Оптимальні межі для Кавказу. Створення нових Федеральних округів

Розмови про «укрупнення регіонів», «вдосконаленні адміністративно-територіального поділу» і т.п. ведуться вже давно. Про бажаність «укрупнення» висловлювалися практично всі вищі керівники Російської Федерації: Путін, Медведєв, Спікер Ради Федерації Матвієнко і т.д.

На вищому рівні керівництва РФ є чітке розуміння того, що існуючі адміністративно-територіальні межі, в першу чергу на Північному Кавказі, були прокреслені ще в радянські часи, якщо не раніше, і зжили себе. Вони не відповідають зміненої реальності, і тільки заважають управлінню регіоном, реально вже ніхто не сидить в цих межах.

Федеральні округи Росії були створені відповідно до Указу президента Росії Володимира Путіна від 13 травня 2000 року. Було створено сім федеральних округів, в тому числі Південний, до складу якого і увійшов Північний Кавказ.

19 січня 2010 року Президент Росії Дмитро Медведєв прийняв рішення про зміну системи федеральних округів . Їх стало вісім. З Південного федерального округу було виділено новий, восьмий за рахунком, Північно-Кавказький федеральний округ, до якого увійшли Республіка Дагестан, Республіка Інгушетія, Кабардино-Балкарська Республіка, Карачаєво-Черкеська республіка, Республіка Північна Осетія-Аланія, Чеченська республіка і Ставропольський край з центром федерального округу в місті П'ятигорську.

Таким чином, Північний Кавказ протягом десяти років уже двічі поміняв свою адміністративну належність.

Однак оптимальний варіант так і не був знайдений.

Досить швидко стало ясно, що і цей адміністративний переділ створює більше проблем, ніж вирішує - незабаром після створення СФКО в пресі, експертному співтоваристві, а потім і з високих трибун знову заговорили про необхідність подальшої реформи адміністративно-територіальних кордонів, в першу чергу на Північному Кавказі .

ПКФО був створений з метою "стабілізації", поліпшення управління і зниження терористичної активності - проте на ділі сталося навпаки, до того ж вийшов цілий клубок нових проблем.

З самого початку ПКФО взагалі нікому на Кавказі не сподобався - схвалення висловили тільки деякі російські націоналісти і «столичні хлопці», мається на увазі, що ПКФО це те, від чого РФ готова відмовитися "в разі чого".

Причин цього кілька.

1. Президент Росії в посланні Федеральним Зборам так визначив головний спонукальний мотив для виділення ПКФО:

"Має бути людина, особисто відповідальний за стан справ в цьому регіоні (на Північному Кавказі)".

Однак Північний Кавказ так і не опинився під єдиною владою. В результаті проведеного членування, не тільки не було створено єдиної системи управління всім Північним Кавказом, але він виявився розділеним на два федеральні округи. Землі Північного Кавказу виявилися адміністративно пов'язаними з територіями, ніколи не входили до складу Кавказу в будь-яких його визначеннях, і належать до двох економічних районах.

2. Адміністративний поділ виявилася розірвано з економічним.

У РФ існують одинадцять економічних районів, один з яких - Північно-Кавказький економічний район - складається з 10 федеральних суб'єктів:

Республіка Адигея

республіка Дагестан

Республіка Інгушетія

Кабардіно-Балкарська Республіка

Карачаєво-Черкеська Республіка

Краснодарський край

Ростовська область

Республіка Північна Осетія - Аланія

Ставропольський край

Чеченська Республіка.

Розмови про «укрупнення регіонів», «вдосконаленні адміністративно-територіального поділу» і т

http://openbudget.karelia.ru/budnord/russian/north-caucasian/images/sev_kav.jpg

Північно-Кавказький економічний район

У спочатку створений Південний федеральний Округ увійшли землі двох економічних районів - всі суб'єкти Північно-Кавказького економрайона, а також республіка Калмикія, Астраханська і Волгоградська області, що входять до складу Поволзької економічного району.

У спочатку створений Південний федеральний Округ увійшли землі двох економічних районів - всі суб'єкти Північно-Кавказького економрайона, а також республіка Калмикія, Астраханська і Волгоградська області, що входять до складу Поволзької економічного району

http://www.partnersearch.ru/images/uzhn.jpg

Спочатку створений Південний федеральний Округ

http://openbudget.karelia.ru/budnord/russian/images/jufo.jpg

Сучасний південний федеральний Округ

Зараз, після виділення з нього Північно-Кавказького федерального округу, усічений Південний федеральний округ включає дві республіки, три області і один край з двох районів - Поволжя і Північного Кавказу. Республіка Калмикія, Астраханська і Волгоградська області, що входять до складу Поволзької економічного району і Ростовська область, Краснодарський край і Республіка Адигея, що входять до Північно-Кавказький економічний район.

Північно-Кавказький федеральний округ

http://openbudget.karelia.ru/budnord/russian/images/sevkav_o.jpg

Північно-Кавказький федеральний округ

Північно-Кавказький федеральний округ займає менше третини площі колишнього ЮФО (172,360 км², сучасний ЮФО - 416,840 км). ПКФО включає землі, що входять тільки в Північно-Кавказький економічний район. Він становить рівно половину території Північно-Кавказького економічного району. (Північно-Кавказький економічний район: 355,1 тис. Км2. Північно-Кавказький федеральний округ: 172,360 км²).

3. Адміністративний поділ виявилася розірваною з географічним. Політичне поняття «Північний Кавказ» відокремили від географічного , І тепер кордону політичного Північного Кавказу і географічного Північного Кавказу не збігаються. Що не сприяє ефективності управління і розриває економічні зв'язки.

4. Однак кордону ПКФО створюють іншу, і дуже істотну, проблему.

ПКФО складається з двох різнорідних частин - «російського» Ставропольського краю і «національних» республік: Республіка Дагестан, Республіка Інгушетія, Кабардино-Балкарська Республіка, Карачаєво-Черкеська Республіка, Республіка Північна Осетія-Аланія, Чеченська Республіка.

Це веде до міграції «націоналів» на землі Ставропілля, які вони, справедливо - адже це відповідає адміністративним поділом! - стали вважати своїми. Що викликає все зростаючі міжнаціональні тертя, що загрожують неминучим вибухом насильства, і вкрай негативну реакцію по всій решті території РФ.

Жителі Ставропілля, в першу чергу російські і козаки, відчули себе «кинутими», залишеними напризволяще. Доказом цього є розгорнувся збір підписів за зміну приналежності краю. Ставропольці хочуть вийти зі складу нового округу. Акції за висновок Ставропілля з ПКФО проводяться по всій Росії (гасла: "Ставропіллі НЕ Кавказ" і т.п.). Посилився відплив росіян з ПКФО

5. Стурбованість козацтва. Терські і кубанські козаки виявилися розділеними.

6. Невдоволення черкесів. черкеські організації виступили , Як вони заявили, "проти створення Північно-Кавказького федерального округу в нинішніх кордонах, що поділили черкеський (адигські) народ за різними федеральних округах", що додало ще більший імпульс «черкеського питання». Відразу після утворення ПКФО, керівники черкеських об'єднань Кабардино-Балкарії, Карачаєво-Черкесії та Абхазії виступили із заявою : «В результаті війни Російської імперії проти Черкесії (1763-1864 рр.), Через геноциду черкесів, на Кавказі залишилося всього близько 5% черкеського населення. Продовженням геноциду стало радянське поділ черкесів на чотири "народу": "адигейці", "кабардинців", "шапсугів" і черкесів, незважаючи на єдина самоназва і спільну мову. Черкеси Кавказу, проживаючи на своїй історичній батьківщині, в радянські часи були розділені і адміністративно, а сьогодні вони розмежовані шістьма суб'єктами Російської Федерації, в трьох з яких є "титульними" народами. Створення Північнокавказького федерального округу, до складу якого не увійшли Краснодарський край і Республіка Адигея - історична територія Західної Черкесії, є продовженням хибної політики поділу черкеського народу на його історичній батьківщині ».

7. Такий поділ активізувало ісламістські рухи на всій території СКФО.Ісламістское підпілля розцінило це як "здачу" Ставропілля і крок на шляху до відокремлення Серверного Кавказу взагалі. Кількість терактів зросла. Після утворення ПКФО відбулося різке посилення терористичної активності та на всій території Кавказу, і в інших регіонах РФ, в тому числі досі спокійних. Так, за перший, після освіти ПКФО, рік в КБР зафіксовано п'ятикратне зростання терактів! за даними МВС РФ , В 2010 році на території КБР сталося 117 злочинів терористичного характеру, тоді як в 2009 році - 21 терористичний злочин. Тобто, в порівнянні з попереднім до освіти ПКФО роком, їх кількість збільшилася на 457%.

8. Зі складу традиційного, яке існувало ще з часів СРСР Північно-Кавказького економічного району, були виключені Ростовська область, Краснодарський край і Адигея, що створило додаткові проблеми управління єдиним, по суті, регіоном.

9. Влада показала, що не бачить різниці між Східним і Західним Кавказом, що є стратегічна помилка.

Ці регіони мають між собою суттєві відмінності. Однак Федеральний Центр застосовує в них однакові методи управління.

І там, і там Влада намагається посилити «традиційний іслам». Але якщо це якось працює на Східному Кавказі, в Чечні і Дагестані, де «традиційний іслам» сильний історично, то на Західному Кавказі, в черкеських республіках, ця політика призводить до результатів, протилежним бажаному. «Традиційний іслам» історично має там значно слабші позиції, суфізм не представлені взагалі, а для черкесів все ще велике значення має традиційна національна філософія - Хабзе. На Західному Кавказі ця політика тільки збільшує ступінь ісламізації, історично невластивої даному регіону. Для ідеологічного протистояння салафітского ісламу в Чечні і Дагестані влада обрала курс підтримки "традиційного" ісламу. Цим же курсом пропонується йти і на Західному Кавказі, але оскільки там, на відміну від тієї ж Чечні немає "традиційного" ісламу, він прискорено створюється - наприклад, будується ісламський університет в Нальчику, що викликає неоднозначну реакцію населення.


Сьогоднішня ситуація не влаштовує нікого.
Природно було б повернутися до об'єднання економічного і територіально-адміністративного поділів. При цьому здійснювати адміністративні кордони округів з урахуванням історичних, культурних, національних відмінностей і особливостей регіону, відповідно природному географічному, геополітичному, геоекономічному і культурно-історичного членению Північного Кавказу.

З точки зору географії, Північний Кавказ розділяється на дві частини: Північно-Західний і Північно-Східний Кавказ. Перший «тягнеться» до Чорного і Азовського морів. Північно-Східний - до Каспійського.

До Північно-Східному Кавказу ставляться: Дагестан. Чечня і Інгушетія.

До Північно-Західному Кавказу - КБР, КЧР, Осетія, Республіка Адигея і Абхазія, а також Передкавказзя, що включає Ставропольський край, північно-східну частину Краснодарського краю і південно-західну частину Ростовської області.

Різниця між двома цими регіонами не тільки географічна, а й культурно-історіческая.Можно чітко простежити відмінності між Західним і Східним Кавказом в області релігії, етнографії, відносин з іншими (в першу чергу російським) етносами і, нарешті, прояв цих відмінностей в сучасній політико -Соціальна реальності.

Ситуація на сході і заході нинішнього ПКФО - різна.

Східний Кавказ:

У Чечні, Інгушетії та Дагестані практично немає російських. Значна етнічна строкатість населення.

Сильні ісламські традиції, ці регіони повністю ісламізувати. Діють суфійські тарікати. Сильні позиції салафійя.

Західний Кавказ:

В Осетії, КБР, КЧР і Адигеї, високий відсоток росіян, в Адигеї - понад 60%. Етнічно населення значно більш однорідним.

У КБР, КЧР, Адигеї сильні національні рухи, ісламізація цих регіонів, по суті, так і не завершилася. Сильні етнічні проекти.

Осетія. Більшість населення офіційно православні християни. Меншість осетин - мусульмани, однак ступінь їх ісламізації істотно нижче, ніж на Східному Кавказі, і іслам зовсім іншого роду. Як християнство, так і іслам в Осетії тісно переплетені з традиційними філософсько-релігійними системами уявлень, що зближує релігійну ситуацію в цій республіці з черкеськими землями і Абхазією. Відносини між осетинами і інгушами (Східний Кавказ) дуже напружені. Між осетинами і черкесами (Західний Кавказ) - відмінні.

Виходячи з цього, логічно провести новий розподіл Кавказу, яке усуне виникли в зв'язку зі створенням ПКФО проблеми.

На місці ПКФО і ЮФО створюються два нових Федеральних округу, територія яких разом повністю відповідає території Північно-Кавказького економічного району. Нині входять в Південний федеральний округ і одночасно в Поволзький економічний район Волгоградська область, Калмикія і Астраханська область, які стосуються Нижнього Поволжя, в Поволжі і повертаються.

Створюються такі округи:

1. Західно-Кавказький федеральний округ. Інше можливе назва: Азово-Чорноморський федеральний округ.

Склад: Ростовська область, Краснодарський край, Ставропольський край, Адигея, КБР, КЧР, Осетія.

У озможності центр: Владикавказ, Краснодар, Майкоп, Ростов-на-Дону, Ставрополь.

Етно-релігійні особливості: високий відсоток росіян, немає глибоких ісламських традицій, багатоконфесійність, відносна етнічна однорідність населення.

Економічний потенціал: промислово-економічний потенціал великих міських центрів Ростова-на-Дону, Ставрополя і Краснодара, округ включає всю «житницю Росії», чорноморські і гірські курорти.

2. Східно-Кавказький федеральний округ. Інше можливе назва: Прикаспійський федеральний округ.

Склад: Інгушетія, Чечня, Дагестан.

У озможності центр: Грозний, Магас, Малгобек, Махачкала, Хасавьюрт. Можливе створення нового адміністративного центру - будівництво заново (за прикладом р Бразилія) або перетворення існуючого (за прикладом м.Астана). Можлива також ротація столиць.

Етно-релігійні особливості: Російських - немає, ісламські традиції - є. Регіон релігійно однорідний і етнічно різноманітний.

Економічний потенціал: Нафта, в т.ч. каспійська. Електроенергетика. Морські перевезення. Дагестан, Інгушетія, Чечня традиційно мали хороші економічні зв'язки, входження в єдине адміністративне простір додасть їм нової динаміки і дасть імпульс знаходиться в кризі сільському господарству, в першу чергу в Дагестані.

Дагестан, Інгушетія, Чечня традиційно мали хороші економічні зв'язки, входження в єдине адміністративне простір додасть їм нової динаміки і дасть імпульс знаходиться в кризі сільському господарству, в першу чергу в Дагестані

Карта пропонованого адміністративного поділу. Західно-Кавказький і Східно-Кавказький федеральні округи

http://s017.radikal.ru/i419/1302/9b/13966ff93282.jpg

Нове поділ має такі переваги:

- Знімає цілий ряд напруг, викликаних поділом:

- Карачаївці і балкарці виявляються разом.

- Все козаки - донські, кубанські та терські - виявляються в складі одного округу.

- Черкеси також виявляються в складі єдиного округу, що знімає гостроту проблеми їх адміністративного поділу.

- Об'єднує всі регіони Кавказу, де залишилося російське населення. Регіони зі значною частиною російського населення перестають сприйматися як місцевим, так і російським населенням, як віддані "на відкуп" і т.д.

- зміцнюючих положення Осетії.

- Відновлюється традиційна, що склалася ще з радянських часів, система управління регіоном, відновлюються штучно порушені створенням ПКФО горизонтальні зв'язки, полегшується управління регіоном, специфіка якого (як економічна, так і етнічна - козаки, черкеси) виходить за рамки сучасних кордонів ПКФО.

- В Інгушетії, Чечні і Дагестані, що мають однорідну специфіку в історичному, релігійному, етнічному аспектах (відсутність російських), можна проводити єдину політику, найбільш повно враховує особливості регіону, яка виявляється неефективною в інших частинах сучасного ПКФО.

- Ставропіллі виводиться з нинішнього складу ПКФО, що призводить до обмеження міграційних потоків, які загрожують вибухом міжнаціональних зіткнень, і припинення витіснення російськомовного населення.

Новий адміністративний поділ дасть можливість вести більш гнучку політику в регіоні, можливість максимального врахування його особливостей, що, в кінцевому підсумку, зміцнить стабільність і авторитет Федерального Центру на Кавказі.