Об'єктив: аберація, дисперсія і дисторсия

Що таке аберація? Аберація - це спотворення фотографічного зображення, утворені оптичною системою. Аберації можуть бути геометричними і хроматическими, це залежить від природи їх походження.

Аберація

Хроматичні, або як їх ще називають, колірні аберації виникають через низьку якість фотографічної оптики. Простіше кажучи, це одна з властивостей об'єктива. Хроматична аберація в принципі властива майже кожному з них. Природно, чим нижче якість лінз і взагалі якість об'єктива, тим помітніше ці колірні спотворення на знімках. Майже на кожному знімку, який зроблений недорогим фотоапаратом, можна бачити яскраву різнокольорову облямівку, яка обрамляє контрастні об'єкти. Це і є прояв колірної аберації.

Це і є прояв колірної аберації

Хроматичні або колірні аберації проявляються на кордонах контрастних елементів

Для того, щоб звести хроматичну аберацію до мінімуму, вчені створили спеціальні лінзи, які називали ахроматичними. Ці лінзи складаються з двох різних сортів скла. Скло сорти крон має низький коефіцієнт заломлення світла, а скло сорти флінт - високий. Якщо правильно підібрати співвідношення цих сортів, то від хроматичної аберації можна майже позбутися.

Не потрібно забувати і про таке явище, як дисперсія скла - переломлення світлових променів з різною довжиною колірної хвилі під різними кутами.

Мабуть, не менше ніж хроматична аберація, «дістає» фотографів аберація геометрична. При цьому явищі точки об'єкта, які знаходяться за межами оптичної осі, відображаються на фотографії як лінії або затемнення. Таке спотворення називається астигматизм. При астигматизмі об'єкти на знімку виходять вигнутими, викривленими і навіть трохи нечіткими. Треба зауважити, що геометрична аберація, так само як і хроматична, впливають на різкість зображення. Правда, при астигматизмі це не так помітно.

Правда, при астигматизмі це не так помітно

Асиметрія в фотографії

Часто можна бачити, що контури об'єктів на знімку виходять неприродно випуклими або увігнутими. Це прояв дисторсии, одного з видів геометричній аберації. Дісторсия буває подушкообразной - якщо контури об'єктів опуклі, і бочкообразной, якщо контури увігнуті. До речі, дисторсію можна використовувати в роботі як один з творчих прийомів.

Бочкоподібна форма будівель

Дісторсия - це результат змін лінійного збільшення, яке забезпечується оптикою, по всьому полю зображення. Простіше кажучи, промені світла, які проходять через центр лінзи, сходяться разом в одну точку далі від лінзи, ніж промені, що проходять через її краю. Особливо яскраво цей ефект помітний при зйомці ширококутним об'єктивом. При зйомці зумами прояв бочкообразной дисторсии більш помітно при мінімальному значенні зума, а подушкообразной. При максимальному.

Для того щоб знизити дисторсію, потрібно застосовувати асферическую оптику. У асферичні оптичні системи включають спеціальні лінзи, які мають еліптичну або параболічну поверхні. Завдяки цьому геометрична аберація зводиться практично до нуля. Зображення на знімку стає ідеально схожим на об'єкт зйомки. Правда, варто зауважити, що ці лінзи дуже складні у виготовленні і їх наявність в об'єктиві серйозно позначається на його вартості. Початківців же майстрів фотографії, які не мають таких об'єктивів, можна втішити тим, що прояв дисторсии в тій чи іншій мірі можна скорегувати в графічних редакторах.

Ті геометричні аберації, які перешкоджають створенню об'єктивом плоского зображення, називають кривизною поля зображення. При такому вигляді аберації в фокусі можуть перебувати або краю зображення, або його центр. Для того щоб скорегувати цю кривизну, в збірку об'єктива вносяться деякі зміни. Але при цьому необхідно дотримуватися правила Пацвала, яке визначає якість елементів об'єктива. За допомогою цього правила обчислюють так звану суму Пацвала. Якщо зворотна величина твори показника заломлення одного елемента і фокусної відстані в сумі із загальним числом кількості елементів дорівнює нулю, значить це елемент хороший. Варто зауважити, що способи виправлення кривизни зображень по краях фотографії не були відомі до середини 19 століття. Але майстрів художнього фото це абсолютно не бентежило. Вони винайшли безліч способів приховати ці спотворення, наприклад, за допомогою химерних віньєток. А портрети вставляли в овальні рами.

Іноді на знімках виникає досить складна аберація, яку фотографи в побуті називають комою. Йдеться про коматіческой аберації. Це досить складна аберація, яка впливає тільки на світлові промені, які проходять через об'єктив під кутом. На фотографіях коматіческая аберація виглядає як розмитість окремих точок зображення, схожа за формою на комету. Якщо «хвіст» комети спрямований до краю знімка - це позитивна кома, якщо до центру - це негативна кома. Чим ближче ця точка до краю знімка, тим це явище більш помітно. Ті ж світлові промені, але проходять чітко через центр об'єктива, коматіческой аберації не піддавалося.

Багато видів геометричних аберацій можна звести до мінімуму регулюванням діафрагми. Зменшуючи її отвір, ми одночасно зменшуємо і кількість променів, які потрапляють на краю об'єктива. Однак користуватися цим потрібно з обережністю, так як зайве діафрагмування може привести до зростання дифракції.

Що ж таке дифракція? Дифракцією називають оптичний ефект, який обмежує детальність знімка незалежно від встановленого дозволу зображення. Причина дифракції в тому, що світловий потік при проходженні через діафрагму розсіюється. Надмірне діафрагмування може привести до так званого дифракційному межі. При прагненні збільшити глибину різкості, багато фотографів закривають діафрагму до такої міри, що досягнута за допомогою цього різкість перекривається сглаживающим дією дифракції. Це і є дифракційну межу. І його величину потрібно знати, інакше не уникнути проблем з деталізацією зображення. Для розрахунку дифракційної межі створений спеціальний калькулятор, який можна легко завантажити на спеціалізованих сайтах.

дифракція

Ну і на завершення цієї статті варто зауважити, що ідеального фотографічного об'єктива без аберацій поки ще не створено. Навіть оптика найвідоміших і шанованих брендів в тій чи іншій мірі схильна до їх дії. Коригування одного виду спотворень неминуче тягне за собою збільшення дії іншого. Але - людська думка не стоїть на місці. Можливо, коли-небудь ідеальний об'єктив і буде створений. Але - поки його немає. Однак, щоб стати справжнім фотохудожником, зовсім не обов'язково чекати появи такого об'єктива. Потрібно просто добре вивчити можливості наявної у вас оптики і вміло нею користуватися. І тоді успіх вам гарантований.

Copyright by TakeFoto.ru

Що таке аберація?
Що ж таке дифракція?