Новий рік настає

Погодьтеся, новий навчальний рік і просто Новий рік не так вже відрізняються. Обидва вони - поріг чогось нового, обидва припускають ґрунтовну підготовку і неодмінно подарунки, обидва - свято, і ще невідомо, чесно кажучи, який більше хвилює! А ще - 1 вересня, як і 1 січня, - відмінний привід почати нове життя, цікавіше і змістовніше колишньою. Про те, як почали це життя в школах Луганщини, «Тижні плюс» розповіли в обласному управлінні освіти і науки.

На першому плані - перший клас На першому плані - перший клас

За словами фахівців Луганського обласного управління освіти і науки, особлива увага в школах приділяють першокласникам. ? це абсолютно логічно: адже саме в першому класі закладаються основи подальшої шкільного життя, не тільки успіхів у навчанні. ? Сно зараз і вирішиться, чи буде дитина радісно ходити в улюблену школу або понуро відбувати уроки.

Всі педагоги, та й всі працівники шкіл готові до активної і взаємно корисним діалогу з батьками, щоб у співпраці допомагати дітям долати непросту навчальну програму. Адже вже з першого класу доведеться осягати іноземні мови, а з другого - інформатику.

Як і раніше, в цьому навчальному році першокласників домашніх завдань давати не будуть, а їх навчальні досягнення оцінюють вербально, тобто оцінки, щоб не травмувати дитячу психіку, вчителі виставляти не будуть.

Що стосується тривалості навчального року, то він триватиме до 30 травня, перший семестр закінчиться 28 грудня, другий розпочнеться 14 січня і триватиме до 24 травня. Орієнтовні терміни канікул: осінні - з 27 жовтня по 4 листопада, зимові - з 29 грудня по 13 січня, весняні - з 23 по 31 березня. За погодженням з місцевою владою для перших класів можуть бути введені додаткові весняні канікули - один тиждень.

У нас цих підручників ...

З підручниками, сподіваються в обласному управлінні освіти і науки, проблем очікувати не варто: ними школи забезпечені в середньому на 103%, а першокласники - так і на цілих 110. Причому першокласникам видали 1 вересня нові книжки. Для 1-го класу школи Луганщини отримали 187 631 підручників, з них 93235 для шкіл з українською мовою навчання і 94396 - з російським. Всього Луганська область за рахунок держбюджету отримає 252 620 підручників на загальну суму 8841,8 тис.грн.

А в перші дні вересня обласне управління освіти і науки проведе традиційну «Ярмарок підручників». Назва колоритне, але, звичайно, ніхто не виїде на возах з книжками. Суть ярмарки - в перерозподілі підручників між містами і районами в залежності від зміненого кількості школярів.

На 2 школи менше, на 47 садочків більше На 2 школи менше, на 47 садочків більше

Відповідно до кількості дітей стає і більше навчальних закладів - або, якщо треба, менше. Зараз в Луганській області зберігається тенденція щодо відновлення роботи дошкільних установ: дитячі садки потрібні, місць не вистачає. У 2011 році додалося 35 дошкільних установ, за перше півріччя 2012-го - ще 12, і на сьогоднішній день в області діє 505 дитячих садків.

Шкіл ж (їх зараз на Луганщині 689) поменшало, стало менше на дві. В цьому році закриті КОЛЯДІВСЬКИЙ школа в Новоайдарському районі та Ясеновська Ровеньківської міської ради. Всього на Луганщині в школах навчається 171,9 тисячі дітей. Середня наповнюваність класів по області становить 48,6%.

Для цікавого дозвілля в Луганській області діє 70 центрів дитячої творчості, 4 обласні центри, 39 спортивних шкіл і 1 державний будинок художньої творчості.

Ті, у кого школа вже за плечима, цілком можуть продовжити освіту і отримати професію, не виїжджаючи далеко від будинку. У Луганській області є 35 вузів (з них 8 - III-IV рівня акредитації) та 67, кажучи по-старому, ПТУ. У професійно-технічних навчальних закладах можна отримати 135 робітничих професій по 21 напрямку, а потім бути затребуваними в 7 основних галузях економіки області. Професійно-технічна освіта отримують 26 тисяч учнів, з них 97%, навчаючись професії, завершують курс повного загальної середньої освіти.

Автобус Автобус! Відвези мене, рідний ...

Говорячи про шкільні турботи, ми перш за все маємо на увазі згадане вже наявність підручників, успішність, наукові досягнення та інше. Але сільським школам добре знайома ще одна проблема, ім'я якої - транспорт. ? хоча в області доставка дітей до школи і назад додому забезпечена на 100%, актуальності своєї тема ця не втрачає.

До послуг 8180 дітей, що навчаються в сільських школах, - 185 автобусів. Придбано вони або за кошти державного та місцевих бюджетів, або за допомогою спонсорів, або взяті в оренду. Справа на контролі: щоквартально транспорт проходить техогляд, перед кожною зміною машина відправляється на технічний, а водій - на медичний огляд, адже возити дітей - велика відповідальність. ? все, здавалося б, нормально, але час робить свою справу, автобуси зношуються, і на сьогоднішній день вимагають заміни більше 30 з них.

Періодично машини купуються в рамках державної програми «Шкільний автобус». У 2012 році за державні кошти для 17 районів області: Антрацитівського, Біловодського, Білокуракинського, Краснодонського, Кремінського, Лутугинського, Марківського, Міловського, Новоайдарського, Новопсковського, Перевальського, Попаснянського, Сватівського, Слов'яносербського, Станично-Луганського, Старобільського, Троїцького - і міста Свердловська куплені 38 шкільних автобусів. В одну зі шкіл Слов'яносербського району купили транспорт за рахунок місцевого бюджету.

А1 вересня ключі від новеньких автобусів отримали три сільські школи Перевальського району: № 25 селища Центральний, № 21 селища Олексіївка і № 31 селища Комісарівка. Ключі вручив кандидат у народні депутати України Юрій Терников, який приїжджав в ці школи привітати хлопців і вчителів з новим навчальним роком. Вітання вийшло вагомим, адже для сільських шкіл автобус - велика справа: це і комфорт, і безпека дітей, і гарантія того, що запізнень на уроки не буде.

Крім того, існує угода Луганської облдержадміністрації та Луганської облради з Міністерством енергетики та вугільної промисловості про співпрацю в розвитку паливно-енергетичного комплексу та соціальної інфраструктури. В рамках цієї співпраці планується придбати 40 машин поза програмою «Шкільний автобус».

Аркадій Хомяков