«Кірсановського газета» №30, 24.07.2013
Обласкані гектари платять добірним зерном
Набирають темп збиральні роботи на полях нашого району. Одними з перших приступили до обмолоту зернових агрофірми, що входять до складу ТОВ "Південно-східна агрогруппа". Днями наш кореспондент побував у агрофірмах "Кобяковская" і "Калаісская". Про це наш репортаж.
... Дощу сьогодні ще не було, але все одно крутяться чорні хмари з сизим відливом прямо над нами, небо місцями темне, що обіцяє негоду. Ну а поки є можливість працювати, поспішають механізатори: все в темпі, все в ритмі. Тільки б не були поля під грози зі зливами. Ось завантажується з наповнених бункерів комбайнів зупинився посеред поля КамАЗ з причепами. 35 тонн зерна нового врожаю пощастить він зараз на елеватор з поля. Зерно сиплеться в кузов чисте, відбірне, сухе, відливають золотом в променях прорвався крізь хмари сонця. Ось він, цілим роком турбот вистражданий, руками хліборобів винянченний урожай .... Зерно без сміттєвої домішки і з дуже низькою вологістю.
Тут поле озимої пшениці в 250 гектарів. Урожайність з нього більше 50 ц з гектара. А в цілому по агрофірмі "Калаісская" врожайність з зібраних площ озимої пшениці 51,5 ц на гектар, прибрано 725 озимої пшениці, намолочено 3751 тонна.
Ближче до обіду небо прояснилося, повітря струменіло над полями, і в спекотному мареві рівно, як по лінієчці, один за одним йшли по полю новенькі комбайни "Полісся" ...
- Цього року чотири таких комбайна, вироблених в Білорусії, придбано на зміну вітчизняним "Донам», - каже директор агрофірми "Калаісская" Ігор Степанович Бубненков. - Поки придивляємося до нової техніки, ну а очевидні переваги в тому, що двигун могутніше, та і продуктивність вище, так як ширина захвату жатки становить 7 метрів, більше місткість бункера ... Простора шумовіброзащіщенная кабіна з чудовим оглядом оснащена кондиціонером. Високий рівень комфорту, включаючи систему організації робочого місця, з що зберігаються високу працездатність комбайнера протягом тривалої робочої зміни.
Тут же прибирають хліб і на комбайнах "Дон-1500". Їх три. На поле ще не весь хліб обмолочено, а вже трактор, красень і трудівник, "Джон Дір" тягне візок, навантажену складними мінеральними добривами, які будуть розкидані на площі, що звільнилася, а потім закладені в грунт, щоб збагатити її азотом, фосфором і калієм. Уже зараз думають про врожай майбутнього року. Адже поле це буде готуватися під посіви цукрових буряків.
... Тутешні чорноземи пам'ятають різний до себе ставлення, пережили і часи, коли просто були на голодному пайку, не отримували ні грама мінеральних добрив на гектар. Тепер 7500 гектарів ріллі знаходяться в сівозмінах агрофірми "Калаісская": на 3200 гектарах посіяні зернові, 1400 - займає соняшник, 1300 - цукрові буряки, кукурудза на зерно займає 200 гектарів, горох 100 - гектарів. Решта площі зайняті парами. Пари тут в бездоганному стані. Дороге задоволення - мінеральні добрива, так само як і витрачатися на засоби проти шкідників і хвороб рослин. Але в ТОВ "Південно-східна агрогруппа", до складу якої входять і чотири агрофірми на території нашого району, засобів на обробіток полів не шкодують. Зернове поле вчасно отримало підгодівлю, все необхідне зроблено для боротьби з бур'янистої рослинністю і шкідниками. Звідси і урожай високий, і зерно чисте.
На сусідньому полі, теж зайнятому посівами озимої пшениці, працює зернозбиральний комбайн "Акрос". Поле готується до збирання. Воно по краях скошено і обмолочено. Слідом йде трактор, опахівают краю, як і належить за правилами протипожежної безпеки. В агрофірмах всі ці вимоги строго дотримуються.
- Юрію Борисовичу Менших - один з кращих хліборобів, - говорить про комбайнерів Ігор Степанович, - йому довірено новий комбайн "Акрос". Огляд з кабіни цього нового сучасного комбайна виробництва "Ростсельмаш" більше, шуму в кабіні менше, ніж в "Дон-1500", та й продуктивність вище. "Акрос" - нове покоління вітчизняних комбайнів.
За кожною агрофірмою закріплена необхідна збиральна техніка. Тут її рівно стільки, щоб бути технологічно задіяної протягом всього року. Але для вивезення зерна двох наявних КамАЗів з причепами недостатньо, тому залучається наймана техніка.
Молодий водій Олексій Волков кілька років укладав договори з агрофірмою "Кобяковская" на вивезення зерна на своєму автомобілі. Тепер зі свого старенького КамАЗа він пересів на новий великовантажний, що належить агрофірмі. Виявилося, що не менше вигідно працювати на техніці підприємства, зарплата гідна. На полях агрофірми трудяться місцеві механізатори. Деякі кинули їздити на заробітки в Москву, щоб стати постійними працівниками агрофірми.
На прибиранні немає конкурентів у комбайнера Михайла Андрійовича Лушнікова. Він все життя пропрацював механізатором і водієм на полях рідного села. У майстерності, у ставленні до своєї справи йому немає рівних. За підсумками минулого прибирання він зайняв перше місце по агрофірмі "Кобяковская", а також увійшов до п'ятірки кращих механізаторів ТОВ "Південно-східна агрогруппа". І в цьому році має намір власні рекорди перекрити.
Загальна площа оброблюваних земель у агрофірми "Кобяковская" 8345 гектарів ріллі. З них 1117 гектарів зайнято під посіви озимої пшениці, яра - на площі 1020 гектарів, ячмінь на 687. Ми об'їхали ще кілька хлібних масивів, які стоять буквально стіною: колос важкий, налитої. Заступник генерального директора ТОВ "Південно-східна агрогруппа" Євген Михайлович Буркацький із задоволенням констатує:
- Пшениця чудова - чиста, рівна. Засіваємо поля відмінними насінням, завдяки тому, що тепер є в Мучкапе свій насіннєвий завод, найсучасніший в Росії. В цьому році в агрофірмі "Калаісская" на площі 200 гектарів елітні посіви пшениці "Московська-39". А насіння - це фундамент врожаю.
Євген Михайлович в минулому льотчик. Агрономічну освіту колись придбав про запас. І воно стало в нагоді, коли він перестав літати, і в прямому сенсі спустився з небес на землю. Працював в Кобяков головним агрономом, заст. директора, а потім і директором. За життя правило: "Справа, яка робиш, потрібно вивчити досконально".
Одне пшеничне поле в агрофірмі "Кобяковская" повністю полягло, але, судячи по колосу, урожай з цього поля повинен бути відмінним. Полеглі хліба бувають практично щорічно в більшій чи меншій мірі. Жниварки "Полісся" готові до екстремальних умов збирання полеглих вологих хлібів. Стеблепод'емнікамі впевнено піднімають стебла з землі, а подвійна ріжучакромка чисто зрізує стебла будь-якої вологості.
В агрофірмі "Кобяковская" вісім зернозбиральних комбайнів: чотири "Дона" і чотири "Полісся".
Комбайни оснащені измельчителями соломи. Вона потім заорюють і, перегниваючи в грунті, служить добривом. На той момент, коли ми тут перебували, в господарстві було прибрано 645 гектарів озимої пшениці, намолочено і відправлено на елеватор 3453 тонни зерна. Врожайність становила 53,5 ц з гектара. Я дуже багато дізналася про техніку, якою оснащена кожна агрофірма. Тут і сучасні посівні комплекси, з якими можна одночасно сіяти, вносити добрива і культивувати; оборотні плуги, з якими не потрібно витрачати час на заїзди та інше. Використовується як імпортна техніка, так і вітчизняних виробників. Але найголовніше - це люди, які з задоволенням роблять свою справу, які відкриті всьому новому, передовому. А з таким настроєм будь-яке завдання по плечу. Погода не балує механізаторів, дощі вносять коректування в терміни робіт, але, в кінцевому рахунку, і ці труднощі хлібороби подолають.
Автор: Тамара ПОПОВА