Омелян проти Адміністрації морських портів: хто кого

  1. Спадщина "попередники"
  2. АМПУ і банки
  3. сумнівні тендери
  4. АМПУ і Фаермарк
  5. АМПУ і бізнес
  6. Високі зарплати керівництва АМПУ
  7. Чого хоче міністр
  8. заблокувати судом

Міністр інфраструктури назвав головним провалом року відбулася реформу АМПУ, заявив про корупцію на підприємстві, анонсував зміну глави і переклад офісу в Київ. АМПУ з відповіддю не зволікала.

Минулого тижня був призначений новий глава Адміністрації морських портів. Ним став латвієць Райвис Вецкаганс. Призначенням передувало кілька заяв міністра інфраструктури Володимира Омеляна.

Він назвав своїм головним провалом 2016 року відбулася реформу АМПУ, заявив про корупцію на підприємстві та відмову керівництва щось міняти, анонсував зміну глави, скорочення штату і переклад офісу в Київ.

В АМПУ з відповіддю не забарилися. Рішення про нове призначення заблокували через суд, а у себе на сайті заявили, що рішення про переведення АМПУ з Одеси до столиці - дуже погана ідея, великі зарплати - це заслуга міністра, і що немає ніякої корупції, адміністрація працює відповідно до закону.

ЕП з'ясувала, навіщо Омелян так наполягає на реформуванні АМПУ і чому в самій адміністрації противляться реформам.

Спадщина "попередники"

АМПУ створили в червні 2013 року як єдиний держорган, керуючий 18-ю морськими портами. П'ять з них знаходяться в тимчасово окупованому Криму.

Ідею створення АМПУ запозичили з досвіду європейських держав. За допомогою єдиного органу управління та єдиного бюджету розраховували інвестувати у великі і стратегічно важливі проекти.

Міністр інфраструктури назвав головним провалом року відбулася реформу АМПУ, заявив про корупцію на підприємстві, анонсував зміну глави і переклад офісу в Київ

Райвис Вецкаганс

Замислювалося, що АМПУ буде розвивати акваторії портів та об'єктів портової інфраструктури: поглиблювати дно, будувати причали, проводити ремонтні черпання і забезпечувати безпеку гаваней.

Створення АМПУ мало свою специфіку. "У АМПУ були вдалі рішення. Її створення ми вітали і навіть допомагали, як могли. Я добре розумів, що може статися, якщо ця робота не завершиться. Чи не завершилася", - говорить ЕП генеральний директор групи "ТІС" Андрій Ставніцер.

Створити АМПУ планувалося на базі стратегічних об'єктів портової інфраструктури, які не підлягають приватизації, концесії або оренді.

Все інше було вирішено продати або передати в концесію або оренду на 49 років. Причали, які не могли бути приватизовані, вирішили передати інвесторам у тимчасове користування.

Так де-юре бізнес отримав довгоочікувану можливість легально інвестувати в портові проекти, купувати або брати в оренду землі, географічно прив'язані до портів.

Де-факто в українських олігархів з'явилася можливість значно посилити своє становище в портах, ніж та зайнялися Фірташ, Курченко і Ахметов.

Після Революції гідності в Міністерстві інфраструктури скасовувати або реформувати АМПУ не стали, обмежившись зміною керівництва. Як показав час, це призвело до деяких порушень.

"Масштаб галузі, якою управляє адміністрація, привертає прихильників" схем "і кумівства підходу. Гроші дуже великі", - говорить Ставніцер.

За його словами, цього можна було уникнути, якби влада створила так звані незалежні борди, які управляли б філіями АМПУ.

"Наприклад, туди б увійшли авторитетні представники морської індустрії, представники громади або місцевого муніципалітету, екологи, представник залізниці, експедитор, агент, представник автодору. Рішення такого органу були б зваженими, портові збори витрачалися б ефективно, і багатостраждальний транзит б поїхав" , - додає він.

АМПУ і банки

Однак АМПУ залишалася такою, якою була створена при Януковичі. Через це в останні роки вона неодноразово була помічена в різних скандалах.

Ще в 2015 році ЕП писала, що АМПУ вибирає сумнівні банки для зберігання коштів і не обмежується державними.

"Більш 230 млн лежать в банку" Восток ", який контролює Володимир Костельман через Fozzy Group, 100 млн - в банку" Південний "одеського бізнесмена Юрія Батьківщина. Є доларовий рахунок в" Ощадбанку Росії "і банку" ВБР ", який належав Олександру Януковичу , гривневий рахунок в "Дельта банку" Миколи Лагуна, що знаходиться в процесі ліквідації ", - говорилося в статті "Адміністрація морпортів: вбити своїх, щоб чужі зігрілися".

Через ліквідацію банків АМПУ, до речі, вже втрачала кошти.

"У нас вже був прецедент, коли один відомий банк відомого мільярдера впав, і ми втратили кілька сотень мільйонів гривень. Витягуємо те, що можливо витягнути, потім на залишок суми будемо складати якісь графіки", - говорив Омелян в інтерв'ю ЕП.

За словами джерел, мова може йти про банк "Фінанси і кредит" бізнесмена Костянтина Жеваго.

сумнівні тендери

Нацполіція заявила , Що при проведенні днопоглиблювальних робіт в портах посадові особи АМПУ привласнили мільйонні кошти держпідприємства. Коли через три дні директору АМПУ Андрію Амеліну СБУ вручила підозра про розтрату 3,5 млн грн, стало ясно, про кого йде мова.

"Правоохоронці встановили, що в лютому-березні 2015 року керівництво держпідприємства закупило у приватної структури паливно-мастильні матеріали за ціною, набагато вищою за ринкову. В результаті Адміністрації морських портів було завдано збитків на 3,5 млн грн", - заявила СБУ .

Ще один випадок, на 712 млн грн, описували "Наші гроші" : Слідчі перевіряли законність тендера на днопоглиблювальні роботи в Бердянському і Маріупольському портах. Держфінінспекція порахувала цей тендер незаконним, але АМПУ проігнорувала зауваження ДФІ.

Крім того, в жовтні 2016 року розгорівся скандал в порту "Південний". Тоді в тендері на проведення робіт на 1 млрд грн перемогла фірма Jan De Nul .

"Уже в ході тендеру у підприємства-переможця з'явився новий директор. Ним виявився помічник народного депутата від" Народного фронту "Сергія Фаермарк", - повідомив народний депутат Сергій Лещенко.

При цьому, за його словами, голландська міжнародна компанія Van Oord запропонувала ціну на 90 млн грн нижче. Тендер вдалося скасувати за сприяння міністра інфраструктури і прем'єр-міністра.

"Якщо вже тендерами в морському порту займається прем'єр-міністр, - хіба це нормально? Що це за організація, якій міністр дає команду скасувати корупційні тендери?" - запитує Олександр Захаров, координатор руху "Ні - корупції на транспорті".

Тендер повинні були провести через ProZorro, хоча вже робляться заяви , Що в тендерну пропозицію заклали зайві 100 млн грн. "На нашу думку, тендер написаний під конкретну компанію", - заявили ЕП в компанії "М.В.Карго". В АМПУ з незаконністю тендерів в "Південному" не згодні .

АМПУ і Фаермарк

Одеський бізнесмен і депутат Фаермарк досить часто згадується в контексті морської галузі. "Там багато прізвищ треба називати. І колишній керівник АМПУ Юрій Васьков, і депутати. Фаермарк - один з тих людей, хто дає команди в морській галузі", - говорить Захаров.

Фаермарк - один з тих людей, хто дає команди в морській галузі, - говорить Захаров

Сергій Фаермак

rbc.ua

Влітку, відповідаючи на питання ЕП про роль Фаермарк, Омелян сказав, що той не впливає на керівників портів, але чув, що Фаермарк впливає на АМПУ. "У мене була розмова з ним з цього питання. Ми чітко домовилися, що реформи Адміністрації морських портів бути", - заявляв Омелян .

Однак за словами джерел ЕП вплив Фаермарк на АМПУ перебільшено.

"На деякі напрями діяльності АМПУ Фаермарк, схоже, впливає, але він є народним депутатом від НФ, міністр теж представляє НФ. Тому джерело його повноважень в АМПУ потрібно шукати в політичній площині", - заявив ЕП один з представників морської галузі.

АМПУ і бізнес

Через несвоєчасне проведення тендера страждає і бізнес. Ставніцер зазначає, що коли в компанії "ТІС" проходили обшуки, АМПУ "замість того, щоб захищати найбільшого інвестора галузі, нагнітати обстановку і писала в контору записки, які мають мало спільного з реальністю".

"Є одна яскрава історія, яка лаконічно проілюструє суть взаємодії адміністрації з приватними компаніями. Коли до нас приїхала СБУ з гучними збройними обшуками за давнім питання, по якому всі документи були надані службі безліч разів, на лобовому склі їх автобуса була табличка з написом" АМПУ ", - говорить він.

Скандал з днопоглибленням вдарив по проекту компанії "М.В. Карго", яка в 2015 році підписала з АМПУ договір про 104 млн дол інвестицій .

"Днями ми отримали підтвердження від IFC (Міжнародна фінансова корпорація) про виділення проекту 37 млн ​​дол, стільки ж дає ЄБРР. З нашого боку зобов'язання виконуються: в проект інвестовано понад 30 млн дол, ведуться планові роботи", - заявили ЕП в прес- службі компанії.

Будівництво компанією "М.В. Карго" зернового терміналу Cargill потужністю 5 млн тонн на рік в порту "Південний" може зірватися, в зв'язку з чим представники компанії направили АМПУ лист з проханням розібратися з тендером та якомога раніше провести днопоглиблювальні роботи.

"На жаль, поки що відповіді не послідувало", - заявили ЕП в "М.В. Карго".

Високі зарплати керівництва АМПУ

Заарештувати екс-главу АМПУ Амеліна не вийшло. суд відмовився це робити і відпустив його під заставу в розмірі 1,4 млн грн. Здавалося б, 1,4 млн грн -немалая сума, але тільки не для керівництва АМПУ.

Bihus.info опублікувало витяги з штатного розкладу, в якому вказані зарплати керівників АМПУ. Згідно з ними, Амелін отримує 320 тис грн на місяць, його заступники - по 260 тис грн в місяць.

"Такі зарплати були свідомим кроком для зменшення корупційних чинників, але керівництво АМПУ вирішило піти іншим шляхом. До окладів воно нарахувало собі премій ще на кілька зарплат, а корупція не зменшилася, а то й збільшилися", - прокоментував Омелян .

Наприклад, в грудні керівництво виписало собі премії від 750 тис грн до 1,5 млн грн. За словами Захарова, Амелін як і раніше отримує зарплату.

"Йому досі нараховують по 320 тис грн, хоча він не працює. Я питав міністра, як так виходить: йому пред'явили підозру в розкраданнях, на роботу він не ходить, але 320 тис грн в місяць отримує", - говорить він.

ЕП спробувала зв'язатися з АМПУ і попросити прокоментувати перераховані факти, проте в прес-службі відповіли, що всі офіційні коментарі робляться тільки у них на сайті у вигляді заяв.

Чого хоче міністр

Відразу після Революції гідності реформуванням АМПУ не займалися. Зняли тільки з посади Васькова і на його місце поставили Амеліна.

При цьому виникали пропозиції щодо ліквідації АМПУ. Наприклад, депутат з БПП Андрій Вадатурський зареєстрував законопроект, який пропонував скасувати адміністрацію, однак це так і не було зроблено.

При Пивоварський зацикленості на реформу АМПУ не було. Колишній міністр інфраструктури зосередився на дерегуляцію і скорочення проходження часу огляду, а галуззю в ручному режимі керував Васьков.

"Першочерговим завданням було максимально спростити всі процедури для бізнесу і паралельно займатися реформуванням галузі, включаючи реорганізацію АМПУ, створення морської адміністрації", - говорить він.

Андрій Амелін

rbc.ua

Хоча до Васькову виникали питання в зв'язку з тим, що він був главою АМПУ при Януковичі, певних успіхів з точки зору проходження процедур при Пивоварський йому домогтися вдалося.

Омелян вирішив відійти від ручного системи управління і взявся за структурні реформи міністерства і підпорядкованих йому підприємств. В першу чергу, він планує створити новий орган - Морської адміністрації України.

"Адміністрації в повноцінному розумінні не було ніколи. Були квазіміністерства, які займалися морською галуззю.

Морська адміністрація повинна займатися розвитком морської галузі та безпекою. В її компетенцію повинні бути віддані всі майнові питання підприємства, після того як ми завершимо процес приватизації або позбудемося від непрофільних активів. Це невигідно мені як міністру, але вигідно галузі ", - говорив він ЕП під час літнього інтерв'ю.

Міністр також пообіцяв переглянути кількість працівників АМПУ і зарплати керівництва.

Про реформу АМПУ говорить і Захаров.

"АМПУ треба переформатувати. Вона створювалася не для заробляння грошей, а для регулювання галузі як підприємства. До них багато питань з безпеки мореплавання, навігації, організації роботи митних і прикордонних пунктів пропуску, охорони периметрів", - говорить він.

З цим згоден і Васьков.

"Для початку потрібно привести діяльність АМПУ у відповідність з нормами закону" Про морські порти ", при необхідності міняти законодавство, і обов'язково реформувати. З моменту прийняття закону пройшло вже майже п'ять років і видно напрямки, які вимагають коректування", - говорить він.

заблокувати судом

У 2016 році не здавалася, що порти - в пріоритеті у Омеляна (міністерство зосередилося на дорогах і "Укрзалізниці"), зате 2017 рік почався з АМПУ.

Заявивши про високі зарплати, міністр поміняв виконуючого обов'язки: звільнив Юрія Наконечного та призначив Сергія Гронського. Крім того, Омелян анонсував, що незабаром на цю посаду прийде Райвис Вецкаганс.

В АМПУ вирішили піти перевіреним методом і заблокували призначення через суд з тієї причини, що призначення не підписав державний секретар Міністерства інфраструктури Андрій Глущак.

У міністерстві на це відреагували спокійно. На наступний день Омелян поїхав разом з президентом в Одесу і без зайвих скандалів представив нового виконуючого обов'язки Райвіс Вецкаганса. З підписом держсекретаря.

"Я підтримую міністра щодо трьох напрямків реструктуризації галузі: залучення інвестицій, збільшення робочих місць і податки в бюджет. Головний напрямок - розвивати порти і ефективно використовувати державне майно для створення умов для бізнесу", - заявив Вецкаганс.

Чи спробує Наконечний заблокувати призначення ще раз, незрозуміло. "Якщо Омелян пішов на такі зміни, він дійде до кінця. Або він їх" доб'є ", або вони його" з'їдять "і він піде у відставку", - говорить Захаров.

Якщо вже тендерами в морському порту займається прем'єр-міністр, - хіба це нормально?
Що це за організація, якій міністр дає команду скасувати корупційні тендери?