Володимир Іванович Новіков (9 березня 1948 Омськ) - радянський і російський філолог, літературний критик і прозаїк.
Доктор філологічних наук (1992), професор кафедри літературно-художньої критики і публіцистики факультету журналістики МГУ, академік Академії російської сучасної словесності.
Закінчив філологічний факультет МГУ (1970) і його аспірантуру. Доктор філологічних наук за спеціальністю «Теорія літератури» (1992).
Працював учителем у середній школі (1973-1975), в НДІ національних шкіл (1975-1978), в журналі «Літературний огляд» (1978-1983), консультантом правління СП СРСР (1983-1987), доцентом, потім проректором Літературного інституту по наукової і навчальної роботи (1987-1990), оглядачем «Загальної газети» (1994-1996).
З 1995 року - професор кафедри літературно-художньої критики факультету журналістики МГУ.
Викладав в університетах Німеччини, Франції та Швейцарії. Виступав з лекціями в Австрії, Англії, Італії, Норвегії, Швеції, США.
Член Спілки письменників СРСР (1988-1991), Спілки письменників Москви та Спілки російських письменників (з 1991).
Лауреат премій журналу «Літературний огляд» (1986, критика), фонду «Знамя» (1995, критика), журналу «Зірка» (2000, проза), журналу «Новий світ» (2002, критика). У 2015 році удостоєний премії «Нового світу» за прозою за документальний твір «По той бік успіху. Повість про Михайла Панове »(опубліковано в № 7).
Член Товариства заохочення російської поезії і журі національної літературної премії «Поет».
сайт автора Новіков В.І. на відео
Олександр БлокПро найбільшому поета XX століття Олександра Блоці (1880-1921) існує величезна література - біографічна, дослідницька, художня; кожне покоління по-своєму намагається тлумачити життя і творчість генія.
Відомий літературознавець Володимир Новіков пропонує власну версію долі поета і його часу. Срібний вік представлений в книзі чудовою епохою, а Блок ( «трагічний тенор епохи», за словом Ахматової) - майстром натхненного «життєтворчості», коли поетична робота, дружні зв'язки і любовні переживання утворюють прекрасне ціле: поезію. Подробиці богемного життя поета, його незвичайні відносини з дружиною, нервова, але літературно плідна дружба з Андрієм Білим рівноправно поставлені в центр життєпису поряд з позицією Блоку-громадянина.
У полемічному режимі «поетичного помилки» розглядаються автором такі блоковские теми, як інтелігенція і революція, знаменитий вірш «Скіфи». І в ліриці, і в вершинної поемі Блоку «Дванадцять» Володимир Новіков насамперед бачить художню енергію, що передається і крізь товщу століття, а погоджуватися з авторською концепцією або сперечатися з нею - це вже привілей читача.
Олексій Костянтинович ТолстойОлексій Костянтинович Толстой (1817-1875) - за народженням належав до двох знаменитим пологів Толстих та Розумовських, «товариш по іграх» і один спадкоємця престолу, майбутнього Олександра II - кар'єрному сходженню до верхів влади вважав за краще бути «просто поетом». Почавши з «гри в Козьму Пруткова» з братами Жемчужникова, він став автором знаменитої драматичної трилогії: «Смерть Івана Грозного», «Цар Федір Іоаннович» (до сих пір одна з найбільш репертуарних п'єс), «Цар Борис», а також не менше відомої сатиричної поеми «История государства Российского від Гостомисла до Тимашева», не опублікованої за життя, але розійшлася по всій Російській імперії в списках (поема і нині надихає поетів на її продовження аж до останнього президента).
Провидчеськими виявилися і багато його вірші, балади, досі хвилюють розуми, що справедливо підмітив свого часу І. Бродський: «... поет унікально гнучкий і різноманітний ... З огляду на те, що сталося з країною в двадцятому столітті, то, що його сучасники приймали за ескапістські або ностальгічні мрії, обернулося попередженням і пророцтвом ».
Всі шедеври світової літератури в короткому викладіСюжети і Характери. Зарубіжна література древніх епох, середньовіччя та Відродження.
До книги увійшли короткі перекази найбільш значних творів зарубіжної літератури древніх епох, середньовіччя і Відродження.
Видання адресоване самому широкому читацькому колу: учням старших класів, абітурієнтам, студентам, учителям і викладачам, а також тим, хто просто любить літературу, кому звід переказів допоможе в пошуках цікавого читання і в складанні особистих бібліотек.
ВисоцькийКнига Новікова В.І. - майстерно написаний, неприкрашений розповідь про життя і творчість Володимира Висоцького, нашого сучасника, людини, чий голос в 70-80-ті роки увійшов буквально в кожен будинок. З цієї біографії читач дізнається нові подробиці про життя цієї бентежною душі, її злети й падіння, пристрастях і недугах.
Автор не обмежується чисто біографічними рамками оповіді, вдумливо аналізуючи творчість Висоцького-поета і прагнучи визначити його місце в культурно-історичному контексті епохи.
Книга написана за сприяння Благодійного фонду Володимира Висоцького і Державного культурного центру-музею В.С. Висоцького.
Зарубіжна література XX століття. книга 1Співавтор: Громова Т.В., Воробйова Н.К.
До цієї книги увійшли короткі перекази найбільш значних творів зарубіжної літератури XX століття.
Видання адресоване самому широкому читацькому колу: учням старших класів, абітурієнтам, студентам, учителям і викладачам, а також тим, хто просто любить літературу, кому звід переказів допоможе в пошуках цікавого читання і в складанні особистих бібліотек
Зарубіжна література XX століття. книга 2Співавтор: Громова Т.В., Воробйова Н.К.
До книги увійшли короткі перекази найбільш значних творів зарубіжної літератури XX століття.
Видання адресоване самому широкому читацькому колу: учням старших класів, абітурієнтам, студентам, учителям і викладачам, а також тим, хто просто любить літературу, кому звід переказів допоможе в пошуках цікавого читання і в складанні особистих бібліотек.
Зарубіжна література древніх епох, середньовіччя і ВідродженняДо книги увійшли короткі перекази найбільш значних творів зарубіжної літератури древніх епох, середньовіччя і Відродження.
Видання адресоване самому широкому читацькому колу: учням старших класів, абітурієнтам, студентам, учителям і викладачам, а також тим, хто просто любить літературу, кому звід переказів допоможе в пошуках цікавого читання і в складанні особистих бібліотек.
Новий словник модних слівВолодимир Новіков - доктор філологічних наук, професор факультету журналістики МГУ. Відомий і як прозаїк, автор модного «Романа з мовою», любовного роману «Типовий Петров», біографічного бестселера «Висоцький».
«Новий словник модних слів» - збірник живих, дотепних оповідань про найпрестижніших і спірних словах російської мови початку XXI століття.
Російська літературна садибаКнига кандидата філологічних наук Володимира Новікова розглядає унікальне явище російської культури - дворянську садибу - з точки зору її впливу на долі вітчизняної літератури. Пушкін і Михайлівське, Грибоєдов і Хмеліта, Лермонтов і Тархани, Лев Толстой і Ясна Поляна, Тургенєв і Спаське-Лутовинова, Тютчев і Овстуг, Чехов і Меліхово, Блок і Шахматова, Северянин і Суду, Набоков і Рождествено ... - ці імена і назви з'єднані нерозривно.
Деякі садиби відомі завдяки своїм гостям: в Остафьеве подовгу жив Карамзін, в Знам'янському-Губайлово збиралися поети «срібного століття», Слепнево знаменито відвідинами Гумільова і Ахматової.
Книга В. Новікова - своєрідний путівник, що охоплює двадцять шість садиб, без яких російська класика - від Державіна до Буніна, - безсумнівно, мала б зовсім інша особа.
Сорок два побачення з російською мовоюКнига відомого письменника і філолога Володимира Новикова «Роман з мовою» складається з власне роману і циклу веселих оповідань про російською мовою.
Цикл веселих есе «Сорок два побачення з російською мовою» можна проковтнути як розважальні гумористичні оповідання, а до кінця виявиться, що читач пройшов повний курс культури мовлення: розібрані типові помилки, розказано про безліч нових слів і виразів, дані поради по створенню власного мовного іміджу .
три есе«Роман з мовою, або Сентиментальна дискурс» - книга про кохання до жінки, до життя, до слова. Дія роману розвивається в стрімкому темпі, причому сюжетні сцени міцно пов'язані з авторськими роздумами про мову, літературу, людських відносинах. Розгорнута в цьому незвичайному творі струнка «філософія мови» пройнята людяним гумором і легко засвоюється читачем.
Роман був вперше опублікований в 2000 році в журналі «Звезда» і удостоєний премії журналу як кращий прозовий твір року.
Додати відгук