В першій частині інтерв'ю Олександр Ветчинов розповідає, чим варто керуватися при виборі університету. В даному матеріалі Олександр дає практичні поради вступникам; присвячує особливо життя студента LSE.
Гнучкість навчального процесу та позакласна життя
Головними відмінностями британської освіти від українського я б назвав свободу вибору, що надається студентам, і позакласну життя, організовану студентськими товариствами. Студент LSE вчить саме те, що йому цікаво, адже, крім обов'язкових дисциплін, може відвідувати лекції з таким екзотичним предметів, як право антикваріату або порівняльне китаєзнавство. Юристи, наприклад, можуть вибирати з більш ніж ста дисциплін. В результаті у кожного студента формується особистий розклад, при цьому часто є можливість вибрати, в які дні відвідувати пари. Недоліком є те, що, оскільки всі вибирають різні предмети, на кожному з них люди потрапляють в різні групи: непросто познайомитися і подружитися з іншими студентами, бачачи їх раз чи два на тиждень. Але все ж можливість вибору переважує будь-які недоліки.
корпус LSE
Студентські спільноти формують не менш важливу частину життя LSE, ніж навчання. На ярмарку спільнот щороку буває представлено більше двохсот об'єднань студентів. Тут і національні спільноти, які проводять тижні культури і бізнесу і є форумами спілкування співвітчизників, і бізнес-клуби, які проводять майстер-класи з відомими доповідачами і власні спецкурси, і спортивні клуби, що беруть участь в лондонських лігах, і політичні або релігійні об'єднання, і просто спільноти для веселого дозвілля, на кшталт клубу друзів Бахуса (проводить дегустації) або суспільства настільних ігор. З моєї точки зору, гідністю LSE є відсутність таємних спільнот і клубів, характерних для Оксфорда і Кембриджа, з дивними традиціями ініціації і екстравагантними обрядами - тут все демократично, всі мають рівний доступ до діяльності клубів, метою яких є урізноманітнити студентське життя. Діяльність спільнот можлива завдяки великим компаніям-спонсорам, а вибори президентів і скарбників спільнот дають можливість додати цінну рядок в своє резюме і познайомитися з ще більшим числом студентів і спонсорів.
З одногрупниками в Оксфорді
І звичайно, не можна не відзначити інші відмінні риси англійських вузів, такі як: сучасне оснащення, інтерактивність і практична спрямованість навчального процесу, викладацький склад, що складається з практиків (наприклад, викладач з корпоративного права сам є членом рад директорів декількох компаній, тому точно знає, про що говорить).
Включатися в навчання потрібно з першого дня
У тиждень у мене зазвичай було три-чотири навчальних дня, кожен день - не більше трьох пар. Лекції тривають по дві години, семінари - по годині. На мою думку, однієї години недостатньо для ефективного проведення семінару, так як за цей час часто встигаєш лише перевірити домашнє завдання. Семінари обов'язкові для відвідування, лекції - немає (але мало хто їх пропускає). На лекціях студентам зазвичай роздають роздрукований конспект, таким чином можна слухати викладача, а не витрачати час на переписування з екрану або «диктант». В рамках навчальної програми часто передбачені командні проекти.
Дуже значна частина матеріалу розрахована на самостійне вивчення. Навчальний процес змушує студентів покращувати свої навички тайм-менеджменту, тому що завдання до лекцій бувають дійсно величезними, а користь від лекції для непідготовлених студентів - значно менше, ніж для підготовлених. Тому включатися в навчання потрібно з першого дня - часу надолужити не буде. Хоча іспити часто визначають 100% оцінки, все ж не варто ризикувати і пропускати пари, самому розібратися набагато складніше. Саме тому у всіх викладачів є спеціальний годинник, коли до них приходять студенти з питаннями для прояснення. Але ніщо не заважає запитати викладача і в перерві між парами. Іноді викладачі спілкуються зі студентами неформально, наприклад щороку кафедри проводять виїзні заходи в Кембриджі, Віндзорі і інших містах. Там проводиться тимбилдинг, екскурсії, лекції, загальні обіди, в яких беруть участь і студенти, і викладачі.
Будівля і атмосфера бібліотеки надихають на самоосвіту
Для мене все це було незвичним, але особливо я б виділив побудова програм з навчальних дисциплін. На перший погляд здавалося, що курс складається з якихось окремих блоків, прикладів, тим, які покривають не всі, - на відміну від більш лінійного і всеосяжного підходу вітчизняних вузів. Але в підсумку після закінчення навчання одні курси, модулі і блоки доповнили інші, і все склалося в загальну картинку.
Поради майбутнім студентам
У всіх свій досвід і обставини, але все ж я б порадив наступне. Перше: підготуватися морально до змін і до нового життєвого етапу. Лондон надає нескінченне число можливостей, але потрібно бути готовим ними скористатися. Сюди входить і моральна підготовка, щоб уникнути культурного шоку (до речі, в LSE проводяться спеціальні тренінги та заняття з психологами для тих хлопців, яким складно адаптуватися), і чітка постановка цілей на час навчання, щоб не плисти за течією, а знати, чого хочеш . У мегаполісі свобода може легко закрутити голову, і людина витратить весь час на розваги і спокуси, але потрібно намагатися зберігати баланс.
Друге: як можна більше спілкуватися. Одне з найцінніших надбань від навчання за кордоном - знайомства і зв'язки з молодими, розумними, цілеспрямованими людьми з усього світу. Моїми сусідами в гуртожитку були хлопці з США, Франції, Кенії, Індії, В'єтнаму, Австралії, Колумбії - з усіх континентів. А в групі з сорока чоловік було всього двоє англійців. Це унікальний шанс познайомитися з іншими культурами, традиціями, навчитися співіснувати з представниками інших народів в епоху глобалізації і, врешті-решт, поліпшити знання мови. В англійському університеті ви зможете неформально поспілкуватися не тільки з однолітками, а й з викладачами та запрошеними лекторами - главами держав, мислителями, нобелівськими лауреатами, бізнесменами. Позакласні заходи потрібно відвідувати і не соромитися задавати питання.
Третє: формувати загальне уявлення, а не концентруватися на деталях. Такий підхід до навчання дуже важливий, щоб гроші і часом не були втрачені. Через кілька років ви будете пам'ятати в кращому випадку 10% від того, що вивчали в Англії. Чи варто це утворення таких грошей, адже з іноземцями можна познайомитися в Інтернеті, а в Лондон з'їздити на екскурсію? Так, варто. Тому що воно, по-перше, відкриває дорогу в кращі компанії світу, а по-друге, закладає міцну базу для вашої майбутньої професії.
* * * * * Total points: 40
Теги: Вища освіта в UK , Вища освіта в Англії , освіту у Великій Британії , університети Англії , університети Великобританії , навчання в Великобританії
Чи варто це утворення таких грошей, адже з іноземцями можна познайомитися в Інтернеті, а в Лондон з'їздити на екскурсію?