Оцінка вартості діаманта

Ціни на діаманти традиційно вважаються в доларах США за 1 карат. Маса, колір, чистота, якість ограновування, відомі як 4 "С", є основними факторами, від яких залежить ціна діаманта. На підставі цих чинників можна визначити прейскурантну вартість діаманта. За кордоном ціновими індикаторами є прайс-листи, створювані на основі статистичного аналізу попиту і пропозиції на діамантовому ринку, і тому ціни на діаманти з прайс-листа є основою для переговорів про остаточну суму угоди. У Росії діє прейскурант на діаманти від 2002 року, затверджений державними органами. На підставі прейскурантних цін продавці діамантів встановлюють ціни пропозицій. Серед зарубіжних прайс-листів найбільшу популярність здобув Прайс-лист Рапапорта. Прайс-лист Рапапорта представляє собою зведення роздрібних цін пропозиції діамантів на ринку Нью-Йорка за умови оплати готівковою валютою, регулярно одержуваний на основі даних опитування дилерів. Прайс-лист відображає думку експертів Rapaport Corporation про рівень цін на діаманти, не будучи пропозицією на покупку або продаж.

ціни на діаманти

З ростом маси діаманта ціна на нього зростає і в доларах за карат, тому подвоєння маси не означає подвоєння ціни за камінь. Наприклад, якщо зафіксувати для діаманта колір H і чистоту SI2, то різниця у вартості між полукаратним і каратним діамантами становитиме 2,38 рази за карат або 4,76 рази за камінь. Якщо проаналізувати, як вартість за карат зростає з ростом маси, то можна побачити стрибки цін, коли камінь досягає маси 0,30 ct, потім 0,50 ct, 1 ct, 2 ct, 3 ct, 5 ct. І навпаки, якщо в прайс-листах вказані одні й ті ж ціни для розмірно-ваговий групи, наприклад, від 1,00 до 1,49 ct, то ціна каменів за карат всередині групи не залежить від маси, але залежить від кольору, чистоти і ограновування.

Дуже цікаво вплив групи кольору на вартість каменю. Якщо розглянути так званий жовтий ряд, тобто лінію каменів від абсолютно безбарвних до насичено жовтих, то найдорожчими будуть абсолютно безбарвні. Найменший, ледь видимий нацветом знижує вартість, і далі, з кожною наступною групою кольору, вартість падає приблизно до групи М по міжнародній системі. Від М і до Z ціна змінюється в бік зниження, але в незначній мірі, прейскурант Рапапорта не містить цін на камені, за кольором гірше М. Після закінчення шкали DZ камінь вже має не відтінок, а колір, вважається фантазийно жовтим, і ціна знову починає рости. Залежно від насиченості каменю можуть бути присвоєні такі групи кольору, як «інтенсивний», «густий», «темний», і це позначається на ціні. Найбільшу вартість з фантазийно забарвлених жовтих діамантів, що наближається до вартості абсолютно безбарвних каменів, має Fancy Vivid Yellow, тобто фантазійний густий жовтий колір.

За чистоті всі камені також можна розташувати на шкалі «без включень - численні включення». Зрозуміло, що чим менше включень, чим менше їх розмір, тим вище вартість каменю. Однак, якщо взяти два камені, яким присвоєно однакова група чистоти, то прейскурантная вартість їх буде однакова, але ринкова вартість може відрізнятися. Наприклад, дилер може запросити більш високу ціну за камінь п'ятої групи чистоти, якщо чистота ближче до четвертої групи, і більш низьку ціну, якщо характер включень ближче до шостої групи.

Огранювання має великий вплив на ціну. Діаманти з поганою якістю огранювання, плоскі, з високою короною і павільйоном цінуються значно нижче діамантів з гарною якістю огранювання. Цінова інформація в прейскурантах відноситься до каменів з гарною якістю огранювання. У той час як камені із середньою якістю ограновування часто продають з порівняно невеликими знижками по відношенню до каменів з відмінною якістю ограновування, діаманти з поганою якістю огранювання можуть продаватися зі значними знижками. Ціни на фантазійні форми також залежать від якості огранювання, і на "фантазії" з поганою якістю огранювання робляться великі знижки. Крім того, форму і якість ограновування "фантазій" дуже важко описати в однаковій формі. В цілому в прейскурантах не прописана залежність ціни від якості огранювання. Вплив огранки на ціну надзвичайно специфічно для окремих каменів і покупців. Все це часто носить суб'єктивний характер і може варіюватися відповідно до умов ринку. До додаткових факторів, що впливають на оцінку огранки, відносяться: зміщення калетти, несиметричні ребра, явно хвилястий рундист, великі Найфе, співвідношення між загальною висотою, величиною майданчики, висотою корони і глибиною павільйону

Кожен прейскурант пов'язаний з певною системою оцінки діамантів. Так, по російському прейскуранту ми можемо дізнатися вартість діаманта, характеристики якого визначено по ТУ, а за прейскурантом Рапапорта - якщо характеристики визначені по системі GIA (Геммологичеського Інституту Америки). Для каменів з масою понад 6 карат не існує будь-яких цінових індикаторів, і торговці при визначенні цін на особливо великі діаманти орієнтуються або на результати міжнародних аукціонів, або продають за такою ціною, яку здатний заплатити покупець.

Наприклад, якщо взяти за основу російський прейскурант цін, то по відношенню до нього потрібно зробити кілька поправок:
1) Ціни 2001 року неймовірно нижче сьогоднішніх цін, причому на різні розмірні групи, групи кольору і чистоти вони змінилися по-різному. Великі чисті діаманти високих колірних характеристик подорожчали за цей час набагато більше, ніж дрібні камені невисоких характеристик;
2) Прейскурант був випущений на оптові ціни, роздрібні повинні бути вище;
3) Прейскурант не враховує дилерську торгову надбавку;
4) Прейскурант не враховує ПДВ
5) Прейскурант не враховує витрат на сертифікацію, це приблизно 60 доларів США за діамант масою 1 карат

На порталі «Мир діамантів» працює калькулятор цін на діаманти , Який дозволяє визначити діапазон роздрібних цін на даний момент часу в Москві. При цьому приймаються такі припущення:

- ціна встановлюється на природний неоправлений діамант;
- ціни роздрібні (передбачається, що споживач бажає купити один діамант);
- угода купівлі - продажу здійснюється відповідно до законодавства, дилер володіє діамантом на законних підставах;
- діамант має сертифікат або гемологічного експертний висновок;
- сертифікат гарантує, що характеристики діаманта навмисно не перекручені;
- ціна включає в себе ПДВ;
- характеристики можуть бути визначені як по російській, так і за міжнародною системою оцінки.

Вартість діаманта зростає в міру того, як він подорожує від ограночного підприємства і до кінцевого споживача. Діамант як частина оптової партії дешевше, ніж такий же діамант в роздріб. Якщо дилер хоче купити партію діамантів, він оплачує за однією ціною, а якщо він хоче вибрати з цієї партії один камінь, ціна інша, як правило, вище. Ціна каменю в виробі в ювелірному магазині може в кілька разів відрізнятися від роздрібної. І неодноразово були випадки, коли експерт повідомляв клієнту прейскурантну вартість діаманта, чим шокував клієнта, який знає тільки ту ціну, яку він заплатив в ювелірному магазині, хоча зрозуміло, що магазинні надбавки можуть бути цілком виправдані, так само як і багато інших витрат на шляху каменю до кінцевого споживача.

Особливості ринку такі, що зустрічаються пропозиції діамантів за цінами, які можуть бути як нижче мінімальних цін калькулятора, так і вищими від максимальних. Ціна нижче мінімальної не обов'язково означає, що камінь поганий огранки або продавець завищив характеристики. Точно також, ціна вище максимальної ціни калькулятора не обов'язково означає, що така ціна нічим не виправдана. Наприклад, більшість вставлених діамантів матимуть ціну, вище максимальної, що розраховується калькулятором. У всіх таких випадках рекомендується консультуватися з продавцем для отримання індивідуальної інформації по каменю.

Нарешті, можна також торкнутися поширеної практики торгу при купівлі та продажу діамантів. Досвідчені торговці вміють витлумачити численні індивідуальні особливості діамантів як підвищують, або навпаки, знижують його вартість. Це можуть бути особливості пропорцій, симетрії і полірування, оптичні ефекти, поточна ситуація на ринку, рівень поточного попиту на подібні камені, наскільки важливо укласти саме цю угоду, і багато іншого. Флюоресценція, Грейнінг, наявність облагородження також можуть впливати на ринкову вартість. Важливо, які документи супроводжують камінь. Перед остаточною покупкою покупець і продавець обговорюють камінь і його індивідуальні особливості, торгуються і в результаті ціна може відрізнятися від ціни пропозиції. Напевно, тому сертифікати і експертні висновки на дорогоцінні камені зазвичай не містять згадки про вартість, надаючи покупцеві і продавцеві право самим визначити ціну кожного каменю.