- зигзаг удачі
- Любов і бідність
- невиїзна зірка
- фатальне рішення
- американська трагедія
- загадкова смерть
Якби він тоді знав, на що проміняє славу, шалений успіх і улюблену сім'ю
23 серпня 1979 року вибухнула драма, про яку потім зняли кіно «Рейс 222». Але ніяке кіно не може передати, що сталося з видатним танцівником Олександром Годуновим. Зараз це ім'я напівзабуте, але досить поглянути хоча б на його фотографію: харизма артиста пробиває навіть час. А що говорити про залі Великого театру, де він був цар і бог для глядачів?
І ось цей красень, прем'єр, щасливий сім'янин просить політичного притулку в США. В СРСР він був тоді на піку слави і кар'єри. Через 16 років його знайшли мертвим в голлівудській квартирі, а на могилі написали «Його майбутнє залишилося в минулому».
зигзаг удачі
Доля йшла до Годунову зигзагами. Хотів бути військовим, як батько, але батьки розлучилися, Сашу відвезли з Сахаліну в Ригу. Там мама віддала сина в балетну школу. Він і ще один хлопчик стояли біля верстата останніми. Іншого коротуна звали Міша Баришніков.
Михайло Баришніков з Лайзой Мінеллі, 1981 рік. Фото: wikipedia.org
Але в 17 років Годунов витягнувся за одне літо на 13 сантиметрів. З його зовнішністю і талантом, який виявився ще в училищі, була пряма дорога на сцену. Його запросив у свій знаменитий ансамбль Ігор Моїсеєв, але з Латвії молодого танцівника відпускати не бажали. І він поїхав до Москви без дозволу.
У складі «Молодого балету» Моїсеєва Годунов працював 4 роки, а в 1972 році 22-річний Годунов був запрошений великим балетмейстером Юрієм Григоровичем в Большой театр.
Любов і бідність
Майя Плісецька, партнерка Годунова в Великому театрі, в ролі Кармен, 1974 рік. Фото: wikipedia.org
У момент появи там Олександра піку досягло протистояння трьох угруповань: Володимира Васильєва, Майї Плісецької та головного балетмейстера театру Григоровича. Майя Михайлівна могла сама вибирати собі партнерів і запросила Олександра танцювати з нею «Лебедине озеро». Від цього неможливо було відмовитися. Годунов став зіркою, але тут же потрапив в опалу до Григоровичу. Головний негайно урізав артисту репертуар.
На той час Олександр був щасливо одружений на балерині Людмилі Власової. Заради нього Людмила, яка була на вісім років старше, пішла від чоловіка, і пара оселилася в «однушки» Годунова. Він жив дуже скромно, а зарплату при всьому успіху отримував таку, що одного разу прийшов до керівництва і зажадав збільшити її в два рази - інакше не вийде на сцену. І йому пішли назустріч, значить, він вартий того.
Плісецька в спогадах характеризувала його як абсолютно беззахисну людину. Говорили, що через свого характеру Годунов почав пити. Він зовсім не вмів пристосовуватися, не примкнув до жодної з угруповань Великого, а тут ще в 1974 році його друг Михайло Баришніков, соліст ленінградського Кіровського (Маріїнського) театру опери і балету, під час гастрольної поїздки по Канаді відмовився повертатися в СРСР,
невиїзна зірка
Це був далеко не перший «стрибок на свободу», досконалий артистом балету. І Годунова під різними приводами виключали з гастрольних поїздок. За нього ручалася Майя Плісецька, хоча вона знала, що Годунова відвідують думки залишитися за кордоном. Він не цікавився політикою, йому хотілося просто танцювати досхочу, їздити по світу, дарувати коханій жінці те, що побажає його душа, і не чути ні про які інтригах.
Олександр Годунов і Людмила Власова у фільмі «31 червня», 1978 г.
фатальне рішення
23 серпня 1979 року народження, опинившись на гастролях в Нью-Йорку, Олександр вирішив стати неповерненцем. Причому навестивший його в готелі напередодні події Баришніков, що вже став зіркою по інший бік океану, наполегливо умовляв Годунова повертатися в СРСР. Хоча начебто ніхто не збирав залишатися.
Годунов вийшов з готелю і пропав. Занепокоїлися не відразу: після виступу у Олександра була пара вихідних днів, і всі думали, що Саша залишився у друзів. Але пізніше з гучних заголовків газет з'ясувалося, що Годунов попросив політичного притулку.
Дружину Годунова Людмилу Власову негайно спробували вивезти в СРСР. Але американська влада заборонили зліт, мотивуючи заборону тим, що не впевнені в добровільному рішенні Людмили полетіти. Протягом трьох діб на борту літака, де пасажири сиділи без кондиціонера в 35-градусній спеці, Людмила раз по раз заявляла, що вона летить до матері в Радянський Союз. Для Олександра це рішення стало ударом.
Кадр з фільму «Рейс 222», 1985 г.
Виступаючи в Американському балетному театрі Баришнікова, Годунов знову показав себе бунтарем. Він не хотів переучуватися з російського класичного на американський сучасний балет, його не влаштовували і відносини всередині трупи, і ставлення оточуючих до нього самого. Його ім'я використовували як привід до політичного скандалу.
Вже на самому початку еміграції відлучений від балету на півроку Годунов вийшов на сцену і зробив помітну помилку. Тоді він зупинив оркестр і перетанцював заново, блискуче. Але потім кар'єра пішла на спад. Розійшлися і їх шляху з Баришниковим.
американська трагедія
Ще кілька років Годунов гастролював по світу зі своєю трупою, спочатку збираючи аншлаги, а потім спостерігаючи в залі все більше порожніх місць. Нова любов Годунова актриса Жаклін Біссет вмовила спробувати себе в кіно. Це було ще одним невірним рішенням. Спустившись зі сцени, де він блискуче грав, талант розчинився в низці голлівудських акторів середньої руки.
Жаклін Біссет, 1979 рік, фото AlanLight. Джерело: wikimedia.org
За час своєї десятирічної кар'єри в кіно Годунов знявся всього в семи фільмах. Через власну незатребуваність актор почав пити. Одного разу друзі помітили, що Олександр не дзвонить, а це було не в його стилі. Викликали обслуживавшую Олександра медсестру, вона і знайшла Годунова мертвим.
загадкова смерть
Історія смерті артиста виявилася загадковою. Лікарська висновок свідчив, що Годунов помер від ускладнень після гепатиту, викликаного хронічним алкоголізмом. Але поповзли чутки про насильницьку смерть танцівника: надто вже квапила з похованням секретар Олександра Арлін Медан. Навіть заплановану на 8 ранку кремацію, де повинні були бути присутніми друзі, перенесла на 5 ранку і зажадала, щоб її провели без свідків.
Арлін вивезла з квартири всі цінні речі і архів артиста. Тепер вона каже, що все продала, а гроші віддала родичам. Чи так це насправді, невідомо. За заповітом Олександра, складеним за півтора року до його смерті, все майно, оцінене в 1 мільйон 32 тисячі доларів, він заповів матері, братові і племінникам. Прах Олександра, як він і хотів, розвіяли над океаном.
Читайте також: Він хотів бути принцом і легко померти: що передбачив собі Маріс Лієпа
А що говорити про залі Великого театру, де він був цар і бог для глядачів?