Оформлення та оплата учнівського відпустки в 2018 році

  1. Кому надавати відпустку на час сесії
  2. Підстави для оформлення відпустки під сесію
  3. Як оформляти навчальну відпустку: покрокова інструкція
  4. Крок 2.
  5. Крок 3.
  6. Коли оплачувати відпустку
  7. Як оплачувати навчальну відпочинок
  8. Нюанси, про які краще бути в курсі
  9. Чи не сходяться дати відпустки
  10. Захворів під час студентського відпустки
  11. Ні успіхів в навчанні
  12. Якщо не давати студентський відпустку
  13. Приклад розрахунку відпустки на навчання
  14. проведення

З наближенням сесії студенти, зайняті трудовою діяльністю, напевно озадачат свого роботодавця питанням про оформлення та оплати учнівського (навчального) відпустки відповідно до Трудового кодексу. Допоможемо розібратися з цією ситуацією на основі статей 173-177 цього документа.

Кому надавати відпустку на час сесії

Хто може претендувати на навчальну відпустку? Якщо громадянин вже працює, це жодним чином не перешкоджає тому, щоб він отримав ще одну освіту. Багато одночасно працюють і вчаться, прагнучи оволодіти новими знаннями. Але учнівський відпустку просто необхідний, коли наближається чергова сесія. Чи є якісь складнощі при його наданні?

За правилами відпустку повинна давати лише та компанія, яка для працівника - основне місце діяльності. А якщо це тільки підробіток, то він може розраховувати виключно на відпустку за свій рахунок.

Законодавство вказує, що абсолютно виключено суміщення декількох видів відпусток. Характерний приклад: якщо співробітниця перебуває в декреті і доглядає за немовлям, щоб отримати учнівський відпустку на період проходження іспитів, вона повинна припинити відпустку за своїм материнству.

Роботодавець вирішує по своєму бажанню, приєднувати навчальну відпустку до основного. І якщо працівник користується учнівським відпусткою, то він має повне право і на покладений щорічний відпочинок. А в разі, якщо у них однакові дати, щорічний слід надати пізніше.

Коли співробітник здобуває освіту в декількох місцях, то відпустку він може брати тільки по одному з них. Вибір, в якому саме, - за ним.

Працівник, який претендує на учнівський відпустку, повинен ознайомитися з довідкою, яку йому попередньо видає освітній заклад, в якому він має намір отримувати знання. У ній повинно бути розписано, чи має навчальний заклад державну акредитацію. Якщо так, то громадянин має повне право на відпустку. В іншому випадку, треба звірятися з укладеним при влаштуванні на роботу трудовою угодою: чи прописано в ньому, що начальство зобов'язане надавати відпустку в зв'язку з прийдешньою сесією і т. П. У більшості випадків така можливість є.

Відпустка однозначно надається, якщо підлеглий проходить навчання в одному з перерахованих закладів: технікумі, коледжі, вузі, установі загальної освіти. При цьому він може розраховувати на всі виплати тільки в разі, якщо здобуває освіту в одному з перерахованих закладів вперше.

Підстави для оформлення відпустки під сесію

Перш за все, підлеглий повинен принести до відділу кадрів свою заяву на учнівський відпустку разом з довідкою-викликом від навчального закладу. Причому немає чітких правил, як складати цю заяву. Головне - просто виразно вказати, навіщо потрібна відпустка. Наприклад, для підготовки до сесії, поїздок на консультації з викладачами, а також безпосередньої здачі іспитів.

Справу-виклик оформляє і видає навчальний заклад. Її першу складову - ще перед випробуваннями учня, другу - після їх закінчення. Співробітник здає їх в бухгалтерію підприємства, де працює здобувач.

Таким чином, першу частину довідки співробітник подається разом із заявою, а другу - пересилає після завершення сесії. І якщо друга складова відсутня, це не привід відмовляти у відпустці.

І якщо друга складова відсутня, це не привід відмовляти у відпустці

Як оформляти навчальну відпустку: покрокова інструкція

Крок 1.

Отримайте від працівника:

  • заяву про надання навчальної відпустки;
  • довідку-виклик, видану освітньою організацією за затвердженою формою (ст. 177 ТК РФ).

Крок 2.

Видайте наказ про надання навчальної відпустки (Т-6), в розділі "Б" вкажіть:

  • вид відпустки - наприклад, "додаткова оплачувана відпустка зі збереженням середнього заробітку (навчальний)";
  • кількість оплачуваних днів відпустки;
  • загальна кількість днів відпустки;
  • дати його початку і закінчення.

Крок 3.

У табелі обліку робочого часу (Т-12 або Т-13) дні навчальної відпустки позначте як:

  • оплачувана відпустка - літерним кодом "У" або цифровим кодом "11";
  • неоплачувану відпустку - літерним кодом "УД" або цифровим кодом "13".

Крок 4.

Зробіть позначку про навчальній відпустці в розд. VIII особової картки працівника.

Коли оплачувати відпустку

У тих випадках, коли громадянин може довести, що отримує додаткову освіту, підприємство, в якому відбувається його головна трудова діяльність, має забезпечити йому відпустку для проходження випробувань. Це можуть бути іспити, диплом, сесія і т. П.

Під час навчальної відпустки підлеглий отримує точно такий же заробіток, як і під час звичайних відпускних днів. Але іноді роботодавець має повне право під час подібного періоду і не зберігати за ним зарплату. Це відбувається, коли працівник в рамках денної форми навчання:

  • проходить вступні іспити, заключне тестування на підготовчому відділенні, проміжну атестацію, здає іспити, готується до захисту диплома і проводить її (вища освіта);
  • здає вступні іспити, проходить проміжну і підсумкову державну атестацію (середню професійну освіту).

За інших випадках співробітник може розраховувати на отримання своєї зарплати в усі дні відпустки.

Що стосується відпустки без зарплати, подібний відпочинок в навчальних цілях також передбачений законодавством. Як випливає з назви, зарплата в дні, коли підлеглий не буде з'являтися на робочому місці, йому не призначена. Тим часом, робоче місце за ним гарантовано зберігається.

Існує правило: випускні видаються за три доби до початку відпустки (ч. 9 ст. 136 ТК РФ). Але коли працівник надає довідку-виклик тільки за добу до наміченого відпустки, бухгалтерія зобов'язана влаштувати виплати в найкоротші терміни.

Другу частину довідки співробітник приносить в бухгалтерію після завершення навчальних випробувань. Майте на увазі: якщо організація намагається відстрочити виплати до тих пір, поки не отримана довідка про здачу іспитів, - це пряме порушення закону. Роботодавця зобов'яжуть не тільки виплатити відпускні, а й оштрафують.

Як оплачувати навчальну відпочинок

У розрахунок днів учнівського відпустки входять як святкові, так і інші дні. Оплата за них надходить, як і за робочі будні.

На вимогу працівника є можливість розбити таку відпустку на частини. За Трудовим кодексом у роботодавця немає права відкликати співробітника з навчальної відпустки.

Повністю виходять з рамок закону спроби роботодавця замінити навчальну відпустку виплатами еквівалентних або будь-яких інших грошових коштів. Справа в тому, що цей період гарантований співробітнику законом як час для отримання освіти.

Якщо співробітник отримує середню освіту, його основний роботодавець раз на рік зобов'язаний оплатити йому половину вартості проїзду до місця навчання і зворотний квиток. У разі якщо це вищу освіту, то оплачується 100% вартості проїзду в обидва кінці.

Нюанси, про які краще бути в курсі

Ні другій частині довідки

У другій частині статті 137 Трудового кодексу вказані всі варіанти, коли певна частина зарплати можна не виплачувати. Там нічого не говориться про довідку від навчального закладу. А це означає, що навіть якщо працівник не може надати е другу частину (про здачу іспиту), у начальства немає права віднімати кошти за оплачені дні такої відпустки.

Чи не сходяться дати відпустки

Коли через дострокової здачі іспитів у навчальному закладі дати закінчення відпустки у першій і другій частинах довідки не збігаються, керівник не може відіграти гроші за оплачені дні.

Захворів під час студентського відпустки

Якщо працівник під час навчальної відпустки захворів, йому слід отримати в деканаті освітнього закладу нову довідку. У ній будуть вказані нові дати. Відпустка продовжується згідно з відомостями в лікарняному листі. Якщо студент продовжує хворіти і після закінчення відпустки, лікарняний вже видається за рахунок його фірми.

Ні успіхів в навчанні

Якщо проходження випробувань в інституті провалено або учень відрахований, роботодавець не має права утримувати кошти за відпустку - він зобов'язаний їх виплатити.

Якщо не давати студентський відпустку

Часом виникають ситуації, коли роботодавець намагається викручуватися, аби дати відпустку, навіть якщо надана довідка-виклик і заяву. Які можливі наслідки?

Закон гарантує можливість отримати учнівський відпустку кожному співробітнику. Тому, якщо документи на руках - керівництво зобов'язане дати таку відпустку. Практика показує, що співробітники, які всупереч цьому були змушені звільнитися, згодом відновлені. Крім того, їм відшкодовано заробіток за час відсутності.

З усього сказаного можна зробити висновок, що учнівський відпустку за законом покладено кожному без винятку. І якщо всі документи, а саме - заяву та довідку - на руках у бухгалтерії, значить, відмова надати таку відпустку - це привід подати на компанію до суду.

Приклад розрахунку відпустки на навчання

Наведемо приклад нарахування відпускних за навчальної відпустки. Співробітник компанії навчається на 1 курсі заочної форми навчання у вищому навчальному закладі, яке має за даним напрямком підготовки державну акредитацію. Співробітник надав до відділу кадрів довідку-виклик на проходження сесії терміном 15 днів. За попередні 12 місяців заробітна плата співробітника склала 234756 крб. Бухгалтерія справила розрахунки середнього заробітку в день за попередні 12 місяців: 234756 / (12 х 29,3) = 667,67 руб. Отриманий показник середньої суми заробітної плати в день множиться на кількість наданих днів на навчальну відпустку (15). В даному випадку сума відпускних за навчальної відпустки складе: 667,67 х 15 = 10015,05 руб.

проведення

Д 20 (23, 25, 26, 44 і т.д.) - До 70 Нараховано середній заробіток за період навчальної відпустки (дебетуются ті ж рахунки, що і при нарахуванні зарплати) Д 20 (23, 25, 26, 44 і т . Д.) - до 69 Нараховано страхові внески на суму оплати навчальної відпустки (дебетуются ті ж рахунки, що і при нарахуванні внесків з зарплати) Д 70 - до 68 Утримано ПДФО з суми оплати навчальної відпустки Д 70 - до 50 (51) Виплачено сума оплати навчальної відпустки

Середній заробіток, нарахований працівникові за період навчальної відпустки:

  • в податковому обліку як при ОСН, так і при ССО враховується у витратах на оплату праці (пп. 6 п. 1, п. 2 ст. 346.16 НК РФ);
  • обкладається ПДФО та страховими внесками (п. 1 ст. 420 НК РФ).

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl + Enter.

Чи є якісь складнощі при його наданні?
Які можливі наслідки?