"Мосгаз", "Кат", "Павук" і "Шакал" - російські детективні серіали, що транслювалися з 2012 по 2016 роки.
Я об'єднав ці огляди в один текст, тому що фактично мова йде про одне серіалі, розділеному на 4 сезони. Ну от не люблять чомусь російські телевізійники ділення на сезони, і замість цього норовлять роздрібнити один зв'язний серіал на кілька окремих творів. Так сталося і цього разу.
Дія квадрологіі "Мосгаз" - "Кат" - "Павук" - "Шакал" розгортається в Москві протягом 60-70 років 20 століття, а наскрізною лінією є історія слідчого МУРу майора Черкасова і його колег.
В основу 3 з 4 частин серіалу лягли реальні історичні злочини пізнього СРСР: серія вбивств Володимира Іонесян, історія викриття Антоніни Макарової ( "тоньках-кулеметника") - коллабораціоністкі і карательніци часів Другої світової війни, пограбування Держбанку Вірменської РСР. І тільки сюжет "Шакала" є вигадкою від і до, не маючи в своїй основі ніяких історичних відсилань.
У реальності всі ці події були значно рознесені в часі і просторі, але у всесвіті серіалу все вони мають прив'язку до Москви і області, а елементом послужив майор МУРу Черкасов, який за сюжетом і розслідував ці злочини.
У цьому йому допомагають підлеглі, зокрема молода співробітниця Соня Тимофєєва, виходіца з номенклатурної сім'ї і внучка давнього друга майора Черкасова - генерала Тимофєєва.
В силу свого походження Соня має знайомства в рядах "творчої інтелігенції" тогочасної епохи, тому на протяг всього серіалу серед дійових осіб нерідко будуть надаватися представники столичної богеми того часу.
Продовжуючи розмову про сюжет варто сказати, що сценаристом 3 з 4 сезонів квадрологіі виступила Зоя Кудря - а її сценарії завжди відрізняються якістю і відходом від звичного шаблону "детективчик з мелодраматичної складової для домогосподарок", за яким нині створюється більшість контенту для російського телебачення.
І тільки в "Павука" Кудрю з якоїсь причини замінили на іншого сценариста, що сильно позначилося на його сприйнятті: з перших серій помічається, що серіал якось просів, не чіпляє емоційно і не тримає інтригу.
На щастя, сценарій заключного сезону циклу ( "Шакал") знову довірили створювати Зої Кудрі, що витягнуло серіал на колишній рівень якості.
До слова про інтригу. Незважаючи на те, що серіал створювався за мотивами історичних подій, сюжет вийшов дійсно якісним і інтригуючим. Ключове слово тут - "за мотивами".
Якщо в серіалі "Ріллінгтон-плейс" (Також заснованому на історичних подіях) просто переказувалася історія реально існуючого людини, то в сюжетах "Мосгаза", "Ката" і "Павука" події-першоджерела були творчо переглянуті, в результаті чого збереглася тільки загальна канва, а дійові особи, їх мотивація і взаємини відображені абсолютно по-іншому.
Так що знання, наприклад, біографії Володимира Іонесян, почерпнута зі статті на Вікіпедії або перегляду присвяченій йому серії "Слідство вели ..." не змусить нудьгувати під час перегляду "Мосгаза".
Але особливо творцям вдався сюжет "Ката", де основна інтрига була збережена аж до фінальних серій.
У плані атмосфери квадрологія "Мосгаз" - "Кат" - "Павук" - "Шакал" виглядає під стать іншим топовим прем'єрам Першого каналу ( "Метод" , "Мажор 2" і т.п.) - картинка дуже якісна, приємна і соковита.
Засніжені алеї з ялинами, величні будівлі в стилі "сталінський ампір", просторі приміщення з ретро-обстановкою і панорамні види на затишні історичні квартали.
Все бездушне, сіре і непривабливе в серіал не потрапляє, а глядачеві знову демонструється Москва, в якій хочеться жити. Ну або по якій хочеться ностальгувати.
Зіркою квадрологіі став Андрій Смоляков - виконавець головної ролі майора Черкасова. Смолякова я вважаю одним з кращих вітчизняних акторів сучасності і стежу за його творчістю ще з моменту, коли він запам'ятався мені блискучою роллю кілера-інтелігента Цибіна з відмінного серіалу "Втратили сонце" .
Саме через Смолякова я і звернув увагу на серіал "Мосгаз", а подивившись його вирішив продовжити знайомство з цим циклом.
На другому плані можна побачити як відомі особи на кшталт Сергія Жигунова, Юрія Чурсіна та Сергія Угрюмова, так і менш іменитих акторів.
Відверто невдалих персоналій в акторському складі немає, але все ж саме Смоляков є зіркою на загальному тлі і своїм успіхом квадрологія зобов'язана не в останню чергу його особистій харизмі.
Сюжет останнього серіалу в циклі - "Шакала" - завершується цілком однозначним епілогом, ясно дає зрозуміти, що продовження серії не буде. Тема майора Черкасова закрита.
І це прекрасно - рідко який серіал завершується на позитивній хвилі, які не стомивши глядача поступовим скачуванням в занудство і зневіру.
"Мосгаз", "Кат" і "Шакал" категорично рекомендую до перегляду. "Павук" - строго за бажанням, все-таки через зміну сценариста він відчутно просідає за якістю. Якщо його пропустити, то розуміння логіки сюжету втратиться і події заключній частині циклу не стануть менш зрозумілими.