O вищу освіту у Франції

Читайте інтерв'ю представника Кампюс Франс на сайті Балтійського федерального університету ім. І. Канта : Марина Щелкунова про вищу освіту у Франції

Канта

У добу глобалізації і великих можливостей, здобуття вищої освіти за кордоном стає звичайною практикою. Кращі університети світу пропонують безліч програм різного рівня для іноземних студентів. Гість БФУ ім.І.Канта Марина Щелкунова, представник «КампюсФранс» в Санкт-Петербурзі, розповідає про правила вступу та особливості навчання в вузах Франції.

Марина, розкажіть, яку організацію ви представляєте?

Французьке державне агентство з просування французької вищої освіти за кордоном - КампюсФранс (CampusFrance) в Санкт Петербурзі інформує російських студентів про програми вищої освіти в вузах Франції, про процедурах записи, про можливі варіанти фінансування навчання, стипендії, про типах і процедурах їх отримання.

Сам інформаційний центр з питань вищої освіти у Франції був відкритий в Росії в 2002 році за підтримки Посольства Франції в Росії як представництво французького державного агентства EduFrance (ЕдюФранс).

Основними завданнями агентства було просування інформації про програми вищої освіти у Франції та практична допомога російським студентам у пошуку та виборі варіантів продовження навчання у вищих навчальних закладах Франції.

За результатами успішної роботи агентства ЕдюФранс в Росії та інших країнах світу на її базі на початку 2008 року і був створений Центр з навчання у Франції КампюсФранс (Centre sur les Etudes en France - CampusFrance). У Росії відкрито 5 представництв КампюсФранс - в Москві, Санкт-Петербурзі, Самарі, Єкатеринбурзі і Новосибірську - які працюють під патронажем Посольства Франції в Росії.

Чому, на ваш погляд, студентам варто звернути увагу на французьку систему вищої освіти і поїхати вчитися до Франції з обміну?

Гнучкість і різноманітність французької системи вищої освіти дають можливість вибрати найбільш підходящий вуз і той рівень навчання, які дозволять в майбутньому реалізувати ваші плани і знайти хорошу роботу. Франція входить в топ-10 країн, які пропонують найбільш якісне і, що найприємніше, цілком доступну освіту.

Це і дозволяє французькій державі займати третє місце в світі після США і Великобританії в списку найбільш популярних освітніх напрямків, які вибирають іноземні студенти. Зараз саме час для того, щоб подати документи - прийом заявок закінчується в кінці березня.

Франція пропонує велику кількість магістерських програм не тільки на французькому, а й англійською мовою.

На що слід звернути увагу, вибираючи програму навчання або напрям підготовки?

Для того щоб зробити правильний вибір навчальної програми і вузу у Франції, дуже важливо чітко визначити свій навчальний проект і свою кінцеву мету: тобто зрозуміти, що ви хочете вивчати і ким ви хочете працювати після отримання освіти. Обрана програма навчання повинна відповідати вашому попереднього рівня освіти і спеціалізації. Це значно збільшить шанси на зарахування до французького вуз.

Oдним з явних переваг французької системи вищої освіти є різноманітність навчальних програм по одній і тій же спеціальності і ВНЗ, де її можна отримати. У всіх куточках Франції можна знайти вузи високого рівня викладання. Це і університети, і школи менеджменту, і інженерні школи і т.д.

Як же отримати заповітний диплом і з чого саме потрібно почати, якщо вибір припав на Францію?

Спочатку студентам слід звернутися в Управління міжнародних зв'язків вашого університету. Цілком ймовірно, що ваш університет уклав договір про партнерство з французькими вищими навчальними закладами. В цьому випадку ви можете поїхати на навчання в рамках міжуніверситетських угод, і ваше перебування у Франції стане легшим і може бути зараховано як рік навчання в вашому вузі.

Якщо ви вирішили самостійно вибирати програму навчання у Франції, рекомендується вибрати наступний шлях (крім тих, хто подає документи на перший курс університету):

Вибір цікавить вас і вибір рівня навчання, відповідного вашому освіти,
Пошук ВНЗ, де є ця спеціальність,
Вибір міста, куди б ви хотіли поїхати.

Не слід себе обмежувати подачею документів тільки в один вуз. Вам слід направляти досьє кандидата в кілька вузів, тим самим підвищуючи свої шанси на зарахування.

Після того, як ви визначилися з вибором навчальних закладів, вам слід зайти на їх сайти, щоб уточнити інформацію про правила подачі заявок на зарахування. Можливі два варіанти запису:

- через сайт www.russie.campusfrance.org в т.зв. підключені до процедури СampusFrance вузи,

- через відсилання досьє кандидата безпосередньо до вузу в непідключеному до процедури СampusFrance вузи.

Як підтвердити знання з іноземної мови?

Так, дійсно, одним з обов'язкових вимог для вступу у французькі вузи є добре знання французької мови (не нижче рівня В2 згідно Загальноєвропейської шкалою мовної компетенції). Офіційним підтвердженням знання французької мови є результати тестування TCF, TEF, а також іспити DELF або DALF.

В даний час відкрито багато освітніх програм у французьких вузах, де навчання ведеться англійською мовою, наприклад, в наступних областях: комерція і менеджмент, право та економіка, інженерна справа і технології, природничі науки та охорона навколишнього середовища, сільське господарство, мови та гуманітарні науки, мистецтво, дизайн і мода.

Для надходження на англомовні програми у французьких вузах необхідно підтвердити знання з англійської мови. В цьому випадку підтвердженням можуть служити результати тестів TOEFL, IELTS, Cambridge exam і ін.

Дуже важливими є питання отримання візи і проживання в чужій країні. З якими труднощами можна зіткнутися в рішенні цих завдань?

У Росії відкрито два консульства Франції: в Москві та в Санкт-Петербурзі (для запитів від громадян, які проживають в Північно-західному федеральному окрузі). Стандартна процедура оформлення студентської візи в консульствах Франції і в Росії займає близько 10 днів. Повний список документів можна подивитися на сайті www.francevac-ru.com

Що стосується проживання, то перш ніж почати пошук житла у Франції, важливо знати, які варіанти і типи проживання доступні іноземним студентам. Тип проживання залежить від статусу (стипендіат або нестіпендіат), фінансових можливостей і терміну перебування студента в країні. Вартість житла залишається високою, проте іноземні студенти на тих же підставах, що і французькі студенти, можуть скористатися житловими субсидіями.

Велике спасибі, що погодилися зустрітися і відповісти на наші запитання.

Всю необхідну інформацію про освітні програми у Франції можна отримати в Управлінні міжнародних зв'язків і протоколу БФУ ім. І. Канта (прийомні години: вт., П'ят. З 14 до 17 год.)

на сайті французького державного центру інформації з питань вищої освіти у Франції Агентства КампюсФранс,

на сайті стипендій Уряду Франції BGF

на сайті стипендій Уряду Франції   BGF

Марина, розкажіть, яку організацію ви представляєте?
Чому, на ваш погляд, студентам варто звернути увагу на французьку систему вищої освіти і поїхати вчитися до Франції з обміну?
На що слід звернути увагу, вибираючи програму навчання або напрям підготовки?
Як же отримати заповітний диплом і з чого саме потрібно почати, якщо вибір припав на Францію?
Як підтвердити знання з іноземної мови?
З якими труднощами можна зіткнутися в рішенні цих завдань?