«Чорний PR - теж PR», ймовірно подумав Артемій Лебедєв і розповів про негативний досвід спілкування з клієнтом в інтерв'ю Юрію Дудю і в своєму ЖЖ. Склад не міг пройти повз того резонансу, який викликав в мережі кращий логотип Артемія Лебедєва, на думку самого Артемія Лебедєва. Щоб виключити порожнє обговорення, ми вирішили зібрати думки представників провідних брендінгових агентств на російському ринку.
Якщо ви не заходили в інтернет останній тиждень або були повністю занурені в річні звітності, дедлайни яких в грудні особливо горять, нагадаємо, з чого ж все почалося.
Засновник однойменної студії Артемій Лебедєв став гостем YouTube-шоу «вДудь». В інтерв'ю він заявив, що пишається своєю новою роботою - логотипом для Гомельської мережі бургерной «Джон Федір», але зазначає, що «хлопці купили логотип і ссут його використовувати, тому що він занадто прогресивний для Гомеля».
У той же час клієнт з Артемієм не згоден, вважаючи, що логотип жахливий і не припав до вподоби нікому.
Суперечками між клієнтом і агентством нікого не здивуєш, як правило, вони легко вирішуються доопрацюванням айдентики з урахуванням побажань клієнта. Однак, виявилося, що гомельська Бургерная скористалася послугою експрес-дизайн, яка призначена, згідно з сайтом Студії, для маленьких і бідних проектів. Ця послуга включає себе умова - дизайн не обговорюється. Це і стало каменем спотикання для клієнта.
«Коли я відкрив лист з посиланням на роботу, я зрозумів, що в одному проекті реалізувалися всі мої найстрашніші очікування. Я очікував, що може бути погано, але не очікував, що настільки. Буває, результат поганий - і ти розбудовуєшся. У мене просто була істерика. Я сміявся і думав, що це все розіграш і зараз прийде інший лист з «нормальним» логотипом. Але інший лист не прийшов », - розповідає клієнт, співзасновник ТОВ« Слов'янський хліб »Кирило Помалейко.
Кирило також залишив відгук на сайті Студії, відзначимо, що Бургерная з Білорусі стала не першим брендом, який залишив негативний відгук за результатами експрес-дизайну логотипу.
Спроба отримати дозвіл на використання проміжного логотипу успіхом не увінчалася. Хоча багато представників індустрії відзначають, що він і інші варіанти виглядали б набагато цікавіше.
Ситуація широко обговорюється в російських і білоруських ЗМІ, і Склад запитав у експертів індустрії про якість розробленого логотипу та про перспективи його використання, наприклад, на россйіском ринку.
Олександр Петухов, арт-директор AVANT Я розумію чому автор вибрав такий шрифт, розумію хід його думки, у логотипу є своя фішка. Але я не розумію навіщо робити композицію за рахунок важких елементів і полегшувати їх повітрям і кольором. Мені особисто здається, що це просто хтось поглумився, зібравши купу прийомів в одному лого.
У кожного бренду є позиціонування. Якщо я хочу, щоб у мене була Бургерная в звичному її сприйнятті, я б не став використовувати логотип від студії Артемія Лебедєва. АЛЕ! якщо я хочу заробити грошей на свій бренд, неважливо, яким чином, то зараз, коли вже стільки шуму навколо логотипу, представленого Лебедєвим, втрачати такий шанс розрекламована просто нерозумно. Олексій Фадєєв, креативний директор Depot WPF
Якби я був власником цієї Гомельської бургерной, то, як мінімум, зажадав б доопрацювання логотипу. Не уявляю, як він буде виглядати у вигляді вивіски або на прозорому тлі ... Цей логотип зроблений за принципом «як ніби дизайнер не вміє робити логотипи». Наче сам Джон Федір це собі намалював.
Це як упаковка білоруського молока, яка говорить споживачеві: «так, ми не вміємо робити дизайн, але зате у нас молоко гарне! ».. А якщо згадати Хармса, то дуже важко написати вірш так, ніби ти не вмієш писати вірші. Якщо лого саме ось так зроблено спеціально, то щось в ньому все-таки має натякати на цю навмисність. Але не натякає. І цілком можливо, що замовник і виконавець вирішили заробити собі піар, і цей конфлікт просто-напросто висмоктаний з пальця. Максим Тихонов, керівник напрямку зовнішніх комунікацій The Trench
Якщо говорити про залучення уваги, то логотип це завдання вирішує. Справа у враження, яке при цьому виникає. Зв'язок цього логотипу з категорією «бургер» і «Бургерная» мені здається слабкою. Ми в своїх якісних дослідженнях часто використовуємо питання «що б могло продаватися або проводитися під цією маркою» і при цьому демонструємо респонденту лого або назва бренду. Мені здається, що в разі обговорюваного логотипу ми отримали б найширший набір можливих товарів і послуг, в якому висловлювання «так це ж Бургерная!» Були б представлені в дуже малому ступені. З цієї точки зору вдалість логотипу представляється мені вельми дискусійною.
Зізнаюся, що особисто мені в ньому найбільше імпонує легка нотка растафаріанства, яке, правда, в моїй свідомості з бургерами не пов'язане зовсім. Так само як і з іменами «Джон» і «Федір».
Все, з чим зіткнувся логотип в Білорусі, відбулося б з ним і в Росії. У цьому сенсі я не бачу різниці наших ринків. Але, з огляду на помірну розвиненість бургерной в Росії і скромне різноманітність в їх логотипах, вважаю, що у нас він прижився б. Хоча у нас взагалі багато приживається.
Якщо ми звернемо увагу на розвинений ринок американських бургерной, то побачимо, що в більшості логотипів акцент робиться на колірному рішенні і накресленні назви. Вони зазвичай дуже гарні і прекрасно запам'ятовуються. Зображення самих бургерів нечасті і рідко коли схематичні - якщо вже в лого є бургер, то він заклично соковитий.
У Росії поки мода інша: упор робиться на схематичні зображення бургерів, немов взяті з стоків безкоштовних іконок. Самі назви бургерной часто виконані тьмяний і більше апелюють до категорії крафта, скромною і стриманою. У логотипі «Джон Федора» мені бачиться спроба виходу за ці рамки, і сам факт наявності такої спроби мені подобається. Однак, результат такої спроби функціональним я б не назвав.