явилася клавіатура карільонера. Надалі доля карильйона була тісно пов'язана з ім'ям відомого голландського композитора і музиканта Якоба ван Ейка, який будучи від народження сліпим, мав при цьому тонким слухом і великим талантом. Він був відомий як майстерний виконавець карильйонної музики і флейтист, а крім цього був експертом в лиття та налаштування дзвонів. І на початку XVII століття він став карільонером кафедрального собору Утрехта, стежив за технічним станом дзвонів і займався навчанням грі на цьому дивовижному інструменті. Він вивчив залежність тону витягується звуку від форми дзвони, і разом з іншим відомим майстром того часу Франсуа Хемоні, створив перші добре налаштовані карильйон. А кількість дзвонів на вежі Утрехта зросла до 21. «Утрехтський Орфей» - так називали Ван Ейка, а коли він помер, дзвони всіх міських церков проводжали його в останню путь тригодинним передзвоном. Завод братів Хемоні згодом замінив старі дзвони на нові в 1664 році, і довів кількість до 33 (а їх дзвони вважалися найкращими по чистоті звуку). І вже в 20-му столітті, додатково були відлиті ще 15. Багата палітра звуку в цьому карильйоні не може залишити байдужим нікого, хто любить карильйона музику. А послухати «живе» виконання на карильйоні Утрехта можна в суботу з 11 00 до 12 00, а протягом туристичного сезону ще і в п'ятницю з 12 30 до 13 30. Інформація.
Дивлячись на таку ідилічну картинку, важко уявити собі, що в житті міста були і трагічні моменти. Пожежа 1253-го року перетворив більшу частину міста і старий собор в руїни. Місто відбудовувався заново, і адже як добре побудували! Залюбуешься- :)
Іншим, крім карильйона, притягивавшим мене до себе маячком були набережні старого каналу Oudegracht. Їх унікальність в тому, що вони організовані двома ярусами. У середньовіччі в Утрехті процвітала торгівля. А багаті землевласники і купці селилися в укріплених будинках вздовж старого водної артерії міста, і підвали своїх будинків використовували під склади. Так що вантажні баржі причалювали прямо до будинків, і товар зручно розміщувався при свого власника.
Зараз на терасах нижнього ярусу можна посидіти в затишних кафе і ресторанчиках. Або заглянути в який-небудь маленький тематичний магазинчик, які теж облюбували собі місце у води.
Прекрасним способом подивитися старе місто і його мальовничий канал є човен, каное або водний велосипед, які можна взяти напрокат. Але і прогулянка пішки вздовж русла Старого каналу принесе задоволення.
Око порадіє затишних мальовничих куточках. Деякі ось у води живуть, як в Венеціі- :)
Старий канал примітний ще нескінченною низкою містків, які утворюють галереї арочних склепінь і відображаються в непрозорих водах. Чарівне видовище, на мою.
Звичайно, цим видовищем можна помилуватися і з набережної, спустившись по сходинках до самої води, але кращий ракурс все ж відкривається саме з води.
Таким атмосферних і музичним здався мені старовинне місто Утрехт. Від тієї прогулянки теж залишилося невелике відео:
І ще одним цікавим місцем, куди мені давно хотілося зайти
Я велика шанувальниця старовинних механізмів, особливо, часових і музичних. Шалено цікавим в цьому сенсі був музей старовинних годинників в Заансе Сханс, а ось тут в Утрехті - музична колекція. Тут теж є і годинник, і шкатулки, і зовсім мудрі механічні іграшки. І головне, що практично всі вони у відмінному стані і працюють! Ну, і не можна не згадати велику колекцію старовинних музичних автоматів від вуличних невеликих шарманок до великих стаціонарного обладнання. Цікава екскурсія з працівником музею, який і розповідає, і демонструє механізми в дії, і навіть співає! - :) І дає покриття ручку шарманкі- :)
Я не буду викладати фотографії цього музею, я їх там зробила небагато. В даному випадку важливий звук, тому ділюся маленьким відео звідти:
Дістатися до Утрехта легко з Центрального вокзалу Амстердама. Електрички ходять кожні 15 хвилин (час у дорозі 26 хвилин), вартість 7,6 євро в одну сторону. Розклад .
___________________________
Нідерланди, mijn liefste. Замок De Haar.
Нідерланди, mijn liefste. Kinderdijk.
Нідерланди, mijn liefste. Амстел-парк.
Нідерланди, mijn liefste. Giethoorn.
Нідерланди, mijn liefste. Алкмар.
Нідерланди, mijn liefste. Waterland.