Олексій Бородін: "Моя Кармен бореться з усім світом"

Олексій Бородін

15 липня в Великому театрі - прем'єра опери «Кармен». Напередодні «ВМ» поговорила з режисером постановки - художнім керівником РАМТа Олексієм Бородіним.

Ми зустрілися з Олексієм Бородіним в розкішному Атріумі Великого в проміжку між репетиціями. Ті, що п'ють неподалік кави артисти з інтересом дивляться в бік художнього керівника РАМТа, від якого нині чекають чи не чуда ...

- Мабуть, гендиректор Великого театру Володимир Урін зробив пропозицію, від якої ви не змогли відмовитися?

- Дійсно, я не зміг відмовитися, та й навряд чи знайшовся б режисер, який би сказав в такій ситуації «немає». Зауважу, що багато свої драматичні спектаклі я сприймаю і як музичні, і вважаю, що в з'єднанні драматичного мистецтва і оперного є певний сенс ...

- Циганка Кармен вельми улюблена в Росії. Як пояснити цю любов?

- У цій жінці поняття внутрішньої свободи і в ставленні до життя, і в ставленні до любові - на першому місці. Чому вона потрапляє до контрабандистів? Вона конфліктує з усім тим, що гвалтує особистість, створює перепони справжніх почуттів ... Кожен з нас або погоджується з дійсністю, або ж чинить опір, відстоюючи свою індивідуальність, чи не так? Для Кармен найстрашніше - бути поневоленої, нехай навіть коханим чоловіком. І вона бореться за свою свободу, вступаючи в конфлікт з усім світом. Думаю, що це дуже близько і зрозуміло для російських жінок.

- У чому головна особливість вашої постановки?

- Якраз у цьому: у нас Кармен - революціонерка, вона змушує чоловіків бути чоловіками, а жінок боротися за свої права. Вона нічого не робить просто так.

- Яке місце у вашому постановці займає хореографія?

- Ми запросили з Іспанії фахівців з фламенко, і я попросив наблизити всі танці до вуличних.

- Історично опера - елітарне мистецтво. Ви ж, здається, навпаки, зробили «Кармен» для всіх.

- На мій погляд, це найдемократичніша опера в світі! «Кармен» - історія жива, наповнена пристрастю, любов'ю, переживаннями, розчаруваннями, і тому вона близька кожному.

- Чи вдалося вам свого часу подивитися балет «Кармен» з Майєю Плісецької?

- Так! Я був тоді на прем'єрі і можу сказати, що це чудо. Тільки зараз подумав: «Яке ж неймовірний збіг - я ставлю в Великому театрі« Кармен », і я був свідком самого першого виконання Плісецької партії Кармен на цій же Історичною сцені ... Пам'ятаю обурені думки:« Як так можна танцювати в Великому, що за вільність ? », але сам я був у захваті.

- Кому роль циганки Кармен віддали ви?

- Юлії Мазуровой. Їй всього 25 років, і вона вже солістка Великого театру. Дві інші Кармен - Агунда Кулаева і Світлана Шилова досвідченіше, але теж такі красуні! Ще ми запросили випускницю Єреванській консерваторії Вардуі Абрамян.

- Ви можете пригадати ваше найсильніше враження від оперного спектаклю?

- Напевно, це Галина Вишневська, що співає лист Тетяни Ларіної в опері «Євгеній Онєгін». Здається, мені тоді було 16 або 17 років, але забути Вишневську в ролі Тетяни неможливо.

- Існує думка, що Великий театр вже не той, і ніхто не може зрівнятися з Галиною Вишневської, Оленою Зразкової, Тамарою Синявської ...

- Я не можу судити об'єктивно, оскільки вперше працюю в Великому театрі, але мені бачиться, що гірше тут не стало. Тут працюють дуже талановиті люди - артисти, художники, хореографи, режисери, що віддають всі свої сили, майстерність, талант цього театру. Великий - ціла держава, точніше держава в державі і, за моїми спостереженнями, дуже злагоджена, творче, прекрасно функціонує. Тут немає ніяких непорозумінь, нестиковок, відстоювання своїх інтересів.

- Артисти вашого театру - РАМТа - не ревную вас до Великого?

- Вони настільки мене розуміють, хворіють і підтримують мене в бажанні спробувати свої сили в новому жанрі, що аж дивно ... До того ж РАМТ в крокової доступності від Великого театру, і кожну вільну хвилину я ходжу в свій рідний дім за підтримкою. Хоча атмосфера Великого театру теж дуже захоплююча. Тут я теж придбав людей, які мені дуже близькі по духу. Саме через це у опери «Кармен» вже є і своя життя, і аура, що, звичайно, не може не радувати.

Анжеліка Заозерськая, "Вечірня Москва"

Мабуть, гендиректор Великого театру Володимир Урін зробив пропозицію, від якої ви не змогли відмовитися?
Як пояснити цю любов?
Чому вона потрапляє до контрабандистів?
Кожен з нас або погоджується з дійсністю, або ж чинить опір, відстоюючи свою індивідуальність, чи не так?
У чому головна особливість вашої постановки?
Яке місце у вашому постановці займає хореографія?
Чи вдалося вам свого часу подивитися балет «Кармен» з Майєю Плісецької?
Пам'ятаю обурені думки:« Як так можна танцювати в Великому, що за вільність ?
Кому роль циганки Кармен віддали ви?
Ви можете пригадати ваше найсильніше враження від оперного спектаклю?