21.04.2014 // 16:57
Зверніть увагу на дату публікації.
Перша фаза будівництва альтернативної автотраси Північ-Південь почалася в айильних аймака Арал і Кизил-Жилдиз в Жумгальском районі.
Альтернативою автотраси Ош-Бішкек буде траса Джалал-Абад-Баликчи, протяжністю в 433 кілометри. За словами Міністра транспорту та комунікацій Каликбека Султанова, нова альтернативна дорога буде коротше автотраси Джалал-Абад-Бішкек-Баликчи на 330 кілометрів.
- Відстань між Джалал-Абадом і Баликчи скоротиться на 330 кілометрів. Дорога пряма, хіба що потрібно подолати перевал Кок-Арт. А висота перевалу становить 2500 метрів, порівняно висота Тоо-Ашуу становить 3000 метрів. Ця дорога буде відігравати значну роль в зв'язку півночі і півдня країни. Тому що через Тоо-Ашуу щодня повинні проїжджати тільки 460 машин. А на ділі там проїжджають 3500 машин. Іншими словами, виявляється серйозне навантаження на автотрасу Ош-Бішкек. Тому виникає потреба.
"Кошти на будівництво дороги виділять спонсори"
За словами Султанова, на будівництво автотраси Північ-Південь буде виділено 855 млн доларів. На ці цілі було отримано пільговий кредит китайського експортно-імпортного банку "Ексім" на суму в 400 млн доларів. Поки невідомо, які міжнародні донори виділять інші 455 млн доларів.
- Питання фінансування першої фази робіт вирішили завдяки китайським кредитом. А на 2-3 фазу ми будемо шукати гроші у міжнародних донорів. Якщо знайдемо джерела фінансування, то в найближчі 4 роки ця дорога буде введена в експлуатацію. Що стосується технічної якості, то дорога буде ставитися до другої категорії. Це означає, що автотраса буде відповідати міжнародним нормам.
Процес будівництва дороги Джалал-Абад-Баликчи розділений на три фази. У першій фазі буде побудована дорога Джалал-Абад-Казарман, у другій фазі буде прокладена дорога від Казарман в Арал, в третій фазі побудують трасу Арал-Кочкор-Баликчи. Відповідно до проекту 115 кілометрів дороги будуть побудовані, а інші ділянки дороги будуть відреставровані. Крім того, на одній ділянці альтернативний автотраси Північ-Південь, на перевалі Кок-Арт, буде тунель, протяжністю в 3,7 кілометра.
З ініціативою будівництва згаданої дороги виступив глава держави Алмазбек Атамбаєв, в ході засідання Національної ради зі сталого розвитку країни. 14 травня 2013 року його сказав наступне:
- Нам потрібно думати про будівництво альтернативної дороги. Що буде з Киргизстаном, якщо буде обвал на Тоо-Ашуу? Нам в будь-якому випадку потрібна альтернативна дорога, яка потрібна для єдності Киргизстану. Хочу, щоб у нас була можливість проїхати по цій дорозі. Це потрібно зробити навіть в тому випадку, якщо ми опинимося в боргах.
Альтернативна дорога - політичний проект?
Є й противники будівництва цієї дороги. Один з них - депутат парламенту, лідер опозиційного руху Равшан Жеенбеков . За його словами, цей проект потрібен Атамбаєву для поповнення політичних очок. Тому що дорога економічно нерентабельна:
- В економічних проектах зазвичай вказують термін, протягом якого дорога окупить себе. На жаль, ніхто не гарантує, що дорога північ-південь самоокупитися. Це політичний проект президента. Тому що йому потрібно, щоб згодом говорили, що дорога була побудована Атамбаєвим. По-друге, мало хто їде з Оша в Баликчи або з Нарина в Ош. Народ звик їздити через Бішкек. Тому альтернативна дорога поки не потрібна.
Жеенбеков вважає, що зовнішні кредити варто було б вкладати в більш пріоритетні галузі - в освіту, в охорону здоров'я, в безпеку.
Альтернативну дорогу будує китайська компанія "Чайна роуд". Відповідно до двосторонньої угоди 30% робочих будуть китайцями, а 70% - представниками місцевого населення.
Автор: Уланбек Егізбаев
Джерело: Азаттик уналгиси
Повернутися на головну
Що буде з Киргизстаном, якщо буде обвал на Тоо-Ашуу?Альтернативна дорога - політичний проект?