Ольга Зинов'єва, Марина Білоусова: Росія і Баварія - а що далі?

ФінЕк, 5.06.2017

24 квітня в баварському ландтазі відбулася російсько-німецька конференція, в якій взяли участь представники політики, бізнесу, засобів масової інформації, громадянського суспільства і дипломати. Захід було задумано як продовження діалогу, ініційованого 19 січня економічним форумом "Схід-Захід", який ще в радянські часи виступав в якості переговорного майданчика, коли офіційні комунікаційні канали не діяли з політичних причин.

Незважаючи на напруженість у відносинах між Росією і Німеччиною, яка посилюється політичною кризою, що розривають Євросоюз, на цей раз організаторами з російської сторони виступили я, Ольга Зинов'єва, президент Міжнародного товариства "Росія-Німеччина", керівник Міжнародного науково-освітнього центру імені О.О. Зінов'єва в МГУ імені М.В. Ломоносова і віце-президент Товариства, Надзвичайний і Повноважний Посланник РФ Михайло Логвинов. Зустріч пройшла під гаслом зі знаком питання: "Росія і Баварія - що далі?"

Еберхард Зіннер, президент форуму "Захід-Схід", який відкрив засідання, вказав на необхідність підтримувати і розвивати, незважаючи на політичну кон'юнктуру, економічні та культурні зв'язки. Як приклад таких заходів він навів відкриття під Волгоградом спільного військового меморіалу "Россошки", який був задуманий як символ примирення і прощення.

З боку суспільства "Росія-Німеччина" виступала я, його президент, нагадавши присутнім про єдиний культурну спадщину Росії і західноєвропейських країн, зокрема Німеччини, задавши тим самим напрямок подальшої дискусії.

У моєму виступі прозвучали слова подяки Мюнхену і Баварії, який прийняв в 1978 році вигнанців з Радянського Союзу: всесвітньо відомий логік, мислитель, фронтовик, професор Олександр Зінов'єв, автор культових бестселерів «зяючі висоти», «Світле майбутнє», «Комунізм як реальність», «Гомо совєтікус» і багатьох інших, був позбавлений радянського громадянства і був змушений емігрувати. Спочатку, у А.А. Зінов'єва і у мене, була установка на відкритий світ, спілкування, на активне бажання не жити баварськими затворниками. Замкнутість була чужа Зинов'єву як мислителю, як людині, яка всебічно вивчає соціум: неможливо вивчати суспільство і ні з ким при цьому не спілкуватися.

До нас приходили німці, англійці, американці, італійці, французи. Коли ми по-справжньому влаштувалися в Мюнхені, то стали влаштовувати регулярні зустрічі, куди по четвергах запрошували друзів і знайомих. Це були представники різних верств суспільства: філософи і перукарі, адвокати, промисловці, банкіри, музиканти, видавці, художники, студенти. Видавець Клаус Піпер, члени Баварської академії витончених мистецтв - блискучий мистецтвознавець і письменник Йоахим Кайзер; письменники Ота Філіп і Хорст Бінек; друзі Клаус і Наталя фон Ширах, Зігрід і Клаус Ройтер, галерейники Майзі і Хельмут Гриль, ректор Мюнхенського університету професор Ніколаус фон Лобковиц, поет Ханс-Магнус Енценцбергер ... Друзі являли собою знакові імена представників німецького суспільства. То був відкритий, живий будинок, єдиний в своєму роді, в якому відбувалося позакласове спілкування, і ця відкритість гармонійно впліталась в життя велике коло друзів.

Баварія стала невід'ємною частиною духовного життя російських вигнанців: музеї, театри, галереї, бібліотеки, вернісажі, - то була територія, дружня для всіх, хто приїжджав до Мюнхена здалеку і знаходив в ньому те, що незабутньо і залишає глибокий слід у свідомості.

Учасник подіуму Михайло Логвинов, легендарний генконсул Росії в Баварії, який за заслуги в області просування дружніх відносин між сторонами був вперше удостоєний честі серед співробітників російського дипломатичного корпусу представляти Баварію в Росії, говорив про віхи становлення баварської-російської дружби, розповідав про запам'яталися події з особистого досвіду і трошки відчував ностальгію за тими часами і можливостям, коли дії німецького уряду не носили по відношенню до Росії конфронтаційного характеру.

За його стопах пішов і наступний виступаючий Федір Хорохордін, кар'єрний дипломат, який також представляє Баварію в Росії. Російські учасники говорили про політику по-людськи тепло, викликаючи посмішку у членів подіуму і інших слухачів.

З німецької сторони політичний істеблішмент представляв Франц Пшірер, державний секретар Баварського парламенту і голова комісії з питань економіки, інфраструктури і технологій, який підтримав тон, заданий російськими учасниками, і дав своє суб'єктивне бачення того, що відбувається між Росією і Баварією. Далі прозвучали статистичні дані міністерства, які підтверджували розвиток економічного співробітництва, незважаючи на санкції, а також були згадані найважливіші починання в області налагодження економічних російсько-баварських відносин, ініційовані в рамках візиту баварського прем'єр-міністра Хорста Зеехофера в Росію. Зокрема, пан Пшірер зазначив, що на двосторонню робочу групу, створену з метою діалогу в області питань саме економічного характеру, покладаються великі надії.

Друга частина заходу була присвячена нагальним питанням економічного співробітництва Росії та Баварії. Першим виступаючим був Андреас Кнауль, керуючий партнер консалтингової агенції Редль і Партнери, що відповідає за Росію і Казахстан. Він дав загальну картину економічної ситуації в Росії і поточного стану російсько-баварських відносин, а також згадав про те, що криза в Росії, за даними російських і зарубіжних аналітиків, закінчено, про що свідчить зміцнення рубля і знову зрослий інтерес інвесторів.

Далі був представлений так званий SWOT- аналіз, який, крім іншого, згадував про ризики, з якими можуть зіткнутися представники іноземного бізнесу в Росії. Цікаво, що в першу чергу прозвучала згадка про курс рубля, який робить імпортовані з ЄС товари занадто дорогими і погано позначається на торговельному балансі між сторонами, а також про поганий логістики і про відмінності в корпоративній культурі. Дефіцити в області правової держави, які люблять акцентувати німецькі засоби масової інформації, в практиці пана Кнауля, за його словами, були відсутні. Навпаки, він згадав про низку випадків, коли компанії за рішенням суду були притягнуті до відповідальності; при цьому характер технічного боку мало чим відрізнявся від відповідних процесів в Німеччині.

Наступний учасник подіуму Ельмар Мангольд, керівник фірми STEGO, розповідав про будні німецького бізнесмена в Росії. Всупереч кліше про всюдисущої російської бюрократії, він висловив думку, що Росія на сьогоднішній день є набагато менш бюрократичною державою, ніж Німеччина. Серед ризиків, з якими він зіткнувся, була ще раз згадана погана логістика, а також мовний бар'єр і необхідність часткової перепідготовки співробітників. Разом з цим, він зазначив великий потенціал для інвесторів з точки зору наявності людського ресурсу і рівня освіти в технічній сфері. В цілому, обидва виступи були націлені на те, щоб представити Росію як країну, в який ділова і інвестиційне середовище сприятливі для співпраці.

Відносно слухачів і учасників дискусії, що послідувала за подіумних виступами, можна відзначити дві тенденції. По-перше, це зрослий з моменту введення санкцій інтерес до Росії як до економічно перспективного регіону, який проявився у величезному резонансі на заході. Г-н Зіннер дав цьому явищу кількісну оцінку, згадавши, що зустрічі подібного характеру збирали кілька років тому від сили 10-15 чоловік; в цей же раз в залі були присутні близько двохсот запрошених. По-друге, це пом'якшення риторики з боку учасників дискусії в політичних питаннях: цікавилися в першу чергу практичною стороною ведення бізнесу.

Далі досить впевнено прозвучав голос Білла Холлера, одного з членів правління форуму «Захід-Схід», який закликав чинити тиск на Берлін з метою зняття санкцій. Його підтримав видатний підприємець Хорст Лінн, який як виробник високотехнологічних товарів постраждав від заборони на експорт до Росії. Крім того, він поділився особистими враженнями від подорожі по конфліктних регіонів України, які змусили його засумніватися в правдивості інформації, що подається німецькими медіа з метою легітимації санкцій.

Урочиста частина заходу пройшла в консульстві Російської Федерації. Історичний особняк під керівництвом генерального консула Сергія Ганжі дружелюбно відчинив двері для гостей, прийнявши їх з воістину легендарним російським хлібосольством. За гастрономію відповідав відомий в Мюнхені ресторатор-гурман Шубека.

Інтелектуальним епіцентром і кульмінацією вечора стала виставка серії картин Поліни Зиновьевой, «Спасибі, Моцарт!», Присвячена пам'яті батька, видатного російського мислителя Олександра Зінов'єва, який протягом 21 років перебував у вимушеній еміграції в Мюнхені. Музичний дивертисмент, у виконанні її сестри, лауреата численних міжнародних премій піаністки Ксенії Зиновьевой, яка народилася в Мюнхені, наповнив зали генерального консульства Росії творами російських і німецьких композиторів. Культурна складова в черговий раз нагадала гостям і учасникам, що їх країни пов'язують нитки, які можуть сплутати або розтягнутися, але ніколи не порвуться. Розкішне, високодуховне обрамлення завершення російсько-баварського діалогу підтвердило близькість, взаємопроникнення і взаємозбагачення двох країн, двох народів і однієї неподільної історії.

Позиція Міжнародного товариства «Росія - Німеччина», який відзначає цього року 45-річний ювілей, залишається незмінною і спрямованої на всебічну підтримку процесу взаєморозуміння між двома, історично необхідними один одному народами. Суспільство, створене в далекому 1972 році засновниками - Леонідом Брежнєвим і Віллі Брандтом - буде жити і далі, приростаючи людськими та професійними зв'язками. Про це неодноразово говорили в своїх виступах і в особистих бесідах і я, як Президент суспільства, і Михайло Логвинов.

І ще хотілося б з вдячністю від усіх гостей та учасників яскравого святкового події, що почався в стінах Ландтага і завершився розкішним прийомом генерального консула Росії Сергія Ганжі, відзначити благородний жест фірми «Стейнвей», люб'язно надала королівський інструмент для такого знакового події в житті просвящённого Мюнхена.

Ольга Зинов'єва, Президент Міжнародного товариства «Росія - Німеччина»,

співголова Зінов'євського клубу МІА «Росія сьогодні»

Марина Білоусова, аспірантка МГУ імені М. В. Ломоносова - Агентство СЗК

Російсько-німецька конференція в баварському ландтазі в рамках Економічного форуму «Росія і Баварія - що далі?», 24 квітня 2017 р Мюнхен

Російсько-німецька конференція в баварському ландтазі в рамках Економічного форуму «Росія і Баварія - що далі?», 24 квітня 2017 р Мюнхен

Політик Пауль подолано, Ольга Зинов'єва і Генеральний консул РФ у м Мюнхені Сергій Ганжа

Учасники російсько-німецької конференції на урочистому прийомі в Генеральному консульстві РФ, 24 квітня 2017 р Мюнхен (Ірис Трюбсветтер, Ольга Зинов'єва, Михайло Логвинов)

Виставка художніх робіт Поліни Зиновьевой «Чарівна флейта» або «Спасибі, Моцарт!» (Генеральне консульство РФ, 24 квітня 2017 р Мюнхен)

Музичний дивертисмент у виконанні піаністки Ксенії Зиновьевой. На фото Ксенія Зінов'єва і друзі сім'ї Ханнелора Вайкснер, Наталя і Клаус фон Ширах (Генеральне консульство РФ, 24 квітня 2017 р Мюнхен)

Музичний дивертисмент у виконанні піаністки Ксенії Зиновьевой (Генеральне консульство РФ, 24 квітня 2017 р Мюнхен)

Музичний дивертисмент у виконанні піаністки Ксенії Зиновьевой (Генеральне консульство РФ, 24 квітня 2017 р Мюнхен)

Зустріч пройшла під гаслом зі знаком питання: "Росія і Баварія - що далі?