Умови реалізації здорового і безпечного способу життя учнів в МОУ "СОШ №1" м Бологоє
Профілактика шкідливих звичок.
В останні роки в нашій країні склалася дуже тривожна ситуація із зловживанням алкоголю, наркотиків, тютюнопаління, особливо в молодіжному середовищі. Нас, педагогів, це дуже турбує. Ми розуміємо, що згубність шкідливих звичок нам з кожним роком важче доводити: в магазинах хлопці бачать різноманітність винної та тютюнової продукції, спостерігають яскраву рекламу зі сторінок газет і журналів, багато батьків у учнів палять і жодна святкове застілля не обходиться без спиртного і, що гріха таїти, наші діти бачать кращих педагогів і лікарів.
І, звичайно ж, у вирішенні питання профілактики шкідливих звичок величезну роль зіграли відкрилися в школах кабінети здоров'я. На мій погляд, ті кому належить ідея відкриття кабінетів Здоров'я, дуже мудро підійшли до «подачі» цього питання: всю інформацію про шкідливі звички тримати в «закритій зоні» (і надавати її за індивідуальним запитом), і в більшості не боротися зі шкідливими звичками , а пропагувати здоровий спосіб життя, доводити хлопцям постійно, що ти «будеш успішним, якщо будеш здоровим», показувати це на особистому прикладі.
Працюючи вже не один рік над вирішенням цієї проблеми, ми вибудували ланцюжок взаємодії багатьох суб'єктів, об'єднавши всіх в систему профілактики шкідливих звичок. Кабінет здоров'я в цьому питанні на сьогоднішній день об'єднав тьютора, класного керівника, соціального педагога, вчителів фізкультури, психолога, рада профілактики, шкільного медичного працівника, лікарів ЦРЛ, службу наркоконтролю, служби УВС і ЛОВД і, звичайно ж, дитину і батьків.
Мета цієї роботи: виховання у всіх учасників освітнього процесу активної життєвої позиції, спрямованої на збереження і зміцнення власного здоров'я.
Завдання: зацікавити дітей у виборі поведінки, вчинків, що приносять користь здоров'ю.
Перші, хто стоїть в цьому ланцюжку, це психолог і соціальний педагог.
Соціально-психологічна служба школи веде профілактичну роботу з учнями по шкідливим звичкам. Нею була розроблена програма «Підліток», яка спрямована на створення оптимальних умов для проведення роботи щодо запобігання правопорушенням серед неповнолітніх та проведення первинної профілактики вживання психоактивних речовин. Соціально-психологічна служба проводить спільно з правоохоронними органами, медичними працівниками бесіди, лекції про наркоманію, куріння, алкоголізм, про здорове харчування, про проблеми розвитку дитячого організму, анкетування, тестування учнів, консультації по самовихованню, спільно переглядають фільми. У школі оформлені стенди «Ні шкідливим звичкам», «Ми за здоровий спосіб життя», матеріали яких постійно оновлюються. Регулярно проводяться конкурси плакатів і малюнків.
Велику роботу проводять класні керівники в цьому напрямку: класні години, уроки здоров'я, участь в загальношкільних днях здоров'я, в змаганнях між класами, організовують походи.
Величезну роль в цьому питанні відіграють вчителі фізкультури. Дні здоров'я, які проводяться в кінці кожної чверті, активізують хлопців і виховують шанобливе ставлення до свого здоров'я. Залежно від пори року проводяться крос в березовому гаю, взимку - лижні естафети, катання на санках і всілякі ігри на свіжому повітрі і в спортивному залі.
Уже який рік до Дня здоров'я ми пристосовуємо свято в початковій школі «Мама, тато, я - спортивна сім'я». Нам приємно, що батьки із задоволенням відгукуються на прохання взяти участь в цих змаганнях, діти - учасники відчувають справжню гордість за свою сім'ю. А дітлахи - глядачі, подивившись ці змагання і похворівши за вподобану команду, будинки розповідають про свято і вмовляють своїх батьків прийняти участь в наступних змаганнях.
І закінчується зазвичай цей день грою в волейбол між командами вчителів та учнів. Вона завжди проходить дуже емоційно, кожна зі сторін з нетерпінням чекає цієї зустрічі (програли). Мені здається, ця гра, дає найкращий ефект у вихованні. Так як показаний особистий приклад і зацікавленість педагога.
Щорічними стали обласні акції «Я вибираю спорт як альтернативу шкідливим звичкам».
Особливо яскраво і насичено, на мій погляд, пройшла акція в цьому навчальному році. Дітлахи початкової школи намалювали безліч малюнків, учні середнього та старшого ланки написали реферати та склали презентації.
23 листопада в рамках цієї акції було проведено круглий стіл, учасниками якого стали учні 10-11 класів, а також заступник голови обласної спорткомітету Сєров Сергій Володимирович і депутат Законодавчих Зборів Тверській області Садовніков Михайло Володимирович.
На початку цієї зустрічі Сергій Володимирович розповів хлопцям про роботу обласного спорткомітету за цей рік і про подальші плани, Михайло Володимирович розповів про розвиток спорту в нашому місті і про місце спорту в своєму житті. А потім вже хлопці говорили про роль спорту в їх житті і задавали свої запитання.
24 листопада у нас пройшли інтернет - уроки в старших класах «Скажи наркотикам - ні!» Заступник директора з ІКТ Матвєєва Анна Андріївна познайомила учнів з сайтом, хлопці заповнили анкети, переглянули хвилюючий фільм «Територія безпеки».
Потім хлопці поспілкувалися з начальником Бологовского відділення Вишнєволоцького міжрайонного відділу управління Федеральної служби з контролю за оборотом наркотиків Ігнатьєвим Володимиром Володимировичем. Я хотіла б сказати окремо про зустрічі з Володимиром Володимировичем. Ми з ним співпрацюємо вже кілька років, і він завжди дуже активно відгукується на наші прохання про зустрічі з хлопцями. В.В. дуже цікаво будує свої бесіди: розповідає про стан наркозалежності в місті, виводить учнів на розмову і дає рекомендації хлопцям як не збитися з правильного шляху.
І закінчили ми цю багатоденну акцію виходом на вулиці нашого міста для спілкування з жителями.
Робота додаткової освіти також допомагає вирішувати вищезгадані проблеми. У школі працюють спортивні секції та гуртки естетичного, патріотичного та художнього напрямків.
Вся система роботи профілактики шкідливих звичок на увазі наступні результати:
1. Готовність ведення здорового способу життя.
2. Зайнятість дітей у позаурочний час (гуртки, секції і т.д.)
3. Зниження захворюваності, стійкість до стресових ситуацій, збереження і зміцнення здоров'я школярів.
4. Створення умов урочної та позаурочної діяльності без стресових ситуацій є благодатним основою для красивого культурного вираження думок без гнівних сплесків, які, як правило, супроводжуються ненормативною лексикою.
Сладкова Наталія Анатоліївна - керівник кабінету здоров'я МОУ "СОШ №1"
Презентація "Профілактика шкідливих звичок"