Новий порядок розробки та затвердження адміністративних регламентів виконання державних функцій і надання державних послуг

15.06.2011
15

Компанія «Пепеляєв Груп» повідомляє, що вступило в силу Постанова Уряду РФ від 16 травня 2011 № 373, яким затверджено нові Правила розробки і затвердження адміністративних регламентів виконання державних функцій і надання державних послуг, а також Правила проведення експертизи проектів адміністративних регламентів надання державних послуг.

Раніше порядок розробки та затвердження адміністративних регламентів виконання державних функцій (надання державних послуг) встановлювався Постановою Уряду РФ від 11 листопада 2005 р №679. Зазначений порядок скасований новою Постановою Уряду РФ.

Адміністративні регламенти встановлюють терміни і послідовність адміністративних процедур (дій) федерального органу виконавчої влади та органу державного позабюджетного фонду при здійсненні державного контролю (нагляду), при здійсненні процедур за запитами фізичних та юридичних осіб, а також при взаємодії як між структурними підрозділами та їх посадовими особами , так і з іншими державними органами, фізичними та юридичними особами. Це документи, якими керуються органи виконавчої влади та державних позабюджетних фондои в процесі надання державних послуг і при державному контролі.

Відповідно до прийнятого порядку, розробка регламентів здійснюється самими федеральними органами виконавчої влади і органами державних позабюджетних фондів.

Далі проекти регламентів підлягають незалежній експертизі та експертизі, що проводиться Міністерством економічного розвитку РФ, які дають свої висновки.

Після цього регламенти затверджуються, розміщуються на офіційних сайтах федеральних органів виконавчої влади та органів державних позабюджетних фондів, а також на порталі адміністративної реформи www.ar.gov.ru.

Якщо регламенти розроблені федеральними органами виконавчої влади і державними позабюджетними фондами, що перебувають у віданні федерального міністерства, то вони затверджуються наказами федерального міністра за поданням керівників відповідних органів; якщо розроблені федеральними органами виконавчої влади, самостійно здійснюють нормативне правове регулювання у встановленій сфері, а також керівництво діяльністю яких здійснює Президент РФ або Уряд РФ, то - наказами керівників зазначених федеральних органів.

Далі регламенти підлягають державній реєстрації в Міністерстві юстиції РФ.

У зв'язку з тим, що саме, відповідно до затверджених новими регламентами органи виконавчої влади здійснюватимуть контроль і надавати державні послуги юридичним особам (наприклад, реєстрація, ліцензування тощо), то закріплення в регламентах чітко встановлених термінів і порядку їх надання необхідно для сфери бізнесу, щоб мати можливість зі свого боку «контролювати» терміни і якість надання послуг і законність виконання контрольних функцій.

Новий порядок покликаний оптимізувати процедуру виконання контрольних функцій і надання державних послуг, надати можливість вільно орієнтуватися в тому, які саме послуги можуть бути надані, а перевірки - проведені певним органом (в регламентах повинні бути закріплені найменування послуг та функцій) і в які терміни.

Новий порядок відрізняється від раніше діючого.

Так, новим порядком прийняття регламентів визначені окремо правила розробки і затвердження адміністративних регламентів виконання контрольних функцій, окремо правила розробки і затвердження адміністративних регламентів надання державних послуг

Також збільшені і конкретизовано вимоги до складу кожного регламенту - доданий ряд нових підрозділів (наприклад, права і обов'язки посадових осіб, досудовий (позасудовий) порядок оскарження дій та бездіяльності та рішень посадових осіб та ін.).

Що стосується нової процедури затвердження регламенту, то тепер узгодження з Мінфіном РФ не потрібно, а Міністерство економічного розвитку РФ не погоджує проект регламенту, а дає свій висновок

Затверджений Урядом РФ порядок тепер поширюється, в тому числі, і на регламенти органів державних позабюджетних фондів.

Всі раніше видані адміністративні регламенти повинні бути приведені на 1 липня 2012 року в відповідність до постанови Уряду РФ від 16.05.2011 р № 373. Це означає, на наш погляд, що при відсутності регламенту, відповідають цим вказівкам в Постанові вимогам, органи виконавчої влади і органи державних позабюджетних фондів втратять право виконувати контрольні функції і надавати послуги з раніше діючим адміністративним регламентам.

В цілому ж вступило в силу Постанова Уряду РФ і затверджені ним правила розробки і затвердження адміністративних регламентів, проведення експертизи їх проектів, а також приведені у відповідність з ними адміністративні регламенти можуть бути використані суб'єктами підприємництва для оптимізації процедур поведінки перевірок і отримання державних послуг. Вважаємо, що ця обставина має бути врахована при розробці та впровадженні системи комплайенс в діяльності компаній.

Фахівці Юридичної компанії «Пепеляєв Груп» мають великий досвід супроводу адміністративних процедур та перевірок державних органів і готові надати Вам необхідну допомогу, в тому числі в підготовці до перевірок будь-яких державних органів.

Для отримання додаткової інформації звертайтеся, будь ласка:

У Москві - до Олени Овчаровой, Керівнику групи Адміністративно-правового захисту бізнесу, по тел .: (495) 967-00-07 або по e-mail ; Наталії Травкіна, Ведучому юристу, по тел .: (495) 967-00-07 або по e-mail ;

в Санкт-Петербурзі - до Сергія Спасеннову, Партнеру, по тел .: (812) 640-60-10 або по e-mail