опера Гарньє

  1. Опера Гарньє - друга опера Парижа для Наполеона III Гранд Опера (Grand Opéra) представляє інтерес...
  2. Інтер'єри Опери Гарньє
  3. Як дістатися

Опера Гарньє - друга опера Парижа для Наполеона III

Гранд Опера (Grand Opéra) представляє інтерес не тільки для шанувальників оперного мистецтва. Сама будівля палацу Гарньє - як зовні, так і всередині - може подарувати незабутні враження шанувальникам скульптури, живопису, декоративно-прикладного мистецтва, а також є блискучим зразком еклектичної архітектури, музеєм театральної техніки і технологій.

Будівництво нової опери в Парижі було задумано після замаху на Наполеона III, вчиненого в приміщенні Опери знаходиться на вулиці Ле Пелетье, в 1858 році. Після цього інциденту імператор відмовився на відріз відвідувати то нещасливе місце, був проведений конкурс на найкращий проект, в якому здобув перемогу архітектор Шарль Гарньє, невідомий в той час.

Планування нової Опери передбачала окремий вхід для імператора, що ізолював його від можливих посягань на його життя. Але на жаль Наполеону III, так і не довелося побувати в своїй ложі в новій Опері, т. К. Будівництво було перервано Франко-прусської війною і відновилося лише в 1871 році, а вже 1875 було закінчено. Довгі роки театр мав ім'я Паризької Опери, і лише в 1989 році був перейменований на честь свого творця в Оперу Гарньє.

Чотири фасаду Опери Гарньє

Почати знайомство з легендарним будинком коштує з його Південного фасаду. Саме ця розкішна частина споруди вражає різноманіттям і надмірністю художніх прийомів і образів.

Саме ця розкішна частина споруди вражає різноманіттям і надмірністю художніх прийомів і образів

Південний фасад опери Гарньє

За ідеєю Шарля Гарньє, над декоруванням фасаду працювали 14 художників і 73 скульптора - тому він являє собою один з найбільш характерних прикладів еклектики, або просто змішання жанрів.

Десять широких ступенів ведуть до входу в театр, який прикрашає галерея з семи арок. Вона оформлена скульптурами і барельєфними портретами найвидатніших композиторів.

Також тут можна побачити чотири знамениті скульптурні композиції, що символізують стовпи театрального мистецтва. Це «Драма» роботи Жюля-Жозефа Перро, «Інструментальна музика» Ежена Гійома, «Поезія» Франсуа Жуффруа, а також найвідоміша з усіх чотирьох композицій - «Танець» роботи великого Жана-Батіста Карпо, яка постраждала від рук надмірно пуританськи налаштованих вандалів в 70-ті роки XIX століття.

Визнавши, що «Танець» включає в себе занадто відверті оголені постаті юних танцівниць, хтось із городян вночі облив скульптурний шедевр чорнилом. В даний час на фасаді палацу можна бачити копію цієї композиції. Оригінал зберігається в музеї Орсе.

Над галереєю розташована лоджія - балкон в обрамленні витонченої колонади, виконаний на стику стилів італійського відродження і французького класицизму. Між колонами органічно вписані погруддя великих композиторів, серед яких Моцарт, Россіні, Бетховен.

Між колонами органічно вписані погруддя великих композиторів, серед яких Моцарт, Россіні, Бетховен

Цю скульптурну композицію увінчує напис «Національна академія музики».

Кілька громіздкий аттик розташований прямо над лоджією і прикрашений гірляндою з 53 античних масок, виконаних в бронзі. Сам Гарньє визнавав ваговитість цієї архітектурної деталі на тлі загальної концепції будівлі.

Вінчає фасад купол зі скульптурою Аполлона, який тримає над головою золоту ліру. Крім художньої цінності, у скульптури є і утилітарне значення - вона виконує роль громовідводу.

скульптура Апполона

Нижче по лівій і правій сторонах розташовані дві скульптурні композиції - «Гармонія» та «Поезія».

Визначальним елементом Західного фасаду будівлі Гранд Опера, є службовий вхід, більш відомий як «Ротонда Імператора». Це окремий під'їзд, який був розрахований на прийом високих гостей, і зокрема, самого Наполеона III.

Це окремий під'їзд, який був розрахований на прийом високих гостей, і зокрема, самого Наполеона III

павільйон Імператора

Подвійний пандус, що веде до входу в театр, припускав в'їзд кінних екіпажів прямо до дверей. На думку багатьох мистецтвознавців і критиків, цей архітектурний елемент контрастує із загальним ансамблем будівлі і порушує його художню цілісність. Так чи інакше, службовий вхід, в обрамленні подвійного пандуса має величний і урочистий вигляд. По обидва його боки розташовані мармурові колони, увінчані бронзовими скульптурами орлів, які є символом імператорської влади.

Усередині Ротонди Імператора розташована унікальна бібліотека.

Усередині Ротонди Імператора розташована унікальна бібліотека

Бібліотека при опері Гарньє

Вона одночасно є найстарішим у світі оперним музеєм . Заснований в 1866 році, театральний архів виріс у велике зібрання книг, документів, ескізів та макетів декорацій, костюмів, а також інших експонатів, що ілюструють історію театру. Загальна кількість видань в бібліотеці - 600 000; експонатів музею - 8 500.

Завершує композицію західного фасаду театру пам'ятник Шарлю Гарньє, виконаний з позолоченої бронзи.

Завершує композицію західного фасаду театру пам'ятник Шарлю Гарньє, виконаний з позолоченої бронзи

Пам'ятник Шарля Гарньє

На його постаменті вирізаний архітектурний проект будівлі Гранд Опера.

Східний фасад театру також оформлений ротондою. Це так званий «павільйон абонентів» - третій вхід в оперу, призначений для привілейованої публіки.

Це так званий «павільйон абонентів» - третій вхід в оперу, призначений для привілейованої публіки

Західний фасад опери та ресторан «Фантом»

В даний час тут розташувався ресторан «Фантом». Він сам по собі є унікальним зразком сучасної архітектури і дизайну. Перед власниками ресторану було поставлено складне завдання - залишити в недоторканності історичні інтер'єри пам'ятника архітектури.

Ресторан «Фантом»

Тому приміщення ресторану зібрано зі скляних панелей різної форми, які підвішені на металевих рейках - тобто вся конструкція буквально висить в повітрі. Через скляні прозорі стіни проступає нічим не порушений інтер'єр історичної будівлі. А в разі необхідності ресторан можна безслідно демонтувати.

Північний фасад Опери Гарньє має переважно робочі функції. Він включає в себе задній двір, який є додатковим чорним входом для співробітників будівлі, а також вантажним під'їздом театру.

Він включає в себе задній двір, який є додатковим чорним входом для співробітників будівлі, а також вантажним під'їздом театру

Північним фасад опери Гарньє

Тут, з заднього боку будівлі, відбувається розвантаження декорацій і підйом великих деталей наверх, на сценічний планшет. Слід зазначити, що ширина двору повністю відповідає ширині сцени театру (152 метра).

Інтер'єри Опери Гарньє

Завдяки інженерним інноваціям, які використовував Шарль Гарньє при проектуванні будівлі Паризької Опери, внутрішні простору позбавлені колон-підпірок і громіздких несучих стін. Через цю особливість, інтер'єри театру виглядають більш просторими і повітряними.

Піднявшись сходами сходи Південного фасаду, глядач потрапляє в Великий вестибюль, де його зустрічають чотири статуї великих композиторів в сидячих позах. Це Рамо, Люллі, Глюк та Гендель.

Вестибюль опери Гарньє

Даний вестибюль був призначений для непривілейованої публіки, яка могла тут придбати квитки на спектаклі. Вікна цього залу, обрамлені пілястрами і колонами, кожне з яких має свій унікальний фронтон, були розроблені особисто Шарлем Гарньє. В даний час тут працює магазин, в якому можна придбати сувеніри та тематичну літературу.

Наступне приміщення, в якому опиняється відвідувач театру - так званий «вестибюль контролю». Він є буферною зоною між входом і парадними сходами. Тут відбувається перевірка квитків і виписуються вхідні пропуски.

Глядачі, які належали до вищого суспільства проходили в театр через «Ротонду абонентів». Стеля її розписаний арабесками (серед яких, придивившись, можна розрізнити автограф головного архітектора будівлі), а саме приміщення прикрашене декількома скульптурними композиціями і каріатидами. Стеля ротонди підтримує портик з 16 колон червоного мармуру. Ротонда абонентів розташована точно під залом для глядачів.

Одна з ротонд, відома під назвою «Ротонда Сонця», від початку була задумана як вестибюль курильної кімнати. Через брак часу перед відкриттям театру, Шарль Гарньє не став детально розробляти декор цього залу.

Через брак часу перед відкриттям театру, Шарль Гарньє не став детально розробляти декор цього залу

Ротонда Сонця

Він залучив до роботи двох відомих сценографів того часу - Огюста Рубе і Філіпа шаперон. Їм була задана тільки загальна тема - «Вогонь». Художники створили інтер'єр, пронизаний потоками світла, які відбиваються в чотирьох дзеркалах на золотій основі.

Наступне приміщення носить назву «Місячне фойє». У ньому повинна була розташовуватися сама курильня. Для оформлення цього залу художникам було запропоновано тему «Ніч».

Для оформлення цього залу художникам було запропоновано тему «Ніч»

місячне фойє

Круглий стелю декорований зображеннями сов, кажанів і зірок - які, відбиваючись у дзеркалах, створюють ілюзію нескінченності.

До головного фойє веде Мозаїчна галерея. Шарль Гарньє був першим архітектором у Франції, який використовував цей вид декору для внутрішнього приміщення. Галерею прикрашають мозаїчні фігури Аврори, Психеї, Діани і Еврідіки, які викладені емаллю на золотому фоні.

Звідси глядачі потрапляють в Велике фойє, яке вражає своїми розмірами (його довжина - 54 м., Ширина - 13 м., Висота - 18 м.), А також розкішшю оздоблення.

Оформлене у стилі урочистих палацових зал, воно багато декороване дзеркалами і кришталем, що в поєднанні з віконними прорізами надає приміщенню особливу легкість. Стеля розписаний художником Полем Бодрі, якого Гарньє спеціально викликав з Риму, де той був зайнятий створенням копії Сікстинської Капели. Основним художнім образом в інтер'єрі Великого фойє є ліра.

Її зображення зустрічається всюди, в формі ліри виконані навіть дверні ручки. В кожному кінці фойє можна побачити багато декорований камін. Серед скульптурних композицій - копія погруддя Шарля Гарньє роботи Жана-Батіста Карпо. Цей чудовий зал служить місцем для спілкування публіки під час антракту.

Сполучною ланкою між різними фойє театру і його залом для глядачів служить Парадні сходи - одне з найзнаменитіших місць Гранд Опера, його візитна картка.

Виконана з білого мармуру, вона прикрашена каменем з різних кінців світу. Кілька рівнів її прольотів ведуть в різні глядацькі приміщення. Підстава сходів висвітлюють два масивних торшера, які представляють собою скульптурні образи жінок, які тримають в руках снопи світла. Прольоти парадних сходів утворюють світловий колодязь, який є центром архітектурної композиції. Стеля над сходами розписаний міфологічними сюжетами.

І, нарешті, головна визначна пам'ятка театру - його глядацьку залу. Він має класичну форму підкови, крісла в ньому оббиті червоним оксамитом.

Глядацька зала Опери Гарньє

З цього ж матеріалу виконаний сценічну завісу, який декорований золотими кистями. Партер, амфітеатр, ложі, бельетаж, балкон і верхня галерея вміщають 1900 глядацьких місць. Вінчає зал чудова кришталева люстра, плафон якої спочатку був розписаний в стилі італійського відродження, а в середині XX століття його оформив великий Марк Шагал.

Вінчає зал чудова кришталева люстра, плафон якої спочатку був розписаний в стилі італійського відродження, а в середині XX століття його оформив великий Марк Шагал

Варто відзначити, що легендарне падіння люстри в зал для глядачів під час вистави є художнім вимислом. Насправді ж, впала НЕ двухсоткілограммовий люстра, а її противагу. Сталося це в 1896 році. В результаті інциденту загинув тільки один глядач, якого придавило балкою на верхній галереї.

Сценічний простір оснащено високотехнологічної машинерією, однак тут збереглися і старовинні зразки театральних технологій.

Як дістатися

Адреса:

8 Rue Scribe, Paris 75009
Телефон: +33 1 71 25 24 23
Сайт: operadeparis.fr
Метро: Opera
Поїзд RER: Auber
Оновлене: 10.12.2018