Гранатова Чайхона. О.Волков. Полотно, олія. тисяча дев'ятсот двадцять чотири
В Галереї образотворчого мистецтва Національного банку Узбекистану (НБУ) до кінця січня буде працювати виставка «Караван продовжує свій шлях». Вона присвячена 120-річчю від дня народження Народного художника Узбекистану Олександра Миколайовича Волкова. В експозиції - понад сто робіт майстра, створених в різні періоди його творчості. На відкриття виставки приїхав молодший син М. Волкова - відомий московський скульптор і художник Олександр Олександрович Волков. У Ташкенті він провів шість днів, заповнених зустрічами не тільки зі старими ташкентським друзями, колишніми однокласниками і однокурсниками, а й з тими людьми, які можуть надати реальну допомогу в організації ще однієї персональної виставки М. Волкова. Втім, про все по порядку.
Фергана.Ру: - Відкриття виставки в Ташкенті і вернісаж в Третьяковській галереї - обидві події присвячені круглої дати. А поза ювілеїв - де сьогодні можна побачити роботи М. Волкова, як часто і хто організовує його персональні виставки?
О.Волков: - Сто двадцять років з дня народження - це досить серйозна дата, але, оскільки ми діти досить пізнього періоду життя батька, нам пощастило дожити до цього дня, і це - велике щастя. У Москві в Музеї Сходу виставка робіт батька була організована нами в 1967 році. Потім там же пройшла експозиція «Волков і його учні» - здається, в 1986 році. Роботи батька експонувалися і разом з роботами інших художників, але великий персональної виставки після 1967 у нього не було. Її ми проведемо в 2007 році в Третьяковській галереї, я є одним з членів організаційного комітету виставки.
Роботи Волкова висять в Третьяковці, в Музеї Сходу, періодично «їздять» на закордонні виставки, з'являються у багатьох виданнях. Однак творчість цього художника поки ще мало вивчено і новому поколінню мало відомо. «Гранатова чайхана», «Караван» - про ці картини знають всі, але по-справжньому його творчість відома лише дослідникам, хоча і дуже багатьом. Я стикався з величезним інтересом до його творчості і в Америці, і у Франції, в Італії. А.Н.Волков - дійсно унікальна фігура, це художник не тільки узбецький і не тільки російський, це художник світового масштабу. Тому що його шлях в кубо-футуризм абсолютно унікальний. Хочу підкреслити, що в даному випадку, як і про творчість М. Волкова в цілому, я говорю не як син свого батька, а як художник про художника.
Волков Олександр Миколайович
[19 (31) .8.1886, Фергана, - 17.12.1957, Ташкент], радянський живописець, народний художник Узбецької РСР (1946). Навчався в Петербурзі (в майстернях В. Є. Маковського, 1908-1910, Н. К. Реріха і І. Я. Білібіна, 1910-12) і в Київському художньому училищі (1912-16, у Ф. Г. Кричевського), після закінчення якого переїхав до Ташкента. Для ранніх робіт В., створених під впливом кубізму, характерні стилізація і геометризация форм, насичений, багатий відтінками колір ( "Гранатова чайхана", 1924, Третьяковська галерея); твори кінця 20-30-х рр. відрізняються декоративною барвистістю, великими планами осіб, національною характерністю образів ( "Дівчата з бавовною", 1932, Третьяковська галерея; "Колгоспник", 1933, Музей мистецтва народів Сходу, Москва); в подальшому, все більше долаючи стилізацію, В. звертається до пошуків розкриття людського характеру (численні автопортрети та інші твори). Викладав (1929-1946) в Ташкентському художньому училищі. (Джерело - Велика Радянська Енциклопедія) У минулому році в Третьяковці пройшла виставка, присвячена кубізму. Туди звезли всі роботи Пікассо, Хуана Гріса, Брака, Леже, Удальцової, Древинях, були представлені всі наші «сезанністов». Волкова, його «Гранатовий чайхану» і «Караван», вперше повісили поруч з Шагалом. Я спеціально багато разів ходив на цю виставку поспостерігати, як люди дивляться картини. Ось йдуть глядачі, дивляться річ, щось записують, доходять до «Гранатової чайхани», зупиняються і стоять. Потім йдуть далі, але повертаються, знову стоять. Ця річ якимось незрозумілим, магічним способом впливає на людей. Її ніхто ніколи не лаяв! Ніколи не критикували «Гранатовий чайхану» за формалізм або щось ще. Навіть у найважчі роки для Волкова. Що цікаво, коли ось так дивишся: Пікассо - прекрасно, Хуан Гріс, Шлюб, наші кубісти, скрипки розкладені, то, се. Сріблясто-коричнева зеленувата гамма, яка всіх об'єднує, ніби в залі - один художник. І серед цього раптом - дві речі, які дзвенять і співають! До мене підходить Дмитро Сарабьянов - це наш найбільший мистецтвознавець по ХХ століття, - і каже: «Знаєш,« Гранатова чайхана »- вона номер один ...»
Я хочу сказати про те, що великий художник може народитися і дозріти не тільки в Парижі або в Москві, але і в Ташкенті, Самарканді. Тут збіг обставин - Бог, сонце, талант природний, не знаю, що ще. У цьому сенсі шлях художника дивно індивідуальний. Зараз ми силами сім'ї видаємо два гігантських альбому, в яких буде зібрано дуже багато репродукцій і газетних матеріалів, присвячених творчості М. Волкова, в тому числі і критичних. А також - спогади різних людей.
Фергана.Ру: - На Ваш погляд, що найбільш характерно для творчості Вашого батька?
О.Волков: - Найголовніше в творчості Волкова, і про це він писав сам, то, що після «Гранатової чайхани» він відійшов від системи трикутників. Ось, наприклад, у чому була проблема Малевича і його учнів? Учні Малевича все були супрематистів, і, в принципі, відрізнити їх роботи один від одного практично неможливо, вони все робили схожі речі. Але після «Квадрата» сам Малевич не знав, що робити. Коли він повернувся до фігуративного живопису, у нього пішли вже слабкі речі. У тридцяті-сорокові роки Волков зумів свої знахідки в галузі формальної системи перевести в новий живопис. Правда, з цього приводу деякі помилково вважають, що «ось його тиснули, і тому він піддався, став писати червоні обози, колгоспи та інше». Але Волков дуже жваво реагував на життя. А життя змінювалася. І він говорив: «Життя змінюється, а ми все - біда (перепілка. - Ред.), Чайхана, караван ... Треба шукати нові форми».
Коли будувався Ферганський канал, протягом сорока днів народ виходив як на свято. Художник не міг цього не бачити, не міг не запам'ятати. І він це робив абсолютно щиро. І тут я хотів би зробити чіткий поділ - ми з вами говоримо зараз про соціалістичний реалізм. Художники тоді дійсно боролися за те, щоб бути представником соцреалізму. Волков тут, в Ташкенті, Фальк - в Москві, хтось ще. Але соцреалізму потім стали називати те, що офіційно підтримувалося, а це зовсім інше. У ті роки йшла боротьба між мистецтвом глибоким, особистим і мистецтвом офіційним.
Зараз, вивчаючи роботи батька, я все більше переконуюся, наскільки глибокі його пізні роботи. Мало того, інтерес до них сьогодні колосальний. Це говорить про те, що в будь-якій життєвій ситуації художник може залишитися самим собою, висловлювати свої думки. Батько казав таку, дуже складну, річ, яку я зрозумів з роками: «Кар'єризм не страшний, страшний кар'єризм в мистецтві». Тобто, якщо людина робить кар'єру, але залишається художником, - це не страшно, а коли він в мистецтві починає вдавати, намагаючись таким чином зробити кар'єру, - ось це небезпечно. Те, що говорив Пушкін - «Не продається натхнення, але можна рукопис продати». Не можна продати натхнення!
Я пам'ятаю, що після однієї з батьківських виставок училище розділилося на так званих «волкістов» і «антіволкістов». Справа навіть доходила до бійок. Але, говорячи про шорах на очах у людей, батько заспокоював: «От не бачать люди, але пройде час і побачать». Має бути ще глибоке вивчення творчості Волкова. В наш час, коли виникають такі складнощі між культурами, такі розриви між релігіями, якісь історичні колізії, коли стало важливо, хто де народився, де виріс, де проходять межі, єдине, що по-справжньому об'єднує людей, - це справжня культура , це справжня наука. І мистецтво - це одна з найважливіших ниток, що зв'язують людські серця і людські долі. Батько віддав цьому все своє життя.
Фергана.Ру: - А чого він категорично не приймав?
О.Волков: - Батько колись говорив: «У нашому житті не вистачає двох речей - свободи мистецтва і свободи торгівлі». Справа в тому, що він, звичайно, вільна людина і багато чого не приймав у офіційному мистецтві, яке називалося соцреалізму, але яке насправді таким не було. Волков же був одним з тих людей, які створювали мистецтво епохи соцреалізму. Він завжди був прямою людиною і вважав, що не можна жити так, а писати інакше. Адже дуже часто в сучасному мистецтві художники вигадують собі імідж або кажуть: нині ми граємо за цими правилами, а потім будемо грати за іншими. Волков ніколи не грав, він йшов, підкоряючись внутрішньому своєму чуттю, почуттю правди життя, яке було в ньому. І тому коли змінювалося життя, він теж змінювався. Це була природна реакція. Коли він відчув, що занадто багато художників пише офіційні картини про будівництвах або про щось ще, він став писати більш інтимні речі, пішов в себе, але залишався самим собою.
Я пам'ятаю, що буквально кілька років тому люди говорили: ну що це - будівництво, колгоспи, це вже занепад ... Люди просто перебували в полоні періоду, коли все радянське прийнято було лаяти. Але ж вони дивилися роботи Ван Гога «Їдці картоплі» або Мілле «Аржеліс», де зображені моляться трудівники. Тема праці завжди була присутня в світовому мистецтві як одна з форм людського існування, це особливо сильно проявляється в протестантській релігії, в якій до всього ставляться дуже серйозно: тільки працею ти можеш заробити щось, і нічого не винен отримати випадково - це не богоугодна справа . У цьому сенсі Волков був дуже послідовна людина. Він дуже любив людей, які оточували його, у нього були друзі з простих сімей. Це є основою його творчості і, свого роду, заповітами для нас з братом і наших учнів.
Фергана.Ру: - Олександра Миколайовича часто називають основоположником школи образотворчого мистецтва Узбекистану ...
О.Волков: - Приємно, що Волков вважається найбільшим узбецьким майстром, одним з творців школи образотворчого мистецтва Узбекистану. І до нього були художники, але - іншого характеру. Школа Волкова, ймовірно, найбільше явище, може бути, найбільш плідне, яке має можливість розвиватися і зараз. Разом з братом Валерієм і моїм сином я викладав в приватній академії в Москві, і там виросла ціла плеяда нових учнів Волкова. Так що це явище продовжує жити і розвиватися. І не тільки в Москві, але і в Ташкенті, в Узбекистані живуть і активно працюють його учні. Адже Волков багато чим зобов'язаний рідній землі, і він залишив після себе чимало прекрасних живописців.
Фергана.Ру: - Як А.Н.Волков ставився до глядачів, реагував на їх оцінки? Потребував них або займав позицію художника, незалежного від глядацького сприйняття?
О.Волков: - Батькові хотілося, щоб прості люди бачили його речі. Він запрошував додому двірничку тітку Нюру, столяра, який робив йому підрамники, сусідів, хлопчаків. Пам'ятаю також, що його роботи приходили дивитися Сара Ішантураева, Аброр Хідоятов. У двадцяті роки в Середню Азію з Росії прибув для роботи в університеті дуже сильний професорсько-викладацький склад. Серед вчених були Успенський, Корженевский, інші люди. Волков організував в університеті виставку своїх робіт, через які потім розгорівся диспут. Спори тривали три доби, прихильники Волкова захищали його, а ввечері приходили противники і скидали зі стін картини, які вранці знову опинялися вивішеними, - цей факт зафіксований.
Говорячи про відносини Волкова з глядачем, варто згадати про книгу відгуків на його ювілейній виставці в 1967 році в Ташкенті. Батько, на жаль, тоді був дуже хворий, не зміг бути присутнім на виставці, і ми кожен день розповідали йому про неї, приносили книгу відгуків. Пам'ятається, було бурхливе обговорення виставки в Спілці художників, що тривало до години ночі. У стенограмі обговорення зафіксовано виступ, в якому говорилося, що «така виставка, як виставка Волкова, призвела до угорських подій 1956 року» (!). А ви, напевно, знаєте, як утопили в крові угорську революцію. Як можна було зіставляти творчість з такими кривавими подіями? А ще один художник говорив: «Творчість Волкова мені нагадує одного американського художника« Погляд на світ через таз жінки ». А картина називалася «Погляд на світ через гомілкову кістку». Ось до такого доходило ... Але виступали і такі люди, як професор Ходокін, чудовий археолог Юрєнєв, Ігор Віталійович Савицький. Свої вітальні телеграми батькові тоді прислали Фальк, Фаворський, Сергій Герасимов, Тишлер ...
Фергана.Ру: - Як складалася доля творчої спадщини Вашого батька?
О.Волков: - Пам'ятаю, що в 1957 році ми з Валерієм прийшли в ташкентський Державний Музей мистецтв, щоб отримати роботи для виставки. Тоді в музеї висів тільки один «Моряк», все інше було знято. І в музеї нам кажуть: «Всі речі Волкова в рулоні. А рулони не по авторам, а за розмірами ... ». Тобто все звалено, скажімо так, в купу - там Волков, Бенькова, Бог знає хто ще. І нам дали тільки одну маленьку роботу. Але потім настав час, коли рулони почали потихеньку розгортати.
Як я зустрівся з роботами батька? До 1986 року я не міг подивитися багато речей, які знаходилися в запасниках. Римма Варшамовна Еремян, яка дуже багато зробила для Волкова, чомусь ревно ставилася до нас - синам художника, вважала, що ми «емігранти і зрадники Батьківщини, тому вам Волкова показувати не треба». Вона з нами контактувала, але в запасники не пускала. Але зате зробила чудову виставку до сторіччя Волкова, і тоді я вперше - через тридцять років після смерті батька - побачив його роботи. Вони зараз представлені на цій виставці. Звичайно, це стало для мене подією неймовірної сили.
Але, напевно, найголовніше, що батько вклав в нас таку думку: «Ти можеш обожнювати свого майстра, ти можеш його любити, але не потрібно сліпо наслідувати - раз, а найголовніше - не треба відчувати себе карликом при цьому, щоб ти впав під авторитетом і зрозумів, що тобі потрібно сто років, щоб домогтися цього. Ні, будь самим собою! Шукай себе, дивись життя ». Якось він набирав учнів, серед них був і Павло Мартаков. Батько питає у них: «Що ви любите?». Один каже «я люблю Шишкіна», інший називає ще когось, а Мартаков заявляє «А я люблю степ ...». Батько сказав: «Це - найголовніше, життя - вона важливіше за все!»
Якось я прийшов з виставки і зневажливо відгукнувся про одне художника. Батько сказав: «Ти неправильно дивишся. На художника треба дивитися так, щоб побачити в ньому щось хороше. Погане ти завжди побачиш. Якщо не побачиш нічого хорошого, тоді можеш відкинути, а якщо хоч щось побачиш - за це треба зачепитися ». Адже стати художником дуже важко, і у батька було дуже дбайливе ставлення до особистості. Волкова ніхто не може звинуватити в тому, що він, будучи головою мальовничій секції, кого-то притискав або придавлював. Він міг сперечатися з Курзін, вони називали себе «друзі-вороги в мистецтві». Але вони один одного любили і цінували як художників. Курзін після свого заслання до нас першим прийшов в будинок. А через деякий час мій брат Валерій першим зробив виставку-відкриття Курзіна для Узбекистану.
Перед самою смертю батька був момент, через який він дуже сильно переживав. Після виставки кілька його робіт купив Музей мистецтв, але все пішло в запасники, а в залі висіли всього одна або дві роботи. І батько думав - що буде з його спадщиною? Не зберігати ж його в нашій жалюгідною маленькій квартирці. Його мрією було, щоб роботи потрапили в музей або до простих людей. Тому після його смерті ми з братом активно взялися за те, щоб помістити його кращі роботи в музеї. На жаль, потім іноді замислювалися: наприклад, в Російському музеї є прекрасне зібрання робіт Волкова, але постійної експозиції картин двадцятих-тридцятих років у них немає ...
Фергана.Ру: - За яким принципом побудована експозиція ташкентською виставки?
О.Волков: - Мистецтвознавці, працівники музеїв дуже люблять розташовувати все по роках. Я виріс, що не ділячи його роботи на роки, напрямки, творчість батька було навколо мене, я тягав його роботи з однієї кімнати в іншу, не розбираючи, де двадцяті, тридцяті, п'ятдесяті роки. Всі ці дати і цифри потрібні для колекціонерів і бізнесменів, які торгують мистецтвом. Якщо до двадцятого року зроблена робота - вона коштує стільки-то грошей, а якщо в п'ятдесяті роки - вже дешевше. Тому художники іноді починають самі себе підробляти - «під раннього». До речі, коли в п'ятдесятих роках деякі художники старшого покоління кинулися писати так, як вони писали в двадцяті роки, батько говорив: «омолоджується. Але нічого не вийде ... ».
Фергана.Ру: - З колекцій яких російських музеїв будуть представлені роботи в експозиції робіт М. Волкова в Третьяковській галереї в 2007 році?
О.Волков: - Відкриття виставки заплановано на тринадцяте березня. Будуть представлені всі роботи Волкова, що знаходяться в Третьяковській галереї, - тридцять дев'ять мальовничих речей і п'ятдесят графічних. Будуть також роботи з Російського музею, з Музею Сходу, з Істрінського музею під Москвою, уявімо роботи і з приватних колекцій Москви. Третьяковська галерея, так само, як і ми з братом, мріє отримати якусь кількість робіт з Ташкента і Нукуса. Але у Третьяковки грошей немає, її спонсори зайняті зараз іншими справами, вони вже давали якусь суму грошей. Якщо ми знайдемо спонсорів, якщо хтось відгукнеться і дасть грошей, зможемо привезти в Москву з десяток робіт з Ташкентського музею. Варто відзначити, що москвичі не знають цього пласта творчості Волкова. Коли я їм показав комп'ютерні роздруківки робіт, вони все просто отетеріли від кількості шедеврів. Тут, в Ташкенті, є практично все періоди його творчості!
Фергана.Ру: - Поезія М. Волкова - унікальна складова його творчості. Коли і як він почав писати вірші?
О.Волков: - Батько був бродяга, мандрівник, він ніколи не міг сидіти на місці, завжди був в русі, і коли йому не вистачало фарб - стали з'являтися слова. А ще він дуже любив музику. Між іншим, однією з причин, чому він вирішив зайнятися живописом, став концерт Ерденко, чудового скрипаля, цигана за походженням. Волков любив слухати концерти Скрябіна, ця нова музика подіяла на нього з неймовірною силою.
Батько писав вірші десь до 1926 року. Потім перестав. У мене є дві його поетичні зошити. До його поезії зараз спостерігається дуже великий інтерес. Про неї писав Едуард Бабаєв - ташкентець, який виїхав до Москви, чудовий поет, письменник, тонкий дослідник і великий знавець творчості Л. М. Толстого, який багато років працював заступником директора з науки Музею Толстого і викладачем факультету журналістики МГУ. У Венеції видано збірник поезії Волкова. Думаю, незабаром ми опублікуємо повне зібрання віршів батька.
На закінчення я хотів би подякувати всім - Академію Мистецтв, Дирекцію художніх виставок, Галерею образотворчого мистецтва НБУ, Фонд Форум мистецтва і культури Узбекистану, всіх людей, які брали участь в організації виставки, особисто Гульнару Ісламовну Карімову за сприяння в організації установки пам'ятного знака Олександру Миколайовичу Волкову, який створив чудовий узбецький скульптор Дамір Рузибаев. Пам'ять про батька, яка тепер має «місцеву точку», дуже значима і приємна для всієї родини Волкових. Але найголовніша подяка - землі Узбекистану, на якій народився А.Н.Волков. Земля, степи, гори, річки, дерева, люди, - все це завжди було символом і сенсом творчості батька, і в найважчі роки допомагало йому вистояти, витримати той складний шлях, який йому довелося пройти. У складні періоди життя, коли були гоніння, він йшов в гори і там черпав нові сили. Він любив простих людей, він любив просте життя, і у нього є чудові вірші на цю тему:
Гори - лучепріемнікі,
Золотого щастя ланцюг.
Ми тут - тільки кочівники.
Верблюд та юрта, та степ ...
Волкова, як часто і хто організовує його персональні виставки?Ось, наприклад, у чому була проблема Малевича і його учнів?
Волков ставився до глядачів, реагував на їх оцінки?
Потребував них або займав позицію художника, незалежного від глядацького сприйняття?
Як можна було зіставляти творчість з такими кривавими подіями?
Як я зустрівся з роботами батька?
Батько питає у них: «Що ви любите?
І батько думав - що буде з його спадщиною?
Волкова в Третьяковській галереї в 2007 році?
Коли і як він почав писати вірші?