Обдаровані діти: як розвинути інтелектуальний і творчий потенціал дитини

обговорювали в Громадській палаті на XV Міжнародному конгресі «Російська сім'я» обговорювали в Громадській палаті на XV Міжнародному конгресі «Російська сім'я»   17 травня в ОП РФ пройшов XV Міжнародний конгрес «Російська сім'я»

17 травня в ОП РФ пройшов XV Міжнародний конгрес «Російська сім'я». Тема конгресу, в якому взяли участь близько 150 чоловік, - «Сім'я і обдаровані діти - вектор сучасного розвитку російського суспільства».
Делегати ділилися регіональним досвідом та кращими практиками щодо підтримки обдарованих дітей.
«Тема конгресу присвячена важливій темі, про яку особливо каже Президент Росії Володимир Путін, - це той вектор розвитку, якого необхідно дотримуватися в умовах нового шестирічного циклу. Сьогодні обдаровані діти мають можливість свої творчі інтелектуальні здібності розвивати в таких технопарках, як "Сіріус", "Кванторіум" та інших. Це потужний крок, який був зроблений за останні роки », - зазначила Наталя Починок , Голова Комісії ГП РФ з питань соціальної політики, трудових відносин, взаємодії з профспілками і підтримки ветеранів, віце-президент НОК «Російська сім'я», ректор Російського державного соціального університету, д.е.н., відкриваючи конгрес.
«Ми хотіли б обговорити питання взаємодії сім'ї і системи освіти в підтримці творчого потенціалу дітей, провести аналіз кращих вітчизняних практик щодо підтримки сімей з обдарованими дітьми, розглянути основні проблеми щодо формування творчого середовища в сім'ї і її впливу на потенціал розвитку дітей і, звичайно, звернутися до національних сімейних традицій як основам виховання обдарованих дітей. У роботі конгресу беруть участь представники Ради Федерації і Державної Думи Федеральних Зборів Російської Федерації, міністерств і відомств, а також понад 50 суб'єктів Федерації, представницькі делегації з республік Якутія, Удмуртія, Татарстан », - сказав вона.
За її словами, родина є тим стрижнем, який формує і зміцнює важливий напрям - розвиток обдарованих дітей.
«У рамках конгресу важливо, щоб ви не тільки зміцнили існуючі зв'язки між науковими спільнотами, НКО, а й висловили пропозиції, щоб їх врахували органи влади», - підкреслила Починок.
Президент національного громадського комітету «Російська сім'я», доктор політичних наук, професор, голова Комісії Громадської палати Союзної держави Росії і Білорусі за освітою Галина Клімантова виступила з основною доповіддю «Сім'я і обдаровані діти - вектор сучасного розвитку російського суспільства».
«Поряд з глобальними проблемами країни, поставлена ​​масштабна задача - розвивати інтелектуальний і творчий потенціал дітей. Величезна роль у вирішенні проблем дитинства належить Національній стратегії дій в інтересах дітей і програмою «Десятиліття дитинства» », - підкреслила вона.
Клімантова розповіла про проведене дослідження національного громадського комітету «Російська сім'я»: «Ми отримали цікаві результати: 54 відсотки школярів вважають, що професійне самовизначення робить людину щасливою: чи не гаджети, не погані звички, а саме професійне самовизначення. Йде зміна вектора розвитку країни, відносини до дитинства ».
Однак, за її словами, найчастіше самі батьки не готові до появи в їхній родині обдарованої дитини, адже ці діти не піддаються звичайним заходам виховання, а компетенцій батьків не завжди вистачає на особливий підхід.
Крім того, Галина Клімантова виділила ряд проблем, пов'язаних з питаннями розвитку обдарованих дітей. В першу чергу це стосується нерозвиненою системи ранньої діагностики дітей. Кадрові питання також потребують додаткової уваги.
«Потрібна адресна підготовка фахівців, вони повинні впливати на підвищення компетентності батьків. Непідготовлений учитель може погасити в дитині обдарованість », - сказала вона.
Зі словами привітання від імені заступника голови Ради Федерації Федеральних Зборів РФ Галини Кареловою виступила член Комітету Ради Федерації з науки, освіти та культури Іраїда Тихонова. Вона зазначила, що прийняті рішення і рекомендації конгресу будуть затребувані на практиці і враховані при розробці державних програм.
Перший заступник голови Комітету з питань економічної політики Ради Федерації, член президії НОК «Російська сім'я» Сергій Калашников зазначив, що обдарованість закладена в кожній людині.
«Прийнято вважати, що якщо є божа іскра - значить, людина обдарована, а якщо немає - ну вже вибачайте. Нічого подібного. Кожна людина може досягти високих результатів за рахунок індивідуального стилю діяльності, тобто за рахунок того набору якостей, які у нього є. Інша справа, на сьогоднішній день ці якості не виявляються, їх потрібно дозволити людині виявити.
Крім того, виникли суттєві протиріччя між сім'єю і школою. Сім'я - це індивідуальний підхід, школа - це масовий підхід. Сім'я - це відтворення культурних національних цінностей, школа - це мультикультуралізм. Школа спрямована на вирівнювання під якісь громадські вимоги і суспільні стандарти. Сім'я виховує ту індивідуальність, яку, власне, є людина.
Обговорення і вирішення цих протиріч є головною метою даної конференції. Ось, знову-таки, шаблон, який зараз не працює: сім'я - держава - бізнес. У бізнесу свої завдання, у держави свої завдання, які включають в тому числі і розвиток бізнесу як державне завдання, а у сім'ї свої завдання - зберегти культурну самоідентифікацію і дати можливість для молодої людини знайти свій шлях у житті. Це не завжди збігається з тим, що хоче держава. Може бути, держава хоче, щоб всі пішли в солдати, а ось в сім'ях хотіли б, щоб люди були вченими, творчими працівниками і т.д.
Я можу сказати наступне: всі зараз ваші перераховані інститути стоять перед однією проблемою: життя дуже швидко змінюється, пред'являючи абсолютно фантастичні, яких не було, вимоги », - сказав він.

Інша учасниця конгресу - голова ради Асамблеї народів Росії, доктор політичних наук Світлана Смирнова - запропонувала створити інтернет-ресурс, на якому можна розміщувати банк ідей, кращі практики суб'єктів РФ.
Досвідом підтримки обдарованих дітей в Республіці Удмуртія поділилася Аннета Сидорова, заслужений працівник культури РФ, лауреат премії Республіки Удмуртія, член Громадської палати Республіки Удмуртія. У поточному році в Удмуртії повинні з'явитися центри для роботи з обдарованими дітьми, пройде інвентаризація всієї системи додаткової освіти і буде запущений процес персоніфікованого обліку дітей. Крім того, перетворення включають створення інтернет-навігатора програм додаткової освіти.
«Удмуртія входить в число лідерів за кількістю переможців олімпіад», - зазначила вона і привела в приклад результати олімпійської чемпіонки з Іжевська Аліни Загитова.
Учасники конгресу дійшли висновку, що спільно з громадськістю і органами влади необхідно інтегрувати можливості базового і додаткового освіти в єдиний простір.