Новий закон про службу, або Робота над помилками

У номері 28 газети «Щит і меч» від 28 липня 2016 року в матеріалі «Ми будемо служити тепер по-новому» редакція розповіла про деякі нововведення та зміни, які зазнав Закон про службу. Однак багато аспектів залишилися не порушеними. Розповісти про них ми попросили начальника Служебно-правового управління ДПД МВС Росії полковника внутрішньої служби, заслуженого юриста Російської Федерації, доктора юридичних наук, професора Валентина Ткачова.

Чому було прийнято поправки

Починаючи з моменту вступу в силу Федерального закону від 30 листопада 2011 № 342-ФЗ «Про службу в органах внутрішніх справ Російської Федерації і внесення змін в окремі законодавчі акти Російської Федерації» (далі - Закону про службу) ДПД і ДГСК МВС Росії регулярно моніторили правозастосовчу практику його норм.

В результаті були зроблені висновки про необхідність коригування деяких положень.

На основі пропозицій підрозділів центрального апарату МВС Росії, територіальних органів та відомчих освітніх організацій Служебно-правове управління ДПД МВС Росії розробило новий законопроект.

3 липня 2016 року Президент Російської Федерації підписав Федеральний закон № 300-ФЗ «Про внесення змін до Федерального закону« Про службу в органах внутрішніх справ Російської Федерації і внесення змін в окремі законодавчі акти Російської Федерації »в частині вдосконалення регулювання окремих питань проходження служби в органах внутрішніх справ »(далі - Закон № 300-ФЗ).

Розглянемо деякі його аспекти.

Кому потрібна вища юридична

По-перше, відтепер вимога щодо наявності вищої юридичної освіти до посад середнього і старшого начальницького складу пред'являється не для всіх посад, виконання обов'язків за якими передбачає розслідування або організацію розслідування кримінальних справ, адміністративне розслідування, розгляд справ про адміністративні правопорушення або проведення антикорупційних та правових експертиз . Це утворення зажадають від претендентів на ті посади, які будуть включені до відповідного переліку, затвердженого міністром внутрішніх справ Російської Федерації (частина 3 статті 9 Закону про службу).

Щоб реалізувати зазначену норму, потрібно розробка наказу МВС Росії, який визначить перелік цих посад.

Дані зміни були внесені для того, щоб вирішити існуючі проблеми з комплектуванням оперативних підрозділів, підрозділів Державтоінспекції, дільничних уповноважених поліції, а також створених в МВС Росії підрозділів з питань міграції.

Оцінка кваліфікації - в руках МВС

Прийняті зміни також визначили компетенцію МВС Росії на встановлення Порядку присвоєння, підтвердження кваліфікаційного звання, пониження у кваліфікаційному званні, позбавлення кваліфікаційного звання і ведення обліку співробітників, які мають кваліфікаційні звання (частина 8 статті 9 Закону про службу).

Внесення даних поправок було обумовлено виникла колізією, при якій МВС Росії могло визначати порядок присвоєння кваліфікаційних звань співробітникам і не мало права визначати порядок зміни кваліфікаційних звань в частині зниження або позбавлення кваліфікаційних звань. Тепер цю ситуацію виправили.

право знати

При вивченні правозастосовчої практики була виявлена ​​ще одна недоробка. Так, пункт 8 частини 1 статті 28 Закону про поліцію містить перелік документів, з якими співробітник має право ознайомитися (відгуки про його службової діяльності та інші документи до внесення їх до особової справи та ін.). При цьому в Законі про службу вищевказаний перелік був обмежений. Співробітник не міг ознайомитися з матеріалами особової справи.

Зміни, внесені в пункт 8 частини 1 статті 11 Закону про службу, усунули цю колізію.

Від медобстеження не втекти

Згідно з положеннями, що містяться в пункті 5 частини 10 і пункті 3 частини 11 статті 36, частинах 3 і 4 статті 65, пункті 2 частини 3 статті 68 Закону про службу, співробітник органів внутрішніх справ може бути направлений на медичний огляд (обстеження).

При цьому пунктом 7 частини 2 статті 49 Закону про службу відмову або ухилення співробітника від його проходження в деяких випадках відносяться до грубого порушення службової дисципліни. Разом з тим, обов'язок проходження медичного обстеження, на відміну від медобстеження, в пункті 16 частини 1 статті 12 Закону про службу закріплена була.

Втім, раніше цей обов'язок закріплювалася пунктом 16 частини 1 статті 12 Закону про службу, але в такій редакції закону від 13 липня 2015 року була виключена.

Крім того, така редакція пункту 16 частини 1 статті 12 Закону про службу необгрунтовано обмежувала право керівника на напрям співробітника тільки на огляд для встановлення сп'яніння і не надавала таке право напрямки за медичними показаннями (у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, в тому числі для визначення категорії придатності до служби в замещаемой посади).

Зміни, внесені на цей раз в пункт 16 частини 1 статті 12 Закону про службу, дозволили не тільки виключити можливість зловживання співробітниками правом в частині ухилення від проходження медичного огляду (обстеження), а й оперативно вирішувати питання кадрового забезпечення підрозділів з урахуванням визначення категорії придатності співробітника до служби.

Абсолютно законне наставництво

Тепер МВС Росії наділене повноваженнями з видання нормативного правового акта, який стверджує порядок організації індивідуального навчання стажистів і співробітників, переведених на нову посаду з абсолютно новими для них службовими обов'язками (частина 3 статті 24 і частина 11 [1] статті 30 Закону про службу).

Таким чином, вперше на законодавчому рівні закріплено правовий статус інституту наставництва, який дозволяє забезпечити спадкоємність професійних знань і кращих традицій служби в органах внутрішніх справ в ході професійної підготовки кадрів.

відновлена справедливість

У новій редакції Закону про службу розширено перелік періодів, що включаються в стаж служби (вислугу років) для призначення пенсії, за рахунок включення періодів, визначених відповідно до законодавства Російської Федерації про пенсійне забезпечення осіб, що проходили військову службу, службу в органах внутрішніх справ, і членів їх сімей. Наприклад, в стаж служби (вислугу років) для призначення пенсії відтепер включається період відбування покарання і утримання під вартою співробітників, необгрунтовано залучених до кримінальної відповідальності або репресованих і згодом реабілітованих (частина 4 статті 38 Закону про службу).

Стягнення як перешкода заохочення

З метою зміцнення службової дисципліни були введені норми, що обмежують можливість заохочення працівника, який має дисциплінарне стягнення, накладене на нього в письмовій формі. Тепер єдина для нього можлива форма заохочення - дострокове зняття даного стягнення. Це передбачено пунктом 4 частини 1 статті 45, частини 1 [1] статті 51 Закону про службу.

Крім того, встановлені чіткі терміни зняття дисциплінарних стягнень (частина 14 статті 51 Закону про службу).

А з метою всебічного аналізу матеріалів службової перевірки передбачена можливість продовження її терміну аж до 30 днів (частина 4 статті 52 Закону про службу).

Лікарняний - не прикритий

Новою редакцією Закону про службу керівництву надається право звільнення зі служби співробітників в період їх тимчасової непрацездатності, перебування у відпустці або у відрядженні. Це можливо в тому випадку, якщо підлеглий засуджений за злочин або зробив порочить честь співробітника проступок, визнаний ВВК непридатним до служби або проходить тривале лікування з огляду на серйозного захворювання (наприклад, онкологія, важка травма, не пов'язана з виконанням службових обов'язків). Таке ж право виникає у керівника, якщо співробітник визнаний судом недієздатним або обмежено дієздатним, а також якщо він більше не є російським громадянином або придбав іноземне громадянство, а також - якщо його призвали на військову службу або направили на її заміняє її альтернативну цивільну службу.

Право керівника на звільнення співробітника по позначених вище підстав дозволить істотно скоротити число випадків зловживання правом з боку співробітників при їх звільненні (частина 4 статті 85, частина 12 статті 89 Закону про службу).

На даний момент, якщо, наприклад, співробітник, що зробив проступок, який порочить честь правоохоронця, щоб уникнути звільнення навмисно неодноразово продовжує лікарняний лист, з урахуванням нових правил він може бути звільнений зі служби за негативними підставами.

Ученим - зелене світло!

Раніше граничний вік перебування на службі для працівника, який має вчений ступінь доктора наук і займає посаду в освітній або наукової відомчої організації, становив не більше 55 років.

Як відомо, доктора наук не завжди є керівниками і, отже, не завжди повинні відповідати вимогам, що пред'являються до відповідних співробітників. З метою збереження кадрового потенціалу для людей, від яких залежить навчання поліцейських, статті 88 Закону про службу доповнили частиною 1 [1], підвищивши граничний вік для них на 10 років.

Це ще не кінець…

З прийняттям поправок усунені багато виявлені прогалини, скориговані окремі норми, що, звичайно ж, оптимізує роботу підрозділів і зробить проходження служби більш прозорим і зрозумілим з точки зору нормативно-правового регулювання.

При цьому проведений моніторинг та внесення змін до Закону про службу не означають, що ДПД МВС Росії спільно із зацікавленими підрозділами не буде в подальшому проводити роботу по вдосконаленню законодавства. У разі виявлення нових потреб правозастосовчої практики питання про внесення нових змін буде розглядатися і в подальшому.

17.08.2016