Олексій Вершинін, «Москва 24»: «В емоціях телебачення поки поступається Інтернету»

Олексій Вершинін

Генеральний продюсер «Москва 24»

Про те, що відбувається навколо нас 24 години на добу в межах Московської кільцевої автодороги, які жанри сьогодні найбільш затребувані і яке майбутнє чекає телебачення, «Теле-Спутник» запитав у Олексія Вершиніна, генерального продюсером телеканалу «Москва 24».

Які зміни відбулися на телеканалі за час вашого керівництва?

Спочатку телеканал «Москва 24» генерував величезна кількість нових форматів. Багато в чому це робилося з метою зловити і намацати пульс нашого глядача. На даний момент експериментальний етап закінчений. Зараз форматів в сітці мовлення каналу стало менше, але залишилися найкращі, які ми постійно оновлюємо. За час існування каналу ми точно зрозуміли аудиторію і чітко його спозиціонували. Моя посада безпосередньо пов'язана з тим, щоб створювати контент, який буде цікавий глядачеві.

Ви часто говорите, що майбутнє за емоційним телебаченням, - яке воно?

Емоційне телебачення - це історія і людина. А найголовніше, ставлення цієї людини до історії - саме тут виникають емоції. Якщо ви подивіться на ведучих новин каналу «Москва 24», особливо ранкових ефірів, то побачите, що це не типові диктори, які сухо читають текст з екрану суфлера. Вони, в першу чергу, жителі нашого міста, які не можуть не реагувати на те, що відбувається навколо. Наприклад, провідні, сидячи в студії, мають повне право показати особисте ставлення до події, пропускаючи все новости через себе. Вони повинні самі вірити тому, що говорять в кадрі, і виражати емоції: дивуватися, захоплюватися, обурюватися, співпереживати, ностальгувати. Коли я вів новинну програму «Вечір з Олексієм Вершиніним», у мене не було готового тексту перед очима, а замість нього була написана інформаційна «болванка». І вже дивлячись на цю шпаргалку, в ефірі я сам формулював основну думку, що дозволяло досягти більшої емоційності і правди. Мені здається, наш канал саме завдяки такій подачі став успішний і полюбився глядачам міста.

Навряд чи в емоційності телебачення може посперечатися з Інтернетом ...

Дійсно, в емоціях телебачення поки поступається. Сьогодні в Інтернеті особливо популярні блогери. Не секрет, що деякі з них мають рейтинг переглядів вище, ніж багато телеканалів. Їх коник в тому, що вони віщають на конкретну аудиторію, якій цікаві і зрозумілі. Вони привертають увагу, перш за все щирістю. У них немає соціальних або політичних зобов'язань: перебуваючи поза цензури, вони сміливо висловлюють особисту думку про ті чи інші події та речі. Приклад блогерів найкраще показує, що за емоційним телебаченням майбутнє. Якщо телебачення вчасно це зрозуміє і не буде ставитися до блогерам, як зараз, трошки зверхньо, ​​а реально візьме на озброєння їх досвід і повірить, що можна працювати і в такому стилі, - воно перетвориться.

Півроку тому в одному з інтерв'ю ви розповіли про реаліті, які тоді запускав канал «Москва 24». Чи виправдалися очікування?

В якійсь мірі так, але рейтинг телеперегляду, зізнаюся, ми представляли інакше. Реаліті «Відкрийте! Поліція »запускалося як головна подія каналу минулого сезону, а в підсумку проект пройшов із середніми показниками. Не можна назвати це провалом, швидше за завищеними очікуваннями щодо самого формату. В результаті ми зрозуміли, що глядач дивиться реаліті на такому ж рівні, як новини. Друге реаліті про лікарів пройшло трохи гірше, тому що формат шоу в тому вигляді, в якому ми його запропонували глядачеві, тобто реаліті на соціальну тему, поки ще на російському телебаченні не прижився. Можна сказати, що тут ми частково першовідкривачі, і ми будемо далі продовжувати працювати в цьому напрямку.

Виходить, глядач не звик до жанру соціального реаліті?

Для того щоб звикнути, спочатку потрібно побачити. У нашій країні телеглядач досить консервативний і до нових речей ставиться з обережністю. З власного досвіду скажу, що чим менше середня частка каналу, тим важче впроваджувати нові телепроекти. Набагато простіше запускати кальку з відомого формату, який вже успішно пройшов на більших каналах. Це не найкращий шлях. У найближчих планах - зробити таку передачу, яка буде асоціюватися з брендом телеканалу «Москва 24».

Реаліті-шоу має на увазі відсутність сценарію, але сучасні передачі досить часто порушують це правило. Як зберегти життя в кадрі і не піти в «серіальщіну»?

В Америці, де вперше показали реаліті, більше половини контенту - це так звані script reality, в яких прописана якась сценарна канва і люди свідомо поставлені в пропоновані їм обставини. У цьому підході немає нічого поганого, тому що життя у людей навіть таких екстремальних професій, як пожежник, лікар, поліцейський, що не настільки яскрава і цікава, щоб знімати їх кожну секунду. Тому доводиться трошки підганяти правду життя під правду екрану. І ми цього не приховуємо.

У свою чергу, щоб не скотитися в «серіальщіну», завжди потрібно знати, де варто зупинитися. Багато що залежить від чуття продюсера. Як тільки сценарна складова починає тяжіти над реальністю, глядач це відчуває і у нього виникає відчуття, що його обдурили. Причому ця недовіра потім буде не тільки до реаліті, а й до всіх новин на ТБ. Наприклад, у проекті «Відкрийте! Поліція », та й у« Лікарі », ми намагалися не зламати« справжність »того, що відбувається і слідували правді життя. У нас були справжнісінькі поліцейські, які в кожної серії здійснювали реальні виїзди. Це були реальні порушення, бійки, жорсткі затримання та інше. Єдине, що ми зробили на початковому етапі, - це намалювали психологічні портрети.

Чому в якості героїв були обрані саме поліцейські і лікарі?

Ці люди - герої нашого міста, про які ніхто не знає. Вони здійснюють подвиги через день. Проект «Лікарі» показує іншу сторону професії, як правило, приховану від більшості. Неможливо бути лікарем за зарплату, тим більше що в Росії вона досить низька. Цим потрібно вболівати. Лікарі живуть на роботі, рятуючи людські життя.

Інша реаліті, «Відкрийте! Поліція », переслідує ту ж мету - показати реальність. Як відомо, ставлення більшості жителів до поліції негативний. Склався дивний стереотип, який ми намагалися зламати за допомогою реаліті, і вважаю, що нам в якійсь мірі це вдалося. Проект «Відкрийте! Поліція »має великий потенціал, тому ми вирішили його продовжити і цієї осені покажемо в ефірі телеканалу« Москва 24 ».

Може бути таке, що всі телевізійні формати підуть в минуле і в ефірі залишаться тільки новини і реаліті?

Думаю, це близько до істини. Якщо ми подивимося західне телебачення, то там 60% ефірного мовлення - це реаліті. Так як телебачення в нашу країну прийшло із Заходу, можна припустити, що ці тенденції позначаться на нашому ТБ і незабаром ми теж прийдемо до таких цифр. Швидше за все, в ефірі будуть реаліті, новини і, звичайно ж, розважальні програми.

Які проекти телеканал «Москва 24» покаже в новому телесезоні?

Відкрию таємницю: для запуску нових форматів ми не чекаємо телесезону, а показуємо новинки влітку. З цього року ми вирішили розбавити контент телеканалів «Москва 24» і «Довіра» (входить в холдинг «Москва Медіа», - прим. «Теле-Супутника») свіжими ідеями починаючи з липня і серпня. Такий хід пов'язаний з тим, що у вересні, коли з відпустки виходять канали «великої шістки», запускати нові передачі невигідно, тому що більш масштабні канали відразу привертають основну аудиторію і нам стає набагато складніше утримувати глядача.

У сітці мовлення нашого каналу вже з'явився новий проект «Без купюр» - це такий лайфхак, де даються поради про те, як в Москві максимально дешево отримати ту чи іншу послугу. Інший формат - «Спірна територія», в центрі якого відображені різні конфліктні ситуації в межах Москви. У цій передачі перед нами стоїть завдання помирити дві конфліктуючі сторони. Не завжди це вдається, але ми чесно намагаємося. Нещодавно вийшла програма «Профілактика», в якій я повернувся в кадр. По суті, це гумористичні новини. У цій передачі ми беремо ті чи інші новини міста та за допомогою двох команд ( «понаїхали» і «корінних») дивимося на події з часткою гумору. Скоро наш телеканал покаже і інші проекти, але поки не буду розкривати всі таємниці.

Що відрізняє журналістів «Москви 24»?

«Справжність». Усередині своєї команди я використовую також слово «трушность» (від англ. True - правда, - прим. «Теле-Супутника»). Я вважаю, що кореспонденти і провідні журналісти «Москви 24» відрізняються особливою щирістю, правдивістю і емоційністю.

На телеканал приходять готові професіонали або ви зрощує таланти?

Взагалі, будь-яка людина може працювати на «Москві 24», якщо в ньому є якась божа іскра. У нас є телевізійний конкурс «Твоя Москва», який ми спеціально відкрили, щоб шукати таланти. За умовами конкурсу, в ньому можуть взяти участь люди абсолютно різних професій. Неважливо, який у тебе диплом, важливо лише те, вмієш ти це робити чи ні. Не буду приховувати, роботи приходять різного рівня. Але, як відомо, щоб знайти грам золота, потрібно переробити тонни породи. Цим ми і займаємося.

Яким би ви б хотілося бачити канал «Москва 24» через рік?

Більш емоційним. Я переконаний, що іншого шляху розвитку у телебачення немає. Емоції - ось що важливо. І це навіть не західна модель. Це модель розвитку суспільства в цілому. Якщо ми подивимося, що відбувається в Індонезії, Сінгапурі або, наприклад, в Китаї, то побачимо, що там все йде шляхом розвитку «суспільства мрії», в якому переважає емоційна складова і, звичайно ж, історія. Телебачення слід за суспільством. І на даний момент ми маємо таке телебачення, яке цікаво людям.

____________________

Підпишіться на канал «Теле-Супутника» в Telegram: перейдіть по інвайт-посиланню або в пошуковому рядку месенджера введіть @telesputnik, потім виберіть канал «Теле-Спутник» та натисніть кнопку + Join внизу екрану.

Які зміни відбулися на телеканалі за час вашого керівництва?
Ви часто говорите, що майбутнє за емоційним телебаченням, - яке воно?
Чи виправдалися очікування?
Виходить, глядач не звик до жанру соціального реаліті?
Як зберегти життя в кадрі і не піти в «серіальщіну»?
Чому в якості героїв були обрані саме поліцейські і лікарі?
Може бути таке, що всі телевізійні формати підуть в минуле і в ефірі залишаться тільки новини і реаліті?
Які проекти телеканал «Москва 24» покаже в новому телесезоні?
Що відрізняє журналістів «Москви 24»?
На телеканал приходять готові професіонали або ви зрощує таланти?