Р. Курятников. Вид Петровського Великого театру. 1820-і
Сталін на оперній сцені, чотири «Онєгіна», «альтист Данилов», дивини Глюка і Prince Igor на екрані
В'ячеслав КуріцинНа перед- і післяноворічний спектаклі в столиці все розкуплено, звичайно, але не тільки на Новий рік така ситуація, квитки в оперу взагалі варто купувати заздалегідь. Оперна афіша «Культпросвіт» буде налаштована на два-три місяці вперед, щоб ви могли спокійно робити вибір.
великий
22 і 23 січня. «Борис Годунов» Мусоргського
Постановка 1948 роки (відновили в 2011-му). Прекрасний антикваріат. Розкішні декорації Федора Федоровського. Костюми, які треба костюми, - щедрі. Помпезна, але не позбавлена пустощів режисура Леоніда Баратова (Годунов в одній зі сцен співає спиною до залу, що взагалі не прийнято). Багато пафосною публіки. Чотири акта і, відповідно, три антракту: є, де себе показати (я був на «Годунові» цієї осені в дуже мерзопогодний вечір і подібно до багатьох з цікавістю лорніровал двох спокусниць в перлах, що бродили по фойє в коротких сукнях з голими, без панчіх , ногами). Квитки дорогі, так. У Великій можна дуже дешево потрапити (як-небудь напишу про це окремо), але не на «Годунова».
Борис Годунов - Михайло Казаков.
Дамір Юсупов / Великий театр.
Діти! 1, 2, 8, 9, 15 і 16 лютого. «Налаштуйся на оперу»
Електронний Привид проти примхливої Меццо-сопрано, сентиментальною Сопрано, романтичного Тенора, величного Баса і зарозумілого баритон. Шоу для початківців слухачів в Бетховенському залі, частина проекту «Дитяча лабораторія», просвітницької затії Великого. Сімдесят хвилин без антракту.
8, 9, 11 і 12 лютого «Євгеній Онєгін» Чайковського
Вистава Дмитра Чернякова, зоряного московського режисера (1970 р.н.), який працює в останні роки в головних оперних будинках світу ( «Ла Скала» щойно відкрила сезон черняківської «Травіатою»). «Онєгін» - постановка 2006 року і до цих пір йде при аншлагах, але поки квитки є, і навіть на різний гаманець. Замкнуті простори (Черняков любить вигороджувати на сцені закутки), дуелі немає (Ленський гине випадково), Тетяна співає: «Знову Онєгін став на шляху моєму, як привид нещадний!» В присутності чоловіка, вставлений зазвичай не що виконується хор з першої редакції опери. Але це не «експеримент» для любителів казусів, а тонка дотепна робота. Багато психології, несподіваних інтерпретацій поведінки героїв.
22 і 23 і 25 лютого «Царська наречена» Римського-Корсакова
Ще одне відновлення старого спектаклю. Робить його колишня наша співвітчизниця Юлія Певзнер, ось її інтерв'ю про те, як вона працювала над іншою класичної російської оперою, над «Борисом Годуновим» в Чикаго.
28 лютого, 1 і 2 березня «Вогненний ангел» Прокоф'єва
«Оккультная» опера за романом Брюсова, яку композитор за життя на сцені не почув, і зараз її виконують нечасто. Дія перенесено з шістнадцятого століття в Петербург 1920-х (в ці ж роки Прокоф'єв оперу і складав, але не в Росії). Постановка 2004 року.
Ще в березні співають «Кармен» і «Чарівну флейту», осучаснені з різним ступенем делікатності (у «Флейті» є дами у формі наших міліціонерів).
Нова опера імені Колобова
11 січня, 2 і 4 березня «Пікова дама» Чайковського
Скандал сезону. Постановка Юрія Александрова дуже вже заграє з публікою. Володимир Галузін (носій неофіційного титулу «найкращий Герман сучасності», хоча в мистецтві, звичайно, «кращих» не буває) відмовився співати, жахнувшись режисерського задуму. Ефектні епізоди російської історії довільно нашашликовани на класичний сюжет. Особливо лютий треш - сцена розстрілу царської сім'ї. Є епізод зі Сталіним, він навіть оркестром там командує (вперше побачив я даного генералісимуса в опері; сподіваюся, що більше не побачу). Нормально, загалом, коли постановки різні, казусів теж є місце в обителі муз. Не хотілося б тільки, щоб треш ставав тенденцією.
6 і 8 лютого «Євгеній Онєгін» Чайковського
Знаменитий спектакль «Онєгін» в редакції засновника театру Євгена Колобова. Один номер викреслять (дуже вдало!), Один виконується не на сцені (теж відмінне рішення, голоси з нізвідки), Онєгін в фіналі стріляється (у Чайковського був такий варіант). Співають без антракту, дві години з маленькими хвилинами. Напишу при нагоді в подробицях, в чому саме полягає Колобовська редакція.
Діти! 9 лютого «Дитя і чари» Равеля
Класична опера дитячого репертуару, є арія вогню, звуконаслідування тваринам, годинник видають звуки і т.д. Хлопчик погано поводиться з речами, речі незадоволені і переходять в наступ. У фіналі хлопчик рятує білочку. «Він лапку їй лікував! Він кров зупинив! Хороший хлопчик!". У Москві «Дитя і чари» співають в трьох театрах - у Новій, в Великому і в театрі Сац (перші дві постановки відмінні; у Сац я не бачив).
19, 20 лютого «Князь Ігор» Бородіна
Теж Александров, але стриманий, без розстрілу царської сім'ї, хоча атракціонами насичене (до сильних сторін таланту цього сверхплодовітого петербурзького режисера відноситься любов до роботи з мізансценою, зосередженість на деталях-вигадка).
16 і 22 лютого «Трістан і Ізольда» Вагнера
Прем'єра минулого сезону, перший «Трістан» в Москві (взагалі перший за всю історію), акуратна німецька постановка, декорації змальовані з віденського вистави 1903 року. Майже п'ять годин (якщо два антракту вважати) якісної музики. На прем'єрі співали запрошені зірки; в лютому співають місцеві, але теж хороші виконавці. А на прем'єрі з наших особливо запам'яталася Анастасія Бібічева (вона виконує Брангену і в двох лютневих спектаклях).
Музичний театр ім. Станіславського і Немировича-Данченка
9 лютого «Євгеній Онєгін» Чайковського
У постановці Олександра Тітель, художнього керівника «Стасика» (так в Москві зменшувально-пестливо називають цей театр). Вистава замінив в 2007 році «візитну картку театру», «Онєгіна» в постановці самого Станіславського. Тому, можливо, Тітель уникав різких рухів. Вистава плавний, сонний, силуетний, навіть летаргічний злегка. З гіпсовими двійниками героїв і листям, засипати сцену. Одна з останніх робіт знаменитого сценографа Давида Боровського (1934-2006). Критика особливо хвалила його колони, справді досить витончені. Жива собачка з'являється на санчатах, це все люблять - коли на сцені тварини.
19 лютого «Казки Гофмана» Оффенбаха
Дуже красива постановка Тітель. Знаменита баркарола звучить кілька разів (у Оффенбаха тільки в одному місці), декорації Парижа і Венеції (Валерій Левенталь) реалістичні і чарівні одночасно, поет Гофман, герой опери, поривчастий і романтичний. На сайті театру немає вказівки, який саме склад виконавців вийде на сцену 19 лютого; на всякий випадок скажу, що в арсеналі «Стасика» є Хібла Герзмава, яка, як це і припускав Оффенбах, може заспівати відразу трьох героїнь. Найчастіше Олімпію, Антонію і Джульєтту виконують різні солістки.
Мудрац Олександра / ІТАР-ТАСС
21, 22 і 23 лютого «Китаянки» і «виправити п'яниця» Глюка
Глюка в цьому році 300 років, на честь ювілею театр ставить два його зовсім невідомих російському слухачеві твори. Режисерами вказані зірка Георгій Ісаакян (в недавньому минулому очолював Пермську оперу, а зараз - театр імені Сац) і Анатолій Ледуховскій (1961 р.н.), для опери людина нова, але має великий досвід роботи в драмтеатрі. Керівник проекту - Олексій Парин, оперний письменник. У Парина теж ювілей в новому році, в березні йому 70.
16 березня «Майська ніч, або Утоплена» Римського-Корсакова
Гоголь, знову Тітель, Коробов (головний диригент «Стасика») - відмінна компанія. «Майська ніч» ставлять рідко, і на Великій Дмитрівці (постановка 2009 року) теж виконують нечасто.
«Гелікон-опера»
23, 24, 25 і 26 січня «Євгеній Онєгін» Чайковського
Старий спектакль Дмитра Бертман, керівника «Гелікона». Не знаю, в якому він стані (відомо, що спектаклі старіють швидше людей), але в кінці дев'яностих, коли я його відвідував, виглядало дуже бадьоро. Чоловік Тетяни в інвалідному візку, Ленський, який пише свою арію на папері: багато таких дрібниць, які не "відсебеньки» зовсім, а відповідають тексту, якщо в нього в'їдливо вчитуватися. Співають два години поспіль, антракту немає.
Про чотирьох театрах йшлося вище, і в кожному є по «Онєгіна». Це все, в Москві їх всього чотири на професійних оперних майданчиках. Звичайно, «Онєгіна» для того і ставлять, щоб він постійно був у репертуарі. Але «постійно» - справа відносне; в Великому і «Геліконі», скажімо, «Онєгін» йде блоком раз в сезон. Проте в два тижні зійшлися всі чотири вистави, це своєрідний парад планет, метеоритний дощ. Можна сходити на чотири різні версії поспіль і загадати бажання, щоб Онєгін з Тетяною возз'єдналися в якомусь з перпендикулярних світів.
7 та 9 лютого «вампука» Еренберга
Вампука - ім'я нареченої (невідомо чиєї), яка блукає по Африці. «Вампука» - опера-пародія, написана сто років тому для театру «Криве дзеркало», а ще «вампука» - загальне позначення для безглуздостей і благодурниць в оперному мистецтві. Рідкісне твір, я не чув (воно було в репертуарі театру «Задзеркалля» в Санкт-Петербурзі, але я не спромігся), сходжу в лютому в «Гелікон».
Ще в лютому є (13-го, 14-го, 15-го і 16-го) «Пікова дама», а в березні (теж 13-го, 14-го, 15-го і 16-го) «Борис Годунов »в скорочених редакціях. У чому там сік, в цих редакціях, доповім вам згодом, якщо будемо жити.
Камерний музичний театр Покровського
12 сiчня «Ніс» Шостаковича
Спектакль, яким сорок років тому відкрився театр, до сих пір на ходу. Ранній кубистический Шостакович на радянській сцені: напевно, в 74-му це було гіперсенсаціей, але і зараз виглядає енергійно. Всі ці кубістичні звуки треба було адже ще якось запхати в камерну коробочку ... «Ніс» зараз співають в «Метрополітен-опера», про яку нижче, не так давно його співали в Маріїнці, але взагалі опера рідкісна, користуйтеся шансом. Постановка Бориса Покровського (1912-2009), природно.
6 і 7 лютого «альтист Данилов» Чайковського
Це інший Чайковський, Олександр, сучасний композитор (1946). Я його не чув, але надолужу. У нього є концерт для оркестру «ЦСКА - Спартак», опери по Гайдару, Чехову і Солженіцину ( «Один день Івана Денисовича» співали в Пермі чотири роки тому). «Альтист Данилов» нова річ, прем'єра була в 2012-му. В основі - популярний чверть століття тому роман Володимира Орлова про музиканта, який паралельно є чинним демоном.
12 і 14 лютого «Блудний син» Бріттена
У минулому ювілейному році Бріттена ставили багато, і в Камерному теж є Бріттен в постановці Михайла Кіслярова. В основі євангельський сюжет, але, згідно з легендою, надихнула Бріттена на оперу однойменна картина Рембрандта в Ермітажі.
19 і 20 лютого «Місячний світ» Гайдна
Три прем'єрні спектаклі відбулися минулого тижня, ще два будуть в лютому. Театр Покровського взагалі для того і придуманий, щоб знайомити з не просто рідкісної, а рідкісної оперою (давньої і сучасної), і цю свою функцію виконує справно. Мало хто знає, що Гайдн складав опери, а у нього їх два десятка. Покровський ставив в 1976-му його «Аптекаря». II Mondo della luna складений в 1777 році, Гайдна було 45, бойовий вік. Історія про астролога-шахрая, постановка Ольги Іванової, лібрето Гольдоні (як і в «Аптекар»), російський текст Юрія Дімітріна.
28 лютого і 1 березня «Ревізор» Дашкевича
У Володимира Дашкевича дві опери - давній «Клоп» за Маяковським і ось «Ревізор» (2007).
Дитячий музичний театр імені Наталії Сац
1 і 2 лютого. «Гра про душу і тіло» Кавальере
Ювіляр Парин придумав і цей спектакль, і перевів текст старовинної (1600 рік) опери. Алегоричний твір: «роль Тіла виконують кілька акторів, щоб наочно втілити дорослішання людини, а Душа, що супроводжує Тіло в земних мандрах, залишається незмінною, що говорить про її божественну природу».
Беруть участь вихованці дитячої оперної студії театру і ансамбль старовинних інструментів.
28 лютого «Кармен» Бізе
Новий художній керівник театру Георгій Ісаакян в минулому сезоні з «дорослою» «Любові до трьох апельсинів» зробив спектакль зовсім «дитячий» (і заодно кращі «Три апельсина» в Москві). Можливо, він і «Кармен» (це прем'єрний показ) якось адаптував для цільової аудиторії. Прем'єра в останній день зими.
Діти! 2, 4, 5 і 6 березня «Маленький Арлекін» Штокгаузена
Нещодавно помер класик (1928-2007) складав в тому числі і дуже плутану музику, але «Арлекін», де бароко нібито переплетено з електронними ефектами, адресований дітям, і там немає, треба думати, особливої додекафонії. Дуже цікава загадкова прем'єра!
Прямі трансляції «Метрополітен-опера» в московських кінотеатрах
8 лютого «Русалка» Дворжака, 1 березня «Князь Ігор» Бородіна, 15 березня «Вертер» Массне
Я вперше побував на трансляції з «Мет» (так називають скорочено головну оперу Нью-Йорка) зовсім недавно, слухав «Фальстафа» в московському кінотеатрі «35 мм». Треба сказати, що «Метрополітен-опера» знає, що робить. Там найбільший в світі зал (3800 місць; для порівняння: в «Ла Скала» - 3200, в Великому - 2200, в Новосибірську - 1800), та, а й найбільші гонорари, найдорожчі прикраси і найвідоміший бренд, словом, додатковий заробіток - природна річ при такому розкладі.
Трансляція з «Мет» - ось тут всі подробиці - не просто трансляція, а ціле шоу. Навіть на публіку в залі «Метрополітен» до початку вистави і в паузах дивитися - вже і це цікаво. Що там за люди, як одягнені, як в носі колупають. Схожі на нас.
Русалку в "Мет" співає Рене Флемінг
Але цим справа, зрозуміло, не обмежена: в трансляції та інтерв'ю зі співаками, і цікаві зйомки закулісся, і різні фокуси на сцені. У «моєї» трансляції співак, який виконував Фальстафа, в одному з антрактів прямо на сцені - в декораціях кухні - готував щось італійське на плиті. Співак товстий, виконував в той день Фальстафа в 202-й раз, йому і в спектаклі по ходу дії доводиться їсти, ну для цієї ролі такий хлопець і потрібен. Тема рясних кілограмів в постановці дуже самоїронічно обігрується: трьох старших героїнь співають тітоньки одна інший ширше, що не заважає їм дуже завзято дражнити Фальстафа «шматком сала» і жартувати, що парламент вводить податок на жирних чоловіків. Новорічна тема, в загальному.
В цілому відчуття цікаві: ніби як і опера, і в реальному часі ти чуєш чудових співаків, але можна при цьому вийти покурити, наприклад. Звичайно, голос з екрану ніяк не зрівняється з живим, але в сумі виходить такий новий вид дозвілля, мікст.
Бувають, до речі, не тільки прямі трансляції, а й повтори ( «Фальстафа» повторять 4 лютого). А «Князя Ігоря», який 1 березня, ставить Черняков (його дебют в «Мет»), співають в основному російські зірки.
Вражає кількість міст, в яких транслюють опери. Я не знав, що їх так багато. Челябінськ, Тюмень, Волгоград, Бєлгород, Набережні Челни і далі, і далі ...
Афіша опери в Петербурзі - в найближчі дні