Олександра Бер: "Репертуарна система скорочує тривалість кар'єри"

Олександра Бер

У Росії з'явилося нове музичне агентство - Ber Music Management.

Чому агентство називається Ber? Це прізвище засновниці, бізнес-леді Олександри Бер. Якщо коротко: з Петербурга, має солідний досвід менеджменту в професійному спорті.

У Олександри є дві освіти - фінансове і музичне, амбітні плани і, що важливо, щире бажання допомагати молодим талановитим оперним співакам.

- Розкажіть, чим займається агентство? Як ви працюєте з співаками?

- BerMusicManagement - це міжнародне агентство музичного менеджменту в сфері класичної музики. Мета - створення довгострокової міжнародної кар'єри для кожного, кого входить в агентство.

При цьому у нас своя, особлива політика - нас цікавить якість, а не кількість. Ми працюємо з оперними співаками. Завдяки обмеженому числу клієнтів, ми можемо забезпечити кожному співакові персональний підхід, приділити максимальну увагу і час. Ми сприяємо в нових контактах і контрактах з оперними театрами, концертними залами, звукозаписними компаніями, PR-агентствами, промоутерськими організаціями та іншими партнерами в індустрії.

- Хто зараз входить в число респондентів вашого агентства?

- За контрактом не можу називати імена, скажу так - це провідні солісти головних російських музичних театрів. Але також особливу увагу ми приділяємо молодим, ще мало відомим, але талановитим співакам, які володіють великим потенціалом.Кто-то видатний народжується раз на сто років, в інших випадках - над талантом потрібно працювати щодня.

Опера - це труд.Неслучайно «опера» так і перекладається - «праця». Як у спортсмена. Між професійним спортсменом і професійним співаком дуже багато спільного, це я точно знаю зі свого досвіду, але це окрема тема для дискусії.

- Чим ви раніше займалися і як прийшли до опери?

- До створення свого музичного агентства, я працювала в Лондоні, займалася менеджментом професійних спортсменів, відповідала за співпрацю зі спонсорами на Олімпійських іграх в Лондоні і Сочі.

Взагалі я отримала бізнес-освіту, закінчила економічний факультет СПбДУ, маю ступінь магістра з міжнародного спортивного менеджменту. Перехід зі спорту в мистецтво став для мене найбільшою несподіванкою. На моєму шляху зустрілися люди-провідники, які привели мене в світ опери пару років назад. Я вчилася і проходила практику у відомих агентів сучасності (імена не буду розкривати зі зрозумілих причин конфіденційності).

Опера для мене - це вищий вид мистецтва. Музика завжди мала місце в моєму житті - за моїми плечима музична школа по класу фортепіано, а особливі відносини з театром склалися дуже давно - з семи років. Завдяки моїй мамі ми часто ходили в оперу, і це стало нашою сімейною традицією, якій я дуже дорожу.

Агентство працює зі співаками з Маріїнського і Михайлівського театру, і в цьому я бачу свого роду продовження цієї історії з дитинства.

- Які проблеми ви бачите в оперній індустрії в Росії?

- В оперній індустрії в Росії відображаються всі ті ж процеси, що відбуваються в нашій країні: корупція, безсистемність, беззаконня, відсутність моральних зобов'язань, одиничне число професіоналів своєї справи. І це тільки вершина айсберга.

Немає грамотної системи, здорового конкурентного ринку. Репертуарна система скорочує тривалість кар'єри, калічить голоси співаків.

Система підготовки кадрів в менеджменті оперних театрів теж відсутня. Молоді співаки відчувають інформаційний голод: у них немає повної картини про західні стандарти якості, пристрої зарубіжних театрів і їх системі. Мало хто може грамотно себе презентувати на прослуховуванні, вести світську бесіду після концерту. Це все ті необхідні навички, яким можливо навчити - і це в тому числі частина моєї роботи.

На жаль, зараз акторів-співаків не так багато на сцені, орієнтири і стандарти збиті. Я переконана в тому, що щоб в сучасному світі бути успішним оперним артистом, необхідно не тільки володіти голосом, зовнішньою красою, пристойною фізичною формою, володіти акторською майстерністю, знати іноземні мови, а й бути при цьому цілісною особистістю, яка буде притягувати публіку в зал .

Сума всіх складових - це головний ключ до успіху. Ті, хто щодня працює і розвивається (незалежно від рангів і звань), одного разу обов'язково виявиться в потрібному місці в потрібний час. Зірковий час дається кожному, інша справа, що далеко не всі здатні скористатися цим шансом. Грамотна підготовка - це теж частина моєї роботи.

- Що ви думаєте про систему вокального освіти?

- Це інша велика проблема - рівень вокальної освіти різко знижується. Педагоги йдуть, а на їх місце часто приходять люди, мало компетентні і ні в якій мірі не можна порівняти з майстрами минулого.

У травні ми проведемо майстер-класи з вокальним педагогом Паоло де Наполі в Москві і Петербурзі. Вокальним педагогам і режисерам добре знайоме його ім'я -Паоло Де Наполі зробив успішну кар'єру в якості співака, затребуваний в світі як експерт по бельканто. Таких фахівців - одиниці. Займається він строго індивідуально, це не майстер-класи на очах у сторонньої публіки.

На минулих зустрічах було багато досвідчених співаків, які вже працюють в театрі. При цьому Паоло відкритий і до співаків, які тільки починають кар'єру. Навіть одинична зустріч з таким фахівцем дає можливість в рази підвищити свою культуру співу, дізнатися про відповідний для голосу репертуарі. Це важливо.

Наполі очолює міжнародну музичну асоціацію Студіо Лірико, в рамках якої з липня по вересень буде відкрита літня академія в Руфіна, недалеко від Флоренції. Туди приїде працювати один з кращих концертмейстерів Європи - піаніст Марк Борроні з театру Ла Скала, який прекрасно володіє різними оперними стилями.

- Які ще цілі ви ставите?

- Цілі стоять самі амбітні: допомагати гідним пробиватися до Європи, бути сполучним мостом з одного світу в інший. Без перебільшень, можу сказати, що сьогодні це дійсно різні світи. Маленькими кроками поступово налагоджувати правильну систему в Росії.

Я розумію, що така робота вимагає часу, і можливо на це піде не один ... десятиліття. Але чим більше буде однодумців, тим швидше ми зможемо створити цю робочу систему. Такі люди, на щастя, зустрічаються на моєму шляху, і це вселяє певний оптимізм за майбутнє оперної індустрії в Росії.

Розмовляла Катерина Андреас

Чому агентство називається Ber?
Розкажіть, чим займається агентство?
Як ви працюєте з співаками?
Хто зараз входить в число респондентів вашого агентства?
Чим ви раніше займалися і як прийшли до опери?
Які проблеми ви бачите в оперній індустрії в Росії?
Що ви думаєте про систему вокального освіти?
Які ще цілі ви ставите?