Білий палац в Тель-Авіві. Ізраїльський оперний. єдиний в країні. Він дорогоцінне і свято зберігає традиції, сміливо йде на експерименти. Липень, розпал репетицій нової вистави. Театр кипить, як розтривожений вулик. На вулиці непритомна спека. А тут - історія про сонячний удар любові. Солдати, фабричні робітниці з Севільї, цигани групами кочують по коридорах. Десь налаштовують скрипку, і її дихання огортає входить, як ароматне сигаретне хмара.
Скоро в нашому оперному "Кармен", безсмертний хіт, опера, яку майя Плісецька вважала кращою на світі. Оркестр розсипався на промінчики мелодій ... Інструменти тихо собі і нам всю оперу шматочками переказують. Стоїш, чекаєш зустрічі в фойє - і ніби бачиш ... Ось так співає Хозе, це хвацький улюблений мотив Еськамільо, а це такти увертюри, зухвалої, захоплюючою. Вона виходить назустріч. Кармен. Дива. Зірка. Золотиста косичка, політиці до коліна, шльопають тапочки зі стразами. Співачка Олена Максимова, меццо-сопрано з міжнародної кар'єрою. Ні косметики, ні снобізму. Хтось в ліфті говорить їй "суперстар". Вона відмахується: "Та ладно ... Це Аня Нетребко - суперстар, вона насправді приголомшлива, завжди, я її дуже люблю!"
У тихій кімнаті оперного закулісся ми ведемо розмову про оперу, про життя. Лена розповідає, що завтра летить в Дрезден - там теж Кармен: "Три вистави я вже заспівала - і це останній ..." Вона показує фото: дівчина в короткій сукні, що викликає, горда, сучасна. Для мобільних телефонів. Там, в Дрездені, абсолютно нехрістоматійная, незвичайна Кармен: "Вони сказали: треба показувати всі сильні сторони. Ноги, плечі. Такі сьогодні тенденції сучасної опери".
- Чим буде дивувати ваша Кармен в Ізраїлі?
- Постановка Франко Дзеффіреллі має свої особливості. Вона гранично впізнавана. Кармен така, якою найчастіше її представляють. Це і добре, і трохи застаріло.
- Чорний перуку і спідниці дзвоном?
- Так ... Режисер поновлення на ізраїльській сцені Гаді Шехтер намагається все ж співвіднести сучасність, нову динаміку і трактування Дзеффірреллі. Але я попросила, щоб мій перуку ні радикально чорним. Це старить, робить манірною і суворої ...
Олена Максимова співала Кармен багато разів. На сценах серйозних світових театрів. І співала Марфу в "Хованщина" (цей шедевр Мусоргського, цей спектакль у Віденській опері став подією, про нього, про мою співрозмовниці в складній і яскравою партії сучасної розкольниці Марфи багато писали критики). А ще Ольгу в "Євгенії Онєгіні", Поліну в "Піковій дамі", Дульсинею в "Дон Кіхоті", Еболі в "Доні Карлосі", Джульєтту в "Казках Гофмана", Маргариту в "Засудження Фауста", Федерику в "Луїзі Міллер" ...
Перемоги на вокальних конкурсах, виступи з кращими світовими диригентами. Співачка - це її професія, шлях, її суть. Все бере початок в дитинстві. У далекій Пермі жила дівчинка. Біленька, чарівна, пухкенька. Саме це її властивість, то, що вона була пишечкою, зіграло певну роль в долі. Хоча від долі не втечеш, тут і криється відповідь ...
Бабуся сказала мамі: "Відведи її в танцювальний ...". І мама Люда, взявши за ручку свою дівчинку, вирушила записувати її в гурток. Але в танцювальному місць не виявилося. І Олені запропонували почати займатися в вокальної студії. Педагог її послухала, перевірила почуття ритму. І відправила до директора, попросивши передати: "Скажіть, що я її беру". Директор теж послухала - і взяла Олену до себе в клас.
У моєї героїні найулюбленішою дитячою грою була гра в театр. З перевдяганням і складною драматургією. Був у неї і головний сольний номер - жалісна лірична пісня "Миленький ти мій, візьми мене з собою ...". Шестирічна солістка співала цю пісню з душею і почуттям.
Потім вона вчилася в музичному училищі, яке закінчила як хоровий диригент. Брала участь в дівочому вокальному ансамблі. Як і будь-яке дитинство, її було різним, багатобарвним, багатозначним. Воно було тим ковшем небесної брили, про який писав Пастернак. З якого черпалися мудрість, терпіння, чуйність. Природа музики.
Мама і вітчим на якийсь час їхали з Пермі до Криму, залишивши Олену з бабусею. Сподівалися знайти більш успішну і більш легке життя. Збудувати дім. "Я нудьгувала, відчувала себе покинутою, відданою, бачила маму рідко ..." - вона каже, і я бачу, як проступають в красивій впевненою примадонни риси дівчинки, зітхає по теплому дому ... Вона багато займалася, намагалася заглушити тугу. Олена каже: "дорослішаєш - і вчишся розуміти ... Бути великодушною. Прощати".
Олені Максимової щастило з педагогами. Вона завжди з теплом і любов'ю говорить про тих, хто ділився знаннями, серцевим багатством. У московської консерваторії вона надійшла з першої спроби. Займалася у Лариси Олександрівни Нікітіної. Потім прийшла в трупу Музичного театру імені Станіславського і Немировича-Данченка. Познайомилася з чудовою Євгенією Михайлівною Арефьевой, яка стала близьким другом, порадником.
- Вона вчила не тільки співати, ліпити характер, образ. Вона вчила життя. Кричала: "Дай мені мат, ну, висловив, з розмаху, різко, не бійся! Мені це потрібно від тебе на сцені! Інакше чогось не вистачить! Важливого не буде в образі! Давай, це необхідно!"
Легендарний і грізний Олександр Тітель, великий оперний режисер, її прийняв, а він далеко не всіх пригріває в своєму колективі, йому не все до двору.
- Я спочатку зовсім маленькі партії співала. Навіть міманс був, просто робота статиста. Була партія Мерседес, вона ніби на підступах до Кармен, ескіз Кармен. Тітель мене строго виховував. Але і давав дуже багато - від своєї душі, горіння, в розумінні театру, музики. Ми з ним з однієї зграї. Кров театральна у нас одна. Це було прекрасне, важливе для мене час. Ми були родиною, важкою, як все сім'ї. Справжньою театральної сім'єю. Наприклад, репетирували "Кажана". Працювали багато, захлинаючись, потім йшли в клас - пробували, розмовляли. Потім йшли знову в зал, вмикали світло - і знову працювали. До першої години ночі ... Потім пішки я йшла додому ...
- Москва була важким містом? Складно було в ній знаходити себе?
- Ні, мені було дуже добре. Переді мною розкривалися всі двері. Потім було жахливо важко їхати ...
- Москва. Юність. Свобода. В цей час напевно прийшла любов. Чи не сценічна, а реальна. Земна. Та, Леночка, що кружляє голову і обіцяє щастя на все життя ...
- Так було. Був такий чоловік, вокаліст. Він через мене пішов в Станіславського і Немировича-Данченка. Він мене любив, дуже ревнував. Це були довгі важкі стосунки.
- Ви зберегли дружбу? Радієте успіхам один одного?
- Ні, ми не спілкуємося. Знаю, що він добре працює, живе в Пітері, соліст Маріїнки, багато зайнятий в репертуарі, одружений, є дочка.
- "Не треба посилати листів в минуле ..."?
- Думаю - не треба.
- Ви за своїм характером Кармен?
- На сцені - ймовірно.
- Оперний режисер Девід Паунтні, який поставив недавно "Кармен" у Великому театрі (в нашій опері теж були його спектаклі - і будуть в новому сезоні!), Сказав, що ця опера зовсім не про любов. Вона про те, що свобода, ось така, безмежна, безоглядна, небезпечна ...
- Любов буває різна. Тут мова про особливе варіанті, особливу природу любові. Любові, яка як некерований вогонь. Історія про всепоглинаючої, згубної пристрасті. Це тваринна пристрасть, яка змітає все. Вона мчить, як поїзд по рейках. Чи не ухилишся, не візьмеш себе в руки - розмаже. Погубить. Така пристрасть зруйнує сім'ю, кар'єру, покалічить душу, і Кармен руйнує душу Хозе. Я сама в своєму житті була свідком такого, я знаю, наскільки небезпечний, яке лихо несе це почуття!
- Щось подібне сталося з вами?
- Таке було з моєю мамою. І я чула плач, нічні крики, коли в цих важких розмовах ділили майно, потім ділили мене ... Не дай Бог нікому таке пережити!
- На ваш погляд, не можна дати любові захопити себе? Не можна піддатися?
- Я думаю, що, якби Кармен залишилася жива, Еськамільо б її в подальшому все одно знищив, вона б виявилася на місці Хозе ... Там в опері є натяки на це, видно, як будуть розвиватися події. Все намічене. Виходу з цього кола немає!
- Про це ви і хочете розповісти? Це вам здається важливим заспівати і зіграти?
- Якщо хоча б одна людина задумається, почує моє застереження, сприйме його - я буду щаслива. Напевно таке трапляється. Ця тваринна пристрасть. З багатьма. Особисто мені чується у великій музиці Бізе, в новелі, розказаної Меріме, саме застереження. Ляпас, яка призводить до тями. Повертає здатність нормально мислити. "Люди, візьміть себе в руки, - немов говорить ця опера. - Не йдіть навперейми несучих поїзду - сшібет".
- Заздрість, образи, чуже марнославство, хворобливі амбіції - вам все це заважає в театрі, в творчому житті?
- Це не може зовсім не заважати. Театр - складний організм. Але це мій організм. Я ж кажу: все, як у родині. І дорожче нічого немає.
- Що скажете про саму себе? Яка вона, Олена Максимова?
- Уперта. Але м'яка.
- Ви отримували премії на престижних міжнародних конкурсах. Як складалися ваші стосунки з такими дівами, як Олена Образцова , Ірина Архипова?
- Ніяк. Вони мене не любили. Навіть коли Ірина Костянтинівна вручала мені премію, вона довго зволікала, довго її тримала в руках, а потім сказала: "І ти, нарешті, викинеш це жахливе плаття на смітник ..."
- Що це було за плаття?
- Мама мені пошила. Нормальне плаття. Але Архипової не сподобалося.
- Ваша мама дизайнер одягу?
- Вона дуже талановита. Сильна. Могла б багато чого в житті домогтися. Щоб вижити, повинна була отримати спеціальність, почати заробляти гроші. Спочатку була швачкою. Потім у неї було своє діло, співробітники. Але я розумію Архипову. І вона, і Образцова - цілі світи. Їм, кожної з них, нелегко було прийняти прийняти нове меццо, неможливо було його полюбити ...
- Леночка, ваш чоловік російської не знає?
- Як це не знає? Ще як знає! Мій Тедді з особливою єврейської сім'ї. Це сім'я з великою історією, яка вся пов'язана з долею і історією єврейського народу. Його предки трохи жили і тут, в Палестині. І тому йому було важко зважитися на те, щоб жити у Відні. Тіні трагедій сім'ї витали, тривожили ...
Але робота складається так, що ми живемо і в Цюріху, і у Відні. Він - оперний агент.
- І ваш теж?
- Ні, у мене інший агент.
- Як ви познайомилися з Тедді?
- О, все почалося містично. Тут. Біля Стіни Плачу. Я співала в 2010 році в концертному варіанті "Ріголетто". Маддалене. Диригував Зубін Мета. І ми поїхали на екскурсію до Стіни Плачу. Всі писали записки. І я написала. Попросила чоловіка-єврея. А потім співала в Амстердамі. У нас була хороша компанія. І Тедді теж був. Ми познайомилися. Листувалися. Так все і сталося. І я завжди дякую за нього небо. Ось і сьогодні сказала: "Теддічка, як добре, що ти у мене є! Ти - моє сонце! Опора. Щастя".
Ми ще говоримо з Оленою Максимової про оперу, про те, що вона любить (на зло всім "ловців модних душ"!) Блискітки на одязі, взутті, сумках. Любить борщ. Японську кухню. "В магазині одягу купую те, що мені подобається. "Тренди» - не диктатура ". І ще говоримо про те, що не завжди потрібна найдорожча косметика." Ціна - не показник ".
Театр шумить. Йдуть репетиції. Скоро ми почуємо Олену Максимову в партії Кармен. А я бажаю їй щастя, світла, розумних і розуміють глядачів, слухачів. Нехай її голос завжди заворожує. Удачі, моя Кармен!
Читайте також:
Віденська опера - розкішна і нещасна
Мінська бурлеску: від "Кармен" до "Анюти"
Чим буде дивувати ваша Кармен в Ізраїлі?Чорний перуку і спідниці дзвоном?
Москва була важким містом?
Складно було в ній знаходити себе?
Ви зберегли дружбу?
Радієте успіхам один одного?
Quot;?
Ви за своїм характером Кармен?
Щось подібне сталося з вами?
На ваш погляд, не можна дати любові захопити себе?