- Пристрої для читання і запису компакт-дисків (CD-ROM, CD-RW, DVD-ROM, DVD-RW)
- Як виглядає компакт-диск?
- Як поводитися з компакт-дисками?
- Що таке флешка?
- Флеш-карти пам'яті і картрідер
- Звукові колонки
Анотація: Периферійні пристрої є необов'язковими в базовій конфігурації ПК і служать для розширення функціональних можливостей персонального комп'ютера, зручності керування ним та подання інформації в різних формах в процесі її обробки, зберігання і відображення. До них відносяться принтери, цифрові фотоапарати та відеокамери, флешки, модеми, сканери, стримери, графічні планшети, плоттери, пристрої мультимедіа та інші бажані, але не обов'язкові пристрою.
Пристрої для читання і запису компакт-дисків (CD-ROM, CD-RW, DVD-ROM, DVD-RW)
новий термінПривід для запису / читання компакт дисків (оптичний привід) - пристрій, призначений для зчитування і запису інформації з оптичних носіїв інформації (компакт-дисків). Процес зчитування / запису інформації з диска здійснюється за допомогою лазера.
Існують наступні типи приводів:
- CD-ROM - найпростіший вид CD-приводу, призначений тільки для читання CD-дисків. CD-RW - такий же, як і попередній, але здатний як читати, так і записувати CD-диски. Диск CD-RW можна перезаписувати кілька тисяч разів;
- DVD-ROM - служить для читання DVD-дисків. DVD RW - привід, здатний не тільки читати DVD-диски, але і записувати на них ( Мал. 2.1 ). DVD RW - найпопулярніші приводи для звичайних користувачів на сьогодні. DVD RW DL - на відміну від попереднього типу DVD RW, може записувати на двошарові оптичні DVD-носії, що відрізняються великою ємністю.
Мал. 2.1. Привід DVD-RW - BD-RE - привід, здатний читати / записувати на диски формату Blu-Ray. Це нова технологія оптичних носіїв, в основі якої лежить використання лазера з довжиною хвилі 405 нм (синій спектр випромінювання). Диски Blu-Ray призначені здебільшого для запису цифрового відео високої роздільної здатності ( Мал. 2.2 ).
Мал. 2.2. Blu-Ray привід моделі BDR-203BK, здатний записувати 25Гб і 50Гб диски на швидкості 8х - HD DVD-ROM - привід, який читає диски формату HD DVD. HD DVD привід може читати всі формати DVD- і CD-дисків ( Мал. 2.3 ). HD DVD - це нове покоління оптичних дисків, які призначені в першу чергу для зберігання фільмів високого дозволу (HDTV). Новий формат носіїв дозволяє записувати в три рази більший обсяг даних в порівнянні з DVD. Одношарові HD DVD диски мають ємність 15 Гб, двошарові - 30 Гб. HD DVD / DVD RW - на відміну від попереднього, здатний записувати на диски таких форматів, як DVD-R, DVD + R, DVD-RW, DVD + RW, CD-R, CD-RW.
Мал. 2.3. Привід HD DVD
Будь-який з таких приводів складається з:
- плати електроніки. Тут розміщені процесор, ПЗУ, в якому знаходиться службова програма, схема управління лазерною головкою, силові мікросхеми для керування двигунами і інтерфейс з контpоллеpом комп'ютера.
- шпиндельного двигуна. Він служить для пpіведенія диска в обертання з постійною лінійною або кутовою швидкістю.
- оптичної системи зі зчитує головкою. Система складається з головки і системи її переміщення. У голівці розміщені лазерний випромінювач на основі інфpакpасного лазерного світлодіода, система фокусування, фотоприймач і пpедваpительно підсилювач.
- системи управління приводом. Завантаження, вивантаження, програвання здійснюється за допомогою однієї кнопки (Eject).
Як виглядає компакт-диск?
CD-ROM диск являє собою оптичний носій інформації у вигляді пластикового диска з отвором в центрі, процес запису і зчитування інформації якого здійснюється за допомогою лазера. Прообраз такого диска - грамофонна пластинка. Обсяг CD-диска - до 700 Мбайт, діаметр - 120 мм, товщина диска - 1,2 мм. Диск виготовляється з полімеру і покритий металевою плівкою ( Мал. 2.4 ). "Батько" CD-дисків - глава компанії Sony японець Норіо Ога.
Мал.2.4.
CD-ROM диск
Стандартний DVD компакт-диск зовні виглядає так само, але його обсяг - 4,7 Гб для односторонніх дисків і 9,4 Гб для двосторонніх.
Як поводитися з компакт-дисками?
Компакт-диск - це надійний носій інформації, призначений для її тривалого зберігання. За деякими оцінками, термін служби сучасних компакт-дисків може скласти близько 100 років. Однак цей термін багато в чому залежить від умов зберігання і експлуатації носія. Пошкодження диска може привести до появи помилок при зчитуванні файлів і даних. Ось деякі рекомендації щодо поводження з компакт-дисками, які допоможуть уникнути подібних неприємностей.
- Написи на записуваних дисках допускається робити тільки спеціальними фломастерами.
- Чи не згинайте диск. При цьому можуть з'явитися тріщини або диск може просто зламатися.
- Чи не нагрівайте диск. Він зроблений з пластмаси і деформується при нагріванні.
- Не дряпайте диск. Неоднорідності можуть призвести до помилок при зчитуванні даних.
- Не піддавайте диск впливу хімічно активних речовин. Поверхня пластмасовою підкладки диска і відображає шар можуть бути пошкоджені спиртом, ацетоном і різними миючими розчинами.
- Забруднене диск можна мити теплою водою з милом або неагресивним поверхнево-активною речовиною (шампунь, пральний порошок), або спеціально випускаються рідинами.
- Зберігайте свою колекцію дисків в затемнених місцях. RW-диски, на відміну від R-дисків, менш схильні до шкідливого впливу сонячного світла, але не варто цим зловживати.
Що таке флешка?
USB флеш-накопичувач (флешка) - це пристрій, призначений для "запам'ятовування" (накопичення і зберігання) інформації - текстових документів, картинок, фотографій, музики, відео. Вона має невеликий розмір (приблизно як запальничка) і підключається до комп'ютера через спеціальний отвір в системному блоці. Цей отвір називається USB-роз'єм. Компакт-диск - це теж зовнішній накопичувач інформації. Однак флешка має цілу низку переваг, завдяки яким вона потихеньку витісняє з ужитку DVD-диски (як колись ці диски витіснили флоппі-дискети).
новий термін
USB флеш-накопичувач (флешка) - запам'ятовуючий пристрій, що використовує в якості носія флеш-пам'ять і підключається до комп'ютера чи іншого пристрою, що зчитує по інтерфейсу USB. Інакше кажучи, USB Flash Drive (флешка) - тип зовнішнього носія інформації для комп'ютера ( Мал. 2.5 ).
Мал.2.5.
USB флеш-накопичувач (флешка) об'ємом 8 Гб
Флешки так популярні в першу чергу тому, що дуже прості у використанні. Вони відкриваються на будь-якому комп'ютері (і навіть на багатьох сучасних телевізорах), і для роботи з ними не потрібно ніяких спеціальних програм. Сучасні флеш-накопичувачі здатні "запам'ятовувати" великий обсяг даних (на порядок більше, ніж компакт-диски), до того ж вони багаторазові, т. Е. Здатні перезаписувати інформацію тисячі разів. Флешка, на відміну від компакт-диска, не схильна до подряпин і впливу пилу, стійка до вібрації, ударів, падінь. Вона працює безшумно, має незначну вагу і розмір, що дуже зручно при необхідності постійно носити її з собою. Деякі спеціальні флешки мають таку додаткову функцію, як захист інформації. Це може бути перевірка відбитка пальця або пароль, який необхідно ввести, щоб відкрити вміст флеш-накопичувача. Крім переваг у флешки є кілька недоліків. Термін життя флешки - 5-10 років. При цьому швидкість запису з часом знижується. Ще одним мінусом флешки є чутливість до електростатичного розряду. Пошкодження електричним струмом, наприклад від заряду вашого шерстяного светра, може привести до перегорання флешки і втрати інформації на ній. Намокання під дощем також може бути для флешки смертельним, особливо якщо була спроба підключити ще мокре пристрій.
Флеш-карти пам'яті і картрідер
Карта пам'яті (або флеш-карта) - це теж пристрій для накопичення і зберігання інформації. Але плутати з флешкою її не варто: при схожості в призначенні карти пам'яті зовні не схожі на флешки ( Мал. 2.6 ).
Мал.2.6.
Карта пам'яті Transcend
Карти пам'яті використовуються в більшості моделей сучасних телефонів, фотоапаратів і відеокамер. Часто дані з карти пам'яті - фотографії, відео або музику - потрібно перенести на комп'ютер для збереження, обробки або просто зручності перегляду (або прослуховування) матеріалу. Для цього можна використовувати картрідер - пристрій, призначений для читання різних карт пам'яті. Його можна назвати посередником між вашим комп'ютером і картою пам'яті. У спеціальний отвір в картрідер вставляється карта, і він підключається до комп'ютера через USB-роз'єм ( Мал. 2.7 ).
Мал.2.7.
Картрідер для читання різних типів карт пам'яті
Звукові колонки
До звукової карти підключаються колонки (акустичні системи). Колонки мають невелику потужність (2-40 Вт) і підключаються до зовнішнього роз'єму звукової плати. Комп'ютерні акустичні системи забезпечуються регуляторами гучності, балансу, високих і низьких частот ( Мал. 2.8 ). На деяких колонках розташовуються виходи на навушники і роз'єм мікрофона.
Мал.2.8.
Звукові колонки (акустичні системи)
При покупці колонок слід визначитися, чи потрібен вам дійсно хороший звук. Якщо так, то не вірте, що якісний звук можна отримати з пари китайських коробочок розміром з сигаретну пачку. Спеціальні мультимедійні комп'ютерні колонки мають магнітний екран. Хороші колонки - чим більше розміром, тим краще. Вони повинні бути активними (тобто. Е. Забезпечені власним підсилювачем, захованим в одну з колонок) і потужними (наприклад, 70-90 Вт).
Як поводитися з компакт-дисками?Що таке флешка?
Як виглядає компакт-диск?
Як поводитися з компакт-дисками?
Що таке флешка?